نی نی سایت یبوست شدید نوزاد

نی نی سایت یبوست شدید نوزاد

نی نی سایت یبوست شدید نوزاد


 یبوست نوزادان

یکی از مشکلات عمده نوزادان یبوست نوزادان است که در این مبحث هلث کده به راه های درمان آن می پردازد.

یبوست

یبوست یا خشکیِ مزاج عارضه‌ای در دستگاه گوارش است که بر اثر آن، مواد دفعی در رودهٔ بزرگ سفت می‌شوند و دفع آن‌ها با درد و سختی همراه می‌شود. یبوستِ حاد ممکن است سبب بسته‌شدن روده شود، که به نوبهٔ خود حتی ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. علل بروز این عارضه ممکن است رژیم غذایی نامناسب، برهم خوردن تعادل هورمونی، اثر جانبی داروهای مصرفی یا آناتومی بدن باشد. روش‌های درمان شامل اصلاح رژیم غذایی و تمرینات ورزشی است.

علل یبوست

علت اصلی معمولاً کندی سرعت عبور مواد از کولون یا اختلال دفع است. برخی بیماری‌ها موجب یبوست می‌شوند، مانند رژیم کم‌فیبر یا کم‌آبی بدن، کم‌کاری تیروئید، بیماری دیابت، تومورها و سرطان‌های روده. هنگامی که غذا وارد روده می‌شود آب و مواد مغذی از آن جدا می‌شوند و مواد زائد به صورت مدفوع باقی می‌مانند و به‌وسیلهٔ انقباض ماهیچه‌ها در روده حرکت می‌کند. مصرف کمِ فیبر و آب و نداشتن فعالیت بدنی و جلوگیری از دفع، این امر را دشوار می‌کند.از دیگر عواملی که منجر به یبوست می‌شوند می‌توان به چاقی،استرس، عدم تحرک کافی در روز، کهولت سن، خواب نامناسب و بارداری اشاره کرد.

عوامل تشدید

عوامل شایعی که یبوست را تشدید می‌کنند عبارتند از: نوع رژیم غذایی، نداشتن رژیم غذایی حاوی سبزیجات و میوه‌ها، کم مصرف‌کردن مایعات و نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب. مصرف برخی داروها مثل داروهای ضد فشار خون بالا و برخی داروهای پایین‌آورندهٔ چربی‌های خون هم در ایجاد یبوست مؤثرند. شرایط فیزیولوژیکی مثل حاملگی و افزایش سن، تعدادی از بیماری‌ها که با کاهش حرکت همراه است، مانند قطع نخاعی یا بیماری‌های عضلانی مثل دیستروفی ماهیچه‌ای نیز از علل یبوست‌اند. برخی بیماری‌های رودهٔ بزرگ که به‌جهت اختلال در حرکات رودهٔ بزرگ پدید می‌آید، مانند سندرم رودهٔ تحریک‌پذیر، بیماری‌های مرتبط با عضلات کفِ لگن خاصره، و بالاخره اختلالات افسردگی از علل دیگر ایجاد یبوست هستند. مصرف مواد مخدر و همچنین قرص‌های حاوی مواد مخدر سنتی و صنعتی، همانند ترامادول و متادون نیز می‌توانند باعث ایجاد یبوست شوند.

روش درمان

روش درمان براساس علت یبوست تعیین می‌شود. در ابتدا باید رژیم غذایی فردِ مبتلا اصلاح شود. چنانچه جواب مناسب گرفته نشد، از داروهای ملیّن و به‌ترتیب از داروهای بی‌ضرر، کم‌ضرر و داروهای محرک شروع می‌کنند تا به نتیجهٔ مطلوب برسند. در صورت امکان، قطع داروهایی که منجر به یبوست می‌شود از راه‌های درمان است. درمان کم‌کاری تیروئید و سایر بیماری‌ها باید انجام شود.

برخی از ملیّن‌های معروف عبارتند از هیدروکسید منیزیم، روغن‌های معدنی مانند پارافین، داروهای گیاهی مانند صبر زرد، حب الذهب، سنا، سی لاکس و اسپرزه، ملیّن‌های اسموتیک مانند لاکتولوز، بیزاکودیل و روغن کرچک.

