نی نی سایت بهداشت عمومی

بهداشت عمومی

یکی از رشته های پرطرفدار دانشگاهی بهداشت عمومی است. در این مقاله هلث کده در مورد جزییات این رشته کاملا توضیح میدهد. با ما باشید.

رشته بهداشت عمومی

سلامت (بهداشت) عمومی اشاره به «علم و هنر پیشگیری از بیماری، طولانی کردن عمر و ارتقاء سلامت انسان از طریق تلاش‌های سازمان یافته و انتخاب آگاهانه جامعه، سازمان‌ها، دولتی و خصوصی، جوامع و افراد دارد».

تجزیه و تحلیل سلامت جمعیت و عوامل تهدید کنندهٔ آن پایه ای برای بهداشت عمومی است.

“عموم “در این مسئله می‌تواند کوچکتر از یک مشت مردم، یک روستای سالم یا می‌تواند به بزرگی چندین قاره در یک مورد همه گیر باشد.

“سلامت (بهداشت) “خوب بودن فیزیکی، ذهنی و اجتماعی می‌باشد و بنابر تعریف سازمان بهداشت جهانی سلامتی صرفاً به معنی کمبود بیماری یا ضعف نیست.

بهداشت (سلامت) عمومی یک علم بین رشته‌ای می‌باشد. برای مثال: اپیدمیولوژی (همه گیرشناسی)، آمار زیستی و خدمات بهداشتی و تمامی وابسته‌های آنها…

سلامت محیط، سلامت جامعه، سلامت رفتاری، سلامت اقتصادی، سیاست‌های عمومی، سلامت ذهنی، امنیت شغلی، مسائل جنسیتی در سلامت و سلامت باروری (تولید مثل) از موارد مهم دیگر در بهداشت عمومی هستند.

پیشنهاد شده از سراسر وب

اهداف بهداشت عمومی برای رشد کیفیت زندگی از طریق جلوگیری و درمان بیماری شامل نظارت بر مشکلات و شاخص‌های سلامت و همچنین ارتقاء رفتارهای سلامت می‌باشد.

سلامت (بهداشت) عمومی مدرن نیازمند تمرین بین تیم‌های چند رشته‌ای توسط کارکنان سلامت عمومی و پروفسورها دارد.

این تیم‌ها می‌توانند شامل: اپیدمیولوژیست‌ها، متخصصین آمار، پزشکان، دستیاران پزشکان، روان شناسان، پرستاران بهداشت عمومی، ماماها، میکروبیولوژیست‌های پزشکی، اقتصاددانان، سیاستمداران، ژنتیک شناسان و مدیران داده‌ها و حتی بسته به نیاز: افسران بهداشت محیط و بازرسان بهداشت عمومی، متخصصین زیستی و حتی دامپزشکان، کارشناسان جنسی و متخصصان بهداشت باروری می‌توانند به این تیم‌ها دعوت شوند.

دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و بهداشت عمومی رقابت‌های سختی در رشد کشورها ایجاد کرده‌است. در حال حاضر زیرساخت‌های بهداشت عمومی در این کشورها در حال شکل‌گیری است.

منبع:ویکی پدیا

 

همه چیز در مورد بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی شاخه اساسی از علوم بهداشتی است که هرساله زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور ارائه می شود. این رشته جزو دروس زیرگروه دوم زیرگروه های رشته تجربی است و در مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته از دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور پذیرش می شود. دانشجویان و دانش آموختگان این رشته، وظیفه حفاظت سلامت و بهداشت را در کل جامعه بر عهده دارند؛ به عبارتی رشته بهداشت عمومی بیانگر مجموعه‌ اقداماتی است که برای ارتقا وضعیت سلامت جامعه انجام می گیرد و کسانی که در این رشته به تحصیل می پردازند، سلامت افراد جامعه را تضمین می نمایند و متعهد می شوند از بروز هر گونه اتفاقی که منجر به تهدید سلامت آن ها یا خدشه وارد کردن به بهداشت جمعی می شود، پیشگیری به عمل آورند.

