نی نی سایت کنکور تجربی

نی نی سایت کنکور تجربی

نی نی سایت کنکور تجربی


کنکور تجربی

سلام دوستان کنکوری هلث کده. این بار در مورد کنکور تجربی ها و نکاتی در مورد کنکورشون در خدمت شما هستیم.

کنکوری های تجربی

سازمان سنجش با برگزاری کنکور سراسری علوم تجربی امکان ادامه تحصیل در رشته محل های با آزمون دانشگاه های سراسری اعم از روزانه ، نوبت دوم ( شبانه ) ، پیام نور ، غیرانتفاعی و پردیس خوگردان و دانشگاه آزاد را فراهم می کند .

گروه آزمایشی علوم تجربی دارای بالاترین جامعه آماری شرکت کنندگان در کنکور سراسری می باشد بطوری که سالانه حدود 400 الی 500 هزار داوطلب را به سمت خود جذب می کند . از این رو رقابت سنگینی میان متقاضیان این گروه آزمایشی وجود دارد . رقابت بیشتر برای پذیرفته شدن در رشته های پرطرفدار پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، فیزیوتراپی ، پرستاری ، مامایی و دامپزشکی می باشد .

تقریبا بیش از 50 درصد از داوطلبان کنکور سراسری 1400 را داوطلبان تجربی تشکیل میدهند . از آنجایی که بسیاری از متقاضیان گروه علوم تجربی اطلاع درستی از کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۰ ندارند ، به همین خاطر در ادامه به بررسی ثبت نام ، شرایط ثبت نام ، منابع ، دروس عمومی و دروس اختصاصی و ضرایب و زیر گروه های آن ، بررسی سوالات و برنامه ریزی کنکور سراسری تجربی 1400 پرداخته ایم . با ما همراه باشید !

مطالب تصادفی برای شما:

ثبت نام کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۰

مطابق اطلاعیه های سازمان سنجش ، ثبت نام کنکور سراسری 1400 از روز یکشنبه 12 بهمن ماه لغایت پایان روز شنبه 18 بهمن ماه به صورت اینترنتی انجام می گیرد . داوطلبان شرکت در کنکور ۱۴۰۰می توانند از طریق وب سایت رسمی سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org به صورت کاملا غیرحضوری و فقط با در اختیار داشتن اینترنت نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اقدام کنند .

داوطلبان بعد از خرید کارت ( کارت های ) اعتباری مورد نظر خود ، می توانند با تکمیل اطلاعات فردی ( نام ، نام خانوادگی ، آدرس ، کدپستی و … ) و اطلاعات تحصیلی ( معدل دیپلم ، معدل پیش دانشگاهی ، کد ناحیه تحصیلی ، کد دانش آموزی و … ) ثبت نام کنکور سراسری 1400را تکمیل کرده و در انتها کد رهگیری دریافت نمایند .

علیرغم اطلاع رسانی های انجام گرفته از سوی سازمان سنجش ، هر ساله تعدادی از داوطلبان موفق به انجام فرایند ثبت نام در کنکور سراسری نمی شوند ، بنابراین سازمان سنجش چند روزی زمان ثبت نام را تمدید می کند تا جاماندگان از ثبت نام بتوانند ثبت نام خود را انجام دهند .

چند روز مانده به برگزاری کنکور سراسری ۱۴۰۰ داوطلبان می توانند وارد سایت سنجش شده و با وارد کردن اطلاعات خواسته شده ( کد رهگیری ثبت نام ، شماره پرونده ، تاریخ تولد و شماره ملی خود ) اقدام به کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 1400 نمایند . توجه داشته باشید که باید کد رهگیری خود را تا پایان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری ریاضی ۱۴۰۰ نزد خود نگه دارید .

شرایط ثبت نام کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۰

برای ثبت نام کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۰ ، ابتدا باید شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در این آزمون بررسی شود زیرا تنها داوطلبانی که شرایط عمومی و اختصاصی ذکر شده را داشته باشند ، می توانند در کنکور تجربی 1400 شرکت نمایند .

شرایط عمومی شامل عقیده به نظام جمهوری اسلامی و دین های الهی گفته شده در قانون اساسی است . اما مهم ترین قسمت شرایط اختصاصی کنکور تجربی است که از مهم ترین آن ها می توان به دارا بودن مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک پیش دانشگاهی اشاره کرد .

توجه داشته باشید که برای شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۰ ، نیازی به یکسان بودن گروه آزمایشی با مدرک دیپلم داوطلب نمی باشد و دانش آموزان با هر مدرکی می توانند در گروه های آزمایشی دلخواه خود شرکت کنند . داوطلبانی که دارای مدرک کاردانی ( فوق دیپلم ) هستند ، نیز می توانند در این آزمون شرکت کنند .

منابع کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۰

تجربیات بررسی سوالات کنکور سنوات گذشته ثابت کرده که اصلی ترین و مهم ترینمنابع طراحی سوال در کنکور تجربی ، کتاب های درسی می باشند اما با سنگین شدن رقابت درکنکور سراسری قطعا در کنار کتاب های درسی مطالعه کتاب های کمک آموزشی موجود در بازار خالی از لطف نمی باشد . انتخاب یک کتاب کمک آموزشی برای هر درس علاوه بر این که موجب می شود تا داوطلب درسنامه ها را به صورت روان تر و نکته ای تر فرا گیرد ، همچنین می تواند میزان تسلط وی را بر روی تست زنی در آن درس بهبود بخشد .

بعضی داوطلبان برای هر درس از چندین کتاب کمک آموزشی استفاده می کنند که این کار کاملا اشتباه است . به داوطلبان توصیه می شود برای هر درس فقط یک کتاب کمک آموزشی تهیه کنند تا در هنگام مطالعه دچار سردرگمی نشوند .

 

دروس عمومی و تخصصی کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۰

آزمون علوم تجربی 1400 ، شامل دو دفترچه عمومی و اختصاصی می باشد که آشنایی با جزئیات این دفترچه ها به مدیریت بهتر آزمون داوطلبان و کاهش استرشان سر جلسه آزمون بسیار کمک می کند . به همین خاطر در این قسمت به تحلیل کامل این دو دفترچه پرداخته ایم . توجه داشته باشید که دفترچه های عمومی کنکور در تمامی گروه های آزمایشی کاملا یکسان می باشد اما طراحی سوالات آن ها با هم متفاوت است ولی ساختار کلی دفترچه اختصاصی تمامی گروه های آزمایشی با هم متفاوت است .

