نادر جهانبانی

نادر جهانبانی

نادر جهانبانی در ۲۷ فروردین ۱۳۰۷ در تهران چشم به جهان گشود. او پسر سپهبد امان‌الله جهانبانی، از فرماندهان ارتش شاهنشاهی، وزیر و سناتور مجلس سنای ایران بود. مادر او از مهاجران روس بود.
در ۱۸ سالگی وارد دانشگاه خلبانی نیروی هوایی روسیه شد. پس از اتمام تحصیلات، وارد نیروی هوایی ارتش ایران شد. پس از آن، نادر جهانبانی برای آموزش دورهٔ خلبانی هواپیمای جت راهی آلمان شد. نادر جهانبانی در آلمان با لیدر تیم آکروجت آمریکا آشنا می‌شود و از طریق او فنون آکروباسی هوایی با هواپیمای جت را فرا می‌گیرد. سپهبد نادر جهانبانی، پس از بازگشت به ایران، نخستین تیم آکروجت ایران را در سال ۱۹۵۸ تشکیل می‌دهد.

نادر جهانبانی و فیروزآبادی

نادر جهانبانی پس از انقلاب، در بامداد ۲۲ اسفند ۱۳۵۷ در زندان قصر به حکم صادق خلخالی، حاکم شرع وقت، بر روی پشت‌بام مدرسهٔ علوی تیرباران شد. روزنامهٔ اطلاعات به تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۵۷ در خبری، اسامی ۱۱ نفر از محکومان به اعدام را منتشر کرد.

نادر جهانبانی

متنِ حُکم کیفرخواست که در دادگاه برای وی خوانده شد بدین شرح است:
نادر جهانبانی با اشتغال در سمت‌های حساس نظامی و این اواخر ورزشی و نظایر آن با رژیمی که با ساقط‌کردن حکومت ملی شرعی به طریق غاصبانه و با ارادهٔ اجنبی در ایران سلطه پیدا کرده و مملکت را در جهت ارادهٔ اجنبی و در جهت خلاف شرع و مصلحت مملکت و ملت به قهقرا می‌برد و به نابودی می‌کشاند، با اقدام علیه امنیت و قیام برای متزلزل کردن اساس استقلال و فساد در ارض و محاربه با خدا و نایب امام علیه‌السلام مطابع قوانین الهی و قوانین جاریه در زمان ارتکاب جرایم تقاضای رسیدگی و صدور حکم اعدام و مصادرهٔ اموال شخصی ایشان و آن مقدار از اموال که به خاطر فرار از ادای دین به صاحبان اصلی به فرزندان و اقربای نزدیک انتقال یافته‌است از طرف دادسرای کل انقلاب اسلامی از دادگاه دارم.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  دوران یائسگی نی نی سایت

نادر جهانبانی پل کارون

اینجا پُل سفید اهواز نیست ، این هواپیما از نوع میگ هم هرگز در نیروی هوایی شاهنشاهی ایران به کار گرفته نشد پس طبیعتا تصویر فوق هیچ ارتباطی با سپهبد خلبان نادر جهانبانی هم ندارد. ایشان هرگز با هواپیما از زیر پُل اهواز عبور نکرده پس طبیعتا هیچ عکسی هم در این مورد وجود ندارد.

نادر جهانبانی و همسرش

فرح زنگنه جهانبانی با نام شناسنامه ای فرح دخت اعظم زنگنه متولد دهه ۲۰ شمسی در ایران بود. او که ساکن آمریکا بود در ۱۹ دی ماه ۱۴۰۰ در آمریکا درگذشت.

فرح جهانبانی سال ها پیش با نادر جهانبانی خلبان نیروی هوایی قبل از انقلاب ازدواج کرد و دارای یک دختر به نام گلنار و یک نوه دختری به نام ناتاشا دارد که در امریکا زندگی میکنند.

نادر جهانبانی و شاه

نادر جهانبانی از خلبانان نیروی هوایی آکروجت طلایی بود که به ژنرال چشم آبی معروف بود. او متولد ۲۷ فروردین ۱۳۰۷ در تهران بود که در ۲۲ اسفند ۱۳۵۷ اعدام شد.

سپهبد جهانبانی خلبان نیروی هوایی دوران پهلوی و معاون فرماندهی معروف به ژنرال چشم‌ آبی بود. او بنیان‌گذار و سرپرست تیم آکروجت تاج طلایی است. از او به عنوان یکی از بهترین و برجسته‌ترین خلبانان عصر خود نام می‌برند.

نادر جهانبانی دانش‌آموختهٔ دانشگاه خلبانی نیروی هوایی روسیه و آموزش‌دیدهٔ دوره‌های خلبانی جنگنده‌های جت از آلمان بود.

نادر جهانبانی در دادگاه

روایت درست: در یکی از دوره‌هایی که به سپهبد جهانبانی آموزش آکروجت می‌دادند، یکی از خلبانان جوان از بغل به بال هواپیمای جهانبانی زد. هر دو هواپیما آسیب زیادی دیدند. جهانبانی به خلبان جوان دستور می‌دهد که با چتر نجات از هواپیما بیرون بپرد؛ ولی خودش با سختی هواپیمایش را روی باند فرودگاه نشاند.
روایت نادرست: سپهبد جهانبانی بدون اجازهٔ پادشاه به عراق پرواز کرد؛ سپس هواپیماهای عراقی وی را محاصره می‌کنند و به بغداد می‌برند و در نهایت جهانبانی با مهارت از چنگ آن‌ها می‌گریزد.
بلندکردن فانتوم از روی جاده، درحالی‌که تمام آمریکایی‌هایی که آنجا بودند، این کار را بسیار اشتباه و خطرناک می‌دانستند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  زایمان سگ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نحوه استفاده از کرم گلدن کویین x بخوانید...