برخلاف متخصصان بالینی مانند پزشکان و پرستاران، که در درجه اول تمرکز آن‌ها بر روی درمان افراد پس از بیمار شدن یا آسیب دیدگی است، متخصصان بهداشت عمومی با اجرای برنامه‌های آموزشی، اجرای خدمات و انجام تحقیقات و پژوهش های مرتبط از بروز مشکلات مکرر جلوگیری می کنند. و همچنین تلاش خود را به کار می گیرند تا حدالامکان برابری های دسترسی به امکانات بهداشتی را میسر کنند و باعث ارتقاء حقوق، کیفیت و دسترسی به خدمات بهداشتی شوند.

اهمیت این رشته آنجا مشخص می‌شود که فقدان آن، باعث بروز انواع بیماری‌ها، مسائل پزشکی و مشکلات عمومی در جامعه می‌گردد؛ تا جایی که امروزه رشته بهداشت عمومی را می توان پایه اصلی رشته هایی آموزش بهداشت، مدیریت بهداشتی، تغذیه، اقتصاد بهداشت و … دانست.

 

دروس دانشگاهی رشته بهداشت عمومی

دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته دانشجو می پذیرد. بدهی است که دانشجویان با توجه به مقطع پذیرفته شده تعداد واحد و دروس متفاوتی را می گذرانند که در ادامه این مطلب به بررسی آن ها می پردازیم.

 

دروس مقطع کاردانی

رشته بهداشت عمومی در مقطع کاردانی با دو گرایش بهداشت خانواده و مبارزه با بیماری ها، ارائه می شود. تعداد واحد های ارائه شده در این مقطع در مجموع 71 واحد است؛ اما جزئیات واحدهای در نظر گرفته شده برای این مقطع، در دو گرایش متفاوت خواهد بود که در جدول زیر به آن اشاره می کنیم:

دروس ارائه شده در مقطع کاردانی رشته بهداشت عمومی

نوع درس

مجموع واحد

عناوین دروس

دروس عمومی15 واحدفارسی عمومی – زبان خارجه – تربیت بدنی(1) – اخلاق کاربردی (آیین زندگی) – اندیشه اسلامی(1) – وصایای امام – آشنایی با قرآن – تنظیم خانواده و جمعیت
دروس پایه10 واحدفیزیک عمومی – شیمی عمومی – تشریح و فیزیولوژی – اصول و مبانی جامعه شناسی – روانشناسی و بهداشت روان – آمار حیاتی مقدماتی
دروس اصلیبهداشت خانواده: 14 واحد 

مبارزه با بیماری ها: 16 واحد

کلیات پزشکی و بهداشت – کمک های اولیه – اصول تغذیه – فارماکولوژی – مصون سازی – اصول و کلیات خدمات بهداشتی – میکروبیولوژی
دروس اختصاصیبهداشت خانواده: 20 واحد 

مبارزه با بیماری ها: 18 واحد

اصول و کلیات اپیدمیولوژی – اصول بهداشت محیط – آموزش بهداشت و ارتباطات – برنامه ملی مبارزه با بیماری ها – اقدامات بهداشتی در شرایط اضطراری – مدیریت و نظارت مراکز بهداشتی – تکنولوژی آموزشی – اپیدمیولوژی بیماری های شایع در ایران – حشره شناسی پزشکی – بهداشت مواد غذایی – بهداشت حرفه ای
کارآموزی در عرصه12 واحد

عناوین درسی مختلف در مقطع کاردانی به شیوه نظری و عملی، ارائه می شوند و ممکن است در دو گرایش مختلف با تعداد واحد های متفاوتی ارائه شوند. دانشجویان پذیرفته شده در این مقطع جهت دریافت مدرک کارشناسی، می بایست به مطالعه منابع کنکور کاردانی به کارشناسی بهداشت عمومی اقدام کرده و در آزمون کاردانی به کارشناسی که هر ساله زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور برگزار می شود، شرکت نمایند.

