نی نی سایت ناباروری زنان

نی نی سایت ناباروری زنان

نی نی سایت ناباروری زنان


 

ناباروری زنان

این بار هلث کده به درمان و علل ناباروری زنان می پردازد. همین طور بیماریهای شایع که سبب ناباروری می شود را معرفی میکنیم.

ناباروری چیست؟

زوجینی که به صورت طبیعی به مدت دو سال بدون استفاده از هرگونه لوازم جلوگیری از بارداری، رابطه جنسی منظمی برقرار کرده اند و نتیجه ای بر باروری حاصل نشده است تعلق می گیرد. توجه داشته باشید که مفهوم ناباروری به معنی ناتوانی دائمی در بچه دار شدن نیست، با این که درصد بسیار کمی دچار عقیم مطلق می شوند. اکثر زوجین نابارور که به مرکز درمان ناباروری معتبری مراجعه می کنند در طی دوره ی درمانی خود بالاخره صاحب فرزند می شوند. هم چنین با اینکه ناباروری در زندگی بسیاری از افراد به عنوان یک بحران بزرگ به حساب می آید و تبعاتی هم در پی خواهد داشت اما بهتر است بدانید مشکل ناباروری ممکن است از سوی زن یا مرد، از هر دو سمت به یک اندازه باشد. با بررسی و معاینات بالینی زوجین می توان علل و وضعیت باروری را پس از اقدام به بارداری مشخص کرد. این بررسی ها به شناخت علل ناباروری و تسریع در روند بهبودی کمک می کند.

علت ناباروری

علل ناباروری بسیار متفاوت است و از علل عفونی مانند سل دستگاه تناسلی تا علل مادرزادی، داروها، ضربه و مشکلات غددی محتمل است.

بعضی از دلایل ناباروری در مردان عبارتند از:

بیماری‌های دوران کودکی مثل جراحی‌هایی که اطراف بیضه انجام می‌شود، بالا بودن بیضه و بیماری واریکوسل (به عنوان شایع‌ترین عامل ناباروری که قابل درمان است)، اختلالات هورمونی به صورت اختلال در هورمون‌های هیپوفیز یا هورمون‌های جنسی مانند سندروم کالمن، رشد نامناسب بیضه‌ها، اختلالات ژنتیک مثل کوچک بودن بیضه، برخی عفونت‌های مزمن که در عملکرد بیضه اختلال ایجاد می‌کند مثلاً «سل» که لوله‌های انتقال دهنده اسپرم را از بین می‌برد، برخی داروها، برخی عفونت‌های دستگاه تناسلی مثل سوزاک به شرطی که موجب تنگی مجرا شود و مانع خروج شود و بیماری‌های تب‌دار طولانی مدت که بر نطفه‌سازی تأثیر می‌گذارد علت آن است که اسپرم در بیضه در درجه حرارتی پایین‌تر از درجه حرارت بدن فعالیت پیدا کند و این حرارت بالا و طولانی مدت باعث از بین رفتن اسپرم‌ها شود.

پرکاری و کم‌کاری تیروئید هر دو از علل ناباروری به‌شمار می‌آیند، تا جایی که بهتر است در صورت مشاهده ناباروری ابتدا مشکلات تیروئید در فرد مورد بررسی قرار بگیرد. بنابراین براساس توصیه پزشکان بررسی علل اختلالات این غده در ابتدای درمان ناباروری ضروری و با اهمیت است.

از جمله علت‌هایی که باعث ناباروری در زنان می‌شود:

آندومتریوز، عدم تخمک گذاری، تخمک‌های ضعیف، سندروم تخمدان پلی کیستیک، انسداد لوله‌های رحمی (فالوپ)، حساسیت به اسپرم، مشکلات بارداری غیرقابل توجیه و مشکلات بارداری مرکب که برای هر یک از این عوامل راه‌حل‌هایی وجود دارد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  پرورش زالو

آشکارترین علت اختلال در تخمک گذاری خانمها و مشکل اسپرماتوژنز آقایان هست. عواملی که باعث بروز این مشکل می‌شوند شامل هیپوگنادیسم یا اختلال عملکرد گنادها، نقص عملکرد محور هیپوتالاموس-هیپوفیز، مهار عملکرد گنادها مثل آنچه در هیپرپرولاکتینمیا دیده می‌شود.

