نی نی سایت و کرونای انگلیسی

نی نی سایت و کرونای انگلیسی

نی نی سایت و کرونای انگلیسی


کرونای انگلیسی

یکی از انواع جهش یافته کرونا نوع الفا یا کرونای انگلیسی است . در بخش سلامت هلث کده با این نوع از ویروس کرونا بیشتر اشنا می شویم.
برای خواندن مقاله کرونا و ظهور به لینک زیر مراجعه کنید.

کرونا

کرونا

کرونا

کروناویروس‌ها
تصویر میکروسکوپ الکترونی از کروناویروس‌ها
طبقه‌بندی ویروس
Group:Group IV ((+)ssRNA)
راسته:نیدوویروس‌ها
تیره:کروناویریده
زیرخانواده:کروناویروس
سرده‌ها
  • آلفاکروناویروس
  • بتاکروناویروس
  • گاماکروناویروس
  • دلتاکروناویروس
  • لامبداکروناویروس

کروناویروس‌ها (نام علمی: Coronaviruses)، گروهی از ویروس‌ها متعلق به خانوادهٔ ویروسی کروناویریده هستند که از طریق ایجاد عفونت دستگاه تنفسی در پرندگان و پستانداران، ایجاد بیماری می‌کنند.این ویروس‌ها می‌توانند عامل ایجاد برخی از انواع سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید ۱۹ باشند.

کروناویروس‌ها در دههٔ ۱۹۶۰ کشف شدند و مطالعه بر روی آن‌ها به‌طور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت. اندازهٔ ژنوم ویروس‌های کرونا از ۲۶ تا ۳۲ کیلوباز، متغیر است که از بزرگ‌ترین ژنوم‌ها در بین ژنوم تمام آران‌ای ویروس‌ها هستند.این ویروس‌ها به‌طور طبیعی در انسان ها و پستانداران و پرندگان شیوع پیدا می‌کنند، با این حال تاکنون میلیون ها کروناویروس منتقل شده به انسان، کشف شده‌است. آخرین نوع آن‌ها، کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-2)، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد. شیوع این کروناویروس پس از مدت کوتاهی تبدیل به دنیاگیری شد و تمام جهان را درگیر کرد.

برای خواندن مقاله عروسی کرونا به لینک زیر رجوع کنید.

نام‌شناسی

واژه «کروناویروس» از کلمه زبان لاتین “corōna” یا کلمه یونانی “κορώνη” به معنی تاج یا هاله گرفته شده‌است. این واژه به مشخصهٔ ظاهری ویریون‌ها (شکل عفونی ویروس) که در زیر میکروسکوپ الکترونی دیده می‌شود، اشاره دارد که یادآور تصویری از یک تاج سلطنتی، یا تاج خورشیدی است. از این رو کروناویروس را «ویروس تاج‌دار» نیز می‌نامند.

پیدایش

 

تخمین زده می‌شود که نزدیک‌ترین نیای مشترک (MRCA) تمامی کروناویروس‌ها تا ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد وجود داشته‌است، اگرچه برخی از مدل‌ها تا ۵۵ میلیون سال یا بیشتر را نیز ذکر می‌کنند که این نشان از همبستگی تکاملی طولانی مدت با خفاش‌ها و پرندگان دارد.

تاریخچه

نخستین گزارش‌ها از بیماری‌زایی کروناویروس‌ها به شیوع نوعی عفونت تنفسی در مرغ‌های پرورشی در منطقه‌ای در آمریکای شمالی در دههٔ ۱۹۲۰ برمی‌گردد. این ویروس با نام ویروس برونشیت عفونی مرغی، نخستین کروناویروس کشف شده‌است.

در دهه ۱۹۶۰ برای نخستین بار دو نوع انسانی کروناویروس انسانی ۲۲۹ئی و کروناویروس انسانی اوسی۴۳ که منجر به انواعی از سرماخوردگی در انسان می‌شوند نیز کشف شدند.

ساختار

کروناویروس‌ها عضو خانوادهٔ ویروسی کروناویریده بوده و دارای یک ژنوم آران‌ای دورشته‌ای ساده هستند. هنگامی که آران‌ای این ویروس‌ها در سلول میزبان رها می‌شود، مستقیم به سمت ریبوزوم‌های متصل به شبکه آندوپلاسمی زبر می‌رود و دیگر نیازی ندارد جهت رونویسی وارد هسته سلول شود و به‌طور مستقیم و توسط ریبوزوم‌های سلول‌های جاندار میزبان، آنتی‌ژن‌های خود را می‌سازد.

