نحوه نگهداری و پرورش گل زنجبیلی

نحوه نگهداری و پرورش گل زنجبیلی

نحوه نگهداری و پرورش گل زنجبیلی

گل زنجبیلی یا گل زنجبیلی قرمز گیاه خیلی رایجی نیست اما اگر حتی یک بار گل آن را دیده باشید حتما تصویرش در خاطرتان می ماند. گل های بزرگ و درخشان گیاه، چیزی نیست که به راحتی از یاد رود!

گل زنجبیلی ساقه ای بلند و تو خالی دارد که برگ های صاف و نیزه مانند گیاه را بر روی خود نگه داشته است. برگ ها در امتداد قسمت بالایی ساقه، برافراشته شده اند. بسته به گونه، این گیاهان می توانند گیاهانی بسیار بزرگ باشند و مانند بقیه اعضای خانواده زنجبیل ها، رشد زیادی دارند.

چیزی که گل های گیاه را یا این حد به یاد ماندنی می کند، براکته های واکسی و رنگی آنها است. گل های گیاه بر روی ساقه های دیگری رشد می کنند که معمولا از ساقه ای که برگ ها روی آن هستند کوتاه تر است.

اگر چه گل زنجبیلی گونه های مختلفی دارد، گونه ای احتمالا که شما پیدا می کنید دارای براکته ها و گل هایی به رنگ قرمز با رگه هایی به رنگ سفید و زرد است.

نور

گل زنجبیلی برای پرورش نیاز به نور فیلتر شده دارد و به همین خاطر باید در نور غیر مستقیم قرار بگیرد. پرورش گل زنجبیلی در محیطی با نور صبحگاهی بدون فیلتر امکان پذیر است. چون در نور صبحگاه زاویه نور مستقیم نیست و به همین خاطر شدت بالایی ندارد. جنگل های استوایی مناطق آسیایی زادگاه حقیقی گل زنجبیلی می باشند.

در همین جنگل انبوه نور خورشید برای رشد گل زنجبیلی به خوبی فیلتر می شود. این گیاه در زادگاه خود از گیاهان حاشیه نشین بوده و در سایه ای از درختان رشد می یابد. خوشبختانه نور مستقیم فاکتور حذف شدنی برای گل زنجبیلی است. همین موضوع نگه داری آن را در شرایط آپارتمانی بهبود می بخشد.

آبیاری

خاک مرطوب را بسیار دوست دارد. این ویژگی را نیز از زادگاهش به ارث برده است. خاک مرطوب همراه همیشگی گل زنجبیلی است. البته منظور از مرطوب حالت غرقابی برای خاک نیست. این گیاه قادر به تحمل خیسی می باشد و از آن هراسی ندارد اما در حین آبیاری به زهکشی خاک گلدان توجه داشته باشید. اگر سوراخ های کف گلدان برای تکثیر گل زنجبیلی کم است، باید با یک قطعه تیز چندین سوراخ به انتهای گلدان بیفزایید. با یک زهکشی مناسب از پوسیده شدن ریشه ها ممانعت خواهید کرد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قلمه زدن دراسنا

کاشت بذر گل زنجبیلی

نحوه کاشت گل زنجبیلی

گل زنجبیلی در دو روش کاشته می شود. یکی از روش های کاشت مانند قلمه زدن پتوس به وسیله تقسیم بوته و دیگری نیز با بذر انجام می گیرد. برای تقسیم بوته باید تا زمان رشد به اندازه گل زنجبیلی منتظر بمانید. حالا تا خشک شدن خاک گیاه صبر نمایید. این موضوع برای سهولت خارج کردن گیاه از خاک رعایت می گردد. بعد از خشک شدن خاک، چند ضربه به دیواره و کف گلدان بزنید تا گیاه از آن خارج شود. خاک کهنه اطراف ریشه گیاه به آرامی کنار زده می شود. توجه داشته باشید در این تخلیه و خالی کردن ریشه از خاک، به ریشه صدمه وارد نسازید.

در این مرحله برای تقسیم بوته دست به کار شوید. گیاه را به ۲ یا چند بوته تقسیم بفرمایید. هر کدام از بوته های استخراج شده از گیاه باید سه گره برای رشد و میزان کمی از ریشه را به همراه داشته باشند. برای هر بوته گلدانی در نظر بگیرید. پس از کاشت بوته، آن را آبیاری نمایید. بوته ها برای رشد به کمی گرما تمایل دارند.

تعویض گلدان گل زنجبیلی

تعویض گلدان مناسب و با احتیاط باعث می شود گیاه تان سالم بماند. گل زنجبیلی را باید هر سال یا یک سال درمیان، بسته به سرعت رشد گیاه، تعویض گلدان کرد. این گیاه دارای ریزوم است و به وسیله آنها گسترش پیدا می کند. بهتر است در هنگام تعویض گلدان گیاه را تقسیم بوته کنید تا در پایان دو گیاه جدید داشته باشید.

هر گونه ریشه قهوه ای یا مرده را از ریزوم جدا کنید و سپس آن را در گلدانی جدید با خاک تازه بکارید. اگر گیاه را تقسیم بوته کرده اید، می توانید از گلدان هایی هم سایز گلدان قبلی آن استفاده کنید. در غیر این صورت گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر برای کاشت مجدد گیاه فراهم کنید. گلدان گیاه را با خاکی غنی و تازه پر کنید و گیاهان تازه کاشته شده را با کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می کنند و در اختیار گیاه قرار می دهند، تغذیه کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قلمه زدن حسن یوسف

خاک

خاک مناسب برای کاشت گل زنجبیلی باید از نظر زهکشی و میزان اسیدیته به خوبی بررسی شود. به این نکته توجه کنید که گلدانتان از زهرکشی خوبی برخوردار باشد و آب را بتواند از خود خارج کند. برای خاک این گیاه می توانید از خاکی سبک با قدرت زهر کشی بالا استفاده کنید می توانید گیاه را در فصل رشد با کود های که تمام مواد مغذی این گیاه را دارد کود دهی کنید.

کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید.

کاشت بذر گل زنجبیلی قرمز

کاشت بذر گل زنجبیلی قرمز

بذرها را قبل از کاشت یک شب در آب قرار دهید. بذر را به عمق 12 میلی متر در یک گلدان 15 سانتی متری حاوی خاک غنی و مرطوب با زهکشی خوب بکارید و آن را در نور روشن قرار دهید. دمای مناسب برای جوانه زنی 25 تا 30 درجه سانتی گراد است. جوانه زنی ممکن است آهسته صورت گیرد. خاک را همیشه مرطوب نگه دارید ولی آن را خیس نکنید.

کاشت گل زنجبیلی قرمز بسیار آسان است، در آفتاب کامل رشد می کند و به مقدار زیادی گرما و خاک دارای زهکشی خوب نیاز دارد. خاک باید همیشه مرطوب نگه داشته شود، اجازه ندهید بین هر آبیاری خاک خشک شود.

این گیاه را باید در خاک های غنی کاشت و ماهی یک بار به آن کود داد. گل زنجبیلی قرمز برای نگهداری در خانه یا گلخانه بسیار عالی است ولی به رطوبت بالا نیاز دارد و در صورتی که نور خورشید به اندازه کافی به آن نمی رسد باید برای آن نور مصنوعی فراهم کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گلدان سانسوریا x بخوانید...