 

دفترچه عمومی کنکور تجربی ۱۴۰۰
نام دروسضرایبتعداد سوالاتشماره سوالمدت زمان پاسخگویی به هر درس بر حسب دقیقه
ادبیات فارسی4251 – 2518
زبان عربی22526 – 5020
معارف اسلامی ( دین و زندگی )32551 – 7517
زبان خارجی22576 – 10020

 داوطلبان اقلیت های مذهبی که قصد پاسخ دهی به سوالات معارف غیراسلام ( کلیمی ، زرتشتی و مسیحی ) به جای معارف اسلامی ( دین و زندگی ) را دارند ، می توانند با علامت زدن گزینه مربوط به آن هنگام ثبت نام اینترنتی ، به سوالات دین مشخص کرده در زمان ثبت نام پاسخ دهد .

 

 هم چنین تمامی داوطلبان کنکور تجربی ۱۴۰۰ می توانند در حین ثبت نام اینترنتی برای سوالات زبان یکی از زبان های روسی ، آلمانی ، فرانسوی و ایتالیایی را به جای زبان انگلیسی انتخاب کنند و زمان آزمون به سوالات آن زبان پاسخ دهند .

با وجود این که باید به نحوی برنامه ریزی کرد تا برای مطالعه تمامی دروس به اندازه کافی وقت گذاشته شود اما با توجه به ضرایب ذکر شده مشخص است که ضریب درس ادبیات فارسی از بقیه دروس بیشتر است پس بهتر است برای درس ادبیات فارسی کمی  بیشتر از بقیه دروس وقت صرف شود تا با کسب درصد بهتر رتبه داوطلب ارتقا یابد .

سوالات اختصاصی کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۰ از کتاب های زمین شناسی ، ریاضی ، زیست ، فیزیک , شیمی سال های دهم ، یازدهم و دوازدهم طراحی می شود . دروس اختصاصی با توجه به هر زیرگروه ضرایب خاصی دارد که در ادامه به آن ها اشاره کردیم .

 

رشته های پولساز کنکور تجربی : دانش آموزان رشته علوم تجربی دبیرستان باید در دروس زیست شناسی و شیمی قوی باشند. البته یادتان باشد اگر دانش آموزی در درس هایی مثل ریاضی و فیزیک هم وضعیت خوبی داشته باشد، مطمئنا از سایر دوستان و رقیبان خود جلوتر خواهد بود.

 

  برخی از کتاب های اصلی علوم تجربی در دوره دوم متوسطه شامل این موارد می باشد: فیزیک، ریاضی، آزمایشگاه، شیمی، زیست شناسی، زمین شناسی، علوم زمین، امار، عربی، انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی

شما دانش آموز علوم تجربی باید هم این درس ها علاقه کافی داشته و هم در آنها قوی باشید تا بتوانید نتیجه خوبی در کنکور سراسری تجربی کسب کنید.

 

 تاثیر معدل در کنکور تجربی

رشته های پولساز کنکور تجربی »   تاثیر معدل در کنکور تجربی ۹۸ طبق اعلام سازمان سنجش بصورت ۳۰ درصد تاثیر قطعی است ( برخلاف کنکور ۹۷ که تاثیر معدل بصورت ۲۵ درصد تاثیر مثبت بوده ) که نمره امتحان نهایی هر درس داوطلب بر نتیجه درصدی همان درس در کنکور تاثیر میگذارد . این تاثیر معدل در دروس سال دوازدهم دانش آموزان نظام جدید میباشد و نمرات درس یازدهم هیچ تاثیری در نتایج کنکور نخواهد داشت ( چگونگی‌ این تاثیر کمی پیچیده است و در مقاله تاثیر معدل در کنکور ۹۸ که در بخش آرشیو مقالات سایت موجود است بصورت کامل به آن پرداخته شده است

درس های کنکور تجربی

درس هایی که داوطلبان رشته علوم تجربی در هر پایه میخوانند به شرح زیر است :

سال دهم : فارسی ۱ ، دین و زندگی ۱ ، عربی ۱ ، زبان خارجه ۱ ، ریاضی ۱ ، زیست شناسی ۱ ، فیزیک ۱ ، شیمی ۱ ، جغرافیای عمومی و استانی و درس آموزش دفاعی تربیت بدنی .

سال یازدهم : فارسی ۲ ، نگارش ، عربی زبان قرآن ۲ ، دین و زندگی ۲ ، زبان انگلیسی ۲ ، ریاضی ۲ ، زیست شناسی ۲ ، فیزیک ۲ ، شیمی ۲ ، کارگاه کارآفرینی و تولید و درس تربیت بدنی .

 

قبولی در کنکور تجربی

طبق اعلام رسمی رییس سازمان سنجش در سال ۹۸ دو کنکور تجربی ، یکی مخصوص داوطلبان نظام قدیم و دیگری مخصوص داولبان نظام جدید برگزار خواهد شد.

تاثیر ۳۰ درصدی معدل شامل چه داوطلبانی نمیشود؟

داوطلبانی که دیپلم خود را قبل از سال ۸۴ یا سال ۸۴ گرفته اند و نیز داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال ۹۱ دریافت کرده اند.
همچنین اگر داوطلبی رشته مدرک دیپلم وی با کنکور او متفاوت باشه این تاثیر برای او لحاظ نمیشود.(مثلا شخصی که با دیپلم ریاضی قصد شرکت در کنکور تجربی را دارد)

میزان سختی سوالات کنکور تجربی:

   طراحان کنکور از دستورالعمل نمودار نرمال در زمینه سختی سوالات استفاده میکنند یعنی:

۲۰_۳۰درصد آسان
۴۰_۶۰درصد متوسط
۲۰_۳۰ درصد دشوار

ضرایب دروس مختلف کنکور تجربی:

ادبیات ضریب۴
دین و زندگی ضریب ۳
عربی و زبان خارجه ضریب ۲
زمین شناسی ضریب۳(البته در زیرگروه ۱ ضریب ۰ دارد)
زیست شناسی ضریب ۱۲
شیمی ضریب ۹
فیزیک و ریاضی ضریب ۶

ترتیب دروس دفترچه کنکور تجربی:

عمومی ها به ترتیب:
۲۵ تا ادبیات
۲۵تا عربی
۲۵تا دین و زندگی
۲۵تا زبان خارجه

اختصاصی ها به ترتیب:
۲۵تا زمین شناسی
۳۰تا ریاضی
۵۰ تا زیست شناسی
۳۰تا فیزیک
۳۵تا شیمی
 تعداد شرکت کنندگان:

محبوبیت این رشته روز به روز بیشتر میشود و علتش هم بازار کار خوب آن است به طوری که سیر صعودی در سال های اخیر داشته است:

۶۴۲ هزار و ۲۲۸ نفر سال۹۷
۵۸۰ هزار و ۳۰۱ نفر سال ۹۶
۵۱۹ هزار و ۴۴۸ نفر سال۹۵

لیست مشاغل موجود در هر یک از زیر گروه های رشته تجربی:

زیر گروه یک:

پزشکی-بیوتکنولوژی-دامپزشکی- دندانپزشکی-اتاق عمل-بینایی سنجی- دبیری زیست شناسی- علوم آژمایشگاهی- علوم تغذیه-علوم تربیتی-فیزیوتراپی و رشته های دیگر

زیر گروه دو:

داروسازی- دبیری شیمی- مهندسی بهداشت حرفه ای- مهندسی بهداشت محیط- شیمی- کارشناسی بهداشت عمومی- کارشناسی تکنولوژی پزشکی هسته ای- کارشناسی فناوری اطلاعات سلامت-کارشناسی بهداشت عمومی.