افرادی که هم‌زمان دارای بیماری دیگری باشند، افراد مُسن و کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کروناویروس‌ها هستند. معمولاً شدت سرماخوردگی که کروناویروس عامل آن باشد بیشتر است. کروناویروس‌ها، پس از راینوویروس‌ها بزرگ‌ترین عامل ابتلا به سرماخوردگی هستند و بیشتر در زمستان و بهار باعث سرماخوردگی می‌شوند.اگرچه کروناویروس‌ها بیشتر در حیوانات دیده می‌شوند، اما هفت نوع از آن‌ها دستگاه تنفسی بدن انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تشخیص این‌که علت بیماری، کروناویروس‌ها باشند یا خیر کمی مشکل است، چرا که آن‌ها برخلاف راینوویروس‌ها به سختی در آزمایشگاه رشد و نمو می‌کنند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  اخزا چیست

ساختار این ویروس از دو لایه تشکیل شده‌است؛ مواد ژنتیکی در مرکز ویروس هستند و لایه بیرونی آن را تاج‌های پروتئینی تشکیل داده‌اند. پس از ورود به سلول میزبان، ذره ویروس بدون پوشش شده و ژنوم آن وارد سیتوپلاسم سلول می‌شود.

کروناویروس‌ها همیشه از یک گونه حیوان به گونه دیگری منتقل شده‌است. این ویروس برای انتقال آسان‌تر ممکن است تکامل یا جهش ژنتیکی پیدا کند و موجب بیماری سخت‌تری شود.

سرعت تکثیر

کروناویروس‌ها دارای آران‌ای دورشته‌ای و خطی هستند و زنوم آن‌ها مستقیماً به‌صورت آران‌ای پیام‌رسان (mRNA) عمل می‌کند؛ بنابراین از لحاظ خانوادگی و عملکرد ژنومی، شباهت بسیاری با خانواده پیکورناویروس‌ها دارند که از خانواده پیکورناویروس‌ها می‌توان به راینوویروس (ویروس سرماخوردگی) اشاره کرد. اما آن‌ها تفاوت‌های زیاد دیگری نیز دارند. تفاوت عمده و چشمگیر کوروناویروس‌ها با پیکورناویروس‌ها، در داشتن پوشش ویروس می‌باشد.

با توجه به این‌که ژنوم کروناویروس‌ها مستقیماً به‌عنوان mRNA عمل می‌کند، پس برای بیان ژن نیازی به پیرایش آران‌ای و رونوشت ترجمه ندارند. از این رو سریع‌تر می‌توانند مورد رونوشت قرار گیرند، بدون آن‌که واسطه‌ای وجود داشته باشد.

این سرعت زیاد در سرماخوردگی معمولی و تمامی زیرگروه‌های کلاس مذکور (ssRNA، عمل مستقیم به‌صورت mRNA) نیز مشاهده می‌شود که قبلاً به آن اشاره شد.

طبقه‌بندی

کروناویروس‌ها (Coronaviruses) گروه بزرگی از ویروس‌ها هستند که در چهار سرده (آلفاکروناویروس، بتاکروناویروس، دلتاکروناویروس، گاماکروناویروس)، ۲۲ زیرسرده و ۴۰ گونه جای می‌گیرند.

کروناویروس انسانی

از ۴۰ گونه مختلف خانواده کروناویروس، تاکنون هفت گونه منتقل شده به انسان کشف شده‌است که موجب بروز بیماری‌هایی همچون انواع سرماخوردگی در انسان می‌گردند. گاهی برخی از کروناویروس‌ها به دستگاه تنفسی حمله می‌کنند و گاهی علائم خود را در روده و معده افراد نمایان می‌کنند. علائم ویروس کرونا در ریه، معمولاً در سرماخوردگی‌های معمول و نوعی سرماخوردگی ترشح آور به نام پِنومونیا ظاهر می‌شود که معمولاً در بیشتر افراد با سرماخوردگی ملایمی همراه است. در این دسته چهار کروناویروس کشف شده‌است:

  • HCoV-229E
  • HCoV-OC43
  • HCoV-NL63
  • HCoV-HKU1

این چهار نوع کروناویروس، به صورت مرتب در جمعیت انسانی ایجاد بیماری می‌کنند و باعث عفونت سیستم تنفسی در کودکان و بزرگسالان می‌شوند.

