نی نی سایت عفونت رحم

نی نی سایت عفونت رحم

نی نی سایت عفونت رحم


 

درمان عفونت رحم

در این مقاله انواع عفونت رحم و راه های درمان ان توسط هلث کده بررسی شده است با ما باشید.در این مقاله سعی داریم درباره انواع عفونت واژن و علل، تشخیص، پیشگیری و درمان قطعی آن اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم.

عفونت رحم و راه درمان آن

زهراه‌آماس یا زهدان‌راه‌آماس یا التهاب واژن یا واژینیت (به انگلیسی: Vaginitis) به التهاب دستگاه تناسلی زنانه خارجی (عفونت واژن یا واژن) که بر اثر عواملی مانند کلامیدیا، تریکومونا یا باکتریها ایجاد می‌شود گفته می‌شود. برخی عوامل مانند بهداشت پایین، دیابت، وجود IUD در رحم و… زمینه ساز واژینیتهای مکرر در خانم‌ها هستند. هر چند التهاب واژن به تنهایی چندان عارضه‌ای ندارد ولی در صورت عدم درمان می‌تواند به سایر دستگاه‌ها مانند رحم و مثانه گسترش یابد

علائم بیماری

مهمترین شکایت بیمار خارش ناحیه تناسلی و افزایش ترشحات واژن می‌باشد. گاه سوزش ادرار، دیسپارونی و… نیز داریم. در معاینه ترشحات غیرطبیعی و اریتم موضعی (قرمزی) ممکن است دیده شود.

عوارض عفونت واژن

از اصلی‌ترین عوارض عفونت واژن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احتمال ابتلا به HIV
 • احتمال ابتلا به التهاب لگن
 • احتمال نازایی
 • احتمال سقط جنین

بی‌توجهی به این بیماری، ممکن است باعث گسترش آن و درگیر کردن رحم و مجاری آن شود.

عوامل مؤثر در پیشرفت بیماری

 1. آنتی بیوتیکها (با تغییر فلور نرمال)
 2. تغییر در سطوح طبیعی هورمونهای بدن که در حاملگی، شیردهی و یائسگی رخ می‌دهد.
 3. شستشوی واژن، دئودورانتهای واژن و صابونها
 4. مواد اسپرم کش
 5. نزدیکی جنسی
 6. بیماریهای منتقله از طریق جنسی
 7. تحریک
 8. مواد خارجی مثل نوار بهداشتی

مطالب تصادفی برای شما:

انواع عفونت واژن

سه نوع واژینیت خانم‌ها را درگیر می‌کند:

۱ – قارچی: افزایش رشد قارچها مانند کاندیدا آلبیکنس در واژن به علت تغییرات هورمونی یا قند خون بالا یا کاهش مقاومت در مقابل بیماری اتفاق می‌افتد که علائم آن شامل:

الف – سوزش و خارش حتی هنگام ادرار کردن یا مقاربت
ب – ترشحات سفید متراکم
ج – بوی خفیف
بوده و درمان آن شامل کرمها یا شیافهای واژنی ضدقارج می‌باشد.

۲ – تریکوموناسی: تریکوموناس واژینالیس نوعی انگل تک یاخته‌ای که از طریق مقاربت جنسی از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شود علائم آن شامل:

الف – خارش و سوزش و تورم شدید واژن
ب – ترشحات کف آلود خاکستری یا زرد – سبز
ج – بوی نامطبوع ماهی
د – درد حین ادرار کردن یا مقاربت جنسی
بوده و برای درمان آن نیاز به تجویز آنتی بیوتیک خوراکی وجود دارد. اغلب بیماران با یک دوز دارو درمان می‌شوند. همسر شخص مبتلا هم بایستی درمان شود و تا درمان وی بایستی از مقاربت اجتناب شود چون باعث آلودگی مجدد می‌شود.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواص حرز امام جواد

۳- باکتریایی: که باعث واژینوز باکتریایی می‌شوند که ناشی از رشد شدید باکتریها در واژن می‌باشد که می‌تواند با علت ناشناخته باشد یا از طریق مقاربت جنسی انتقال یابد. علائم آن شامل:

الف – خارش، سوزش و تورم واژن
ب – ترشحات آبکی خاکستری
ج – بوی نامطبوع ماهی
د – درد حین ادرار کردن یا مقاربت
درمان آن شامل آنتی بیوتیک خوراکی یا روش‌های دیگر می‌باشد. همسر بیمار هم بایستی هم‌زمان درمان شود. تا پایان درمان از مقاربت اجتناب شود.

درمان

برای درمان واژینیت بسته به عامل ایجادکننده از داروهایی مانند کرمهای موضعی مانند کلوتریمازول، داروهای خوراکی مانند کپسول فلوکونازول یا محلولهای شستشوکننده موضعی مانند بتادین، سرکه، جوش شیرین یا روغن نارگیل استفاده می‌کنیم.

منبع:ویکی پدیا

عفونت واژن

عفونت های واژن یکی از شایع ترین بیماری هایی است که اغلب خانم ها به منظور درمان آن به پزشک زنان خود مراجعه می کنند. عفونت ها نوعی التهاب در ناحیه تناسلی می باشند که معمولاً با علائمی همچون خارش، قرمزی و گاهی سوزش و درد خود را نشان می دهند.