توصیه‌های تغذیه‌ای برای کاهش یبوست:

 • روزانه ۸–۱۰ لیوان مایعات مصرف کنید، مثلاً هر یک ساعت یک بار ۱ لیوان آب بخورید.
 • آلو یا آب آلوی گرم ملیّن است. سایر میوه‌های ملیّن شامل:انجیر، انگور، هندوانه، توت‌فرنگی، گلابی، زردآلو، زیتون، هلو، آب سیب، کیوی و….
 • به، سیب و موز نخورید.
 • رژیم غذایی شما باید مبتنی بر پرهیز باشد. برای این منظور، نان و غلات سبوس‌دار و حبوبات و میوه و سبزی مصرف کنید. می‌توانید روزانه یک قاشق مرباخوری سبوس برنج همراه‌با آب بخورید. (رژیم پُرفیبر در بیمارانی که علتِ یبوست آن‌ها اختلالات نورولوژیک است، نمی‌تواند مؤثر باشد)
 • روزانه حداقل ۵ واحد میوه و سبزی تازه مصرف کنید.
 • اسپرزه یک ملیّن حجم‌دهندهٔ مدفوع است که آب موجود در روده را جذب می‌کند و سبب افزایش حجم مدفوع و دفع آن می‌شود. باید اسپرزه همراه‌با مقادیر زیادی آب یا سایر مایعات خورده شود. (به‌ازای هر قاشق چای‌خوری، ۲۴۰ سی‌سی یا یک لیوان مایعات بخورید)
 • در گذشته در طب سنتی کردستانات استفادهٔ شبانهٔ یک قاشق چای‌خوری روغن زیتون پیش از خواب برای درمان یبوست توصیه می‌شده که البته میزان، مقدار و مدت استفاده همیشه تابعی از شرایط، وضعیت و شدت بیماری بوده‌است.
 • روغن کرچک هم به دفع کمک می‌کند، ولی استفادهٔ آن در بلندمدت سبب کاهش جذب کلسیم و ویتامین‌های محلول در چربی مثل A, D, E, K می‌شود.
 • داروی سنا، دانهٔ کتان، شنبلیله، و ریواس برای یبوست توصیه می‌شود. (سنا بیشتر از ۲ بار در هفته توصیه نمی‌شود)
 • نعنا و چای بابونه سبب کاهش علایم یبوست 9.
 • بیشتره غذاهایی که با نان سبوس‌دار خورده می‌شود مصرف کنید و کمتر برنج بخورید.
 • از استرس و اضطراب خود بکاهید.
 • حتماً فعالیت بدنی داشته باشید. روزانه دست‌کم ۳۰ دقیقه پیاده‌روی کنید.
 • برقراری نظم برای دفع داشته باشید و به‌محض احساس دفع، اجابت مزاج انجام گیرد.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  یبوست در کودکان نی نی سایت

تغییر در رژیم غذایی

تغییر در رژیم غذایی شامل توصیه به مصرف مواد غذایی پُرفیبر مانند سبزیجات و افزایش مصرف میوه‌جات است. افزایش تحرک و فعالیت بیمار نیز توصیه می‌شود. نوشیدن آب و چای کمرنگ و سایر مایعات نیز توصیه می‌شود. درضمن، در میان میوه‌ها، گریپ‌فروت برای درمان این بیماری بسیار مفید است. چای پررنگ می‌تواند موجب یبوست شود. افراط در نوشیدن قهوه، به‌دلیل دارا بودن مقادیر زیادی کافئین می‌تواند باعث ایجاد یبوست شود.

پیشگیری از یبوست

بهترین راه برای مدیریت یبوست، پیشگیری از آن است که معمولاً از درمان آن راحت‌تر است. مصرف میزان مناسبی مایعات، تحرک بدنیِ کافی در طول هفته و رژیم غذایی پُرفیبر، عدم احتباس مدفوع (مدفوع کردن هنگامی که احساسِ داشتن مدفوع کردید و به تعویق نینداختن آن) از بهترین راه‌ها برای پیشگیری از ابتلا به یبوست می‌باشند. از مصرف لبنیات مانند شیر اجتناب کنید: در برخی موارد عدم تحمل لاکتوز می‌تواند باعث یبوست شود به همین دلیل توصیه می‌شود در صورتی که دچار یبوست شده‌اید به‌طور موقت مصرف لبنیات را متوقف کنید، اما مطمئن شوید که غذاهای غنی از کلسیم را در رژیم خود جایگزین لبنیات کرده‌اید.