 

دروس مقطع کارشناسی

رشته عمومی در مقطع کارشناسی پیوسته بدون گرایش ارائه می شود؛ دانشجویان این رشته در مقطع کارشناسی پیوسته ملزم به گذراندن 132 واحد درسی هستند که این تعداد، به شرح 24 واحد دروس عمومی، 32 واحد دروس پایه و اصلی، 60 واحد دروس اختصاصی اجباری و 16 واحد کارآموزی در عرصه خواهد بود که لیست کلیه دروس ارائه شده به شرح زیر خواهد بود:

دروس ارائه شده در مقطع کارشناسی پیوسته رشته بهداشت عمومی

نوع درس

عناوین دروس

دروس عمومی 

(24 واحد)

مبانی نظری اسلام – اخلاق کاربردی (آیین زندگی) – انقلاب اسلامی – تاریخ و تمدن اسلامی – آشنایی با منابع اسلامی – فارسی عمومی – زبان خارجه – تربیت بدنی (1 و 2) – اندیشه اسلامی (1 و 2)
دروس اصلی و پایه 

(32 واحد)

بیوفیزیک – بیوشیمی – تشریح و فیزیولوژی – اصول و مبانی جامعه شناسی – آمار حیاتی (1 و 2) – اصول و کلیات اپیدمیولوژی – اکولوژی انسانی و بهداشت بین الملل – توانبخشی و رفاه اجتماعی – کلیات پزشکی و بهداشت – اصول تغذیه – فارماکولوژی – مصون سازی فعال و انفعالی – اصول و کلیات خدمات بهداشتی – میکروب شناسی 1 (قارچ شناسی و انگل شناسی) – میکروب شناسی 2 (باکتری شناسی و ویروس شناسی)
دروس اختصاصی  

(60 واحد)

روانشناسی و بهداشت روان – بهداشت دهان و دندان – اقتصاد بهداشت – بهداشت دانش آموزان و مدارس – کاربرد کامپیوتر در تجزیه و تحلیل های داده های بهداشتی – نظام های سلامتی در ایران و جهان – بهداشت سالمندان – مدیریت و نظارت در مراکز بهداشتی درمانی – تکنولوژی آموزشی – اپیدمیولوژی بیماری های شایع در ایران – حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین سموم آفت کش ها و کاربرد آن ها – برنامه های ملی مبارزه با بیماری های واگیر – بیماری های شایع کودکان و طرق پیشگیری از آن – برنامه ملی مبارزه با بیماری های غیر واگیر و اپیدمیولوژی آن ها – بهداشت محیط 1 (آب) – بهداشت محیط 2 (فاضلاب و زباله) – بهداشت محیط 3 (مواد غذایی، مسکن، هوا و پرتوها) – بهداشت حرفه ای – اصول مدیریت در خدمات بهداشتی – بهداشت روانی و اعتیاد – تغذیه کاربردی – بهداشت مادران و کودکان – بهداشت باروری – اصول برنامه ریزی بهداشتی – آموزش بهداشت و ارتباطات – بیماری های ارثی و مشاوره ژنتیکی – پاتولوژی جغرافیایی ایران (معرفی بیماری های شایع) – روش تحقیق در علوم بهداشتی – زبان تخصصی – بهداشت مواد غذایی – اقدامات بهداشتی و کمک های اولیه در شرایط اضطراری
کارآموزی در عرصه 

(12 واحد)

شایان توجه است با توجه به تعریف طرح نیروی انسانی برای بسیاری از رشته های وزارت بهداشت، رشته بهداشت عمومی نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود، لذا دانشجویان این رشته، مستلزم گذراندن واحد های کار آموزی در نیمسال تحصیل خود می باشند.

