نکاتی در مورد استفاده از کاندوم

نکاتی در مورد استفاده از کاندوم

نکاتی در مورد استفاده از کاندوم

استفاده درست از کاندوم از بیماری‌های مقاربتی و بارداری ناخواسته جلوگیری می‌کند و در نتیجه، نقش مؤثری در بهبود کیفیت زندگی زناشویی و حفظ آرامش و سلامت روان زوج‌ها خواهد داشت. طرز صحیح استفاده از کاندوم کار چندان دشواری نیست. با وجود این، احتمال استفاده اشتباه از این وسیله هم بسیار زیاد است. در این مطلب، طرز استفاده از کاندوم مردانه و زنانه را توضیح می‌دهیم.

اولین کاری که برای بررسی سالم‌بودن کاندوم باید انجام دهید، بررسی تاریخ انقضای کاندوم پیش از خرید آن است. احتمال پاره‌شدن کاندوم تاریخ گذشته در حین برقراری رابطه جنسی وجود دارد.

البته باید کار دیگری هم برای کسب اطمینان از سالم‌بودن کاندوم انجام دهید. بسته‌بندی کوچک کاندوم را بین دو انگشت شست و انگشت اشاره قرار دهید و فشارش دهید. هنگام فشاردادن کاندوم، باید حباب کوچکی از هوا زیر انگشتانتان احساس کنید. اگر حباب هوا باشد، می‌توانید مطمئن باشید که کاندوم دست‌نخورده و کاملا سالم است.

نکاتی در مورد استفاده از کاندوم

برای پاره‌کردن بسته‌بندی کوچک کاندوم، از ناخن بلند یا قیچی استفاده نکنید. معمولا این بسته‌بندی‌‌ها را از جنس آلومینیم درست می‌کنند که خیلی ظریف‌اند و به‌راحتی باز می‌شوند. نیازی نیست خیلی فشار وارد کنید، چون ممکن است به کاندوم آسیب بزنید.

روش گذاشتن کاندوم این‌طور است که کاندوم باید حالت استوانه‌ای‌شکل داشته باشد، نه گنبدی‌شکل. فرورفتگی و حالت‌های دیگر برای کاندوم طبیعی نیست و در چنین مواقعی، احتمالا کاندوم دچار مشکل است. در ضمن، کاندوم مردان باید طوری باشد که برای بستن آن به دردسر نیفتید و به‌راحتی روی آلت تناسلی قرار گیرد.

اگر به‌اشتباه کاندوم را برعکس گذاشتید، باید به‌سراغ کاندوم دیگری بروید، نه اینکه آن را دربیاورید و به حالت قبلی برگردانید و دوباره بگذارید.

 

نکات مهم در مورد استفاده از کاندوم

 • از استفاده همزمان مواد چرب کننده، روغن، مواد ضد عفونی کننده پزشکی (لوسیون) و مواد دیگر مانند وازلین برای چرب تر کردن کاندوم خودداری کنید. این مواد می توانند کاندوم را سوراخ و یا پاره کنند. تنها از ژل ها یا کرم های مخصوص (که محلول در آب هستند) و یا اسپرم کش های مکمل مخصوص که در داروخانه ها قابل دسترسی است استفاده کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  توضیح کامل درباره "درمان راکوتان"

 

 • بسته حاوی کاندوم را بدقت و به آرامی باز نمایید و به هیچ وجه از قیچی و اجسام نوک تیز استفاده نکنید.

 • کاندوم را در حالت سخت شدن آلت تناسلی مردانه و قبل از انجام نزدیکی استفاده نمایید، زیرا ممکن است در ترشحات مرد قبل از انزال نیز ویروس و یا اسپرم وجود داشته باشد. کاندوم باید تمام طول آلت تا قاعده را بپوشاند.

 • در هر بار نزدیکی از یک کاندوم جدید استفاده شود.

 • از هر کاندوم فقط یک بار استفاده کنید.

 • قبل از استفاده از کاندوم به تاریخ انقضاء آن توجه کنید.

 • از مصرف کاندومهای تاریخ گذشته، چسبناک و شکننده بدلیل افزایش احتمال پارگی اجتناب نمایید.

 • کاندومها را از حرارت، نور، فشار و رطوبت دایمی دور نگاه دارید زیرا احتمال سوراخ شدن و پارگی در آن افزایش می یابد و نمی توان به آن اطمینان کرد (مثلا کیف پول جیبی شما که هر روز متحمل فشار است جای مناسبی برای نگهداری کاندوم نیست).

بستن کاندوم

کاندوم را تا جایی که می‌توانید روی آلت تناسلی پایین بیاورید. اجازه دهید کامل باز شود و تا جای ممکن آلت را بپوشاند. در این صورت، احتمال سرایت بیماری‌های مقاربتی کمتر می‌شود. همین‌طور، احتمال آنکه کاندوم به‌اشتباه از روی آلت بیفتد نیز کاهش می‌یابد.

اگر قبل از گذاشتن کاندوم کمی ژل آمیزشی یا محلول روان‌کننده داخل آن بریزید، در کاندوم شما حباب هوا ایجاد نمی‌شود. اگر هم این کار به شما حس مطلوبی نمی‌دهد، فقط کافی است که هنگام گذاشتن کاندوم، بررسی کنید که هوا از آن خارج شود. در هر صورت، کاندومی که روی آلت قرار می‌گیرد نباید نوکش یک بادکنک کوچک ظاهر شده باشد!

هنگام انزال بهتر است کاندوم را با دست نگه دارید. با این کار، احتمال آنکه اسپرم بیرون بریزد یا کاندوم تکان بخورد کمتر می‌شود.

طرز استفاده از کاندوم زنانه

کاندوم زنانه که با اسم‌های دیگری مثل کاندوم واژینال هم شناخته می‌شود، از لحاظ شکل و شمایل متفاوت از کاندوم مردان است. به همین خاطر، نحوه استفاده از آن کمی فرق می‌کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قطره بتامتازون چشمی

روش استفاده از کاندوم زنانه در مراحل زیر توضیح داده شده است:

 1. کاندوم را با احتیاط کامل از بسته‌بندی آن خارج کنید (مراقب باشید کاندوم همراه با بسته‌بندی پاره نشود)؛
 2. قسمت حلقه‌مانند داخلی کاندوم را بین دو انگشت شست و اشاره کمی فشار دهید؛
 3. کاندوم را وارد کانال واژن کنید و تا جای ممکن آن را به‌سمت داخل دهید (واردکردن کاندوم به کانال واژن شبیه به واردکردن کاپ قاعدگی در آن است. با فروکردن انگشت در کاندوم، مطمئن شوید به عمق کافی رسیده باشد)؛
 4. انگشت را که بیرون می‌آورید، توجه کنید حلقه بیرونی کاندوم باید دقیقا روی ناحیه خارجی واژن قرار گیرد و بیرون بزند؛
 5. پس از استفاده، بهتر است کاندوم در همان حالت درازشده با احتیاط خارج شود تا احیانا اگر اسپرمی در آن بود، بیرون نریزد. کاندوم را در دستمال‌کاغذی بپیچید و در سطل زباله بیندازید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص رینوفکس 180 x بخوانید...