زیرگروه سه:

اقیانوس شناسی و زمین شناسی.

زیر گروه چهار:

الهیات و معارف اسلامی و ارشاد- علوم قضایی- اقتصاد اسلامی- حسابداری- زبان و ادبیات عربی- فناوری اطلاعات و ارتباطات-علوم اقتصادی- علوم انتظامی-مدیریت مالی- مدیریت صنعتی- مدیریت کسب و کارهای کوچک- مدیریت فرهنگی هنری- مدیریت و بازرگانی دریایی و رشته های دیگر.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ورودی بهمن نی نی سایت

زیر گروه پنج:

اقتصاد کشاورزی- امنیت اطلاعات-آموزش تربیت بدنی-تربیت مربی عقیدتی سیاسی- کتابداری در شاخه پزشکی- مهندسی صنایع مبلمان-مددکاری اجتماعی و رشته های دیگر.

شرایط ورود به رشته تجربی

  نمرات دروس علوم تجربی و ریاضی در پایه هفتم و هشتم و نهم با ضریب ۳ محاسبه می گردد .

رشته های پولساز کنکور تجربی »   مجموع سه نمره کسب شده در درس ریاضی و علوم تجربی در پایه های هفتم و هشتم و نهم بدون ضریب در خرداد یا شهریور نباید کمتر از ۴۲ باشد .

مجموع نمرات کسب شده در سال هفتم و هشتم و نهم در دروسی که با رشته ی تجربی مرتبط هستند با درنظر گرفتن ضریب حداقل ۲۵۲ باشد به عبارت دیگر معدل دانش اموز حداقل ۱۴ باشد تا بتواند وارد رشته ی تجربی شود
پردیس خودگردان(بین الملل):

  این مراکز شعبات دانشگاه های دولتی هستند و مدرک آنها هیچ تفاوتی با مدرک دانشگاه سراسری ندارد و تنها تفاوت آن پرداخت شهریه و نیز عدم امکان استفاده از یکسری امکانات مثل خوابگاه و …میباشد.

این واحدها به منظور جذب دانشجو از خارج کشور تاسیس شدند که موفق نبودند و به همین دلیل از پردیس بین الملل به پردیس خودگردان تغییر نام دادند و از داخل کشور دانشجو میگیرند.
هزینه تحصیل در این واحد ها متغیر است و بستگی به رشته تحصیلی دارد و هر سال ۱۵ درصد به آن اضافه میشود و مبلغی در حدود ۲۰ میلیون تومان برای هر ترم است و با رتبه های کمی بالاتر از قبولی سراسری میتوان در این واحد ها قبول شد.

بازار کار رشته تجربی:

   در حال حاضر در کشور ما بهترین بازار کار را رشته های تجربی دارند که در راس ان ها رشته های پرطرفدار و پردرآمد پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی قرار دارند که مصداقی بر این ادعا افرادی هستند که با وجود فارغ التحصیلی در بهترین رشته ها و دانشگاه های رشته ریاضی، مجددا در کنکور تجربی شرکت میکنند.
پس اگر بازار کار و شغل آینده برای شما اهمیت ویژه ای دارد این رشته مناسب شماست.

بازار کار رشته تجربی

بازار کار رشته تجربی

دسته بندی دانش آموزان و داوطلبان از نظر شرایط آنها به شکل زیر خواهد بود:

1- داوطلبان و دانش آموزان سال دوزادهمی

2- داوطلبان و دانش آموزان نظام قدیم و پشت کنکوری

3- داوطلبان دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و حتی دکترا که تمایل دارند دتا مجدد در کنکور تجربی 98 شرکت کنند.

4- داوطلبانی که سالها از تحصیل انها گذشته است و می خواهند این بار به موفقیتی که آرزوی آن را داشته اند برسند.

5- داوطلبان و دانش آموزان سال یازدهمی

6- داوطلبان و دانش آموزان سال دهمی

 

   قبولی در رشته پزشکی تنها با 15 ساعت مطالعه به مدت یک سال اتفاق نمی افتد. شانس قبولی در رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، زمانی افزایش می یابد که دانش آموز هر روز پیشرفت در روند مطالعه خود را ببیند تا اعتماد به نفس و انگیزه اش افزایش یابد. اگر همین دانش آموز فرضی، به نوعی برنامه ریزی کند که به همه اهداف دقیق تعیین شده توسط مشاور دست یابد، تضمین قبولی او در رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی کار سختی نخواهد بود. باید توجه داشته بهترین مشاور کنکور تجربی 98 کسی است که ویژگی ها و اطلاعات زیر را داشته باشد:

1- بهترین مشاوره کنکور تجربی 98 باید به طور کامل تغییرات کنکور تجربی 98 را نسبت به کنکورهای تجربی سالهای گذشته بداند.

2- بهترین مشاور کنکور تجربی 98 باید بر روی منابع جدید موسسات آموزشی نظیر قلم چی، گاج، خیلی سبز، نشر الگو، مهر و ماه و غیره تسلط کامل داشته باشد تا بتواند بهترین منابع را با توجه به تغییرات کنکور و روش طراحی تست ها به دانش اموز و داوطلب کنکور تجربی 98 ارائه دهد.

3- بهترین مشاور کنکور تجربی 98 کسی است که علاوه بر داشتن تجربه کافی در زمینه مشاوره تحصیلی، بتواند نقاط قوت و ضعف دانش آموز را بشناسد و بتواند نقاط قوت او را تثبیت و نقاط ضعف او را با ورش ها، ابزارها و امکانات مختلف پوشش دهد.

4- بهترین مشاور کنکور تجربی 98باید یک متخصص در امر برنامه ریزی باشد و به نوعی برنامه ریزی کند که بتواند از تمام استعدادها و تواناییهای یک داوطلب استفاده کند و بیشترین بازدهی را با طراحی یک برنامه ریزی دقیق برای دانش آموز به وجد بیاورد.

