نی نی سایت درمان ریزش مو

نی نی سایت درمان ریزش مو

نی نی سایت درمان ریزش مو


 

ریزش مو هورمونی

از جمله مشکلاتی که کم کاری و یا پرکاری تیروئید برای بدن انسان به وجود می آورد می توان به ریزش مو اشاره کرد. تعادل در ترشح هورمون توسط غدد تیروئید می تواند مانع از بروز ریزش در موها شود.در این مقاله هلث کده به بررسی ریزش مو هورمونی می پردازیم.

ریزش مو

طاسی با الگوی مردانه (Androgenic alopecia) که آلوپسی آندروژنیک، آلوپسی آندروژنتیک، و آلوپسی آندروژنتیک نیز نامیده می‌شود و در فارسی می‌توان آن را به طاسی وابسته به هورمون مردانه نیز ترجمه کرد.

بیماریزایی

آلوپسی آندروژنیک مردانه یا طاسی مردانه ریزش مو تیپ مردانه را نمی‌توان یک بیماری محسوب نمود. این وضعیت به‌طور معمول در مردانی که از نظر ژنتیکی مستعد این وضعیت هستند اتفاق می‌افتد و در واقع نوعی پاسخ فیزیولوژیک بدن آن‌ها به آندروژن‌ها یا همان هورمون‌های مردانه می‌باشد.

موهای ناحیه سر در انسان با وجودیکه رشد غیر وابسته به هورمون جنسی مردانه (آندروژن) دارند، امّا دارای گیرندهٔ خاص هورمون‌های جنسی می‌باشند و به همین دلیل این هورمون‌ها می‌توانند بر ریزش مو مؤثر باشند. در مردان بخش‌های فرونتوتمپورال یعنی نواحی جلو و اطراف و مرکز سر دارای گیرنده هورمونی هستند امّا در زنان تمام موهای ناحیه سر دارای گیرنده آندروژنی می‌باشند. به همین دلیل در مردان اول ناحیه جلوی سر کاهش مو داریم و بعد ناحیه مرکزی و سپس این دو ناحیه بهم می‌رسند.

تظاهرات بالینی

در مردان بخش‌های فرونتوتمپورال یعنی نواحی جلو و اطراف و مرکز سر دارای گیرنده هورمونی هستند امّا در زنان تمام موهای ناحیه سر دارای گیرنده آندروژنی می‌باشند. به همین دلیل در مردان اول ناحیه جلوی سر کاهش مو داریم و بعد ناحیه مرکزی و سپس این دو ناحیه بهم می‌رسند. پوست سر هیچ گونه خارش، اسکار یا تغییری ندارد.

درمان

برای درمان الوپسی مردانه از آنتی آندروژن (مانند فیناستراید)، ماینوکسیدیل موضعی، لیزر کم توان و روش‌های جراحی کاشت مو می‌توان سود برد. بهترین کاندیداهای درمان با مینوکسیدیل مردان با سن کمتر از ۳۰ سال هستند که کمتر از ۵ سال است دچار ریزش مو شده‌اند ولی باید همیشه استفاده شود همچنین می‌توان ریزش موی مردانه را با روش‌هایی مانند شانه کردن سایر موها به سمت نواحی طاس، استفاده از کلاه گیس، اسپری‌های حجم دهنده و بر سر گذاشتن کلاه پنهان نمود.

مطالب تصادفی برای شما:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت لیزر موهای زائد

 

منبع :ویکی پدیا

تاثیر هورمون ها در رشد موها

هورمون ها نقش بسیار تعیین کننده ای در رشد موها دارند. از جمله هورمون هایی که در رشد موها تاثیرات زیادی دارند، می توان به هورمون های جنسی مردانه و زنانه اشاره نمود. اما معمولا این هورمون ها زمانی می توانند کمک کنند تا موها رشد بهتری داشته باشند که غدد درون ریز این هورمون ها را به اندازه کافی تولید نمایند.

در صورتی که هر کدام از هورمون ها در بدن کمتر و یا بیشتر از حد مجاز باشد، کارایی قابل قبولی نداشته و از طرفی ممکن است عوارضی نیز داشته باشد. به عنوان مثال هورمون های موجود در بدن اگر در حد تعادل تولید شوند به رشد موها کمک کرده اما در صورت بر هم خوردن تعادل هورمون ها، مشکلاتی مانند ریزش در موها به وجود می آید.

عملکرد صحیح هر کدام از غدد درون ریز و تولید به اندازه هر کدام از هورمون ها، در سلامت موها تاثیر بسزایی دارد. این موضوع باعث شده تا اغلب افراد در صورت مشاهده ریزش در موهای خود، ابتدا آزمایشات مربوط به هورمون های مختلف را انجام داده. اینکار باعث می شود متوجه شوند میزان هورمون های بدن در تعادل بوده یا خیر، سپس به سراغ سایر علل این مشکل می روند.

تاثیر برخی از هورمون ها بر مو

تاثیر برخی از هورمون ها بر مو

تاثیر هورمون انسولین

هورمون انسولین یکی از مهمترین هورمون های موجود در خون انسان می باشد. معمولا با سبک غلط زندگی و یا مصرف بیش از حد قند و شکر میزان تعادل در این هورمون بر هم می خورد. بیماری دیابت یکی از عوارض عدم تعادل هورمون انسولین در بدن می باشد.

یکی دیگر از عوارض عدم تعادل هورمون انسولین، رشد موها و یا پر مویی می باشد. با اصلاح سبک زندگی مانند تغذیه مناسب و ورزش کردن می توان تعادل سطح هورمون انسولین در بدن را حفظ نمود. این موضوع کمک می کند تا بتوان در طول عمر خود بدون هیچ گونه مشکلی به زندگی ادامه داد.

