ناباروری دوم در نی نی سایت

ناباروری دوم در نی نی سایت

ناباروری دوم در نی نی سایت


 

ناباروری دوم

ممکنه تاکنون اسم ناباروری دوم به گوشتون رسیده باشه اما معنی اونو ندونین. با این مقاله هلث کده آن را بررسی کنیم…

 

معنی ناباروری

ناباروَری(به انگلیسی: Infertility) به ناتوانی در تولید مثل گفته می‌شود که در بیشتر جانداران از جمله گیاهان و جانوران پیش می‌آید. سازمان بهداشت جهانی، ناباروری را یک بیماری سیستم تولید مثل می‌داند که به وسیله ناکامی در رسیدن به حاملگی بالینی پس از دوازده ماه یا بیشتر آمیزش جنسی منظم بدون محافظت رخ می‌دهد.

ناباروری یکی از مشکلات جفت‌ها هست. این مشکل در انسان‌ها و حتی جانوران وجود دارد. از هر ۶ زوج یک زوج مبتلا به مشکلات ناباروری هستند که اکثر آن‌ها بدون درمان صاحب فرزند می‌شوند.

ناباروری در انسان

در پزشکی هرگاه زن و شوهری در سن باروری ۱۲ ماه پس از ازدواج علی‌رغم انجام فعالیت جنسی طبیعی و بدون استفاده از روش‌های پیشگیری، بچه‌دار نشوند یکی از زوجین دچار ناباروری است. ناباروری در انسان می‌تواند منشأ پدری مانند واریکوسل و آزواسپرمی داشته باشد یا منشأ مادری مانند سندرم ترنر، آژنزی تخمدان، سندرم آشرمن. البته باید توجه داشت که ناباروری به معنی عدم تولید گامت نیست بلکه عدم توان تولد نوزاد زنده را گویند مثلاً در مردان بیماری کم‌نطفگی می‌تواند علت باشد، یا پس از انجام وازکتومی فرد بالقوه اسپرم تولید می‌کند ولی در عمل نمی‌تواند بچه دار شود. مشابه این حالت در زنان نداشتن مادرزادی رحم و نیز پس از انجام عمل قطع لوله‌های فالوپ است.

بسیاری از زوج‌های مراجعه‌کننده به مراکز درمانی وقتی خود را نابارور می‌خوانند از تعریف دقیق ناباروری مطلع نیستند. پروسه باروری فرایندی است که به احتمالات زیادی متکی است و شما با عدم موفقیت برای باروری در چند ماه اول روابط جنسی نمی‌توانید خود را ناتوان در باروری بدانید. علاوه بر این عوامل مختلفی بر باروری مؤثر اند که ممکن است شما با رعایت نکردن آن‌ها تصور ناباروری داشته باشید.

احتمال باروری در شرایطی تعریف می‌شود که فرد کاملاً سالم باشد و تعادل هورمونی در بدن او کاملاً نرمال باشد. همچنین مرد بایستی از سلامت کامل برخوردار بوده و مشکلات حرکتی یا ساختاری در اسپرم مرد وجود نداشته باشد. همچنین بایستی رابطه جنسی در زمان تخمک‌گذاری انجام شده باشد و فاصله زیاد رابطه با زمان تخمک‌گذاری احتمال باروری را به شدت کاهش می‌دهد.

شیوع ناباروری

میزان شیوع ناباروری در پژوهشهای مختلف بسیار بالا گزارش شده‌است. شیوع طول عمر ناباروری بین ۶/۶ درصد تا ۲۶/۴ درصد و میانگین شیوع یک ساله آن حدود ۹ درصد تخمین زده شده‌است و تنها در سال ۲۰۰۷، ۷۲/۴ میلیون نفر در جهان نابارور بودند. اگرچه پژوهشهای مختلف نشان دادهاند که تقریباً یک سوم از موارد ناباروری به عواملی که بر زنان تأثیر می‌گذارند نسبت داده می‌شود، یک سوم به خاطر ناباروری مردان است و یک سوم به وسیله ترکیبی از مشکلات در هر دو فرد روی می‌دهد اما با وجود این، حداقل به دو دلیل زنان نابارور بیشتر تحت فشار قرار دارند. اولاً به نظر می‌رسد که در بیشتر جوامع و بهخصوص در جوامع در حال توسعه ناباروری بیشتر مشکلی زنانه انگاشته می‌شود. نکته دوم این است که بیشتر درمانهای پزشکی ناباروری، حتی وقتی بیماری مربوط به مرد است بر روی زنان انجام می‌گیرد و آنها در معرض انواع روشهای تهاجمی درمانی قرار می‌گیرند.

