نی نی سایت عشقم

نی نی سایت عشقم

نی نی سایت عشقم


راهکارهای شکست عشقی

پس از شکست عشقی برای برگشتن به زندگی عادی راهکار هایی وجود دارد که میتواند بسیار کمک کننده باشد. با هلث کده باشید تا از این راهکارها بیاموزیید.

شکست عشقی

اگر شکست عشقی خورده اید، قلبتان شکسته و این موضوع تمام زندگی شما را تحت الشعاع قرار داده است، حتما سوال شما این است که بعد از شکست عشقی چه کنیم ؟ این مطلب را بخوانید تا با گفته روانشناسانان بتوانید از غم خود بکاهید و به زندگی عادی برگردید.

خودتان را خیلی بابت شکست عشقی‌تان که فکر می‌کنید بدترین ضربه زندگی‌تان بوده است ناراحت نکنید چون به قول معروف این نیز بگذرد. شکست عشقی شما از مقیاس یک که کمترین درجه است باشد تا شکنجه دیدن بالاخره یک وضعیت بغرنج و وحشتناک است. شاید هر کدام از شما یک بار هم که شده قلبتان شکسته است و این حس و حال را خوب درک می‌کنید. اما در نهایت توانسته اید سر پا بایستید و با گذشته دردناک خود خداحافظی کنید.

وقتی با شکست عشقی مواجه می‌شوید هیچ جوری نمی‌توانید جلوی احساس غم و اندوه خود را بگیرید مگر این که یک روبات بی عاطفه و بی احساس باشید. شما در این دوران حس می‌کنید دنیا به آخر رسیده است و هیچ راهی برای خوشحال کردن دوباره شما وجود ندارد. اما به شما می‌گوییم که با راهنمایی روانشناسانه امروز در روزیاتو می‌توانید یک مشاوره خوب داشته باشید و شکستگی قلب خود را دوباره ترمیم کنید.

شکست عشقی

شکست عشقی

۱- به خودتان اجازه دهید که احساس خود را حس کنید.

ربکا هندریکس ، متخصص روان درمانی در نیویورک امریکا، می گوید: «وقتی کسی رابطه خود را با شما به پایان رساند، شما در سیل احساسات ناراحت کننده خود غرق خواهید شد. این یک تروما است؛ یعنی یک شوک برای سیستم روحی و روانی شما به حساب می‌آید. مانند هر نوع شوک عاطفی دیگری که در زندگی رخ می‌دهد، شما می خواهید با خودتان بسیار آرام و مهربان باشید و به خودتان اجازه دهید احساسات خود را حس کنید. علاوه بر این، احساسات شما به دلایل خاصی بروز می‌کنند. همین احساسات غم انگیز شکست عشقی می‌توانند به شما کمک کنند تجربه‌های دشوار گذشته را پشت سر بگذارید اما به شرطی که شما آنها را آزاد کنید.

در روزهای بعد از شکست عشقی، باید به خودتان اجازه دهید گریه کنید و تصدیق کنید که این شکست مانند هر نوع از دست دادن دیگر است. اندوه ۵ مرحله دارد: انکار، عصبانیت، شکایت و چانه‌زنی، افسردگی و پذیرش. هندریکس می گوید: «شما می خواهید این اندوه را در زمان خودتان و به روش خودتان پشت سر بگذارید.» شما در طی این فرایند احساسات خود را با گفتن جملاتی مانند “چرا من چنین حسی دارم؟” و “البته که من باید چنین حسی را تجربه کنم.»

۲- در احساس خود غرق نشوید.

اگرچه ابراز احساسات برای شما مهم است اما این هم مهم است که از آنها کوتاه بیایید و نگذارید سراپای وجودتان را فرا گیرد. بنابراین اگر احساس غم و اندوه داشتید، بگذارید برای مدت معینی خودتان را در احساستان غوطه ور کنید؛ مثلاً یک ساعت. گریه کنید، داد بزنید، فریاد سر بدهید، مجله ها را پاره کنید و خلاصه هر کاری را که باید انجام دهید تا احساسات خود را آزادانه در جریان بیندازید. اما وقتی این ۶۰ دقیقه تمام شد، دیگر بس کنید و به سراغ کار دیگری بروید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  به سلامتی شکست عشقی

۳- ارتباط خود را با عشق سابق خود کاملا قطع کنید.