در واژن اغلب خانم ها به طور طبیعی باکتری هایی وجود دارد، اما تحت برخی شرایط خاص این تعادل برهم می خورد. به طور کلی عفونت های واژن در اثر میکروارگانیسم ها ایجاد می شوند، اما خانم ها می توانند با روش های پیشگیرانه ای مانند پوشیدن لباس زیر گشاد و جاذب استفاده کنند تا خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهند. درمانی که معمولا در بروز عفونت ها به کار گرفته می شود معمولا به علت بروز عفونت بستگی دارد.

 

انواع عفونت واژن

عفونت های واژن شامل:

 • واژینوز باکتریال
 • تریکوموناس واژینیت
 • عفونت های مخمر (کاندیدیازیس)
انواع عفونت واژن

انواع عفونت واژن

عفونت های واژینال می توانند باعث ترشحات واژن، ناراحتی و بوی واژن شوند. با این حال، این علائم لزوماً نشان دهنده عفونت نیستند. درعوض، ممکن است ناشی از شرایط دیگری باشد که بر واژن تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، مواد شیمیایی یا مواد دیگر (مانند محصولات بهداشتی، حمام حباب، مواد شوینده لباسشویی، فوم های ضد بارداری و ژله و لباس زیر مصنوعی) می توانند واژن را تحریک کرده و باعث ترشح و ناراحتی شوند. التهابی که ایجاد می شود واژینیت غیر عفونی (التهابی) نامیده می شود.

ترشحات واژن ممکن است در اثر اختلال ایجاد شده بر سایر ارگان های تولید مثل به جای واژن ایجاد شود. به عنوان مثال، ترشح می تواند ناشی از برخی از بیماری های مقاربتی مانند عفونت کلامیدیال یا سوزاک باشد. باکتری های ایجاد کننده این بیماری ها می توانند از مهبل (واژن) به دهانه رحم (قسمت تحتانی و باریک رحم که به داخل واژن باز می شود) و رحم پخش شود و باعث بیماری التهابی لگن شود. تبخال دستگاه تناسلی، که می تواند باعث ایجاد تاول در ولو (ناحیه اطراف باز شدن مهبل) ، در مهبل (واژن) و دهانه رحم (رحم) شود، همچنین می تواند باعث ترشحات واژن شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت عفونت شدید رحم

علل بروز عفونت واژن

عفونت های واژن ممکن است در اثر باکتری ها، مخمرها و سایر میکروارگانیسم ها ایجاد شود. برخی عواملی که موجب بروز عفونت می شود:

کاهش اسیدیته (افزایش pH ) در مهبل: وقتی اسیدیته در مهبل کاهش می یابد، تعداد باکتری های محافظ (لاکتوباسیل) که به طور عادی در مهبل زندگی می کنند کاهش می یابد و تعداد باکتری هایی که می توانند باعث عفونت شوند افزایش می یابد، که گاه منجر به واژینوز باکتریایی می شود.

بهداشت نامناسب: وقتی بهداشت ناحیه تناسلی رعایت نشود، تعداد باکتری ها افزایش می یابد و باعث می شود عفونت های باکتریایی محتمل تر شود.

لباس زیر تنگ و چسبان: این نوع لباس زیر ممکن است رطوبت محیط واژن را به دام بیندازد و رشد باکتری ها و مخمرها را ترغیب کند.

آسیب بافت: اگر بافت های لگن آسیب دیده باشند، دفاع طبیعی بدن ضعیف می شود. آسیب می تواند ناشی از تومورها، جراحی، پرتودرمانی یا ناهنجاری های ساختاری مانند نقص هنگام تولد یا فیستول باشد. فیستول ها ارتباط غیرطبیعی بین اندام ها هستند، به عنوان مثال ممکن است محتویات روده (که شامل باکتری ها هستند) را وارد واژن کنند.

تحریک: تحریک بافت های واژن می تواند به ترک یا زخم منجر شود، که این زخم ها دسترسی به جریان خون برای باکتری ها و مخمرها را فراهم می کند.

 

عفونت واژن در چه افرادی بروز می کند؟

زنان در سن باروری

تغییرات هورمونی اندکی قبل و در دوره های قاعدگی یا در دوران بارداری می تواند باعث کاهش اسیدیته در مهبل شود. کاهش اسیدیته رشد باکتری های ایجاد کننده بیماری را تشویق می کند.

استفاده مکرر از تامپون ها در طولانی مدت می تواند منجر به عفونت شود، احتمالاً به این دلیل که تامپون ها محیطی گرم و مرطوب را فراهم می کنند و موجب می شود باکتری ها در آنها پدید آید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص امپرازول

خانم ها در دوران یائسگی  

پس از پدیده یائسگی، سطح استروژن کاهش می یابد. در نتیجه، بافت های داخل واژن نازک تر، خشک تر و شکننده تر می شوند. ممکن است ترک یا زخم شکل بگیرد و دسترسی به باکتری ها یا مخمرها را فراهم کند. همچنین میزان اسیدیته در مهبل کاهش می یابد و خطر عفونت را افزایش می دهد.

