نی نی سایت گاز گرفتگی

نی نی سایت گاز گرفتگی

نی نی سایت گاز گرفتگی


گاز گرفتگی

هر ساله شمار زیادی از هموطنان به علت استفاده از بخاری‌های گازسوز غیراستاندارد، جان خود را از دست می‌دهند، اما با شناسایی علایم گاز گرفتگی می‌توانند از خطر مرگ، جان سالم بدر برند.در این مقاله هلث کده به بررسی این علایم میپردازیم.

مسمومیت با مونوکسید کربن

مسمومیت با مونواکسید کربن یا گازگرفتگی مسمومیتی است که به خاطر تنفس گاز خطرناک کربن مونوکسید ایجاد می‌شود. این مسمومیت که به وسیلهٔ انواع وسایل گازسوز از جمله بخاری، آبگرمکن، پیک نیک و حتی زغال ایجاد می‌شود اغلب در زمستان دیده می‌شود. به این دلیل که اگر دودکش یا تهویهٔ یک مکان مسدود باشد، گاز کربن مونوکسید منتشر شده از موارد مذکور امکان خروج نمی‌یابد، در محیط ساختمان منتشر شده و سبب مسمومیت و در نهایت مرگ می‌شود. مرگ بر اثر گازگرفتگی را «مرگ خاموش» می‌نامند. علائم گازگرفتگی مانند سرماخوردگی است. علائمی مانند سردرد، سرگیجه و سوزش چشم. مونو اکسید کربن، یک گاز سمی است که طعم و بو ندارد.

 

مسمومیت با مونواکسید کربن

مسمومیت با مونواکسید کربن

مونو اکسید کربن در مقادیر کمتر از ۵۰ppm خطری ندارد و بین ۵۰ تا ۱۰۰ ppm می تواند سبب ایجاد عوارض نورولوژیک شود. اما در مقادیر بیشتر از ۱۰۰ppm خطر مرگ داشته و در مقادیر بالاتر از ۲۰۰۰ppm نیز سبب مرگ فوری می شود.(در کمتر از ۲ دقیقه)

منبع:ویکی پدیا

 

نشانه‌های مسمومیت

نشانه‌های مسمومیت ناشی از گاز با بیماری آنفلوآنزا شباهت دارد. سوزش چشم، تنگی نفس، خشونت صدا، کاهش سطح هوشیاری از نشانه‌های مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است که در ‌‌نهایت به اغما و مرگ می‌انجامد.

از این رو برای حصول اطمینان از نصب استاندارد بخاری‌های گازسوز خانگی باید به نکات ویژه‌ای توجه کرد:

– در صورتی که بخاری با شعله آبی بسوزد، می‌توان مطمئن شد که موردی از جهت تهدید سلامتی و خطر گازگرفتگی در اثر گاز وجود ندارد.

– پس از نصب بخاری گازسوز در صورتی که لوله بخاری گرم باشد؛ مشکلی وجود ندارد، اما در صورت سرد بودن لوله، گاز در محیط پخش می‌شود.

– شب‌ها و هنگام خواب هرگز نباید از شومینه استفاده کرد.

– استفاده از بخاری بدون دودکش در منازل نیز خطر گاز گرفتگی و مرگ را به همراه دارد.

مقاله گاز گرفتن نوزاد را بخوانید

سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بی قراری، تهوع و استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد، کاهش دید از علایم عمومی مسمومیت‌ها هستند که چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند، با خارج شدن از فضای آلوده می‌توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند

گازگرفتگی را با سرماخوردگی اشتباه نگیرید ‌

علائم مسمومیت با منو‌کسیدکربن می‌تواند طیف وسیعی از علائم را شامل شود که در بیماری‌های مختلفی دیده می‌شود.

متأسفانه بسیاری از این علائم شبیه به علائم سرماخوردگی است و اکثر افراد فکر می‌کنند به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده‌اند و سعی در خوابیدن می‌کنند، در صورتی ابتلای تمام افراد خانواده به علایمی شبیه به آنفلوآنزا، بروز مسمومیت در افراد را نشان می‌دهد.

گازگرفتگی را با سرماخوردگی اشتباه نگیرید ‌

گازگرفتگی را با سرماخوردگی اشتباه نگیرید ‌

 

بیشتر بخوان بیشتر بدان  دمنوش کرن بری نیوشا

سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه و بی قراری، تهوع و استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد، کاهش دید از علایم عمومی مسمومیت‌ها هستند که چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند، با خارج شدن از فضای آلوده می‌توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند.