 

مهارت ها و توانایی های لازم در رشته بهداشت عمومی

دانشجویان رشته بهداشت عمومی می بایست از لحاظ آموزشی، در دروس پایه مثل ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی توانمند بوده و برای داشتن موقعیت خوب در ایران رشته باید هم در علوم ریاضی و هم در علوم تجربی، پایه قوی داشته باشند. اما مهارت های لازم برای تحصیل در این رشته، تنها به توانایی های آموزشی ختم نمی شود. در این راستا، احراز مواردی چون:

 • مهارت های ارتباطی مناسب
 • آشنایی کامل با دانش، قوانین و مباحث بهداشتی
 • مسئولیت پذیری
 • دقت و توجه به جزئیات
 • توان تصمیم گیری درست و به موقع
 • توانایی خوب در حل مساله و مشکلات
 • توان و استقامت بدنی مناسب
 • توان آموزش موارد بهداشتی به افراد
 • روحیه قوی در هنگام برخورد با مشکلات
 • حس کمک به همنوع و انسان دوستی فراوان

برای فعالیت در رده های شغلی مرتبط با رشته بهداشت عمومی، لازم اند و علاقه مندان به این رشته باید در خود تقویت کنند. به علاوه، داشتن مهارت آموزش دستور العمل‌ ها، مهارت انجام کار گروهی، مهارت تحلیل اطلاعات و به‌ کارگیری ابزارهای آمار و اطلاعات و نرم ‌افزارها، مهارت کنترل و ارائه راه‌ حل‌ های مناسب و مهارت تحقیق و پژوهش، برای فعالیت در این رشته از اهمیت به سزایی برخوردارند.

بازار کار و میزان در آمد رشته بهداشت عمومی 

رشته بهداشت عمومی از لحاظ آینده شغلی در وضعیت نسبتا خوبی قرار دارد. دانش آموختگان این رشته نقش های مختلفی از جمله نقش آموزشی، نقش پژوهشی، نقش مراقبتی و نقش اجرایی خواهند داشت که به تفصیل شامل وظایف زیر می باشند:

نقش آموزشی: حیطه کاری این دسته از فارغ التحصیلان، در زمینه مشاوره های قبل از ازدواج، آموزش مادران، آموزش کاردان ها و بهورزهای مراکز بهداشت خواهد بود.

 

در آمد رشته بهداشت عمومی 

در آمد رشته بهداشت عمومی

نقش پژوهشی: آموزش پرسشگران سلامت، همکاری در انجام مصاحبه های پژوهشی و تدوین اطلاعات، ارایه طرح های پژوهشی در زمینه HS ازجمله فعالیت هایی است که کارشناسان بخش پژوهشی بر عهده دارند.

نقش مراقبتی: افراد در این نقش، مراقبت قبل و بعد از زایمان مادران و مراقبت از سلامت کودکان را بر عهده دارند.

نقش اجرایی: نظارت بر تکمیل پرونده های خانوارهای تحت پوشش، ارایه خدمات تنظیم خانواده به خانوار های تحت پوشش و حضور در برنامه های بهداشت مدارس از جمله فعالیت هایی است که کارشناسان بخش اجرایی بر عهده دارند.

درحال حاضر فارغ التحصیلان دوره کارشناسی رشته بهداشت عمومی در نظام سلامت کشور، در معاونت بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی، مرکز بهداشت شهرستان ها، مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی به عنوان کارشناس مسئول پیشگیری و مبارزه با بیماری ها، آموزش سلامت، آموزش بهورزی، کارشناس سلامت مدارس و گسترش شبکه و سلامت خانواده و کارشناس بهداشتی قابلیت احراز شغل داشته و مشغول به کار هستند؛ همچنین می توانند در مراکز ترک اعتیاد، خانه سالمندان و درمانگاه ها و ارائه خدمات به بانوان باردار و نوزادان به فعالیت بپردازند. دانش آموختگان این رشته، در آموزش و پرورش به عنوان مربی بهداشت مدارس و در بیمارستان ها، کارخانجات و سایر بخش های خصوصی مانند هتل ها، به عنوان مراقب سلامت امکان احراز شغل دارند.

میزان درآمد در این رشته، مانند بسیاری از رشته های علوم پزشکی به فاکتور های زیادی بستگی دارد. به عنوان مثال عواملی چون شهر، مهارت فردی، سابقه کاری و… در این مسئله تاثیر گذار خواهند بود؛ همچنین بدون شک مسائل اقتصادی نیز در بازارکار و درآمد رشته دخیل خواهد بود. با توجه به این شرایط و درکنار تمام این پارامترها، میانگین حقوق دانش آموختگان رشته بهداشت عمومی، 5 میلیون و 800 هزار تومان می باشد.