منبع:ویکی پدیا

نشانه ها ، علل و 8 روش درمان خانگی مدفوع نکردن نوزاد

شروع یبوست نوزاد از بدو تولد است. مشکل یبوست در نوزاد شایع می باشد. چیزی که انتظار خانواده ها است کار کردن هر روز شکم نوزاد است. در حالی که در نوزاد زیر ۶ ماه کار نکردن شکم تا ۵ روز طبیعی است. اگر شکم نوزاد بیشتر از این زمان کار نکرد ممکن است نوزاد یبوست داشته باشد. تماشای گریه نوزاد و تقلای وی برای دفع بسیار ناراحت کننده است. ما توصیه می کنیم که آرامش خود را حفظ کنید و برای پیشگیری و درمان یبوست نوزاد اقدام کنید. قبل از اقدام جهت درمان کار نکردن شکم نوزاد ، والدین یا پرستار کودک باید علت سفت شدن شکم نوزاد را دریابند.

قصد داریم همه چیز درباره یبوست نوزادان را تحت عناوین زیر با شما به اشتراک بگذاریم:

 • حرکات روده نوزاد شیرخوار
 • نشانه های یبوست نوزاد
 • علل یبوست نوزاد
 • ۸ روش درمان خانگی یبوست نوزاد
 • پیشگیری از یبوست

حرکات روده در نوزادان شیرخوار

روده نوزادان شیرخوار دارای نواع باکتری‌های مفید است که می توانند پروتئین های پیچیده درون شیر را هضم کنند، در نتیجه در این کودکان مدفوع نرم‌تر و حرکات روده راحت‌تر است. همچنین میزان هورمون موتیلین که حرکات روده را افزایش می‌دهد در نوزادان شیرخوار بیشتر است.برای نوزادان هضم شیر خشک دشوار می باشد و معمولاً از یبوست رنج می‌برند. حرکات روده شیرخوارانی که فقط شیرخشک می‌خورند، از بچه‌هایی که شیر مادر می‌خورند، کمتر و مدفوعشان سفت و سبز رنگ می باشد.

بیشتربخوانید بیشتر بدانید

دفع ادرار در ماه های اول تولد نوزادان ممکن است روزی چند بار  یا هفته ای یکبار باشد که طبیعی است ،در برخی موارد نوزادان ممکن است بین هر بار دفع ادرار ۳ هفته هم فاصله بیفتد. حرکات روده نوزادان شیرخوار، معمولا تا ۲ یا ۳ ماهگی حرکات روده بیشتر است و مدفوع زردرنگ میباشد.

یبوست با شروع مصرف غذای کمکی

 • با شروع مصرف غذای جامد در نوزادان ، حرکات روده تغییر می‌کند. ممکن است شکم کودک روزی چند بار یا هر ۲ یا ۳ روز یک‌بار کار کند.
 • در این دوران برخی نوزادان به‌علت دریافت ترکیب‌های جدید مواد غذایی، دچار یبوست خفیف خواهند شد. 
بیشتر بخوان بیشتر بدان  گاز گرفتن بچه نی نی سایت

نشانه های یبوست نوزاد ( مدفوع نکردن کودکان )

ممکن است نوزاد به دلیل مشکل دفع بی قراری کند و آرامشش از بین برود. مدفوع نوزاد در هنگام ابتلاء به یبوست، سفت و خشک می‌شود و به ‌طور عادی تخلیه نمی‌شود. نوزاد در زمان دفع، درد خواهد داشت. نوزادان شیرخوار کمتر دچار یبوست می‌شوند، چون شیر مادر به‌راحتی قابل هضم است. ترکیب چربی و پروتئین در شیر مادر به طوری است که باعث ابتلا به یبوست نخواهد شد. به طور کلی علائم یبوست کودکان به شرح زیر است:

 • سفت بودن شکم نوزاد
 • نفخ شدید در نوزادان
 • بی‌اشتهایی در نوزاد
 • بی‌حالی نوزاد و نداشتن انرژی
 • درد و تقلا نوزاد در هنگام مدفوع
 • مدفوع بدبو یا باد شکم در نوزاد
 • کار کردن شکم نوزاد کمتر از سه بار در هفته
 • گریه و ناراحتی نوزاد ، تحریک پذیری یا درد قبل از دفع ادرار
 • خشک، سخت و گلوله‌ای بودن مدفوعی که به سختی خارج می‌شود.
 • دفع با تاخیر یا در فاصله های طولانی (کمتر از دو بار در هفته) مدفوع کوچک، خشک و سفت

۴ علت مهم یبوست نوزاد

یبوست نوزاد  یکی از دردسر هایی است که همه مادرها با آن دسته پنجه نرم کرده اند. ابتلا به یبوست در نوزادان دلایلی دارد که شایع‌ترین آنها شامل موارد زیر است:

۱- علت یبوست نوزاد : شیر خشک

تغذیه نوزاد با شیر خشک او را مستعد یبوست دوران نوزادی می کند، چون هضم شیر خشک سخت تر از هضم شیر مادر می باشد. شیر خشک مدفوع را سفت تر و حجیم تر می‌کند. نوزادانی که شیر مادر می خورند، معمولاً دچار یبوست نمی‌شوند و مدفوع‌شان نرم تر می باشد، حتی اگر شکم‌شان چند روز کار نکرده باشد. در صورت اجبار به مصرف شیر خشک برای نوزاد از شیر خشک ضد یبوست نوزادان استفاده کنید.

۲- از علل یبوست کودک : استفاده از مواد غذایی جامد

زمانی که  نوزاد شروع به دریافت مواد غذایی جامد به عنوان غذای مکمل می کند زمانی طول می کشد تا بدن روش هضم غذاهای جدید را یاد بگیرد، همین موضوع نوزاد را دچار یبوست می کند. غذاهایی با فیبر کم و کم آبی بدن نوزاد سبب ایجاد یبوست نوزاد می شود.

۳ – علت یبوست کودکان : کم‌آبی بدن کودک و نوزاد

دندان درآوردن، برفک دهان نوزاد، عفونت در گلو، سرماخوردگی یا عفونت در گوش باعث بی‌اشتهایی در نوزاد و بی‌میلی او در مصرف شیر می شود. نوزادانی که غذای کمکی دریافت می کنند گاهی در اثر مصرف نکردن شیر یا آب کافی همراه با غذا دچار یبوست خواهند شد. دلیل یبوست هر چه باشد، اگر نوزاد مایعات کافی دریافت نکند، آب بدنش کم می‌شود و باعث یبوست در نوزادان و شیرخواران خواهد شد.

۴-علت یبوست : ابتلا به بیماری یا عارضه‌های مختلف

یبوست گاهی علامت آلرژی غذایی، مسمومیت‌های غذایی مانند بوتولیسم یا ابتلا به اختلال‌های متابولیسم یعنی وجود مشکل در شیوه جذب غذا توسط بدن نوزادان می باشد.

یبوست کودکان و نوزادان به ندرت از بیماری‌های مادرزادی در آنها نشأت می‌گیرد. با این حال بیماری‌های مادرزادی آسیب زننده به عملکرد روده بزرگ مانند بیماری هیرشپرونگ، مهره شکاف‌دار یا اسپینا بیفیدا و سیستیک فیبروسیس نیز منجر به یبوست می‌شود.

۸ روش درمان خانگی یبوست نوزادان و کودکان

اگر در نوزاد خود، علائم یبوست می‌بینید، می‌توانید راه‌های گوناگونی را برای درمان یبوست شیرخواران انجام بدهید:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت یبوست نوزاد

۱- درمان خانگی یبوست نوزاد : تغییر شیر نوزاد

زمانی که نوزاد شیر مادر مصرف می کند و دچار یبوست می شود، بهتر است رژیم غذایی نوزاد را تغییر دهید. ممکن است نوزاد به چیزی در رژیم غذایی مادر حساس باشد و این حساسیت عامل یبوست در نوزاد باشد. اما اگر نوزاد شیرخوار از شیشه شیر(شیر خشک) تغذیه کند، بهتر است شیر خشک حداقل تا زمان رفع یبوست عوض شود. حساسیت به بعضی مواد اولیه شیر خشک باعث یبوست می‌شود.