خانم های مبتلا به بی اختیاری ادرار

خانم هایی که بی اختیاری ادرار دارند یا در رختخواب هستند ممکن است در تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی مشکل داشته باشند. ادرار و مدفوع می تواند منجر به بروز عفونت شود.

علائم عفونت واژن

به طور معمول، عفونت های واژن باعث افزایش ترشحات واژن می شوند. این ترشحات با حالت طبیعی متفاوت است زیرا معمولاً با خارش، قرمزی و گاهی سوزش یا درد در ناحیه تناسلی همراه است. ترشح ممکن است بوی ماهی داشته باشد. ظاهر و میزان تخلیه بسته به علت بروز عفونت متفاوت است. با این حال، اختلالات مختلف گاهی باعث ترشحات مشابه می شوند.

خارشی که به دنبال عفونت واژن به وجود می آید ممکن است خواب فرد را دچار اختلال ایجاد کند. برخی عفونت ها می توانند رابطه جنسی را دردناک کرده و ادرار را دردناک و مکرر جلوه دهند. همچنین به ندرت ممکن است پوست چین های اطراف دهانه واژن و مجرای ادرار به هم می چسبند. با این حال، گاهی اوقات علائم بسیار خفیف است یا بروز نمی کند.

تشخیص عفونت های واژن

ارزیابی پزشک: بررسی و آزمایش نمونه ترشحات و یا مایعات از دهانه رحمدختران یا خانم هایی که ترشحات واژن با خارش یا علائم واژن دیگری مانند قرمزی، سوزش، درد یا درد هنگام مقاربت جنسی دارند، باید به پزشک مراجعه کنند.

تاریخچه پزشکی: به منظور تعیین علت بروز عفونت، پزشک در مورد ترشحات (در صورت وجود)، در مورد علل احتمالی علائم و بهداشتی سؤالاتی را می پرسد:

 • آیا لوسیون یا کرم (از جمله داروهای خانگی) برای تسکین علائم استفاده شده است؟
 • عفونت های واژن از چه زمانی آغاز شده است؟
 • آیا ترشحات با خارش، سوزش، درد یا درد در ناحیه تناسلی همراه بوده است؟
 • چه زمانی علائم مربوط به دوره قاعدگی بروز می کند؟
 • آیا ترشحات دائمی است؟
 • آیا قبلاً ترشحات غیرطبیعی رخ داده است و اگر چنین است، چگونه به درمان پاسخ داده؟
 • آیا درد در حین مقاربت جنسی احساس می شود؟

روش های موثر در پیشگیری از ابتلا به عفونت واژن

اقداماتی که به منظور پیشگیری از ابتلا به عفونت انجام می شود، شامل:

 • تمیز و خشک کردن ناحیه تناسلی برای جلوگیری از عفونت ها (شستن هر روز با صابون ملایم و بدون اسانس (مانند صابون گلیسیرین) و خشک کردن کامل ناحیه تناسلی بعد از شستشو و توصیه می شود.
 • پاک کردن از جلو به عقب بعد از ادرار کردن یا دفع مدفوع برای جلوگیری از انتقال باکتریهای مقعد به واژن
 • آموزش بهداشت دختران جوان به لحاظ پوشیدن لباس های گشاد و جاذب، مانند شلوار پنبه یا زیر شلوار پنبه، برای گردش هوا و کمک به خشک نگه داشتن ناحیه دستگاه تناسلی
 • تمرین جنسی سالم و تعداد شرکای جنسی را محدود کردن.
 • دوچرخه زدن مکرر و استفاده از دوش های دارویی ممنوع. دوش های واژینال می تواند باکتری های طبیعی و محافظ طبیعی را از مهبل خارج کرده و میزان اسیدیته واژن را کاهش دهد، و احتمال بروز عفونت ها از جمله بیماری التهابی لگن را بیشتر می کند.

درمان قطعی عفونت واژن

 • رفتار بهداشتی مناسب: تمیز و خشک کردن ناحیه تناسلی، به درمان عفونت ها نیز کمک می کند. از صابون های قوی یا معطر و محصولات موضعی غیرضروری (مانند اسپری های بهداشتی زنانه) باید خودداری شود.
 • استفاده از آب یا یخ برای رفع علائم: گاهی اوقات قرار دادن بسته‌های یخ روی ناحیه دستگاه تناسلی، اعمال کمپرس سرد یا نشستن در حمام سرد سوز (با یا بدون جوش شیرین یا نمک Epsom ) ممکن است باعث کاهش درد و خارش شود. گرگرفتگی ناحیه تناسلی با آب ولرم فشرده شده از بطری آب نیز ممکن است درد و خارش را تسکین دهد.
 • در صورت نیاز مصرف داروهایی برای رفع خارش : اگر این اقدامات علائم را تسکین ندهد، ممکن است به دارو نیاز باشد. آنتی هیستامین های خوراکی به رفع خارش کمک می کنند اما باعث خواب آلودگی می شوند.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکسترومتورفان x بخوانید...