اما انواع دیگری از این ویروس هستند که با علائمی شدیدتر همراه می‌شوند؛ مانند سارس، مرس و کووید ۱۹.

منبع:ویکی پدیا

جهش ویروس کرونا

ویروس ها به طور مداوم از طریق جهش تغییر می کنند و انتظار می رود انواع مختلف ویروس با گذشت زمان ایجاد شود. گاهی انواع جدیدی پدیدار می شوند که بعد از مدتی از بین می روند. همچنین گاهی، انواع جدید پدیدار می شوند و ادامه می یابند. انواع مختلف جهش یافته از ویروس کرونا ایجاد کننده بیماری COVID-19 در ایالات متحده و جهان در طی این همه گیری ثبت شده است.

ویروس عامل بیماری COVID-19 از خانواده ویروس کرونا است، دانشمندان تغییراتی که در اثر جهش در این ویروس اتفاق می افتد، از جمله تغییراتی که در سطح ویروس رخ می دهد را کنترل می کنند. این مطالعات، که شامل تجزیه و تحلیل ژنتیکی ویروس است، به دانشمندان کمک می کند تا تغییرات ویروس را که می تواند بر نحوه انتشار و عملکرد آن در بدن افراد مبتلا تأثیر بگذارد را درک کنند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ولنتاین امسال نی نی سایت

انواع مختلف ویروس کرونا در سطح جهان :


1- کرونا انگلیسی ( کرونا آلفا )

انگلستان (کرونا انگلیسی) گونه ای به نام B.1.1.7 در پاییز سال 2020 شناسایی کرد که دارای 23 جهش است. چندین مورد از این جهش ها در پروتئین S یا همان پروتئین های اسپایک (spike proteins) وجود دارد که ویروس برای اتصال خود به سطح سلول های انسانی از این پروتئین استفاده می کند.

 

کرونا انگلیسی ( کرونا آلفا )

کرونا انگلیسی ( کرونا آلفا )

این نوع راحت تر و سریعتر از انواع دیگر گسترش می یابد. در ژانویه 2021، متخصصان در انگلیس گزارش کردند که نوع کرونا انگلیسی ممکن است با افزایش خطر مرگ همراه باشد، اما برای تأیید این یافته مطالعات بیشتری لازم است. از آن زمان در بسیاری از کشورهای جهان این نوع از ویروس گزارش شده است.. نوع کرونا انگلیسی اولین بار در اواخر دسامبر سال 2020 در ایالات متحده شناسایی شد.

شایع ترین علائم ویروس کرونا انگلیسی

تحقیقات انجام شده در انگلیس نشان می دهد افرادی که به نوع جهش یافته ویروس کرونا یا کرونا انگلیسی (COVID-19) مبتلا شدند، علائم اصلی آن ها شامل سرفه، خستگی، دردهای عضلانی، گلو درد و تب می باشد که شدت این علائم در مقایسه با افرادی که به نوع اصلی مبتلا شده اند بیشتر می باشد.
جالب است بدانید، علائمی مانند از دست دادن حس چشایی یا بویایی در بیماران مبتلا به نوع جهش یافته ( کرونا انگلیسی ) کمتر است.

یکی از متخصصین بیماری های عفونی در موسسه واکسن Duke Human در مرکز پزشکی دانشگاه دوک، گفت تعجب آور نیست که نوع جدید جهش یافته تا حدودی علائم متفاوت ایجاد کند. وی گفت: “انواع جهش یافته تغییراتی در کد ژنتیکی خود دارند که موجب ساخت پروتئین های متفاوت و در نتیجه تغییر نحوه برخورد و تعامل ویروس با بدن خواهد شد.”

مقایسه علائم نوع اصلی COVID-19 با کرونا انگلیسی
علائم
نوع اصلی COVID-19
نوع جهش یافته انگلیسی COVID-19
سرفه28%35%
خستگی و ضعف29%32%
سردرد30%32%
درد عضلانی21%25%
گلو درد19%22%
تب20%22%
از دست دادن حس چشایی19%16%
از دست دادن حس بویایی19%15%


2- کرونا آفریقای جنوبی ( کرونا بتا)

در خلیج نلسون ماندلا آفریقای جنوبی ، نوع دیگری به نام B.1.351 به طور مستقل از B.1.1.7 ظهور کرد. این نوع در ابتدا در اوایل اکتبر سال 2020 شناسایی شد و دارای جهش های متعدد در پروتئین S است. B.1.351 جهش هایی با B.1.1.7 مشترک دارد. موارد ابتلا ناشی از این نوع در اواخر ژانویه 2021 در ایالات متحده گزارش شده است.