سایر علل
 • ۱ وجود انتی بادی علیه اسپرم
 • ۲ اندومتریوزیس
 • ۳عفونت‌های مسیر تولید اسپرم یا تحمک
 • منبع:ویکی پدیا

 

ناباروری در زنان

اجزا اصلی دستگاه تولیدمثل زنان شامل تخمدان‌ها، لوله‌های رحمی و رحم است که در فرایند باروری و بارداری نقش اصلی را بر عهده ‌دارند. مشکلات رحم و لوله‌های رحمی، تخمدان، اختلالات هورمونی و بیماری‌های زمینه‌ای منجر به ناباروری زنان می‌شود.

 • نقش مهم تخمدان‌ها، تولید تخمک بالغ و ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون است، این هورمون‌ها علاوه بر ایجاد صفات ظاهری زنانه، بافت دیواره رحم (اندومتر) را برای لانه‌گزینی و رشد جنین آماده‌ می‌کنند. اگر اختلالی در عملکرد تخمدان‌ها ایجاد شود، باروری دچار اختلال می‌شود. به‌منظور باردارشدن، تمام مراحل تخمک‌گذاری و لقاح باید به‌درستی انجام شوند. یکی از شایع‌ترین علل اختلال درروند بلوغ تخمک‌ها و ترشح هورمون‌های تولیدمثلی زنان، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (تنبلی تخمدان) است. از نشانه‌ی این سندرم قاعدگی نامنظم، افزایش موهای زائد، جوش و چاقی است و می‌تواند زمینه‌ساز بروز مشکلات جدی مانند مقاومت به انسولین و دیابت شود.
 • اختلال در ذخیره تخمدان به دلیل مشکلات ژنتیک، اشعه و برخی دارو‌ها رخ می‌دهد و تخمدان‌ها زودهنگام از کار می‌افتند و دیگر تخمک‌گذاری نمی‌کنند و درنتیجه هیچ تخمکی برای بارور شدن وجود ندارد.
 • کیفیت و تعداد تخمک‌هایی که توسط تخمدان تولید می‌شود با افزایش سن به‌طور چشمگیری افت می‌کند. امکان باروری تخمک با کیفیت پایین وجود دارد، اما ممکن است تخمک بارور نتواند به‌درستی در رحم لانه‌گزینی یا به‌اندازۀ کافی رشد کند.
 • انسداد یا آسیب دیدن لوله‌های رحم مانع رسیدن اسپرم به تخمک و جنین به رحم می‌شود. اختلال در لوله‌های رحمی می‌تواند به دلیل عفونت‌های مکرر لگنی، مشکلات مادرزادی، چسبندگی ناشی از بیماری اندومتریوز یا چسبندگی ناشی از عمل جراحی باشد. در اندومتریوز بافت اندومتر که به‌طور طبیعی در دیوارۀ رحم وجود دارد، در خارج از رحم رشد می‌کند. از نشانه‌های اندومتریوز، عادت ماهانه‌ی دردناک، درد هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی، خونریزی شدید یا لکه‌بینی غیرطبیعی و درد در ناحیه‌ی تناسلی است.
 • پولیپ‌های بزرگ یا چندگانه رحم و فیبروئیدهایی که بر روی حفره رحمی فشار وارد می‌کنند در توانایی اتصال و لانه‌گزینی جنین اختلال ایجاد می‌کنند و باروری را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
 • بیماری‌های ایمونولوژیک یا سیستمیک مثل نارسایی کلیه و کم‌کاری تیروئید علاوه بر از کار انداختن سیستم‌های دیگر بدن موجب اختلال در عملکرد سیستم تناسلی و ناباروری می‌شود.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواص سیر و سرماخوردگی

درمان ناباروری زنان عبارتند از:

 • تحریک تخمک‌گذاری با دارو
 • IUI (تلقیح داخل رحمی اسپرم)
 • IVF
 • ICSI
 • کوتر تخمدان، لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی و …

در درمان ناباروری زنان بسته به علت ناباروری ممکن است از یک یا دو روش باهم استفاده شود. با مراجعه زودهنگام به متخصص و انتخاب روش درمانی مناسب شانس بارداری افزایش می‌یابد.

بیماری های زنان علت شایع ناباروری

ناباروری یکی از مشکلات شایع در میان زوجین است که بنا به دلایلی مختلفی نمی توانند باروری به صورت طبیعی را تجربه کنند و باید از انواع راهکار های نوینی که در عرصه درمان ناباروی ارائه شده است کمک بگیرند. برخی از نازایی های بدون علت هستند و برخی دیگر به دلیل وجود بیماری های زنان که با اختلالاتی در رحم و لوله های رحمی و تخمدان ها، ایجاد می شود. بسیاری از زنانی که متوجه نازایی خود شده اند با مراجعه و تشخیص زود هنگام به مراکز درمان ناباروی معتبر، شانس باروری سریع خود را افزایش می دهند. با توجه به اهمیت و ارزش چنین موضوعی بر آن شده ایم مقاله با مطالعات فراوان در منابع موثق علمی در اختیارتان قرار دهیم. چرا که با آگاهی و دانش پزشکی است که می توان به بسیاری از بیماری ها غلبه و حتی از بروز آن ها پیشگیری کرد.

