گرچه شروع زندگی مشترک آسان است و همه‌چیز در سایه گذشت و گفتن عبارت‌های دل‌نشین به همسر مانند: چشم عزیزم، باشه هرچی تو بگی، اشکالی نداره و غیره سپری می‌شود اما این سبک زندگی مشترک برای مدت زیادی دوام نمی‌آورد .
به‌تدریج انجام دادن خواسته همسر جای خود را به انجام دادن خواسته خود می‌دهد. زن یا شوهر تمایل دارد حرف خودش را به کرسی بنشاند و دیگر از چشم گفتن‌ها خبری نیست. حالا دیگر دوره چرا این کارو کردی و چرا این کار را نکردی است. زن می‌خواهد به آرزو های دوران مجردی اش جامه عمل بپوشاند و مرد احتیاج دارد که همانند دوران مجردی آزاد زندگی کند.
اینجاست که کار دشوار می‌شود دو نفر آدم با تو تربیت خانوادگی متفاوت با دو شخصیت و رفتار جداگانه می‌خواهند کنار هم و زیر یک سقف به زندگی مشترک ادامه دهند و تنها الگوی رفتاری آن‌ها هم پدر و مادرشان هستند. اگر زن و شوهر کمی عمیق‌تر فکر کنند الگوی اطرافیان را هم در اختیار دارند ولی این‌ها کافی نیست .
حالا تصورش را بکنید یکی از زوجین در یک خانواده پدرسالار و دیگری در یک خانواده مادر سالار پرورش و تربیت شده است. چه نمایشی برپا می‌شود مثلا زن می‌خواهد در اول زندگی طرف را سر جایش بنشاند و در مقابل مرد می‌خواهد حرف خود را ثابت کرده و آن را به کرسی بنشاند .
زن از چشم گفتن‌های خود خسته شده و نیاز دارد نه بگوید، مرد هم که برخلاف میل باطنی بدون رضایت و تنها برای جلوگیری از دعوا با همسر همیشه چشم گفته، حالا فکر می‌کند که کوتاه آمدن درست نیست زیرا همسرش بدعادت شده است به همین دلیل او نیز تصمیم می‌گیرد نه بگوید. آن‌وقت است که همین نه گفتن‌ها می‌تواند یک زندگی مشترک موفق را با شکست روبرو کند. پس چه باید کرد ؟

بیشتر بخوان بیشتر بدان  کرونا و ظهور

برای اداب همسر داری به این مقاله مراجعه کنید

باید آموختن را سرلوحه برنامه‌ها در زندگی مشترک قرار داد

برای اداره زندگی مشترک خوب و شاداب باید بسیار مطالعه کرد. باید کوچک‌ترین خصوصیات رفتاری همسر خود را دانست. خواسته‌ها و آرزوهای همسر را به خاطر سپرد. به اهداف، مسئولیت‌ها و مشکلات همسر توجه کرد. به حساسیت‌ها و نگرش‌های او دقت کرد و خلاصه باید موضوعات فراوان دیگری را آموخت وگرنه هیچ‌چیز نمی‌تواند سیر طبیعی و معمول خود را در زندگی زناشویی بپیماید .

زندگی مشترک

زندگی مشترک

برای رسیدن به تفاهم با همسر ، تنها راهکار آن است که مرتب در حال تمرین باشیم. دائم از خود بپرسید که برای خشنودی همسرم و خودم باید چه‌کار کنم؟ مردی که یاد نگرفته بعد از ازدواج دور جلسات مجردی اش خط بکشد باید به یاد داشته باشد که اکنون شریکی در زندگی دارد که باید وقتش با او صرف شود .

بیشتربخوانید بیشتر بدانید

خانمی که بعد از ازدواج می‌خواهد سرگرمی‌های دوران مجردی خود را حفظ کند باید به یاد بیاورد که فوت و فن شوهرداری راه و رسم جداگانه‌ای دارد. این‌گونه زنان و مردان باید به یادآورند که دوران مجردی با دوران متأهلی فرق دارد. زن و شوهر باید در تلاش باشند که نکات جدیدی را درباره یکدیگر بیاموزند هرروز آن‌ها را به کار ببرند و هرگاه که اختلافات زناشویی پیش آمد، با مطالعه و شرکت در کلاس های آموزشی و یا راهنمایی گرفتن از یک فرد باتجربه یا مراجعه به مشاوره خانواده ، روابط با همسر خود را بهبود دهید.