نی نی سایت درمان جای جوش با لیزر

نی نی سایت درمان جای جوش با لیزر

نی نی سایت درمان جای جوش با لیزر


درمان جای جوش با لیزر

یکی از روش های درمان جای جوش درمان با لیزر است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با این بخش از هلث کده همراه شوید.

جوش یا آکنه

جوش با آکنه معمول (به انگلیسی: Acne vulgaris) یا رُخ‌جوش یا جوش غرورجوانی، که مردم آن را با عنوان جوش‌های ناشی از غرور جوانی می‌شناسند یکی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی و شایع‌ترین علت مراجعه بیماران به پزشکان پوست و مو است.

آکنه زمانی رخ می‌دهد که چربی تولید شده توسط غدد چربی پوست و سلول‌های پوست باعث انسداد و انباشته شدن در فولیکول مو می‌شوند.

موارد بروزی رایج در آکنه، شامل جوش سرسیاه، چرک‌دانه، پوست چرب، و جای زخم احتمالی می‌باشد.

آکنه می‌تواند به‌وسیله غدد چربی نسبتاً زیادی، پوست صورت، بالای قفسه سینه و قسمت پشتی بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

برای لیزر موهای زاید به این مقاله مراجعه کنید.

آکنه معمولاً هم‌زمان با بلوغ شروع می‌شود. در تقسیم‌بندی بیماری‌های پوستی، آکنه جزو یکی از بیماری‌های زائده‌های پوست یعنی مو است. ریشه مو در فضای کانال‌مانندی به اسم فولیکولِ مو قرار گرفته و رشد می‌کند. از طرف دیگر، غدد چربی به عنوان یکی دیگر از زوائد پوستی، ترشحات خود را داخل فولیکول مو تخلیه می‌کنند که به سمت بالا حرکت کرده و روی سطح پوست پخش می‌شوند.

سطحی‌ترین لایهٔ پوست، لایه شاخی نام دارد و سلول‌های پوستی که از لایهٔ سازنده منشأ می‌گیرند، به آهستگی به سمت بالا حرکت کرده و در نهایت از بین رفته، لایه شاخی را به وجود می‌آورند. این روند را روند شاخی شدن می‌گویند.

منبع:ویکی پدیا

چگونگی درمان جای جوش با لیزر

لیزر جای جوش یکی از موثرترین روش ها برای درمان جای جوش و بهبود ظاهر کلی پوست است. در حالی که محصولات موضعی مراقبت از پوست می توانند به کنترل آکنه و محو شدن هایپرپیگمانتاسیون بعد از التهاب کمک کنند، کاهش واقعی جای جوش به طور معمول نیاز به درمان قوی تری دارد.

اگر در حال حاضر با جوش فعال و جای جوش دست و پنجه نرم می کنید، مهم است قبل از شروع هر گونه درمان زیبایی اضافی، ابتدا جوش های فعال را با روش های موثر درمان کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ماسك صورت نی نی سایت

انواع مختلف لیزر جای جوش

لیزرها دستگاه هایی هستند که پرتوهای شدید نور را در طول موج مشخصی منتشر می کنند. اساساً دو نوع لیزر وجود دارد که برای درمان جای جوش (اسکار آکنه) به کار می روند:

درمان جای جوش با لیزر

درمان جای جوش با لیزر

۱- لیزر ابلیتیو:

لایه بیرونی پوست مورد هدف قرار می گیرد.

برای لیزر جای جوش با لیزر در شیراز به این لینک مراجعه کنید.

۲- لیزر غیرابلیتیو:

فرآیند تاباندن نور برای تحریک تولید کلاژن جدید در لایه های عمیق پوست صورت می گیرد.

در گذشته از لیزرها برای مناطق وسیعی از پوست استفاده می شد – اغلب کل صورت. لیزر کل صورت نیاز به چندین هفته استراحت نیاز دارد و اثرات جانبی قابل توجهی (تغییر رنگ پوست، زخم ناشی از لیزر و غیره) ایجاد می کند. با این حال در دهه گذشته اکثر متخصصان پوست استفاده از یک روش ایمن تر از لیزر را به نام لیزر فرکشنال آغاز کرده اند.

از مطالب زیر هم دیدن کنید

لیزر فرکشنال چیست؟

لیزر فرکشنال (فرکسل) از لیزر برای گرم کردن نواحی کوچک و مشخص (۳۰۰ میکرون) پوست استفاده می کند. این روش بهبود سریع پوست با اثرات جانبی کمتری نسبت به لیزر کل صورت ایجاد می کند. با حذف بخشی از پوست لیزرهای فرکشنال باعث می شوند که پوست صاف تر و یکدست تر به نظر برسد. گرمای تولید شده توسط لیزر باعث می شود سلول های پوستی درم (فیبروبلاست ها) بافت زخم را از هم جدا کرده و آن را با کلاژن جدید جایگزین می کند. در نتیجه پوست جدید سفت تر و درخشان تر از پوست آسیب دیده به نظر خواهد رسید. آکنه اسکارها معمولاً کم عمق و کمتر قابل توجه خواهند بود. دو نوع لیزر فرکشنال وجود دارد:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت رفع چروک صورت

۱- ابلیتیو:

مانند لیزرهای CO2 و لیزرهای اربیوم یاگ. لیزهای CO2 قوی تر بوده و به لایه های عمیق تر پوست نفوذ می کنند. با این حال، دردناک بوده و به استراحت بیشتری نیاز دارند. لیزر ابلیتیو با استفاده از تکنولوژی اربیوم اثرات جانبی کمتری دارد اما نتایج ضعیف تری ایجاد می کند.

