نی نی سایت چاقی در بارداری

نی نی سایت چاقی در بارداری

نی نی سایت چاقی در بارداری


چاقی در بارداری

چاقی در بارداری برای جنین و مادر میتواند خطراتی داشته باشد با هلث کده همراه شوید.

وزن‌گیری بارداری

در طول بارداری باید مراقب کالری مصرفی خود باشید. اگر شما دارای اضافه وزن (چه کم و چه زیاد) باشید، باید بیشتر از هر مادر دیگری در دوران بارداری کالری مصرفی خود را تحت نظر کارشناس تغذیه تحت کنترل داشته باشید و سبک زندگی سالمی را انتخاب کنید. این اضافه وزن در طول بارداری می‌تواند شدیدتر شود و ریسک ابتلا به بیماری‌های و اختلالات دوران بارداری را چه برای مادر و چه جنین افزایش دهد. با اینکه در نهایت به علت رشد جنین در رحم وزن شما زیاد خواهد شد، اما این اضافه شدن وزن باید طبق جدول استاندارد باشد و نباید از اعداد این جدول بالاتر برود. شما می‌توانید از راهنمایی‌های کارشناسان رژیم لاغری نیز کمک بگیرید و رژیم غذایی دوران بارداری مخصوص به خود را داشته باشید.

برای زیبایی جنین به مقاله زیر رجوع کنید.

تغذیهٔ بارداری

داشتن برنامهٔ غذایی خوب و سالم در بارداری یکی از مهم‌ترین نکات در داشتن وزن و اضافه وزنی ایده‌آل در بارداری است. مصرف کردن و داشتن یک رژیم غذایی که شامل مواد غذایی مهمی مثل نان و غلات، لبنیات، پروتئین، آهن، مایعات سالم، میوه و سبزیجات می‌تواند در تضمین سلامت مادر و جنین نقش بسزایی ایفا کند. خوردن غذاهای چسبناک وشکری را برای حفظ سلامت دندان ولثه با میوه وسبزیجات جایگزین کنید.

ورزش بارداری

ورزش‌های بارداری نقش مهمی در تولد یک نوزاد سالم و یک زایمان طبیعی راحت برای زنان باردار دارد. ورزش‌های بارداری شامل تمرینات کگل یا تقویت عضلات پرینه، حرکت اسکات، ورزش با توپ، ورزش در آب، یوگا، حرکات کششی و پیاده‌روی است.

منبع:ویکی پدیا

ارتباط چاقی و بارداری

ارتباط چاقی و بارداری : وزن شما قبل از باردار شدن و طی دوران حاملگی می تواند بر سلامت خود و فرزندتان تاثیر گذارد. شروع بارداری با داشتن شاخص حجم بدنی(BMI) نرمال و افزایش وزن، طبق میزان توصیه شده در طول بارداری از روش های مهم تامین سلامت مادر و جنین محسوب می شود. طبق نظر انجمن پزشکی آمریکا، وزن پیشنهادی برای مادران در طول دوره بارداری به شرح زیر خواهد بود.

 • خانم هایی که کمبود وزن دارند، (BMI کمتر از ۱۸.۵) باید در طول بارداری ۱۳ تا ۱۸ کیلوگرم وزن اضافه کنند.
 • خانمهایی که وزن نرمال و طبیعی دارند، (BMI بین ۱۸.۵ و ۲۴.۹) باید طی دوران بارداری ۱۲ تا ۱۶ کیلوگرم وزن اضافه کنند.
 • خانم هایی که اضافه وزن دارند، (BMI بین ۲۵ تا ۲۹.۹) باید طی بارداری ۷ تا ۱۲ کیلوگرم وزن اضافه کنند.
 • خانم های بسیار چاق (BMI بالای ۳۰) طی دوران بارداری نمی توانند بیش از ۵ تا ۱۰ کیلوگرم وزن اضافه کنند.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  کاشت ناخن نمازی نی نی سایت

تحقیقات نشان داده است که اضافه کردن وزن بیش از حد توصیه شده می تواند احتمال عوارض بارداری را افزایش دهد. برای خانم هایی که از چاقی مفرط رنج می برند، کاهش وزن و یا افزایش بسیار کم وزن در طول بارداری می تواند خطر ماکروزومی یا جنین بزرگ را کاهش دهد. با این حال تحقیقات نشان داده اند که کاهش وزن یا افزایش مقدار ناچیزی وزن در طول بارداری می تواند احتمال زایمان زودرس و داشتن نوزادی با وزن کمتر از ۱۰ درصد حالت نرمال را افزایش دهد. به جای توصیه برای افزایش میزان مشخصی وزن در طی بارداری، ممکن است تاکید پزشک بر این باشد که مادر چاق، بیش از میزان توصیه شده وزن اضافه نکند.

در مورد علایم بارداری به این مطلب مراجعه کنید.

