میترونیدازول

میترونیدازول

میترونیدازول

میترونیدازول یک آنتی بیوتیک پر مصرف است که در درمان و پیشگیری عفونت های متنوعی که عامل بیماری زای آنها یک باکتری بی هوازی یا پروتوزوآ باشد تجویز می شود.

مترونیدازول ۲۵۰

داروی میترونیدازول آنتی بیوتیکی است که با باکتری‌ها مقابله می‌کند و برای درمان انواع مختلف عفونت‌ها استفاده می‌شود. این ماده متعلق به دسته‌ای از آنتی بیوتیک‌ها است که به نام نیتروایمیدازول شناخته می‌شوند. این دارو با جلوگیری از رشد باکتری‌ها و پروتوزوا ها کار می‌کند. این آنتی بیوتیک فقط عفونت‌های باکتریایی را درمان می‌کند و در درمان عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا ننقشی ندارد. مترونیدازول برای درمان عفونت‌های باکتریایی واژن، معده، روده، کبد، پوست، مفاصل، مغز، قلب و دستگاه تنفسی استفاده می‌شود.

مترونیدازول موضعی نیز به شکل کرم و ژل وجود دارد که برای درمان روزانه (یک بیماری پوستی) استفاده می‌شود. همچنین ژل واژینال مترونیدازول برای درمان عفونت‌های باکتریایی واژن نیز قابل استفاده است. توجه داشته باشید که مترونیدازول عفونت‌های قارچی واژن را درمان نمی‌کند.

مترونیدازول فقط عفونت‌های باکتریایی را درمان می‌کند و در درمان عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا نقشی ندارد.

مترونیدازول برای چی خوبه

مترونیدازول معمولاً جهت درمان عفونت های تناسلی (واژینال) بانوان که ناشی از باکتری باشد تجویز می شود اما این بدین معنی که هر نوع عفونت در واژن با مترونیدازول قابل درمان می باشد نیست.
همچنین به عنوان پیشگیری از عفونت، پیش از جراحی های تناسلی و شکمی تجویز می شود.
از مزایای مترونیدازول مناسب بودن آن برای افرادی است که به پنی سیلین ها حساسیت دارند.
مترونیدازول به همراه آموکسی سیلین در رژیم های درمانی عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری کاربرد دارد.
این دارو در ایران به صورت قرص خوراکی و سوسپانسیون، ژل و شیاف واژینال، ویال تزریقی و کیسه آماده ی تزریق و ژل موضعی موجود است.
این داروی ارزان قیمت و پر کاربرد می تواند همراه با آموکسی سیلین در درمان و پیشگیری از عفونت های دهانی تجویز شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  اکوفن

مترونیدازول در بارداری

    اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید و یا شیرده هستید، پزشکتان را باخبر نمایید. همچنین اگر هنگام مصرف دار باردار شدید، با پزشکتان مشورت نمایید.

مترونیدازول برای دندان

مترونیدازول از دیگر آنتی بیوتیک های مورد استفاده در دندان پزشکی برای درمان عفونت لثه و دندان است که البته برای همه مناسب نیست و معمولا اولین انتخاب دندانپزشکان نمی‌باشد. دوز مناسب برای از بین بردن عفونت توسط مترونیدازول حدود ۵۰۰ تا ۷۵۰ میلی گرم هر ۸ ساعت است.

مترونیدازول در شیردهی

شربت مترونیدازل با دوز پایین، به مقدار ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم سه بار در روز، میزان موجود در شیر را تنها کمی کمتر از مقدار مربوطه در پلاسمای مادران پایین می‌آورد (۷۶ تا ۹۹ درصد). هرچند مقادیر بیشتر این دارو تا حدود ۵۰۰ میلی‌گرم، سه بار در روز و به مدت ۷ تا ۱۰ روز نیز با شیردهی سازگار است.

۲ گرم دوز بالا تکی شربت مترونیدازول خوراکی در مقایسه با شربت خوراکی با دوز پایین به میزان بیشتری در شیر مادر ترشح می‌شود. با این حال این مقدار همچنان کمتر از مقداری است که به طور مستقیم به نوزاد داده می‌شود. مصرف روزانه ۲ گرم شربت مترونیدازول به مدت ۳ روز با شیردهی سازگار است.

شیاف روده‌ای، واژینال یا موضعی مترونیدازول به میزان بسیار کمی در سطح پلاسما ترشح می‌شود. بنابراین میزان ترشح این دارو در شیر مادر کمتر از دوز خوراکی خواهد بود و برای دوران شیردهی مناسب هستند.

مترونیدازول برای عفونت واژن

مترونیدازول ، آنتی بیوتیکی است که به مقابله با باکتری ها در بدن می پردازد. مترونیدازول ، از جمله داروهایی است که برای درمان عفونت های باکتریایی واژن تجویز می شود.

  • توجه داشته باشید که از مصرف دهانی مترونیدازول واژنی باید خودداری شود، این دارو تنها باید به داخل واژن زده شود. توصیه می شود دستورالعمل روی بسته بندی با دقت خوانده شود.
  • جهت استعمال، دست ها را به خوبی تمیز بشویید. دارو را با استفاده از اپلیکاتور، مستقیما داخل واژن قرار دهید.
  • در طول درمان نباید از تامپون، دوش واژینال و یا سایر محصولات واژنی استفاده شود.
  • از این دارو می توان برای هر مدت زمان تجویز شده از سوی پزشک استفاده کرد، حتی زمانی که علائم سریع برطرف شوند. توجه داشته باشید که فراموش کردن یک دوز دارو می تواند احتمال بروز عفونت مقاوم به دارو را افزایش دهد.
  • این دارو می تواند بر نتیجه برخی تست ها تاثیر بگذارد. به همین خاطر توصیه می شود هنگام انجام تست، مصرف این دارو را گزارش دهید.
  • در صورت عدم بهبود و یا تشدید علائم، پزشک را در جریان قرار دهید.
  • در صورت فراموش شدن مصرف یک دوز، سریعا مصرف شود. اما نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که از مصرف همزمان دو دوز باید خودداری شود.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  اکساندرولون

مترونیدازول برای کودکان

شربت مترونیدازول می‌تواند در کودکان برای درمان عفونت باکتریایی در معده (هلیکوباکتر پیلوری) استفاده شود.

مترونیدازول در نوزادان برای درمان عفونت‌های باکتریایی و جلوگیری از عفونت‌های بعد از عمل استفاده می‌شود.

میترونیدازول در بارداری

از مترونیدازول بعضاً می توان در دوران بارداری استفاده کرد و احتمال  ایجاد خطر برای سلامتی جنین بعید به نظر می رسد، با این حال هر تصمیمی برای مصرف داروها در دوران بارداری باید خطرات و فواید احتمالی آن را بسنجد. هرگز نباید در سه ماهه اول بارداری استفاده شود.

عفونت های واژن مانند عفونت باکتریایی به طور معمول مشکلی در دوران بارداری ایجاد نمی کنند، با این وجود ممکن است خطر کمی برای سلامت کودک متولد شده شما وجود داشته باشد، بنابراین معمولاً بهتر است درمان شود. در صورت عدم درمان، برخی از عفونت ها ممکن است احتمال زایمان زودرس را افزایش دهند.

اگر باردار هستید و عفونت باکتریایی دارید، باید با پزشک یا ماما در مورد چگونگی ادامه روند درمانتان صحبت کنید. آنها برای اطمینان از سلامتی شما و جنینتان مطمئن ترین مسیر را به شما توصیه می کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص ناپروکسن x بخوانید...