هورمون انسولین به صورت اتوماتیک در بدن تولید می شود. در نتیجه با حفظ سلامت غدد مربوطه، می توان میزان انسولین در بدن را در شرایط تعادل نگه داشت. این تعادل می تواند از بروز مشکلات بزرگی جلوگیری نماید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  پرواز در موزه هنر مترو

از جمله مشکلاتی که کم کاری و یا پرکاری تیروئید برای بدن انسان به وجود می آورد می توان به ریزش مو اشاره کرد. تعادل در ترشح هورمون توسط غدد تیروئید می تواند مانع از بروز ریزش در موها شود.

 

تاثیر هورمون های جنسی زنانه و مردانه بر مو

هورمون های جنسی زنانه و مردانه از جمله تستسترون پروژسترون و استروژن بر روی مو تاثیرات زیادی دارند. این هورمون ها می توانند باعث بروز مشکلاتی مانند پر مویی و یا ریزش مو شوند.

استفاده از مکمل های بدنسازی، سطح این هورمون ها را در بدن افزایش می دهد. در چنین حالتی در موهای سر ریزش ایجاد خواهد شد، اما در سایر قسمت های بدن رشد مو و به دنبال آن پر مویی را شاهد خواهیم بود.

علائم ریزش مو ناشی از عدم تعادل هورمون ها

معمولا ریزش مو به شکل های مختلفی ظاهر می شود. در برخی موارد ممکن است نوع ریزش در مو ها به علت آن نیز بستگی داشته باشد. در اینجا به علائم مربوط به ریزش در مو ها به دلیل عدم تعادل در هورمون ها اشاره می شود.

 

  • ریزش پراکنده

در این روش معمولا از نواحی مختلف سر موها ریخته و یک بخش خاصی را نمی توان برای ریزش مو تشخیص داد.

  • خالی شدن جلوی سر و شقیقه ها

خالی شدن جلوی سر و یا خالی شدن شقیقه ها از مو نیز می تواند علت عدم تعادل در هورمون های مختلف باشد.

  • خالی شدن یک سمت سر

معمولا این نوع از ریزش را پلی کیستیکا نیز می گویند. در اغلب موارد سمت راست سر خالی می شود. البته مواردی مانند نازک شدن و یا تغییر رنگ موها نیز ممکن است به خاطر مشکلات هورمونی در مو ها به وجود بیاید. با بررسی این موارد می توان متوجه شد هورمون ها در رشد و یا ریزش مو ها تاثیر بسزایی دارند.

توضیحاتی در مورد ریزش مو

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که به طور طبیعی در بدن همه انسان ها وجود دارد. ریزش مو ممکن است به خاطر برخی از مشکلات بیشتر از حد نرمال شده و رویش مجدد موها جواب گوی این حد از ریزش مو نشود. بدین ترتیب شاهد کم پشت شدن موها و در نتیجه طاسی در ادامه خواهیم بود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ني ني سايت ريزش مو در طب سنتی

شناخت علت ریزش مو و درمان آن یکی از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه نمود. زیرا در صورتی که از علت اصلی کم پشت شدن موها اطلاع نداشته باشید، ممکن است درمان نامناسبی را در پیش گرفته و این موضوع باعث می شود که هرگز نتوانید ریزش مو را کنترل نمایید.

بهترین راه پس از مشاهده ریزش بیش از حد معمول موها، مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو می باشد. اینگونه می توان متوجه شد که اصلی ترین دلیل ریزش در موهای شما چیست.

با شناخت این عوامل راحت تر می توان درمان مناسب را در پیش گرفت. زیرا روش های درمانی مختلفی برای درمان ریزش مو وجود دارد و هر کدام از این روش با نوع خاصی از ریزش در موها سازگار می باشد.

 

آشنایی با انواع دلایل ریزش مو

ریزش مو دارای علل بسیار مختلفی می باشد. آشنایی با این دلایل کمک کرده تا راحت تر از ریزش در مو ها جلوگیری شده و درمان سریعتر صورت گیرد. در اینجا برخی از شایع ترینِ این دلایل مورد بررسی قرار میگیرد.

وراثت

یکی از اصلی ترین دلایل ریزش در مو ها عامل وراثت می باشد. زمانی که ریزش مو ارث باشد، درمان آن نیز کمی مشکل است چراکه فرد این مشکل را از والدین خود به ارث برده است.

هورمون

غدد متعددی در بدن انسان وجود دارد که وظیفه تولید هورمون و اضافه کردن آن به خون را دارند. چنانچه یکی از این غدد کار خود را به خوبی انجام ندهد، مثلا کمتر یا بیشتر از حد مورد نیاز بدن هورمون تولید نماید، باعث اختلالاتی در بدن می شود. یکی از اصلی ترین مشکلاتی که با عدم تعادل هورمون در بدن به وجود می آید، ریزش مو می باشد.

مصرف دارو

یکی دیگر از علت های ریزش در موها مصرف برخی از دارو ها می باشد. در برخی داروها ترکیباتی وجود دارد که منجر به ریزش موها می شود. داروهای شیمی درمانی، داروهای ضد افسردگی و داروهای رقیق کننده خون را می توان از جمله داروهایی دانست که باعث ریزش در موها می شوند.

کاهش وزن شدید

کاهش وزن شدید می تواند یکی دیگر از عوامل اصلی ریزش در موها شود. در برخی از موارد نیز به خاطر رژیم های غذایی سخت ممکن است کمبود ویتامین ها و مواد معدنی ضروری در بدن منجر به کم پشت شدن موها شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت عوارض لیفت ابرو x بخوانید...