هرم نیاز مازلو

هرم نیاز مازلو

هرم نیاز مازلو

هرم نیاز مازلو پنج سطح از نیازهای انسانی را نشان می‌دهد که به فرد اجازه می‌دهد احساس رضایت درونی پیدا کند. مفاهیم هرم مزلو، اغلب در محل کار، به‌عنوان ابزاری برای تعیین چگونگی ایجاد انگیزه بیشتر و موثرتر در کارکنان و همچنین اطمینان از برآورده‌شدن نیازهای آنان استفاده می‌شود. درک این هرم، به شما کمک می‌کند بفهمید آیا نیازهایتان در محل کار تامین می‌شوند یا خیر و بتوانید نیازهای تیم خود را بهتر برآورده کنید.

هرم مازلو یک نظریه انگیزشی در علم روانشناسی است. هرم مازلو، که به آن نظریه انگیزشی مازلو نیز گفته می‌شود، شامل پنج سطح از نیازهای انسانی است. در هر سطح، نیازهای خاصی وجود دارند که به فرد امکان احساس رضایت درونی را می‌دهند.

هرم نیاز مزلو

این سلسله مراتب نیازهای مزلو، اغلب به‌عنوان یک هرم نشان داده می‌شود تا نمایانگرآن باشد که برای رسیدن به سطوح بالاتر، ابتدا باید نیازهای سطح پایینی به طور کامل تامین و احساس رضایت مربوط به آن ایجاد شود. در صورت عدم تحقق نیازهای سطوح زیرین، فرد به علت نداشتن انگیزه‌ی لازم برای انجام کار، نمی‌تواند پیشرفت کند.

برای استفاده از هرم نیازهای مازلو در محل کار، باید این نیازها و چگونگی تاثیر آن‌ها بر انگیزه افراد را درک کنید. هر نیاز بر اساس نیاز پیشین خود ایجاد می‌شود و به فرد اجازه احساس رضایت بیشتری از خود را می‌دهد. این مسئله، داشتن انگیزه و تفکر خلاق را ترغیب می‌کند.

  1. نیازهای زیستی؛
  2. نیازهای امنیتی؛
  3. نیازهای اجتماعی (مثل علاقه‌مندی و تعلق)؛
  4. نیاز به احترام (مثل عزت نفس و ارزش)؛
  5. خودشکوفایی و خودانگیزشی.

هرم نیازهای مازلو

نیازهای زیستی در سلسله مراتب نیازهای مزلو به اساسی‌ترین و ابتدایی‌ترین نیازهای انسانی اشاره دارند. کارکنان هنگام کار نیاز به دسترسی به خدمات اساسی و فرصت‌ها احتیاج دارند تا این حس را در خود داشته باشند که به نیازهای اساسی و بنیادین آن‌ها پاسخ داده می‌شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت خواستگار مذهبی

شما نیاز به دسترسی به سرویس بهداشتی، مکانی برای تامین آب آشامیدنی، محل استراحتی برای خوردن وعده‌های غذایی

و میان‌وعد‌ه‌ها و همچنین یک محیط کار راحت و آرام دارید.

هنگامی که در مکانی مشغول‌به‌کار می‌شوید، یکی از نیازهای زیستی شما داشتن درآمد مداوم و ثابت برای تامین هزینه‌های

خود، محل زندگی، غذا، آب و برق و سایر نیازهای ضروری است.

هرم نیازهای اساسی مازلو

هنگامی که نیازهای اساسی برآورده شدند، نیازهای دیگری ایجاد می‌شوند. در هرم سلسله‌مراتب مازلو، نیازهای ایمنی پس از نیازهای فیزیولوژیکی به وجود می‌آیند. مازلو از کلمه ایمنی، برای مفهومی فراتر از ایمنی فیزیکی استفاده کرده است. امنیت اقتصادی، اجتماعی، حرفه‌ای و روانی همگی در ذیل این دسته از نیازهای انسانی قرار می‌گیرند.