آیا چاقی می تواند بر توانایی باردار شدن فرد تاثیر گذارد؟

چاقی می تواند چرخه تخمک گذاری طبیعی را مختل کند و از این طریق بارداری را با مشکل روبه رو کند. حتی خانم های چاقی که قائدگی منظمی دارند، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا باردار شوند. چاقی همچنین می تواند احتمال بارداری های خارج رحمی را افزایش دهد. با افزایش BMI بدن، احتمال داشتن بارداری خارج رحمی ناموفق نیز افزایش خواهد یافت.

مطالب تصادفی برای شما:

خطرات چاقی مادر در دوران بارداری

خطرات چاقی مادر در دوران بارداری

خطرات چاقی مادر در دوران بارداری

چاقی و اضافه وزن در بارداری می تواند خطر بروز عوارض را برای مادر و جنین افزایش دهد. هر چقدر BMI مادر بیشتر باشد، خطرات و عوارض بارداری نیز افزایش می یابند. این عوارض شامل:

 • سقط جنین:

 • ریسک کلی سقط جنین زیر ۱۲ هفته، ۲۰ درصد (یک سقط جنین از هر ۵ بارداری) می باشد. در صورتی که BMI مادر بیش از ۳۰ باشد این احتمال به ۲۵ درصد( یک سقط از هر ۴ بارداری) نیز می رسد.
 • دیابت بارداری:

 • احتمال دیابت بارداری در مادرانی که BMI آنها ۳۰ یا بالاتر می باشد، ۳ برابر دیگر افراد است.
 • فشار خون بالا و مسمومیت حاملگی (پره اکلامپسی):

 •  اگر BMI مادر در اوایل بارداری بیش از ۳۵ باشد، احتمال مسمومیت حاملگی وی دو برابر سایرین خواهد شد.
 • لختگی خون:

 •  همه خانم های بارداری در خطر لختگی خون هستند اما این احتمال در مادرانی که BMI آنها بیش از ۳۰ باشد به طور جدی افزایش می یابد.
 • ممکن است طی زایمان شانه جنین گیر کند.

  ( در برخی موارد به آن دیستوشی (سخت زایی) شانه می گویند.)

–       خونریزی شدید پس از زایمان

 • داشتن جنینی بیش از ۴ کیلوگرم. احتمال این امر برای خانم های با BMI 20 تا ۳۰ در حدود ۷ درصد و برای خانم هایی با BMI بالاتر از ۳۰ چهارده درصد خواهد بود.

همچنین احتمال نیاز مادران چاق به ابزار های کمکی در زایمان طبیعی و یا سزارین اورژانسی بسیار بیشتر از سایرین می باشد.

خطرات چاقی مادر برای جنین در دوران بارداری

مشکلاتی که ممکن است چاقی و بارداری برای جنین به وجود بیاورد شامل زایمان زودرس، مرده به دنیا آمدن جنین می باشد. (این احتمال برای مادران با BMI بالای ۳۰ یک درصد و برای سایرین ۰.۵ درصد می باشد.)

همچنین جنین امکان داشتن نواقصی از جمله مهره شکاف دار را خواهد داشت. به طور کلی در حدود یک هزارم نوزادان در انگلستان با اختلال مهره شکاف دار به دنیا می آیند. اگر BMI شما بالای ۴۰ باشد این احتمال ۳ برابر خواهد شد. این مشکلات ممکن است در هر بارداری پیش بیاید حال اگر وزن مادر بالا باشد این احتمالات افزایش پیدا می کنند. با این وجود اکثر خانم های چاق معمولا نوزادی سالم به دنیا می آورند.

 

اقداماتی برای داشتن حاملگی امن و جنینی سالم

در دوران حاملگی بهتر است برای محافظت از خود و جنین اقدامات زیر را انجام دهید.

حاملگی امن

حاملگی امن

 • مراقبت ها وچکاپ های دوران بارداری را جدی بگیرید. انجام این چکاپ ها برای اطمینان از حال مادر و جنین ضروری است به همین دلیل حتی اگر احساس می کنید همه چیز خوب پیش می رود باز هم این آزمایشات را پشت گوش نیاندازید.
 • درباره میزان استاندارد و مناسب افزایش وزن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
 • غذای سالم بخورید. از پزشک یا مشاور تغذیه خود بخواهید تا در ساختن برنامه غذایی مفید به شما کمک کنند. این برنامه باید بر اساس سن، قد، وزن و فعالیت های فیزیکی شما باشد.
 • رژیم لاغری نگیرید. برخی از رژیم های لاغری استاندارد نبوده و قادر به تامین تمام مواد غذایی مورد نیاز مادر و جنین نخواهند بود. بنابراین سعی نکنید که در طول بارداری وزن کم کرده یا در همان وزن سابق خود بمانید. به طور کلی داشتن روند افزایش وزن در بارداری ضروری است.
 • هر روز فعالیت فیزیکی داشته باشید. از پزشک خود بپرسید که چه نوع ورزش و فعالیتی می تواند برای شما مناسب باشد.

اگر وزن شما خیلی بالاست بهتر است قبل از بارداری به دنبال روشی موثر برای درمان چاقی باشید.

 

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت کاشت ناخن و نماز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سامبره چیست x بخوانید...