5- بهترین مشاور کنکور تجربی 98 باید تنها یک نفر نباشد، بلکه باید تیمی داشته باشد که این تیم هر کدام در یک زمینه از امر مشاوره و برنامه ریزی بهترین باشد و نیاز به یک مدیر بسیار توانمند دارد تا بتواند بهترین راهها را برای خلق یک رتبه خوب از دانش آموز پیدا کند.

6- بهترین مشاور کنکور تجربی 98، باید سابقه ای خوب درامر مشاوره و برنامه ریزی و همچنین یک روزمه بسیار قوی در تربیت دانش آموزان تک رقمی داشته باشد.

7- بهترین مشاور کنکور تجربی 98، کسی است که بتواند با توجه به سطح هر دانش آموز از او آزمون های منظم هفتگی و مبحثی بگیرد تا سطح دانش آموز برای برنامه ریزی هفته بعدی به طور کامل مشخص شود.

برنامه نیمسال دوم دوازدهم:

   با شروع نمیسال دوم دوازدهم، حجم ناامیدی ها، رها کردن ها و کلا تمام کلافی ها بیشتر می شود. برای اینکه بتوانیم باز هم دقیقتر و بهتر، شما را راهنمایی کنیم دانش آموزان دوازدهمی را به دو دسته تقسیم می کنیم:

دسته اول: دانش آموزانی که تا به اینجا خوب عمل کرده اند و همه چیز برای آنها طبق برنامه و بر روی اصول پیش رفته است:

  این دسته از دانش آموزان باید توجه داشته باشند که در یکی از حساس ترین شرایط مطالعه خود قرار دارند. به دو دلیل این حسیاسیت بیشتر و بیشتر می شود. دلیل اول اینکه حالا به طور کامل خود را شناخته اید و ممکن است ضعفهای شما بسیار به استرس شما دامن بزند. دلیل دوم اینکه احساس خستگی و فرسایش بر شما غلبه می کند.

  بنابراین سعی کنید حتما برای اینکه بتوانید خود را از شر نقاط ضعف خود نجات دهید، با یک مشاور خبره و خوب مشورت کنید تا بتواند راه حلی را به شما ارائه کند و همچنین برای رفع خستگی و عدم افزایش فرسودگی، بیشتر زمان خود را به مطالعه مطالب جدید نیمسال دوم دوازدهم همچنین تست زنی مطالب قبلی بگذرانید.

2- اگر احساس می کنید که بر روی دروس دهم و یازدهم به طور کامل مسلط شده اید، مرور و زدن تستهای جدید و حتی کنکوری را شروع کنید.

3- مرور دروس نمیسال اول دوازدهم برای شما بسیار حائز اهمیت است.

4- سعی نکنید که به خودتان بیشاز اندازه مغرور شوید. فراموش نکنید که برای کنکور تجربی هر قدر بخوانید کم است و لحظه ای که از حرکت بایستید همه انهایی که از شما کلی عقب بوده اند به شما می رسند و شاید در نهایت از شما سبقت هم بگیرند.

5- اگر ترازهای شما در آزمون های ازمایشی یه یک حد مطلوب رسیده است به این معناست که شما مسیر را درست رفته اید و فقط و فقط سعی کنید خود را در مسیر حفظ کنید.

6- اگر ترازهای شما در آزمونهای ازمایشی نوسان زیادی داشته است باید با کمک یک مشاور دلیل آن را پیدا کنید تا بتوانید بهترین نتیجه از دل این نوسان ها بیرون بکشید.

7- سعی کنید زمانی را برای کنترل استرس و ایجاد آرامش در خودتان اختصاص دهید.

دسته دوم : دانش آموزانی که تا به اینجا خوب عمل نکرده اند و همه چیز برای آنها شبیه یک کابوس بوده است:

1- در اولین قدم آنها باید فراموش کنند که تا به اینجا کاری انجام نداده اند و باید ببینید که در حال حاضر بهترین کار چه خواهد بود. انها باید بدانندکه خیلی ها که قبل از آنها شروع کرده اند به دلیل نداشتن یک برنامه منسجم، نداشتن یک انگیزه خوب و نبود یک ساختار منظم در مرور، فرسوده و خسته شده اند.

2- باید به دقت بر روی حذف سرفصلها تمرکز کنند. دروسی که در انها به شدت قوی تر هستند را برای بعد از عید برنامه ریزی کنند و دروسی که در انها ضعیف تر هستند را هر چه سریعتر آغاز کنند.

3- باید با ساعت مطالعه بالا مطالعه را شروع کنند.

4- آزمون ازمایشی دیگر برای انها فایده ای نخواهد داشت.

5- به خاطر دستپاچه گی نباید مرور خود را فدا کنند.

6- باید به اندازه ای که حجم مطالب بالا م یرود، مرور های خود را افزایش دهند.

   هر روز یک زمانی را به فکر کردن به هفد خود و ایجاد نیرو و انگیزه در خود صرف کنند. مثلا به خوشان بگویند، هنر تو در این است که نسبت به بقیه سریع تر هستی و تازه نفس تر. باید تمام تلاش خود را بکنید. شما باید یک مبارز خستگی ناپذیر باشید که هیچ چیزی نمی شنود و هیچ چیزی نمی بیند. فقط ندای موفقیت را می شنود و فقط هدف خود را می بیند.

این افراد باید دقت داشته باشند که باید حتما به سرعت دروس نیمسال اول دوازدهم را جمع بندی کنند و سپس بر روی مطالعه همزمان درسهای نیمسال دوم دوازدهم با مدرسه تمرکزداشته باشند و در پایان هفته به سرعت دروس تخصصی دهم و یازدهم را مطالعه، تست زنی و مرور کنند.

 این افراد باید تا جایی که می توانند، ستسها را غربال شده بزنند، چون که وقت زیادی برای زدن همه تستها خواهند داشت. آنها باید همزمان مطالعه و تسلط را پیش ببرندو به تدریج با مرورهای منظم و فشرده خود، مطالب را به یاد بسپارند. مرورهای منظم شبانه فرمول ها، لغات و نکات در این کار بسیار تاثیرگذار است.