3- کرونا برزیلی ( کرونا گاما )

در برزیل ، گونه ای به نام P.1 ظهور کرد که اولین بار در اوایل ژانویه 2021 در چهار مسافر از برزیل که در طی غربالگری معمول در یک فرودگاه در ژاپن آزمایش می شدند، شناسایی شد. این نوع برای اولین بار در اواخر ژانویه 2021 در ایالات متحده کشف شد.
با توجه به مقالات اخیر، نوع P.1 دارای 17 جهش منحصر به فرد است از جمله سه مورد که در ارتباط با اتصال پروتئینS ( K417T, E484K ,N501Y ) است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برخی از جهش ها در نوع P.1 ممکن است توانایی آنتی بادی ها (تولید شده چه از طریق ابتلا به بیماری و یا واکسیناسیون) را در شناسایی و خنثی سازی ویروس تحت تأثیر قرار دهد، اما مطالعات بیشتری برای تایید این یافته لازم است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  مازوخیسم چه بیماری است

یک جهش خاص به نام D614G وجود دارد که در این سه نوع مشترک است و موجب ایجاد توانایی انتقال سریعتر نسبت به ویروسهای بدون جهش و افزایش موارد ابتلا به COVID-19 می شود.


4- کرونا هندی ( کرونا دلتا )

براساس یافته های موجود در افراد مبتلا به ویروس کووید-19 با جهش دلتا غالبا علائمی شبیه سرماخوردگی مانند سردرد، گلودرد و آبریزش بینی، بدون علائم مشخص کووید-19 مانند از دست دادن حس چشایی و بویایی ظاهر شده است. علائمی مانند تنگی نفس، تب و سرفه مداوم در برخی از افراد مبتلا به واریانت دلتا ایجاد شده و در برخی دیگر از افراد مشاهده نشده است.
براساس یافته های موجود در صورت عدم رعایت فاصله فیزیکی و عدم استفاده از ماسک، امکان انتقال این نوع ویروس کووید-19 ( کرونا دلتا ) در کمتر از یک دقیقه وجود دارد.


آیا واکسن های موجود بر علیه ویروس های جهش یافته موثر هستد؟

این امکان وجود دارد که حتی افراد واکسینه شده مبتلا شوند. با این تفاوت که شدت علائم در آن ها کمتر خواهد بود.
واکسیناسیون، رعایت فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک، رعایت بهداشت دست و رعایت قرنطینه، برای محدود کردن شیوع ویروس کرونا عامل بیماری COVID-19 و محافظت از سلامت عمومی ضروری است.
تاکنون، مطالعات نشان می دهد که آنتی بادی های تولید شده از طریق واکسیناسیون با واکسن های مجاز فعلی، در برابر این انواع جهش یافته موثر می باشد. این یافته ها همچنان در حال بررسی دقیق است و مطالعات بیشتری در حال انجام می باشد.
تحقیقات اولیه که هنوز نیاز به نهایی شدن دارند نشان می دهد که واکسن های Pfizer-BioNTech و Moderna COVID-19 می توانند از انواع شناسایی شده در انگلیس و آفریقای جنوبی محافظت کنند.


آیا تست های PCR در حال حاضر قابلیت تشخیص 
ویروس کرونا انگلیسی و سایر انواع آن را دارند؟

 

بله ابتلا به هر نوع “کرونا” با تست PCR (در این ازمایش، با کمک سوآپ از حلق و یا بینی بیمار نمونه گرفته می‌شود) تشخیص داده می‌شود.
تست تشخیصی مبتنی بر RT-PCR از چندین ژن هدف برای شناسایی ویروس COVID-19 استفاده می کند، به طوری که حتی اگر جهش بر یکی از اهداف تأثیر بگذارد، سایر اهداف RT-PCR همچنان قابلیت تشخیصی خواهند داشت.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کیفیت پارچه مبل x بخوانید...