یک دلیل علمی وجود دارد که شکست قلبی شما را بسیار آزار می دهد: شما در واقع بعد از شکسته قلبی، علائم شبیه به عمل جراحی را پشت سر می گذارید زیرا به طور ناگهانی هورمون‌های حس خوب که از شریک زندگی‌تان دریافت می‌کردید از بین رفته است. وقتی شریک زندگی شما دیگر وجود ندارد، شما دلتان آن هورمون‌های خوب را می‌خواهد. اگر تسلیم این احساس شوید و دوباره عشق سابق خود را ببینید، وسوسه می‌شوید پیش او بروید و خود را در ماه‌ها و شاید سال‌ها بعد درگیر او کنید. به همین دلیل است به شما توصیه می‌کنیم سم‌زادیی ۶۰ روزه عشق سابقتان را در پیش بگیرید؛ به عبارت دیگر باید سعی کنید ۶۰ روز از او دور بمانید و هیچ ارتباطی با او نداشته باشید.

قطع ارتباط هم یک روش سالم است و هم باعث می‌شود شما دلبستگی خود به عشق سابقتان را از بین ببرید. هیچ قانونی سرسختانه و فوری در مورد تماس با عشق سابقتان وجود ندارد. ارتباط کوتاه و گاه و بیگاه – مانند “سلام، می توانیم برای چند دقیقه صحبت کنیم؟ من با این اتفاق روزهای سختی را می‌گذرانم” اشکالی ندارد. فقط محتاط باشید که این احوالپرسی‌ها به یک عادت تبدیل نشوند. یادتان باشد هر بار که با او صحبت می کنید، انرژی جدیدی بین شما جاری می‌شود؛ در صورتی که باید هدف شما این باشد که آن روابط پر انرژی را از بین ببرید نه اینکه به ایجاد آنها ادامه دهید.

۴- یک سیستم پشتیبان و حامی پیدا کنید.

با دو یا سه نفری که واقعاً به آنها اهمیت می‌دهید تماس بگیرید و به آنها بگویید که چه دورانی را طی می‌کنید. خیلی‌ها دور و اطرافتان هستند که شما را دوست دارند و می‌خواهند از شما حمایت کنند اما اغلب آنها نمی‌دانند که زیرا شما آنها را بازگو نمی‌کنید. درد دل خود را به دیگران بگویید. بیشتر افراد در یک زمان یا برهه‌ای از زندگی خود شکست عشقی را تجربه کرده اند. وقتی با آنها از احساسی که دارید حرف بزنید آنها هم  تجربیات خود را با شما به اشتراک می‌گذارند به شما مشاوره می‌دهند و به شما یادآور می‌شوند که شما تنها نیستند. اینها می‌تواند خیلی برایتان مفید باشد.

 

۵- ورزش کنید.

عرق ریختن بعد از شکست عشقی شایدآخرین چیزی باشد که بخواهید خودتان را در آن غرق کنید اما به ما اعتماد کنید زیرا واقعا می‌تواند مفید باشد. اندورفین های تولید شده در هنگام ورزش به علائم بهبود پس از شکست عشقی کمک می‌کند. علاوه بر این، شما می‌توانید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

۶- به یاد داشته باشید چه چیزی آزارتان داده است.

یک پاسخ متداول پس از شکست عشقی این است که فرد دیگری را ایده آل کردن کنید. با این که شما دلتان نمی‌خواهید قسمت‌های خوبی رابطه‌ای که داشتید را انکار کنید اما  دلتان هم نمی‌خواهد آنها را اصلاح و بازیابی کنید. برای یافتن راه متعادل و میانه‌روی، هرستی از تمام جوانب منفی شریک زندگی یا عشق قبلی خود را که با او در رابطه بودید بنویسید و به آن نگاه کنید. این تمرین ذهنی تمام تفکرات وسواسی که احتمالاً در مورد عشق سابق خود داشتید متعادل می‌کند؛ اینکه دلتان برای چه چیزی در او تنگ شده و چرا آنها این قدر عالی بودند یا حتی اگر نبودند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت رمانتیک

۷- مواظب خود باشید.