بر پایه پژوهش‌ها در ایران ۲۰ درصد زوج‌ها در طول زندگی خود ناباروری را تجربه می‌کنند. بر اساس این آمار نقش و علل مردانه بیش از ۶۰ درصد موارد را شامل می‌شود که این میزان از آمار جهانی بالاتر است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت ناباروری زنان

علل ناباروری

علل ناباروری بسیار متفاوت است و از علل عفونی مانند سل دستگاه تناسلی تا علل مادرزادی، داروها، ضربه و مشکلات غددی محتمل است.

بعضی از دلایل ناباروری در مردان عبارتند از: بیماری‌های دوران کودکی مثل جراحی‌هایی که اطراف بیضه انجام می‌شود، بالا بودن بیضه و بیماری واریکوسل (به عنوان شایع‌ترین عامل ناباروری که قابل درمان است)، اختلالات هورمونی به صورت اختلال در هورمون‌های هیپوفیز یا هورمون‌های جنسی مانند سندروم کالمن، رشد نامناسب بیضه‌ها، اختلالات ژنتیک مثل کوچک بودن بیضه، برخی عفونت‌های مزمن که در عملکرد بیضه اختلال ایجاد می‌کند مثلاً «سل» که لوله‌های انتقال دهنده اسپرم را از بین می‌برد، برخی داروها، برخی عفونت‌های دستگاه تناسلی مثل سوزاک به شرطی که موجب تنگی مجرا شود و مانع خروج شود و بیماری‌های تب‌دار طولانی مدت که بر نطفه‌سازی تأثیر می‌گذارد علت آن است که اسپرم در بیضه در درجه حرارتی پایین‌تر از درجه حرارت بدن فعالیت پیدا کند و این حرارت بالا و طولانی مدت باعث از بین رفتن اسپرم‌ها شود.

پرکاری و کم‌کاری تیروئید هر دو از علل ناباروری به‌شمار می‌آیند، تا جایی که بهتر است در صورت مشاهده ناباروری ابتدا مشکلات تیروئید در فرد مورد بررسی قرار بگیرد.بنابراین براساس توصیه پزشکان بررسی علل اختلالات این غده در ابتدای درمان ناباروری ضروری و با اهمیت است.

از جمله علت‌هایی که باعث ناباروری در زنان می‌شود می‌توان به این موارد اشاره کرد؛ آندومتریوز، عدم تخمک گذاری، تخمک‌های ضعیف، سندروم تخمدان پلی کیستیک، انسداد لوله‌های رحمی (فالوپ)، حساسیت به اسپرم، مشکلات بارداری غیرقابل توجیه و مشکلات بارداری مرکب که برای هر یک از این عوامل راه‌حل‌هایی وجود دارد.

آشکارترین علت اختلال در تخمک گذاری خانمها و مشکل اسپرماتوژنز آقایان هست. عواملی که باعث بروز این مشکل می‌شوند شامل هیپوگنادیسم یا اختلال عملکرد گنادها، نقص عملکرد محور هیپوتالاموس-هیپوفیز، مهار عملکرد گنادها مثل آنچه در هیپرپرولاکتینمیا دیده می‌شود.

سایر علل ناباروری

  • ۱ وجود انتی بادی علیه اسپرم
  • ۲ اندومتریوزیس
  • ۳عفونت‌های مسیر تولید اسپرم یا تخمک

 

 

علل بروز ناباروری دوم یا ناباروی ثاونیه چیست و چه درمانی دارد؟

اولین فرزندتان را به راحتی باردار شدید و اکنون برای دومی تلاش می‌کنید. چرا دومی تا این حد دشوار است؟

برای دومین بارداری خود تلاش می‌کنید، اما ماه‌ها بدون نتیجه سپری می‌شوند و یا باردار می‌شوید، اما به سقط ختم می‌شود. این اوضاع به نام ناباروری دوم یا ناباروری ثانویه شناخته می‌شود. آنچه این موضوع را دشوار می‌سازد، این است که چون از قبل فرزندی به دنیا آورده‌اید، از سوی خودتان و هم از سوی دوستان نزدیک و خانواده، این مشکل نادیده گرفته یا کم اهمیت تلقی می‌شود. سعی در کمک گرفتن نیز ندارید، زیرا می‌پندارید که ناباروری شما ممکن نیست. به گفته‌ی دکتر کریس وینتر، متخصص زنان و زایمان و باروری، بهتر است برای کمک گرفتن خیلی درنگ نکنید.