یک دانش آموز تجربی چه چیزهایی را برای موفقیت در کنکور باید بداند؟
ترتیب علاقه دانش آموزان و داوطلبان تجربی در انتخاب رشته به چه صورت است؟  براساس انتخاب رشته رتبه های 1 تا 3000  کنکورسراسری رشته تجربی بین سال های 91 تا 95 می توان 8 رشته دانشگاهی زیر را به عنوان پرطرفدارترین شهرهای تحصیلی برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور تجربی معرفی نمود.
 رشته پزشکی – رشته دندانپزشکی- رشته داروسازی- رشته فیزیوتراپی- رشته بینایی سنجی- رشته علوم تغذیه- رشته زیست فناوری- پرستاری
ترتیب علاقه دانش آموزان و داوطلبان تجربی در انتخاب شهر و دانشگاه چگونه است؟ براساس انتخاب رشته رتبه های 1 تا 1000  کنکورسراسری رشته تجربی بین سال های 91 تا 95 می توان 4 شهر زیر را به عنوان پرطرفدارترین شهرهای تحصیلی برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور تجربی معرفی نمود.
مسلم است که بر اساس جدول فوق، می توان گفت رتبه های برتر تجربی به دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، اصفهان و شیراز بیشترین علاقه را نشان می دهند.
کنکور تجربی چند ساعت است و چقدر طول می کشد؟ داوطلبان کنکور چند روز قبل از زمان  برگزاری کنکور، با مراجعه به سایت سنجش، کارت ورود به جلسه را می گیرند. روی این کارت، عکس، نام و نام خانوادگی خود و پدرتان و همچنین معدل وارد شده به سازمان سنجش و آدرس محلی که در آنجا آزمون کنکور می دهید را مشخص کرده اند.
  اگر اطلاعات شما غلط داشته باشد همان لحظه می توانید از طریق سایت سنجش آن مشکل را حل کنید و اگر این ایراد از آن طریق رفع نشد، در هر شهری، باجه هایی به اسم باجه های رفع نقص، مستقر می شود که آدرس این باجه ها در سایت سنجش اعلام می شود.
  با مراجعه به این باجه ها نیز می توانید ایرادات و اشتباهات کارت ورود به جلسه خود را در صورت لزوم برطرف کنید.  کنکور رشته تجربی از ساعت 8 صبح شروع می شود و درب های  محل های برگزاری آزمون از ساعت 7:30 دقیقه بسته می شود. زمان کل پاسخ گویی250دقیقه معادل 4 ساعت و 10 دقیقه می باشد. که تعداد کل سوالات در کنکور تجربی برابر با 270 می باشد.
   در روز کنکور دو دفترچه در اختیار داوطلبان کنکور تجربی قرار می دهند. دفترچه اول که به دفترچه عمومی معروف است را در سمت چپ صندلی می چینند، این دفترچه در داخل پاکت پلاستیکی قرار دارد و عکس، نام و نام خانوادگی، شماره ملی، معدل دیپلم و تمام اطلاعاتی که به سازمان سنجش در زمان ثبت نام کنکور داده اید بر روی دفترچه سوالات و برگه پاسخ نامه شما وجود دارد.
 مدت زمان پاسخ دادن به دفترچه عمومی 75 دقیقه و تعداد سوالات آن دفترچه 100 سوال می باشد که 25 سوال از ادبیات و 25 سوال از عربی و 25 سوال از دین و زندگی و 25 سوال از زبان انگلیسی می باشد. داوطلبان رشته تجربی 75 دقیقه فرصت دارند تا به این سوالات پاسخ دهند و بعد از گذشت این مدت زمان، دفترچه اول را از بین داوطلبان کنکور جمع آوری می کنند و سپس دفترچه های دوم را که در درون پاکت پلاستیکی و همراه با اطلاعات فردی شماست، در سمت چپ صندلی ها، می چینند.
  به دفترچه دوم،  دفترچه اختصاصی می گویند و شامل درس های زمین شناسی با 25 سوال و درس ریاضی با 30 سوال و درس زیست با 50 سوال و درس فیزیک با 30 سوال و درس شیمی با 35 سوال می باشد که داوطلبان به مدت 175 دقیقه معادل 2 ساعت و 55 دقیقه وقت دارند تا به 170 سوال دروس اختصاصی پاسخ دهند.
   دقت کنید دفترچه های عمومی بعد از پایان وقتش جمع آوری می شود و اینطور نیست که بخواهید بعد از آن هم به سوالات عمومی پاسخ دهید پس از نظر زمان بندی بایستی طوری به تسلط روی مباحث و تست ها برسید که در همان 1 ساعت و 15 دقیقه ای که برای دفترچه عمومی وقت دارید بتوانید به تمام سوالات پاسخ دهید.
تعداد شرکت کنندگان تجربی رو به افزایش است، آیا این زیاد شدن شرکت کنندگان باعث سخت شدن کنکور می شود؟ اولا معیار  طراحی سوالات کنکور بر اساس نفرات شرکت کننده نیست که اگر تعداد شرکت کنندگان در کنکور تجربی زیاد شود کنکور سخت تر می شود. طراحان کنکور سراسری، استاندارد طراحی سوال خودشان را دارند و در این طراحی، تعداد شرکت کنندگان هیچ نقشی ندارد.
 از طرف دیگر وقتی تعداد داوطلبان در یک رشته زیادتر می شود، تعداد افرادی که درصدهای منفی و صفر و پایین می زنند نیز زیادتر می شود زیرا تعداد کسانی که بدون مطالعه و یا با مطالعه کم و یا حتی برای آزمودن شانس خود می آیند زیاد است و همین امر باعث می شود که میانگین درصدها کاهش پیدا کند و آن هایی که واقعا درس خوانده اند موفق شوند.
 به عبارت دیگر سیاهی لشگرهای آزمون بیشتر می شود و درصدها کاهش می یابد و کسب نتیجه برای افرادی که با برنامه درس خوانده اند راحت تر می شود. دقت کنید آمار شرکت کنندگان تجربی همیشه بالا بوده است و این موضوع هیچ حساسیتی ندارد. جدول زیر آمار شرکت کنندگان کنکور تجربی را از سال 84 تا 96 نشان می دهد. همانطور که از اطلاعات جدول زیر مشخص است، زیاد بودن تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری در رشته تجربی امری طبیعی  است.
سال کنکور سراسریتعداد شرکت کنندگان کنکور تجربی 
کنکور سراسری سال 1384 422157 