بهترین روش به منظور پیشگیری از مسمومیت با گاز مونو اکسید کربن، رعایت نکات ایمنی در نصب و استفاده از وسایل گازسوز و سوخت‌های فسیلی است و استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد در پیشگیری از این مسمومیت از اهمیت بالایی برخوردار است. بخاری‌های بدون دودکش به هیچ عنوان از تولید گاز CO جلوگیری نمی‌کند.

برای کاهش وزن این مقاله را بخوانید.

کنترل و انسداد منافذ مسیر دودکش قبل از راه‌اندازی بخاری و آبگرمکن، دقت و توجه به داغ بودن دودکش در هنگام روشن بودن وسیله، وجود کلاهک مخصوص برای دودکش در پشت بام‌ها و… از دیگر نکاتی است که به منظور پیشگیری از مسمومیت با این گاز خطرناک مهم هستند.

در صورتی که خودتان و یا اطرافیان شما دچار مسمومیت با گاز منوکسیدکربن شدند، لازم است در همان دقایق اولیه مراتب را از طریق شماره تلفن 115 به همکاران ما در اورژانس اطلاع داده و فورا وسیله گرمایشی را خاموش، در و پنجره‌های خانه را باز و سریعا از محل مورد نظر دور شوید.

مسمومیت با مونوکسید کربن زمانی رخ می‌دهد که غلظت آن در خون زیاد می‌شود. وقتی مونوکسید کربن زیادی در هواست، بدن شما اکسیژن موجود در گلبول‌های قرمز خونتان را با مونوکسید کربن جایگزین می‌نماید و این اتفاق می‌تواند منجر به آسیب‌های بسیار جدی می شود.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرده است که، در نیمه اول امسال (1398)، 223 نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در کشور جان خود را از دست داده‌اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 14.9 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می‌دهد بیش از 70 درصد تلفات مسمومیت با گاز مربوط به نیمه دوم هر سال است.

مونوکسید کربن گازی بی‌رنگ، بی‌بو و بی‌مزه است که از سوختن بنزین، چوب، پروپان، زغال چوب یا سایر سوخت‌ها تولید می‌شود.دستگاه‌ها و موتورهایی که به خوبی کار نمی‌کنند (احتراق ناقص دارند)، خصوصاً در فضای سرپوشیده یا بسته می‌توانند باعث شوند تجمع و غلظت مونوکسید کربن به سطح خطرناکی برسد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تفاوت ریکوردرهای آنالوگ با دیجیتال

علائم و نشانه‌های مسمومیت با مونوکسید کربن که ممکن است با سرماخوردگی اشتباه شود، شامل موارد زیر می‌شود:
– سردرد مبهم
– ضعف
– سرگیجه
– حالت تهوع و استفراغ
– تنگی نفس
– تاری دید
– گیجی و خواب‌آلودگی
– از دست دادن هوشیاری
مسمومیت با گاز مونوکسید کربن می‌تواند به‌ویژه برای افرادی که در خواب هستند خطرناک باشد. فرد ممکن است پیش از اینکه حتی کسی تشخیص دهد او مشکلی دارد در اثر آسیب مغزی غیرقابل جبران از بین برود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

علائم هشداردهنده‌ی مسمومیت با مونوکسید کربن می‌تواند نامحسوس باشد؛ اما این عارضه خطر مرگ به همراه داشته و نیازمند اقدام اورژانسی است. پس هرگاه احساس کردید خودتان یا شخص دیگری با گاز CO مسموم شده‌اید خیلی سریع وارد هوای تازه شوید و به دنبال اقدام فوری پزشکی باشید.

بچه‌ها نسبت به افراد بزرگسال، تندتر نفس می‌کشند و همین می‌تواند باعث شود بیشتر مستعد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن باشند

 

علل مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

مسمومیت با مونوکسید کربن به دلیل استنشاق دود ناشی از اشتعال روی می‌دهد. وقتی مونوکسید کربن زیادی در هوا وجود دارد و شما آن را تنفس می‌کنید، بدنتان اکسیژن موجود در گلبول‌های قرمز خونتان را با مونوکسید کربن جایگزین می‌کند. این جایگزینی که به دلیل تمایل بسیار بیشتر مونوکسید کربن به هموگلوبین نسبت به اکسیژن به هموگلوبین است، جلوی رسیدن اکسیژن به بافت‌ها و اندام‌هایتان را می‌گیرد.
دستگاه‌ها و موتورهایی که سوخت می‌سوزانند، گاز مونوکسیدکربن تولید می‌کنند. مقدار مونوکسید کربن تولید شده توسط این منابع معمولاً نگران‌کننده نیست؛ اما اگر این دستگاه‌ها در فضاهای بسته یا نسبتاً بسته قرار داشته باشند (مثلاً پخت و پز با ذغال در فضای بسته)، تجمع مونوکسید کربن می‌تواند به سطح بسیار خطرناکی برسد.
استنشاق دود یک آتش نیز می‌تواند سبب مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شود.