در حالی که نیازهای ایمنی نسبت به نیازهای فیزیولوژیکی اهمیت کمتری دارند، زمانی که فرد شغل، خانواده، خانه، پس‌انداز زندگی، بیمه سلامت و موارد این چنینی را از دست می‌دهد، به احتمال زیاد شدیدا احساس ناامنی می‌کند. رفع نیازهای ایمنی ممکن است به فراهم کردن یک سپر یا ایربگ‌ها بر روی ماشین تشبیه شود؛ در حالی که شما همیشه به آن‌ها نیاز ندارید، داشتن آن‌ها به شما این اطمینان را می‌دهد که می‌توانید در طول مسیر زندگی با اطمینان بیشتری با فراز و فرودها روبرو شوید.

هرم نیازهای مازلو ppt

به عنوان موجوداتی اجتماعی، خانواده، دوستی‌ها و روابط صمیمی افراد زیادی را از فراز و نشیب‌های زندگی دور می‌کنند. مطالعات متعددی نشان داده‌اند که سالم‌ترین و شادترین مردم، بیشتر در امور جوامع خود مشارکت دارند. در حالی که بحث بر اینکه وجود عشق و تعلق خاطر بر شادی اثر می‌گذارد یا برعکس، همچنان نامعلوم و ناشناخته است، این حس وجود دارد که داشتن ارتباطات و روابط اجتماعی گسترده‌تر نقش مهمی در شاد بودن دارد. فقدان تعاملات، روابط انسانی و حس تعلق می‌تواند منجر به افسردگی یا تنهایی شود در حالی که وجود عشق، اغلب افراد را در موقعیت‌های دشوار مستحکم نگه می‌دارد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواص سنگدان مرغ

هرم نیازی مازلو

آبراهام مازلو احساس می‌کرد که میان عشق و احترام تمایز آشکاری وجود دارد. او احساس کرد که توانایی احساس اعتمادبه‌نفس و منحصربه‌فرد بودنِ شخصی از محبوب بودن در خانواده‌ها و جوامع نشات می‌گیرد. ما به عنوان انسان، طبیعتا می‌خواهیم برتر یا استثنایی باشیم تا به خاطر استعدادها و توانایی‌های منحصر به فرد خود مورد توجه قرار بگیریم. زمانی که فرد عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس داشته باشد، آزادی روانی لازم برای خلاق بودن و رشد کردن و همچنین بخشندگی بیشتر نسبت به دیگران را به دست می‌آورد.

هرم نیاز آبراهام مازلو

اگر کسی تونایی تبدیل شدن به چیزی را دارد، باید به آن تبدیل شود. این نیازی است که می‌توانیم آن را خودشکوفایی بنامیم. این نیاز به تمایل ما به خودشکوفایی اشاره دارد، یعنی میل به اینکه پتانسیل‌های بالقوه ما به واقعیت تبدیل شوند.

بالاترین سطح هرم سلسله‌مراتب مازلو، خودشکوفایی نامیده می‌شود. مازلو افراد شاد را به منظور تعیین اینکه چه چیزی آن‌ها را خوشحال یا خودشکوفا کرده‌ است، مورد مطالعه قرار داد. به طور کلی افراد خودشکوفا از تمام جنبه‌های زندگی لذت می‌برند، در حالی که دیگران، تنها از لحظات کوتاه پیروزی‌هایی که به دست می‌آورند، شاد می‌شوند.

آبراهام مازلو شادی را در رسیدن به نقطه‌ی اوج تجربه‌ها (لحظه‌ی غرق شدن در کارها) می‌داند. او بر این باور است که که افراد خودشکوفا تمایل به تجربه‌ی حسی اساسی از سلامتی و رضایت از زندگی دارند. طبق گفته مازلو ، افراد خودشکوفا واقعیت را به درستی درک می‌کنند. احساس ترس، شگفتی و سپاسگزاری نسبت به زندگی دارند.

آن‌ها خود محور نیستند بلکه مشکل محور هستند و بر چگونگی بهبود تمرکز می‌کنند و کمبود محور نیستند.‏ آنها اندیشمندانی مستقل هستند و چندان تحت‌ تاثیر فرهنگ عمومی قرار نمی‌گیرند. حس شوخ‌طبعی آن‌ها کنایه آمیز یا مضر نیست و آن‌ها حس خوبی نسیت به ارتباطات اجتماعی با نوع بشر دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جراحی اسلیو معده x بخوانید...