مقاله علایم باروری را مطالعه کنید.

علل بروز ناباروری دوم یا ناباروی ثاونیه چیست؟

شاید چنین به نظر رسد که شما تنها شخصی هستید که با این مشکل روبه‌رویید، اما در واقع، ناباروری دوم مشکلی نسبتاً معمول است. بخشی از این مشکل به این علت است که افراد بارداری دوم خود را به تعویق می‌اندازند. بزرگ‌ترین شاخص ناباروری دوم سن است. بین هجده تا سی و دو سالگی، دوران باروری حداکثری خود را می‌گذرانید و از سی و دو تا حدود سی و هفت سالگی، کاهش تدریجی آن وجود دارد. پس از سی و هشت سالگی، کاهش سریعی در باروری دیده می‌شود. در اکثر بانوان حدود چهل و دو ساله، این دوران پایان توانایی تولید مثل آنان را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ني ني سايت يبوست

در چهل سالگی باردار شدن طبیعی در طی یک یا دو ماه، استثناء به شمار می‌آید.

همان طور که پا به سن می‌گذارید، از کیفیت و کمیت تخمک ها کاسته می‌شود. به عقیده‌ی دکتر وینتر، برخی بانوان بر این باورند که در انتهای دهه‌ی سی سالگی نیز می‌توانند باردار شوند. در چهل سالگی باردار شدن طبیعی در طی یک یا دو ماه موردی استثنایی است. برای بارداری سن بانوان نسبت به آقایان، بسیار مهم‌تر است، زیرا طول عمر تولید مثل مردان محدوده‌ی زمانی قطعی ندارد. در مردان پس از پنجاه سالگی، افزایش کمی در یکپارچه سازی DNA وجود دارد که ممکن است بر کیفیت اسپرم اثر گذارد، اما معمولاً آن را نمی‌بینیم.

علل دیگر ناباروری دوم شامل آسیب دیدگی یا انسداد لوله های فالوپ، جای زخم در رحم، مشکلات تخمک گذاری، آندومتریوز یا فیبروز است. چاقی و وزن زیاد یا لاغری نیز بر باروری اثر دارد.

 

پیشنهاد شده از سراسر وب

 

چه زمانی باید برای درمان ناباروری ثانویه اقدام کنیم؟

به گفته‌ی دکتر وینتر، اگر بیش از یک سال آمیزش جنسی بدون محافظ داشته‌اید، ولی باردار نشده‌اید، زمان آن است که در پی کمک متخصص باشید. در بیست سالگی، به طور میانگین باردار شدن چهار ماه زمان می‌برد. در سی سالگی، این زمان به هشت ماه می‌رسد و پس از سی و پنج سالگی، به طور میانگین این زمان می‌تواند تا هجده ماه برای لقاح جنین به زمان نیاز داشته باشد. این آمار نشان‌دهنده کاهش در فعالیت آمیزشی نیست، بلکه منعکس کننده کیفیت تخمک هاست. با افزایش سن، احتمال بروز عوامل گوناگون بیشتر می‌شود، مثل آندرومتریوز و فیبروز. بنابراین به زوج‌های بالای سی سال توصیه می‌شود که اگر طی شش ماه باردار نشدند، باید هرچه زودتر در پی کمک باشند.

اگر نمی‌توانید باردار شوید، اولین گام مراجعه به پزشکی متخصص است. از پزشک بپرسید که ذخیره تخمدان شما چه حد است. ذخیره تخمدان گنجایش تخمدان‌ها برای تولید تخمک های توانا برای بارور شدن است که به بارداری موفق و سالم می‌انجامد. آزمایش‌ها و تصویربرداری‌ها از آنچه ذخیره تخمدان شماست، شاخصی ارائه می‌دهد. دکتر وینتر می گوید؛ من همیشه با نگاهی به ذخیره تخمدان شروع می‌کنم، زیرا این مشکلی است که درمان ندارد – زیرا نمی‌توانید زمان را ذخیره کنید.