دانشگاه های علوم پزشکی پذیرنده رشته بهداشت عمومی

رشته بهداشت عمومی یکی از رشته های پرطرفدار میان شرکت کنندگان گروه آزمایشی تجربی می باشد؛ لذا تعداد زیادی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور، این رشته را در مقطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته ارائه داده و اقدام به جذب دانشجو می کنند که عبارتند از:

 • دانشگاه علوم پزشکی آبادان
 • دانشگاه علوم پزشکی اراک
 • دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
 • دانشکده علوم پزشکی اسد آباد (همدان)
 • دانشکده علوم پزشکی اسفراین
 • دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
 • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 • دانشگاه علوم پزشکی البرز
 • دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر
 • دانشگاه علوم پزشکی بابل
 • دانشگاه علوم پزشکی بجنورد
 • دانشگاه علوم پزشکی بم
 • دانشگاه علوم پزشکی بندر عباس
 • دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
 • دانشکده علوم پزشکی بهبهان
 • دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
 • دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 • دانشکده علوم پزشکی تربت جام
 • دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
 • دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
 • دانشگاه علوم پزشکی جهرم
 • دانشگاه علوم پزشکی جیرفت
 • دانشکده علوم پزشکی خلخال
 • دانشکده علوم پزشکی خمین
 • دانشکده علوم پزشکی خوی
 • دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 • دانشگاه علوم پزشکی زابل
 • دانشگاه علوم پزشکی زنجان
 • دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
 • دانشکده علوم پزشکی ساوه
 • دانشکده علوم پزشکی سراب
 • دانشکده علوم پزشکی سیرجان
 • دانشگاه علوم پزشکی سمنان
 • دانشگاه علوم پزشکی سبزوار
 • دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
 • دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
 • دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 • دانشکده علوم پزشکی شوشتر
 • دانشگاه علوم پزشکی فسا
 • دانشگاه علوم پزشکی قم
 • دانشگاه علوم پزشکی قزوین
 • دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 • دانشگاه علوم پزشکی کاشان
 • دانشگاه علوم پزشکی کردستان
 • دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
 • دانشگاه علوم پزشکی گیلان – رشت
 • دانشگاه علوم پزشکی گلستان – گرگان
 • دانشگاه علوم پزشکی گناباد
 • دانشکده علوم پزشکی لارستان
 • دانشگاه علوم پزشکی لرستان – خرم آباد
 • دانشگاه علوم پزشکی مازندران – ساری
 • دانشکده علوم پزشکی مراغه
 • دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 • دانشکده علوم پزشکی نیشابور
 • دانشگاه علوم پزشکی همدان
 • دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
 • دانشگاه علوم پزشکی یزد

لازم به ذکر است شرایط عموم این دانشگاه ها، در سال های مختلف متفاوت است. بنابراین احتمال ارائه نشدن این رشته، تغییر ظرفیت یا تغییر محل تحصیل در هر دوره وجود دارد.

ادامه تحصیل در رشته بهداشت عمومی

فارغ التحصیلان رشته بهداشت عمومی می توانند جهت بهبود شرایط شغلی و افزایش مهارت های خود، در مقطع کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی، تحصیلات خود را ادامه بدهند؛ لذا در ادامه مطلب به بررسی شرایط ادامه تحصیل در این رشته می پردازیم.

 

ادامه تحصیل در رشته بهداشت عمومی

ادامه تحصیل در رشته بهداشت عمومی

مقطع کارشناسی (ناپیوسته)

داوطلبانی که دارای مدرک کاردانی در رشته بهداشت عمومی هستند، برای اخذ مدرک کارشناسی ملزمند نسبت به ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی اقدام نمایند. پس از شرکت در آزمون و کسب حدنصاب علمی، می توانند انتخاب رشته کنکور کاردانی به کارشناسی را انجام دهند. لازم به ذکر است داوطلبان پس از پذیرفته شدن در رشته مورد نظر، در مقطع کارشناسی ناپیوسته ادامه تحصیل خواهند داد.

مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته

آن دسته از افرادی که دانش آموخته کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته بهداشت عمومی هستند، می توانند در کارشناسی ارشد وزارت بهداشت شرکت کنند. داوطلبان موظفند، رشته هایی که با مدرک کارشناسی بهداشت عمومی مجاز به تحصیل در آن ها هستند را از میان لیست رشته های کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، استخراج کرده و ضمن مطالعه منابع کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت آمادگی های لازم را برای شرکت در آزمون رشته موردنظر خود را پیدا کنند. همان طور که ذکر شد، رشته بهداشت عمومی در مقطع کارشناسی ارشد به رشته های زیادی دست پیدا می کند که در جدول پیوست به معرفی آن ها پرداخته می شود.

رشته های مقط

نی نی سایت بهداشت عمومی

نی نی سایت بهداشت عمومی

ع کارشناسی ارشد برای کارشناسی بهداشت عمومی

آموزش بهداشتآمار زیستیاپیدمیولوژیارزیابی فناوری سلامت
اقتصاد بهداشترفاه اجتماعیبهداشت و ایمنی مواد غذاییزیست فناوری پزشکی
سم شناسیسلامت سالمندیفیزیولوژیکتابداری و اطلاع رسانی پزشکی
فناوری اطلاعات سلامتمدیریت خدمات بهداشتی درمانیمهندسی بهداشت محیطمدیریت توانبخشی
مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)مهندسی پزشکی (زیست مواد)نانوتکنولوژی پزشکیعلوم تغذیه
علوم بهداشتی در تغذیهبرنامه ریزی یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکیحشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلینآموزش پزشکی
اکولوژی انسانیتاریخ علوم پزشکیعلوم تغذیه در بحران و حوادث غیر مترقبه

مقطع دکتری تخصصی

متقاضیان مقطع دکتری تخصصی، با توجه به عنوان مدرک کارشناسی ارشد خود، می توانند نسبت به ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت در رشته مورد نظر اقدام نمایند. داوطلبان دکتری پس از شرکت در آزمون، در صورت کسب حدنصاب علمی در آزمون کتبی به مصاحبه دکتری وزارت بهداشت دعوت خواهند شد. در ادامه در صورت توفیق امتیاز لازم در مصاحبه، در دانشگاه پذیرفته شده و قادر به ادامه تحصیلات خود در مقطع دکتری خواهند بود.

ناگفته نماند هر ساله تعداد کثیری از افراد، علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی هستند که به هر دلیلی موفق به تحصیل در این در این رشته نمی شوند؛ برای  این دسته از افراد راهی در نظر گرفته شده تا پس از دریافت مدرک کارشناسی خود در آزمون لیسانس به پزشکی که توسط معاونت آموزشی دانشگاه تهران برگزار می شود، شرکت نمایند. بر این اساس فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی واجد شرایط ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی قادر به شرکت در این آزمون خواهند بود که در صورت نائل شدن به حدنصاب علمی، امکان تغییر رشته و ادامه تحصیل در رشته پزشکی برای آن ها ممکن خواهد شد.

 

سوالات متداول

1- آیا طرح نیروی انسانی تعریف شده برای رشته بهداشت عمومی، اجباری است؟

خیر، طرح نیروی انسانی این رشته به صورت اختیاری گذرانده می شود.

2- بازارکار و فرصت های شغلی برای رشته بهداشت عمومی در چه وضعیتی قرار دارد؟

رشته بهداشت عمومی از لحاظ آینده شغلی در وضعیت نسبتا خوبی قرار دارد. دانش آموختگان این رشته می توانند درمراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی، مراکز ترک اعتیاد، مدارس، بیمارستان ها و… مشغول به کار شوند.

3- آیا امکان تغییر رشته از رشته بهداشت عمومی به پزشکی وجود دارد؟

بله، فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته می توانند با شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی، نسبت به ادامه تحصیل در رشته پزشکی اقدام نمایند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  عوارض ژلیش ناخن نی نی سایت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فواید کاکوتی x بخوانید...