کنکور سراسری سال 1385  428000 
 کنکور سراسری سال 1386434513
 کنکور سراسری سال 1387460588 
کنکور سراسری سال 1388 437426 
کنکور سراسری سال 1389 463092 
 کنکور سراسری سال 1390 442000
 کنکور سراسری سال 1391449995 
 کنکور سراسری سال 1392 507574
 کنکور سراسری سال 1393524006 
 کنکور سراسری سال 1394498822 
کنکور سراسری سال 1395 519488 
کنکور سراسری سال 1396  580301
بیشتر بخوان بیشتر بدان  مسافرت به ناکجا
درصدهای لازم برای قبولی در سه رشته معروف تجربی چیست؟
   همیشه یکی از سوالات مهم برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور تجربی تعیین حدود درصدهایی است که در هر درس باید بزنند تا بتوانند در رشته پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی قبول شوند. تعیین درصدها برای هر رشته به عوامل زیر بستگی دارد:
1. سوابق تحصیلی سال سوم و پیش دانشگاهی که تاثیر سوابق سال سوم برای افرادی است که دیپلم خود را در سال تحصیلی 84 و بعد از آن گرفته اند و تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی برای افرادی است که مدرک پیش دانشگاهی خود را در سال تحصیلی 90 و بعد از آن گرفته باشند می باشد.
2. سهمیه مناطق که شامل سه منطقه است. اگر منطقه شهر خود را نمی دانید می توانید روی عبارت داخل گیومه کلیک کنید و در قسمت پرسش و پاسخ نام شهر خود را وارد کنید و از منطقه خود آگاه شوید.«پرسیدن سوال در خصوص منطقه تحصیلی»
3. شهر و نوع دانشگاهی را که به عنوان هدف انتخاب می کنید تاثیر مستقیمی روی درصدهای شما برای قبولی در رشته مورد نظرتان دارد. نوع دانشگاه برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی شامل روزانه، پردیس یا همان بین الملل و دانشگاه آزاد می باشد.
4. درصدهای هر کنکور با درصدهای کنکور دیگر متفاوت است. سطح سختی و آسانی سوالات در کنکورهای سال های مختلف با یک دیگر تفاوت دارد و این گونه نیست که هر سال درصدهای یکسان دیده شود گاه درصدهای یک درس پایین می رود و گاه بالا می رود برای همین است که نمی شود به طور دقیق در مورد درصدها صحبت کرد و لذا همه چیز فقط حدود را مشخص می کند.
در جدول زیر با در نظر گرفتن متوسط شرایط دانش آموزان درصدهای قبولی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی را در یک دانشگاه دولتی متوسط رو به بالا آورده شده است تا علاقمندان به این سه رشته بدانند به طور متوسط چه درصدهای بایستی بزنند تا بتوانند به رشته مورد علاقه خود برسند. این درصدها بر اساس میانگین قبولی های کنکور 95 در دانشگاه های متوسط رو به بالا است.
 رشته دانشگاهی زبان و ادبیاتزبان عربی دین و زندگی زبان انگلیسی
دندانپزشکی منطقه 175 درصد 73 درصد    78 درصد    67 درصد    
دندانپزشکی منطقه 270 درصد  70 درصد    78 درصد   73 درصد  
دندانپزشکی منطقه 367 درصد   66 درصد    78 درصد   41 درصد  
پزشکی منطقه 1 67 درصد   74 درصد    84 درصد   76 درصد  
پزشکی منطقه 277 درصد    72 درصد   81 درصد   75 درصد  
پزشکی منطقه 374 درصد    74 درصد    79 درصد   63 درصد  
داروسازی منطقه 155 درصد    53 درصد    60 درصد   45 درصد  
داروسازی منطقه 262 درصد    61 درصد    67 درصد 52 درصد  
داروسازی منطقه 351 درصد    59 درصد       66 درصد     53 درصد  
 نام رشته دانشگاهی شیمی ریاضی زیست فیزیک  زمین شناسی
 دندانپزشکی منطقه 159 درصد  40 درصد  66 درصد   61 درصد    بی تاثیر  
 دندانپزشکی منطقه 259 درصد 51 درصد   61 درصد   53 درصد بی تاثیر  
 دندانپزشکی منطقه 356 درصد 52 درصد  60 درصد     51 درصدبی تاثیر    
 پزشکی منطقه 156 درصد 52 درصد   66 درصد   55 درصد بی تاثیر     
 پزشکی منطقه 268 درصد  60 درصد   69 درصد    68 درصد بی تاثیر  
 پزشکی منطقه 364 درصد  61 درصد  69 درصد    62 درصد بی تاثیر     
 داروسازی منطقه 153 درصد   50 درصد   54 درصد    51 درصد 15
 داروسازی منطقه 248 درصد       58 درصد   55 درصد    61 درصد 15 
 داروسازی منطقه 342 درصد    41 درصد   55 درصد 47 درصد 28 
چه درس هایی در کنکور تجربی می آید؟ عنوان سوال بعدی است که  برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور تجربی پاسخ خواهیم داد. درس هایی که در کنکور تجربی دارای سوال مستقیم هستند بر اساس سال های تحصیلی در جدول زیر آمده است اما دقت شود همواره سوالات غیر مستقیم هم خواهد آمد به طور مثال کسی نمی تواند بگوید اتحادهای ریاضی سال اول دبیرستان مهم نیست زیرا بسیاری از سوالات ریاضی در کنکور تجربی بر اساس اطلاعات اتحادی قابل حل است اما در کنکور سوال مستقیم از اتحاد نداریم بنابراین در جدول زیر فقط نام درس هایی را مشاهده می کنید که به طور مستقیم در کنکور سوال دارند:
 سال اول دبیرستان سال دوم دبیرستان  سال سوم دبیرستان پیش دانشگاهی  
   ادبیات  ادبیات و زبان فارسی ادبیات
  عربی عربی
  دین و زندگی دین و زندگی دین و زندگی
  لغات زبان انگلیسی لغات و گرامر زبان انگلیسی لغات و گرامر زبان انگلیسی
   زمین شناسی (برای پزشکی و دندانپزشکی اثر ندارد) زمین شناسی (برای پزشکی و دندانپزشکی اثر ندارد)
  ریاضی ریاضی ریاضی
  زیست زیست زیست
 فیزیک فیزیک فیزیک  فیزیک 
  شیمی شیمی شیمی