 

علائم ناباروری در میان زنان

 • بی نظمی در چرخه عادت ماهانه ها یکی از شایع ترین علائم ناباروری در میان خانم ها است، چنانچه دچار قاعدگی نامنظمی شده اید حتما در اسرع وقات باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا بررسی ها و معاینات بالینی لازمه انجام شود و از ابتلا به عارضه های این چنینی جلوگیری و یا درمان کرد.
 • نوسانات هورمونی که با علائم زیر هم همراه است، یکی از علائمی ناباروری شناخته شده است.
 • کاهش یا افزایش بیش از حد میل به برقراری رابطه جنسی
 • افزایش وزن و چاقی
 • تغییرات پوستی
 • احساس درد در حین مقاربت
علائم ناباروری در میان زنان

علائم ناباروری در میان زنان

علائم ناباروری در مردان

در برخی از مردان تا زمانی که برای بچه دار شدن اقدامی نکرده باشند متوجه ناباروری خود نمی شوند و علائمی مشخصی هم از خود بروز نمی دهند، اما با این حال نشانه های که از مردان نابارور وجود دشاته عبارت ان از:

 • تغییر در سرعت رشد مو ها
 • کاهش میل جنسی
 • اختلال نعوظ و انزال
 • کوچکی یا سفتی بیضه ها
بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواص نارنگی و سرماخوردگی

بیماری زنان

بیماری های زنان علت شایع ناباروری شامل موارد زیر می باشد:

اختلالات تخمک گذاری

در حدود یک چهارم موارد ناباروری به دلیل وجود اختلالاتی د رتخمک گذاری اتفاق می افتد که سندروم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین این اختلالات به شمار می رود که می تواند ناباروری در یک زن را رقم بزند. یکی دیگر از این اختلالات به کیفیت پایین تخمک ها بر می گردند که قابلیت بارور شدن را ندارند.

انسداد لوله های فالوپ رحمی

اگر لوله های فالوپ رحم بر اثر حادثه ای مسدود شده باشد مانع از به هم رسیدن اسپرم و تخمک می شوند و در نتیجه ناباروری حاصل می شود.

آندومتریوز

این بیماری زمانی اتفاق می افتد که بافت غشای رحمی در جای غیر از رحم شروع به رشد و تکثیر کند. تعداد قابل توجهی از زنان در سنین باروری تحت تاثیر چنین عارضه ای دچار نازایی می شوند.

فیبروئید های رحمی

به معمول وجود فیبروم غیر فعال در رحم باعث نازایی نمی شود و جزو بیماری های رایج در میان زنان است، زمانی که این فیبروئید ها حفره های داخلی رحم را تخریب کنند می توانند تاثیر جدی بر جنین و بارداری داشته باشند و باعث خاتمه غیر طبیعی بارداری شوند.

پولیپ آندومتری

این عارضه اغلب در سلول های رحمی مشاهده می شود به طوری که می تواند توانایی لقاح و کاشت جنین را از یک زن سلب کند.

 

درمان ناباروری 

راهکار های درمانی ناباروری عبارت اند از:

 1. یکی از ابتدایی ترین راه کار های بسیاری از متخصصین ناباروری در همان وهله اول به افراد معرفی می کنند: تغییر سبک و عادات زندگی است این گونه می توان شانس بارداری را در خود افزایش داد در صورتی که با این کار بارور نشده اید می توانید از روش های دیگری که به تازگی ارائه شده سات کمک بگیرید.
 2. دارو درمانی
 3. جراحی برای رفع و درمان علل بروز این عارضه
 4. بازیابی اسپرم ها با استفاده از تکنیک های مخصوص
 5. تحریک به تخمک گذاری
 6. لقاح مصنوعی یا همان تلقیح داخل رحمی
 7. لقاح خارج از رحمی
 8. اهدا جنین و رحم اجاره ای

نتیجه گیری

می توانید با رفع و درمان بیماری های زنان علت شایع ناباروری، به نازایی خود پایان بدهید. البته برای چنین کاری باید از متخصصین و مراکز درمانی معتبر علمی و به نام کمک بگیرید تا از روند درمانی خود اطمینان حاصل کنید. باشد که مطالب فوق مفید فائده واقع شده باشد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شستن ظروف مسی نی نی سایت x بخوانید...