۲- درمان خانگی کار نکردن شکم نوزاد : مصرف غذاهای جامد به عنوان غذای کمکی

بعضی غذاهای جامد باعث کار نکردن شکم نوزاد می‌شود و او را دچار یبوست میکند، حال آن که بعضی غذاها دفع را آسان می‌کند. اگر تغذیه نوزاد از غذاهای جامد را تازه شروع کرده‌اید، سعی کنید خوراکی‌های زیر را که فیبر بالایی دارند به کودک بخورانید:

درمان خانگی کار نکردن شکم نوزاد

درمان خانگی کار نکردن شکم نوزاد

 • آلو
 • هلو
 • گلابی
 • کلم بروکلی
 • سیب بدون پوست

به جای برنجک یا گندمک فرآوری و تصفیه شده غلاتی مانند جو، جو دوسر یا خاویار گیاهی (کینوا) را بپزید. نان کامل سبوس‌دار، کراکر و برشتوک سبوس‌دار نیز مدفوع را حجیم و یبوست را شیرخواران را درمان می‌کند.

۳- درمان خانگی سفت شدن شکم نوزاد : پوره کردن غذا برای نوزادان

در صورتی که مصرف غذاهای مکمل جامد را برای نوزادان هنوز شروع نکرده اید بهتر است بعضی از خوراکی‌های اشاره شده در بالا را پوره کنید و به او بدهید. به خاطر داشته باشید که میوه‌ها و سبزیجات فیبر طبیعی بالایی دارند که مدفوع را حجیم می‌کند. بعضی خوراکی‌ها بیشتر از بقیه به انجام عمل دفع کمک می‌کنند و شکم را به کار می‌اندازند.

۴- درمان خانگی یبوست کودکان : افزایش مصرف مایعات

تامین آب بدن کودک از راه‌های ساده‌ای مانند مصرف آب و شیر برای دفع منظم ضروری است. آلو و آب گلابی نیز انقباض‌های روده و در نتیجه دفع را سریع‌تر می‌کند. اگر آب میوه بیش از حد برای ذائقه کودک شیرین یا طعم‌دار باشد، می‌توانید آن را با یک فنجان آب رقیق کنید.

۵ – درمان خانگی بزرگ بودن شکم نوزاد : ورزش در نوزادان

تحرک به گوارش کمک می کند. اگر نوزاد راه رفتن بلد نیست، حرکت دوچرخه پاها و تمرین‌های دیگر را برای نوزاد امتحان کنید.

ورزش در نوزادان

ورزش در نوزادان

 

۶- درمان یبوست شدید کودکان : ماساژ نوزاد

ماساژ ملایم شکم و پایین شکم روده را تحریک به دفع مدفوع می‌کند. شکم سفت نوزاد را چند بار در طول روز ماساژ دهید تا نوزاد در نهایت مدفوع کند.

 

۷- کمک به دفع مدفوع نوزاد با تحریک روده نوزاد یا تحریک راست روده

تحریک روده نوزاد با گوش پاک کن ، انگشت یا دماسنج مقعدی بصورتی که به راست روده نوزاد فشار بیاورد. این تحریک به سرعت منجر به کار کردن شکم می‌شود.

۸- درمان دارویی یبوست : شیاف گلیسیرین

وجود خون قرمز روشن در مدفوع نشانه‌ پاره شدن راست  روده است. برای درمان یبوست نوزاد از شیاف گلیسیرین استفاده کنید تا نوزاد راحت‌تر مدفوع کند. شیاف را مطابق دستورات روی بسته دارو یا توصیه پزشک مصرف کنید.

پیشگیری از یبوست کودکان

روش‌های درمانی فوق برای پیشگیری و درمان یبوست در تمام گروه‌های سنی مفید است. دو توصیه زیر مختص رفع یبوست کودکان می باشد:

 • شیر خشک را در وعده‌های بیشتر و به مقدار کمتر به نوزاد بدهید.
 • پوره گلابی و پوره آلو به دلیل فیبر بالا برای درمان یبوست مناسب هستند.
 • شروع تغذیه با خوراکی‌های جامد (مخصوصاً عامل یبوست) مانند را به تاخیر بیاندازید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شامپو کتوکونازول x بخوانید...