 

 کدام درس های سال اول دبیرستان را باید بلد باشیم تا سوالات غیر مستقیم را بتوانیم به خوبی پاسخ دهیم؟ در پاسخ به این سوال بایستی بگوییم که دانستن لغات زبان انگلیسی، قواعد و لغات عربی و درس ریاضی سال اول دبیرستان بسیار مهم هستند و اگر آن ها را نمی دانید حتما در برنامه مطالعاتی خود قرار دهید زیرا پایه و اساس یادگیری مطالب سال های بعد هستند.
منظور از زیرگروه های رشته تجربی چیست؟ رشته تجربی چند زیر گروه دارد؟ ضریب درس ها در هر زیر گروه تجربی به چه صورت است؟ این سه سوال از مهم ترین سوالاتی است که در ادامه به آن پاسخ جامع می دهیم. همانطور که مطلع شدید، درس هایی که در کنکور تجربی از آن ها سوال مطرح می شود شامل زبان و ادبیات فارسی، عربی، دین و زندگی، زبان انگلیسی، زمین شناسی، ریاضی، زیست، فیزیک و شیمی می باشد. اما ارزش این درس ها برای همه رشته های دانشگاهی یکسان نیست.
به طور مثال رشته دانشگاهی اقیانوس شناسی را در نظر بگیرید. آنچه در دانشگاه در مورد این رشته تدریس می شود بر پایه درس زمین شناسی است بنابراین بایستی ارزش درس زمین شناسی در کنکور برای این رشته بالاتر از بقیه درس ها باشد. یا به طور مثال رشته داروسازی را در نظر بگیرید و اساس این رشته درس شیمی است پس بایستی ارزش شیمی در کنکور برای قبولی در این رشته نیز بالا باشد. همانطور فرض کنید رشته پزشکی یا دندانپزشکی که اساس آن درس زیست است پس لازم است در کنکور نیز ارزش درصد زیست از بقیه درس ها برای قبولی در پزشکی یا دندانپزشکی بالاتر باشد. بر همین اساس، رشته های دانشگاهی زیر مجموعه علوم تجربی را به 5 زیر گروه تقسیم کرده اند و ضرایب درس ها در این 5 زیر گروه با یک دیگر متفاوت است که توضیحات آن به شرح زیر است:
رشته های زیر گروه 1تجربی: برای تمام رشته های جدول زیر، درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب4، زبان عربی با ضریب 2، دین و زندگی با ضریب 3، زبان انگلیسی با ضریب 2، زمین شناسی با ضریب صفر(بی تاثیر)، ریاضی با ضریب 2، زیست شناسی با ضریب 4، فیزیک با ضریب2 و شیمی با ضریب3 می باشد.
 دكترای پیوسته بیوتكنولوژی، پزشكی، دامپزشكی، دندانپزشكی. آموزش ابتدایی، آموزش زیست شناسی، آموزش كودكان استثنایی، اتاق عمل، اعضای مصنوعی، بهداشت مواد غذایی، بهداشت و بازرسی گوشت، بینایی سنجی، پرستاری، تكنولوژی پرتودرمانی، تكنولوژی پرتوشناسی، روان شناسی، زیست شناسی، زیست شناسی جانوری، زیست شناسی دریا، زیست شناسی سلولی و مولكولی، زیست شناسی گیاهی، زیست فناوری، ساخت پروتزهای دندانی، شنوایی شناسی، علوم آزمایشگاهی، علوم آزمایشگاهی دامپزشكی، علوم تربیتی، علوم تغذیه، علوم و صنایع غذایی، فیزیوتراپی، كاردرمانی، گفتار درمانی، مامایی، هوشبری.كاردانی آموزش و پرورش ابتدایی، كاردانی اتاق عمل، كاردانی بهورزی، كاردانی تكنسین پروتزهای دندانی، كاردانی تكنسین سلامت دهان، كاردانی تكنولوژی پرتودرمانی، كاردانی تكنولوژی رادیولوژی دهان- فك و صورت، كاردانی دامپزشكی، كاردانی علوم آزمایشگاهی، كاردانی فوریت های پزشكی، كاردانی مامایی، كاردانی هوشبری

 

رشته های زیر گروه 2 تجربی: برای تمام رشته های جدول زیر، درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب4، زبان عربی با ضریب 2، دین و زندگی با ضریب 3، زبان انگلیسی با ضریب 2، زمین شناسی با ضریب 1، ریاضی با ضریب 3، زیست شناسی با ضریب 4، فیزیک با ضریب2 و شیمی با ضریب4 می باشد.
 داروسازی.آموزش شیمی، بهداشت عمومی، بیولوژی و كنترل ناقلین بیمار یها، تكنولوژی پزشكی هسته ای، شیمی كاربردی، شیمی محض، فناوری اطلاعات سلامت، مهندسی بهداشت حرف های، مهندسی بهداشت محیط. كاردانی بهداشت حرفه ای، كاردانی بهداشت عمومی (كلیه گرای شها)، كاردانی بهداشت محیط، كاردانی شیمی آزمایشگاهی

 

رشته های زیر گروه 3 تجربی: برای تمام رشته های جدول زیر، درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب4، زبان عربی با ضریب 2، دین و زندگی با ضریب 3، زبان انگلیسی با ضریب 2، زمین شناسی با ضریب 1، ریاضی با ضریب 3، زیست شناسی با ضریب 4، فیزیک با ضریب2 و شیمی با ضریب4 می باشد.
رشته های زیر گروه 4 تجربی: برای تمام رشته های جدول زیر، درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب4، زبان عربی با ضریب 2، دین و زندگی با ضریب 3، زبان انگلیسی با ضریب 2، زمین شناسی با ضریب 1، ریاضی با ضریب 4، زیست شناسی با ضریب 2، فیزیک با ضریب3 و شیمی با ضریب2 می باشد.
 كارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی، كارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد. ادیان و مذاهب، اقتصاد اسلامی، امنیت اقتصادی، تاریخ اسلام، تاریخ و تمدن ملل اسلامی، جهانگردی، حسابداری، زبان و ادبیات عربی، شیعه شناسی، علم اطلاعات و دانش شناسی، علوم اقتصادی، علوم انتظامی، علوم قرآن و حدیث، علوم قضایی، فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق امامی، فقه و حقوق حنفی، فقه و حقوق شافعی، فقه و حقوق مذاهب اسلامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حكمت اسلامی، فلسفه و عرفان اسلامی، فلسفه و كلام اسلامی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مدیریت اطلاعات و ارتباطات، مدیریت امور بانكی، مدیریت امور گمركی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت بیمه اكو، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت كسب و كارهای كوچك، مدیریت مالی، مدیریت و بازرگانی دریایی ، معارف اسلامی، معارف اسلامی و علوم تربیتی، هتلداری. كاردانی امور بانكی، كاردانی بیمه، كاردانی امور دولتی ، كاردانی امور مالی و مالیاتی، كاردانی تربیت معلم قر آن كریم ، كاردانی جهانگردی ، كاردانی حسابداری، كاردانی علم اطلاعات و دانش شناسی، كاردانی علوم انتظامی، كاردانی مدارك پزشكی، كاردانی مدیریت بازرگانی، كاردانی مدیریت صنعتی، كاردانی مدیریت گمركی، كاردانی هتلداری

 

