نحوه مصرف قرص ونوستات ۱۲۰

نحوه مصرف قرص ونوستات ۱۲۰

نحوه مصرف قرص ونوستات ۱۲۰

قرص ونوستات نوعی داروی کاهش وزن به شمار می رود. فروشندگان، قرص ونوستات را تحت عناوین مختلفی از جمله Xenical (داروهای تجویزی) و Alli و (داروهای بدون نسخه)  می فروشند. این دارو مهار کننده آنزیم لیپاز می باشد، و مانع از جذب شدن آن توسط بدن می شود. این آنزیم نوعی تتراهیدرولیپستاتین است که از لیپستاتین، مشتق شده و مهار کننده قوی و طبیعی آنزیم لیپاز در معده و پانکراس است و در نتیجه، بدن کالری کمتری جذب می کند.

بنا بر گفته سازمان  غذا و دارو، قرص ونوستات از طریق پیوند با آنزیم های خاصی که در درون معده و روده کوچک وجود دارند، باعث غیر فعال شدن آنها می شود. آنزیم های غیر فعال قادر به تجزیه تری گلیسیرید به اسیدهای چرب و مونوگلیسیریدی که توسط بدن جذب می شوند، نیستند. تری گلیسیریدهایی که جذب نمی شوند به صورت مواد زائد، از بدن دفع می شوند.

نحوه مصرف قرص ونوستات ۱۲۰ نی نی سایت

– این قرص را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید. بیشتر از حد توصیه شده توسط پزشک مصرف نکنید، همچنین تعداد دفعات مصرف را نیز افزایش ندهید و آن را برای مدت طولانی تر از مدت توصیه شده توسط پزشک مصرف نکنید.

– قرص ونوستات مانع از جذب برخی از چربی هایی که مصرف می کنید می شود. باید آن را با مایعات در طول غذا یا یک ساعت بعد از غذا مصرف کنید. اگر یک وعده غذا را فراموش کنید یا غذای حاوی چربی مصرف نکنید، نباید قرص ونوستات مصرف کنید.

– از آنجایی که قرص ونوستات ممکن است ویتامین هایی که بدن از مواد غذایی جذب می کند را کاهش دهد، باید مکمل مولتی ویتامین یکبار در روز مصرف کنید. حداقل دو ساعت قبل یا بعد از مصرف قرص ونوستات، مکمل ویتامین مصرف کنید. همچنین می توانید مکمل مولتی ویتامین را در هنگام خواب مصرف کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  فواید قرص مخمر

– هنگام مصرف قرص ونوستات، رژیم غذایی شما نباید بیش از 30 درصد کالری به صورت چربی باشد. چربی بیشتر در رژیم غذایی، عوارض جانبی قرص ونوستات را افزایش می دهد. رژیم غذایی شما باید از لحاظ تغذیه متعادل باشد و مصرف روزانه چربی، کربوهیدرات ها و پروتئین ها باید در سه وعده غذایی اصلی توزیع شود.

– به دقت دستورالعمل های دکتر خود را برای یک برنامه رژیم غذایی کم کالری و ورزش منظم دنبال کنید. قبل از شروع هر برنامه تمرینی با دکتر خود صحبت کنید.

نحوه مصرف قرص ونوستات ۱۲۰

اگر از سیکلوسپورین  و لووتیروکسین استفاده می کنید، آنها را به صورت همزمان با قرص ونوستات مصرف نکنید. بهتر است سیکلوسپورین را حداقل 3 ساعت قبل یا 3 ساعت بعد از مصرف قرص ونوستات مصرف کنید. لووتیروکسین باید حداقل 4 ساعت قبل یا 4 ساعت پس از مصرف قرص ونوستات مصرف شود.

در مورد پارواستاتين و وارفارين باید محتاط باشید و ويتامين‌هاي محلول در چربي مانند ويتامين E و بتاكاروتن : ممكن است باعث كاهش جذب اين داروها شوند. بايد دو ساعت با هم فاصله داشته باشند.

در بيماراني كه به ونوستات يا تركيبات آن حساسيت دارند و در بيماران با سندرم مزمن سوء جذب يا كلستاز منع مصرف دارد. همچنين قبل از شروع درمان با ونوستات علل ارگانيك چاقي همچون کم کاری تيروئيدي بايد رد شده باشد.

موارد احتياط: اين دارو بايد در بيماران ريسك بي اشتهائي عصبي يا بوليميا (Bulimia) يا سابقه هايپراگزالوري يا سنگهاي كليوي كلسيم اگزالات با احتياط مصرف شود.

عوارض مصرف قرص ونوستات ۱۲۰

بسیاری از عوارض جانبی که در ارتباط با مصرف این قرص لاغری بروز می کنند، مربوط به علائم گوارشی می باشند که ممکن است ناشی از عدم جذب چربی توسط بدن باشد.

عارضه جانبی متداولی که غالبا اتفاق می افتد، مربوط به روده است که معمولا در چند هفته اول مصرف این قرص، خود را نشان می دهد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  گاباتین

احتمال اینکه عوارض جانبی از بین بروند، وجود دارد اما ممکن است اثر این عوارض تا مدتی با شخص همراه باشد.

عوارض جانبی احتمالی

کاهش جذب ویتامین های محلول در چربی مانند A، D، E و K

درد شدید کمر

استفراغ

مشکلات کلیوی

ورم مچ پا

تنگی نفس

خستگی

مدفوع بدبو و چرب

افزایش حرکات روده، مدفوع شل، عدم توانایی در کنترل حرکات روده

تکرار در بروز عوارض جانبی

سازمان غذا و دارو،  اطلاعاتی را درباره تکرار عوارض جانبی خاصی، مخصوصا در سری اول مصرف این دارو، منتشر کرده است:

 26.6 درصد مصرف کنندگان، بروز لکه های چربی را گزارش کردند

 23.9٪ خروج گاز را گزارش کردند.

 22.1 % حرکات فوری روده را تجربه کردند.

 20٪ مدفوع چرب یا روغنی داشتند.

 10.8٪ افزایش تعداد حرکات روده را گزارش کردند.

 7.7٪ از بی اختیاری مدفوع رنج می بردند.

برای 8.8٪ از مصرف کنندگان ونوستات، عوارض جانبی آنقدر جدی و شدید بود که از مصرف آن، خودداری کردند.

علاوه بر ایجاد عوارض جانبی خفیف، ممکن است عوارض جانبی شدیدی نیز اتفاق بیفتد. مصرف کنندگانی که عوارض جانبی شدیدتری را تجربه کنند، باید مصرف این دارو را قطع کرده و با پزشک خود در تماس باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص سایمتیدین x بخوانید...