مراقبت از خود در بحبوحه شکست عشقی از اهمیت بالایی برخوردار است. در طول روز حال و احوالتان را بررسی کنید و از خودتان بپرسید: به چه چیزی نیاز دارم؟ شاید دلتان یک سالاد سالم بخواهد، یا ممکن است یک حمام گرم خوبتان کند یا حتی شاید تماس تلفنی با یک دوست خوب شما را سر شوق بیاورد.

همچنین بدانید که احساس طرد  شدن و کم ارزش شدن می‌تواند پاسخ‌های ناسالمی مانند پرخوری یا کم خوری یا حتی سوء مصرف مواد مخدر را به همراه داشته باشد که در نهایت به یک مارپیچ افسردگی منجر شود. ورزش، تغذیه و خواب مناسب باعث می شود که شما از جایتان بلند شوید و احساس بد گذشته را فراموش کنید.

۸- طول روند بهبودی خود را داوری نکنید.

زمان بهبودی خود را با طول رابطه خود برابر نکنید.  یا حتی کل روابط خود زیرا ممکن است منجر به چندین شکست عشقی شود. بسیاری از اوقات مردم مثل این هستند  و می‌گویند «خب، من که فقط شش ماه فقط با او بودم. چرا اینقدر ویران شده‌ام؟ از آنجا که شما شش ماه با عشقتان بوده‌اید و احساس خود را گرو گذاشته‌اید و بیش از حد خودتان را شب و روز به او وابسته کرده‌اید شاید این شش ماه برای شما مثل دو سال برای شخص دیگر است. بنابراین، به هر حسی که دارید احترام بگذارید. در حقیقت، این که چقدر طول می‌کشد شما از گذشته دور شوید، به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله عبارات و جملاتی که به خودتان می‌گویید.

 

۹- شکست را درونی نکنید.

بعد از یک جدایی سخت و دردناک، از فکر کردن خودداری کنید؛ مثلا نگویید من به اندازه کافی خوب نیستم یا یک مشکلی در من وجود دارد. در عوض، اگر مشکل از سمت عشق سابقتان نیست، مشکل را در رابطه به اصطلاح عاشقانه تان ببینید.

۱۰- رفتارهای ناسالم را شناسایی کنید و از بین ببرید.

سعی کنید هرگونه انگیزه‌ای را که ممکن است داشته باشید بشناسید؛ مانند ارسال پیام به عشق سابق خود، چک کردن هر ساعت اینستاگرام آنها یا پخش کردن و تماشای مجدد هر جزئیات لعنتی در قرارهای آخر هفته‌ای که با هم داشتید. این خواستارها بخشی از روند طبیعی است که پس از شکست عشقی اتفاق می‌افتد. اما به خودتان اجازه ندهید درگیر رفتارهای وسواسی شوید (مثلا تا ۴ صبح بیدار باشید و تمامی جنبه های رابطه گذشته خود را تجزیه و تحلیل کنید.) اگر متوجه می‌شوید که وقت زیادی را در این چهارچوب ذهنی سپری می‌کنید، ممکن است عاقلانه‌ترین کار این باشد که برای کمک رفتن از پشتیبانی یک مربی یا درمانگر استفاده کنید.

 

۱۱- کارهای روزمره جدید برای خودتان ایجاد کنید.

درک کنید که احتمالاً شکست عشقی باعث ایجاد حفره‌هایی در زندگی شما خواهد شد. با خودتان بگویید شما و عشق سابق خود همیشه هر جمعه به سینما می رفتید. حالا شب‌های جمعه شما بازتر است و به جای اینکه به تنهایی  دور خودتان دیوار بکشید و با کوه غصه‌ها تنها بمانید، با دوستانتان به صورت فعالانه تماس بگیرید و برنامه ریزی کنید.

۱۲- علایق قدیمی و جدید را کاوش کنید.