 

ریسک فاکتورها

قرار گرفتن در معرض گاز مونوکسید کربن می‌تواند برای گروه‌های زیر بسیار خطرناک باشد:
جنین:گلبول‌های قرمز جنین، بسیار راحت‌تر از گلبول‌های قرمز یک فرد بزرگسال می‌تواند مونوکسید کربن جذب کند. به همین دلیل جنینی که هنوز به دنیا نیامده بیشتر در معرض آسیب ناشی از مسمومیت با مونوکسید کربن است.
کودکان:بچه‌ها نسبت به افراد بزرگسال، تندتر نفس می‌کشند و همین می‌تواند باعث شود بیشتر مستعد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن باشند.
سالمندان:افراد سالمندی که در معرض مسمومیت با مونوکسید کربن قرار می‌گیرند بیشتر احتمال دارد دچار آسیب مغزی شوند.
افرادی که دچار بیماری‌های قلبی مزمن هستند.
افرادی که سابقه‌ی کم‌خونی و مشکلات تنفسی دارند نیز بیشتر ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن، مسموم شوند.
کسانی که مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در آن‌ها منجر به از دست دادن هوشیاری می‌شود:از دست دادن هوشیاری نشان‌دهنده‌ی آسیب جدی‌تر است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  گاز گرفتن نوزاد نی نی سایت

 

عوارض مسمومیت با مونوکسید کربن

بسته به میزان و طول مدت قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن، مسمومیت با این گاز می‌تواند سبب عوارض زیر شود:
– آسیب دائمی به مغز
– آسیب به قلب و احتمالا منجر شدن به مشکلات خطرناک قلبی
– مرگ جنین یا سقط جنین
– مرگ

 

پیشگیری از مسمومیت با مونوکسید کربن

شما با رعایت چند نکته‌ی ساده می‌توانید از مسمومیت با مونوکسید کربن پیشگیری کنید:
– نشانگر مونوکسید کربن نصب کنید.یک نشانگر مونوکسید کربن نزدیک به اتاق خواب قرار دهید و دست‌کم دو بار در سال باتری‌های آن را چک کنید. اگر آلارم این نشانگر به صدا درآمد، خانه را ترک کرده و با آتش نشانی تماس بگیرید.
– پیش از استارت زدن اتومبیل، درب پارکینگ را باز کنید.هرگز در فضای بسته، اتومبیل را روشن نگذارید.
– از اجاق گاز یا فرهای گازی با احتیاط و طبق دستورالعمل آن استفاده کنید.از وسایل گرمایشی گازسوزفقط زمانی استفاده کنید که کسی بیدار است و می‌تواند آن را کنترل کند، ضمناً در یا پنجره‌ها را باز بگذارید تا هوای تازه به داخل جریان داشته باشد.
– دستگاه گازسوزتان را به تهویه‌ای کاملاً مناسب مجهز کنید.این دستگاه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:
. اجاق گاز
. تنور گازی
. گریل‌های زغالی
. خوراک‌پزهای گازی
. آب‌گرم‌کن
. پکیج
. ژنراتورهای قابل حمل
. شومینه
. فر زغالی
. فر گازی
. موتور اتومبیل و …

– شومینه و بخاریرا همیشه چک کنید تا اگر نیاز به تعمیر دارد این کار را انجام دهید.
– دودکش‌ها را به طور مرتب چک کنید تا مسدود نشده باشند.
– هر وسیله باید برای خودش یک دودکش مجزا داشته باشد.
– 
هنگام استفاده از حلّال‌ها در فضای بسته احتیاط کنید.متیلن کلراید حلّالی است که معمولاً در رنگ و لکه‌بَر رنگ وجود دارد و در صورت استنشاق می‌تواند به مونوکسید کربن تجزیه شود. قرار گرفتن در معرض متیلن کلراید می‌تواند سبب مسمومیت با مونوکسید کربن شود. وقتی در خانه با حلّال‌ها کار می‌کنید، حتماً درها و پنجره‌ها را باز بگذارید یا در محیطی از آن‌ها استفاده کنید که کاملاً تهویه شود.

درمان

کسی که احتمال می‌رود دچار مسمومیت با مونوکسید کربن شده است، باید فوراً به هوای باز برده شده و تحت مراقبت‌های اورژانسی پزشکی قرار بگیرد.
در بیمارستان هم معمولا با استفاده از ماسک اکسیژن خالص و یا محفظه‌ی اکسیژن با فشار بالا کمک می‌کنند تا اکسیژن جایگزین مونوکسیدکربن موجود در خون بافت‌ها و اندام‌ها شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاشت مژه مگا والیوم x بخوانید...