 رشته های زیر گروه 5 تجربی: برای تمام رشته های جدول زیر، درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب4، زبان عربی با ضریب 2، دین و زندگی با ضریب 3، زبان انگلیسی با ضریب 2، زمین شناسی با ضریب 1، ریاضی با ضریب 3، زیست شناسی با ضریب 2، فیزیک با ضریب2 و شیمی با ضریب2 می باشد.
  آموزش علوم ورزشی، اقتصاد كشاورزی، امنیت اطلاعات، امنیت بین الملل، امنیت نرم، پژوهشگری امنیت، تربیت مروج سیاسی، ترویج و آموزش كشاورزی پایدار، حفاظت اطلاعات، ضد تروریسم، علوم سیاسی، علوم فنی امنیت، علوم ورزشی، علوم و مهندسی باغبانی، علوم و مهندسی جنگل، علوم و مهندسی خاك، علوم و مهندسی شیلات، علوم و مهندسی صنایع غذایی (كشاورزی)، علوم و مهندسی محیط زیست، كتابداری در شاخه پزشكی، گیاه پزشكی، مددكاری اجتماعی، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، مربیگری عقیدتی، مربیگری ورزشی، مطالعات امنیتی، مهندسی آبادانی طبیعت، مهندسی تولید و ژنتیك گیاهی، مهندسی صنایع چوب و فرآورده های سلولزی، مهندسی صنایع مبلمان، مهندسی علوم دامی، مهندسی فضای سبز. كاردانی امور اراضی، كاردانی امور زراعی و باغی، كاردانی تكنولوژی تولیدات دامی، كاردانی تكنولوژی تولیدات گیاهی، كاردانی تكنولوژی جنگلداری، كاردانی تكنولوژی چوب، كاردانی تكنولوژی شیلات، كاردانی تكنولوژی صنایع غذایی، كاردانی تكنولوژی محیط زیست، كاردانی تكنولوژی مرتع و آبخیزداری، كاردانی تكنولوژی مواد غذایی، كاردانی تولید و فراوری خرما، كاردانی پرورش اسب، كاردانی پرورش زنبور عسل، كاردانی تولی د و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر، كاردانی علوم ورزشی، كاردانی نوغان داری

 

آیا می شود با خواندن برخی از فصل ها در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی قبول شد؟ درس های با اهمیت رشته تجربی کدام است؟ اگر به درصدهای مطرح شده در جدول درصدهای لازم برای قبولی در سه رشته پرطرفدار تجربی نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که نمی توانید فصل های زیادی را کنار بگذارید زیرا درصدهای قبولی در این سه رشته بالا است و کار درستی نیست که یک کتاب یا فصل های زیادی را کنار بگذارید.
   یکی دیگر از اشتباهات رایج در بین کنکوری ها این است که می خواهند بر اساس بودجه بندی ها درس بخوانند یعنی می خواهند بدانند سال های گذشته از چه فصل هایی بیشتر سوال آمده است تا آن فصل ها را بخوانند و بقیه فصل ها را کنار بگذارند.
  اگر شخص کنکوری بخواهد بر اساس بودجه بندی درس بخواند دچار دو مشکل می شود؛ اول آنکه ممکن است از فصل هایی که شما خوانده اید سوالات متفاوتی مطرح شود و نتوانید آن گونه که انتظار دارید پاسخ دهید و از طرف دیگر برخی از فصل ها و مباحث به هم وابسته هستند و نمی شود که قسمتی از آن خوانده شود و قسمت های دیگر خوانده نشود زیرا اگر بخواهید گزینشی بخوانید ممکن است فصل های مرتبط را هم به خوبی نیاموزید برای همین به طور کلی برای قبولی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی گزینشی و بودجه بندی درس خواندن بی معناست.
اما اگر شما قصد دارید همه درس ها را بخوانید ولی می خواهید بدانید کدام درس ها مهم تر هستند تا بیشتر مورد توجه قرار بگیرند می توانید به جدول زیر مراجعه کنید که نام درس ها و فصل های مهم تمام درس های کنکور معرفی شده اند:
 مقطع تحصیلی ادبیاتزبان عربی دین و زندگی زبان انگلیسی 
 سال اول دبیرستان  قواعد پیش نیاز است   لغات پیش نیاز است
 سال دوم دبیرستان درس 9
درس 13
درس 16
درس 17
درس 18
درس 19
درس 21
درس 22
 قواعد و لغات درس 1
درس 3
درس 4
درس 5
درس 6
درس 8
درس 9
  لغات و گرامر
 سال سوم دبیرستان درس 1
درس 13
درس 19
درس 21
درس 22
اعلام
——–
زبان فارسی :
درس 9
درس 13
درس 17
 قواعد و لغات درس  1
درس  2
درس  5
درس 7
درس 8
درس 9
  لغات و گرامر
 سال پیش دانشگاهی درس 1
درس 16
درس 21
درس 22
درس 23
  درس 3
درس 7
درس 8
درس 9
 لغات و گرامر 
 مقطع تحصیلی ریاضی زیست فیزیک شیمی
 سال اول دبیرستان  پیش نیاز است  فصل 4
فصل 5
 
 سال دوم دبیرستان کلیه فصل ها کلیه فصل ها کلیه فصل ها کلیه فصل ها
 سال سوم دبیرستان فصل 3
فصل 4
   
 سال پیش دانشگاهیفصل 1
فصل 3
فصل 4
 کلیه فصل ها کلیه فصل ها کلیه فصل ها
برای درس زمین شناسی نیز درس های 5 و 6 و 7 سال سوم دبیرستان و درس های 7و 8 و 9 سال پیش دانشگاهی، اهمیت بالایی دارند.

در هنگام برنامه ریزی برای کنکور به چه نکاتی باید توجه کرد؟

همان طور که گفته شد، برای موفقیت در کنکور باید برنامه ریزی داشته باشید!

البته برنامه ریزی خوب چند ویژگی دارد و شما باید با رعایت این اصول و ویژگی ها برای درس خواندن خود برنامه ریزی کنید:

اولین قدم این است که رویایی برنامه ریزی نکنید!

به عنوان مثال اگر شما در طول روز مدرسه هستید و فرصت مطالعه کمتری نسبت به دیگر روزها دارید، برنامه خود را به گونه ای تنظیم نکنید که خود را مجبور کنید روزی ۱۰ ساعت مطالعه داشته باشید!

اگر برنامه ریزی شما بر اساس واقعیت نباشد و شما نتوانید بر اساس آن عمل کنید، دلسرد می شوید و در نتیجه کم کم انگیزه خود را برای درس خواندن از دست می دهید.

منعطف برنامه ریزی کنید. در زمان برنامه ریزی زمانی را هم برای استراحت در نظر بگیرید.

در برنامه ریزی خود تعادل داشته باشید.هم مطالعه دروس تخصصی و هم مطالعه دروس عمومی را در برنامه بگنجانید.

مرور کردن و تمرین را در برنامه خود قرار دهید.

 

برای تنظیم یک برنامه درسی اصولی می توانید با یک مشاور تحصیلی مجرب مشورت کنید.

راهنمایی افراد آگاه در این حوزه به شما کمک می کند نتیجه مطلوبی را در کنکور کسب کنید و در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود قبول شوید و نتیجه تمام زحمات خود را بگیرید.

مشاوران تحصیلی ما در ” مشاور گروپ ”  در خدمت شما هستند تا در مورد موفقیت در کنکور شما را راهنمایی کرده و به شما کمک کنند به بهترین نحوه درس بخوانید و در رشته و دانشگاه مورد نظر خود قبول شوید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت کنکور تجربی x بخوانید...