به خودتان بگویید واقعاً از فضای بیرون و گردش لذت می‌برید اما عشق سابق شما اینطور نبود. بنابراین، آن وقت‌ها که در رابطه با عشق سابقتان بودید و عادت پیاده روی آخر هفته خود را کم کرده بودید، حالا دیگر تنها و مجرد هستید و به خودتان اجازه دهید مجدداً با چیزهای مورد علاقه خود ارتباط برقرار کنید و هم چنین سرگرمی‌های جدیدی را نیز کشف کنید. در واقع، اگر می‌خواهید التیام یابید، باید برای بهبودی در زندگی گام بردارید. مثلا به یک سالن ورزشی جدید بروید و ثبت نام کنید یا در کلاس سفالگری شرکت کنید یا به همراه دوستان خود به تورهای گردشگری یا سفر بروید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  متن شکست عشقی

 

۱۳- بپذیرید که جدایی شاید همان چیزی باشد که برای پیدا کردن خودتان نیاز دارید.

گاهی اوقات شما نمی‌خواهید بسته شدن گذشته از سمت عشق سابقتان باشد و خودتان باید آن را به تنهایی پیدا کنید. اگر عشق سابق شما نمی‌تواند دلیل جدایی را توضیح دهد، خودتان روایت سالمی از جدایی ایجاد کنید. و اگر برای بسته شدن موضوع و خاتمه رابطه کافی نیست، گفت و گو با یک درمانگر، مشاور یا روانشناس را در نظر بگیرید. هم چنین، اگر جدایی شما باعث ایجاد افکار و احساسات در مورد سایر ضررهای زندگی شما شده و به سختی می‌توانید از پس آن بربیایید، قطعاً لازم است به دنبال کمک‌های دیگران باشید.

۱۴- اگر تصمیم به قرارهای جدید دارید، بسیار محتاطانه برخورد کنید.

بعد از اینکه قلبتان بهم ریخته شد و شکست عشقی را تجربه کردید، شاید وسوسه شوید فوراً در صدد بازگشت به زندگی و شروع یک رابطه جدید باشید. اما به شما هشدار می‌دهیم مراقبت این رابطه‌هایی که فورا بعد از شکست عشقی شکل می‌گیرد باشید. قبل از این که احساسات قبلی خود را نادیده بگیرید و فراموش کنید، نباید خودتان را به سمت یک رابطه جدید هل دهید. زیرا ممکن است احساسات گذشته به سراغتان بیاید و در رابطه جدید شما تاثیر منفی بگذارند. از طرف دیگر، این را هم به یاد داشته باشید که بازگشت به صحنه دوستیابی می‌تواند برای قلب شکسته شما یک اعتماد به نفس سالم ایجاد کند. فقط باید با خودتان صادق باشید؛ و هم چنین فردی که با او ملاقات می کنید. درباره حس و حالی که از نظر عاطفی دارید حرف بزنید. اگر هنوز خیلی عشق سابق خود را کنار نگذاشته و درگیرش هستید و فعلا به دنبال سرگرمی هستید نیز به خودتان و عشق جدیدتان بگویید.

از مطالب زیر هم دیدن کنید

۱۵- اطمینان داشته باشید که درد همیشگی نیست.

اگر چه درد زیادی را تجربه می‌کنید اما سعی کنید باور کنید که این نیز بگذرد! ایمان داشته باشید که بالاخره یک روز می‌آید که شما با شخص ویژه خود ملاقات کنید؛ شخصی که واقعاً برای شما مناسب است. هنگامی که دچار شکست عشقی شدید شده‌اید، تصور این است که برایتان سخت است و هیچ وقت نمی‌توانید به کس دیگری احساس عشق داشته باشید. اما زمان اگر نتواند همه زخم‌ها را درمان می‌کند، بیشتر آنها را درمان خواهد کرد.

۱۶- در مسیر خود، به چیزهای مثبت فکر کنید.

در دراز مدت، جدایی نباید تمام روابط شما را لکه‌دار کند. همان طور که درد فروکش می‌کند، به مزایای جدایی و فواید خروج از رابطه‌ای که تجربه کردید فکر کنید. هیجان موقعیت‌ها و فرصت‌های جدید را با آغوش باز پذیرا باشید و به خودتان یادآوری کنید که چقدر عالی و معرکه هستید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت عشق قدیمی x بخوانید...