همچنین سوال می‌کنم که آیا آمیزش را در زمان درستی انجام می‌دهید یا خیر – خصوصاً زوج‌های شاغل که زمان محدودی را با یکدیگر می‌گذرانند. دکتر وینتر می‌گوید: در این حالت فولیکول ها (توده هایی کروی شکل در تخمدان زنان که در یک دوره قاعدگی یک یا چند عدد از آنها رشد و تخمک آزاد می‌کنند) را بررسی می‌کنیم تا در زمان تخمک گذاری آمیزش جنسی داشته باشید. این کار را آمیزش به موقع می‌خوانند. اگر مشکلی با ذخیره تخمدان و کیفیت ضعیف تخمک ها وجود نداشته باشد، اکثر زوج‌ها در اولین چهار ماه از تلاش خود باردار می‌شوند. اگر این عمل کارساز نشد، زمان آن است که درمان باروری و IVF (بارورسازی در آزمایشگاه که تخمک و اسپرم در آزمایشگاه ترکیب می‌شود و سپس رویان به رحم منتقل خواهد شد) در نظر گرفته شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت زایمان طبیعی

 

روش های درمان ناباروری دوم یا ناباروری ثانویه

به گفته‌ی دکتر وینتر، ناباروری دوم درست مشابه ناباروری اولیه درمان می‌شود. صرف نظر از اینکه چه شخصی شما را درمان می‌کند، باید برنامه‌ای گام به گام و محدوده‌ی زمانی مشخصی برای هر گام وجود داشته باشد. اگر تشخیص شما ذخیره ضعیف تخمدان است، بنابراین درمان باید شدت بیشتری داشته باشد، یعنی باید سریع‌تر برای درمان آی وی اف (IVF) اقدام کنید.

روش های درمان ناباروری دوم یا ناباروری ثانویه

روش های درمان ناباروری دوم یا ناباروری ثانویه

با افزاش سن، احتمال سقط جنین نیز بیشتر خواهد شد. برای بانوانی که دچار سقط جنین مکرر هستند (بیش از دو سقط جنین پس از هشت هفته)، اولین گام تحقیق درباره کیفیت تخمک است، زیرا کیفیت ضعیف تخمک‌ها به طور طبیعی بارور نمی‌شوند. احتمال اختلالات کروموزومی نیز زیاد است که ناگزیر به سقط جنین ختم خواهد شد. اگر جای زخم رحم وجود داشته باشد، شاید جراحی آندوسکوپی برای بازسازی ساختار بدن توصیه شود. در این موارد آی وی اف روش درمان معمول است و امکان دارد پیش از جایگزینی رویان در رحم، این کار شامل آزمایش کروموزومی شود.

 

مبارزه برای دومین لقاح جنین از نظر احساسی ویرانگر است. احتمال دارد ترکیبی از احساسات خشم، ناامیدی، غم، گناه، افسردگی و حتی حسادت به دوستانی داشته باشید که به چنین وضعیتی دچارنشده‌اند. به گفته‌ی دکتر روان‌شناس، آنتونیت میریک، ناباروری اولیه را دوستانتان احساس می‌کنند و در دردتان سهیم می‌شوند، اما در ناباروی دوم، عده‌ی زیادی از افراد درد را برای خودشان نگه می‌دارند و اغلب حمایتی وجود ندارد. ازآنجایی که علاقه زوج برای آوردن برادر یا خواهری برای فرزندتان بسیار قوی است، از دست رفتن آرزوها و پذیرفتن آن زمان‌بر است و گاهی به مشاوره نیاز دارد. برای اکثر افراد، روش های درمانی راه گشا خواهد بود.

 تجربه یک مادر از ناباروری ثانویه

پس از هشت یا نه تلاش بدون نتیجه‌ی مثبت، با متخصص زنان و زایمان مشورت کردیم. او من و شوهرم را برای آزمایش باروری فرستاد. برای کمک به تحریک تخمک‌گذاری شروع به مصرف داروی “کلومید” کردم، اما چون واکنش بدی به آن داشتم، ادامه ندادم. برای بررسی تخمک‌گذاری آزمایش خون دادم و برای بارورسازی مصنوعی اقدام کردیم. پس از پنج یا شش مرتبه امتحان کردن بدون نتیجه با وجود بچه‌ای نوپا و شغلی پر دغدغه، بسیار مضطرب بودم. دو ماه طول کشید تا آزمایش بارداری را انجام دادم و متوجه شدم که درست چهار سال پس از تولد فرزند اولم، برای دومین بار باردار شده‌ام.

 

مطالعه بیشتر:

1- ناباروری ثانویه یا ناباروری در بارداری دوم

2- 10 دلیل برای لذت بخش بودن بارداری دوم

3- آماده سازی فرزند اول برای بارداری دوم و ورود فرزند دوم

4- بارداری برای دومین بار و آمادگی برای فرزند دوم

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاشت مژه مگا والیوم x بخوانید...