۲- غیرابلیتیو:

این لیزرها از پرتوی باریک نور مادون قرمز (۱۴۵۰ یا ۱۵۵۰ نانومتر) استفاده می کنند، ملایم تر هستند و سوختگی ایجاد نمی کنند. برای نتایج مشهود، لیزرهای غیرابلیتیو به ۳ تا ۵ جلسه درمان نیاز دارند. لیزرهای فرکشنال غیرابلیتیو، انرژی خود را از طریق سطح پوست ارسال می کنند، بدون اینکه به لایه بیرونی پوست آسیب برسانند. مزیت این لیزر این است که تنها به ۲ الی ۳ روز استراحت نیاز دارد، با این حال اکثر بیماران حداقل به ۵ جلسه درمان با این لیزر نیاز دارند تا با کارایی لیزر های CO2 برابر شود.

فرآیند لیزر جای جوش

درمان های لیزری برای جای جوش روش های سرپایی هستند که توسط متخصصان دارای گواهینامه معتبر انجام می شوند. این روش ها نیاز به بی حسی موضعی (برخی اوقات سدیشن) برای بی حس کردن پوست دارند. لیزرهای فرکشنال روی ناحیه مورد هدف جا به جا می شوند، سلول های آسیب دیده پوست را نابود کرده و رشد سلول های جدید و سالم را افزایش می دهد. هر جلسه درمانی معمولاً بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.

فرآیند لیزر جای جوش

فرآیند لیزر جای جوش

چه نوع اسکار آکنه ای با لیزر درمان می شود؟

 

لیزرهای فرکشنال می توانند اسکارهای آتروفیک (فرورفته یا بوکسار) را درمان کنند. این لیزرها معمولاً اسکارهای آیس پیک و هایپرتروفیک کلوئید را درمان نمی کنند.

لیزرهای PDL نوع متفاوتی از لیزر هستند که می توانند برای صاف کردن و کاهش حجم اسکارهای هایپرتروفیک برای بهبود بافت و پایداری پوست و همچنین کاهش قرمزی با کمترین آسیب به دیگر بافت های پوستی مورد استفاده قرار گیرند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ضخیم شدن تار مو نی نی سایت

اسکارهای هایپرتروفیک صورت ممکن است به چندین درمان برای رسیدن به نتایج بهینه نیاز داشته باشند.

عوارض لیزر جای جوش

این روش دارای عوارض جانبی خفیف از قبیل درد، تورم و قرمزی پوست همراه است. این عوارض معمولاً طی چند روز برطرف می شوند. در این مدت باید از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید.

 

آیا لیزر می تواند هایپرپیگمانتاسیون را بهبود بخشد؟

در حالی که هایپرپیگمانتاسیون اسکار نیست، اما به خوبی با لیزر درمان می شود. گفته می شود که هایپرپیگمانتاسیون  معمولاً بدون لیزر می تواند به طور موثر درمان شود. روش جایگزینی کمتر تهاجمی و با هزینه پایین تر، درمان با ضد لک ها است. راه دیگر برای درمان هایپرپیگمانتاسیون استفاده از لایه بردارهای شیمیایی غیرتهاجمی است که توسط متخصص پوست انجام می شود.

آیا لیزر جای جوش برای پوست های تیره هم موثر است؟

خطر آسیب سلولی یا تغییر رنگ توسط لیزر فرکشنال برای افرادی که پوست تیره دارند بیشتر است. برای این افراد لیزرهای اربیوم گزینه بهتری هستند. افراد دارای پوست قهوه ای تیره یا سیاه باید به دنبال روش های دیگری مانند فرکشنال میکرونیدلینگ با استفاده از امواج رادیویی باشند که برای همه انواع پوست ایمن هستند.

 

هزینه لیزر جای جوش

نتایج قابل مشاهده با لیزر فرکشنال در اغلب موارد حداقل نیاز به ۳ جلسه درمان با لیزر ری سرفیسینگ و ۵ جلسه درمان با لیزر فرکشنال غیرابلیتیو دارند. قیمت هر لیزر درمانی بسته به نوع درمان لیزر، پیشنهادهای ویژه، برنامه درمان (مانند تعداد جلسات مورد نیاز) و غیره متغیر است. درمان های لیزری همیشه باید توسط متخصص پوست در کلینیک انجام شوند. هزینه درمان لیزر برای جای جوش ها متفاوت است. این روش می تواند از  ۲۰۰ هزار تومان تا ۴۰۰ هزارتومان به ازای هر درمان، بسته به اندازه زخم هزینه داشته باشد.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بنزوئیل پراکسید برای جوش x بخوانید...