هیدروکسی زین

هیدروکسی زین

هیدروکسی زین

هیدروکسی زین دارویی ضدحساسیت از گروه آنتی هیستامین های خواب آور می باشد که برای کاهش خارش های پوستی در اثر حساسیت ها استفاده می شود.
ارتباط با ماده ی حساسیت زا، حساسیت های فصلی، نیش حشرات می تواند در بدن انسان منجر به آزادشدن ماده ای شیمیایی به نام هیستامین گردد. آزادسازی هیستامین در بدن با روز علائمی همچون لکه های قرمز پوستی همراه با خارش، عطسه، آبریزش بینی، التهاب گلو، قرمزی و خارش چشم ها و…همراه می باشد.
هیدروکسی زین با مهارکردن اثر هیستامین ، به کاهش علائم حساسیت خصوصا خارش ناشی از آن کمک می کند.

هیدروکسی زین ۲۵

-معمولا مصرف این دارو بصورت یک مرتبه شب ها پیش از خواب، علائم را کنترل می نماید. با این حال ممکن است این دارو دو تا سه مرتبه در روز با توجه به شدت علائم شما تجویز شود.
-این دارو با غذا تداخل خاصی ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.
-در صورتی که از فرم خوراکی شربت برای کودکتان استفاده می نمایید، مقدار مصرف دارو و نحوه ی مصرف آن را بطور دقیق از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید. مقدار مصرفی دارو برای کودکان با توجه به سن و وزن آنها محاسبه می شود.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، از مصرف نوبت فراموش شده صرف نظر نمایید و نوبت بعدی را طبق برنامه مصرف نمایید. به هیچ وجه مقدار دارو در یک نوبت را دوبرابر ننمایید.
-می توانید دارو را تا زمانی که علائم شما بهبود یابد مصرف کنید و پس از بهبودی دارو را قطع نماييد.

هیدروکسی زین در بارداری

در مطالعاتی که بر روی حیوانات انجام شده است، مصرف دارو در ماه های اول بارداری در دوزهای چندین برابر بیشتر از دوزی که توسط انسان مصرف می شود باعث نقص جنین می شود. به هر حال چنانچه باردار هستید یا قصد بارداری دارید قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت نمایید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص دوتاستراید

هیدروکسی زین

دارو را به مقدار بیشتر یا به مدت طولانی تر از تجویز پزشک مصرف نکنید.

می توانید برای کاهش عوارض گوارشی، این دارو را با یک لیوان آب، شیر یا همراه با غذا مصرف کنید.

عوارض جانبی جدی مانند تشنج در کودکان به خصوص نوزادان احتمال وقوع بیشتری دارد. همچنین کابوس های شبانه و هیجان غیر عادی، عصبی بودن، بی قراری و دستپاچگی در کودکان بیشتر احتمال وقوع دارد.

چنانچه تحت درمان منظم با این دارو هستید و یک نوبت مصرف آن را فراموش کرده اید و تا زمان مصرف دوز بعدی مدت زمان زیادی باقی مانده باشد آن را مصرف نمایید. در غیر این صورت دوز فراموش شده را مصرف ننموده و به درمان به صورت معمول ادامه دهید و مقدار مصرف بعدی را دو برابر نکنید.

سالمندان نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس ترند، آشفتگی، اختلال ادراری یا ادرار دردناک، گیجی، خواب آلودگی، احساس ضعف، خشکی دهان، بینی و گلو، کابوس های شبانه و هیجان غیر عادی، عصبی بودن، بی قراری و دستپاچگی بیشتر در سالمندان ممکن است اتفاق بیفتد.

هیدروکسی زین شربت

-هیدروکسی زین می تواند خواب آلودگی و گیجی شدیدی در شما ایجاد کند. در صورتی که این اتفاق برای شما رخ داد، تا زمانی که اثر دارو از بین نرفته از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط بیشتری دارند خودداری کنید .
-مصرف الکل عوارض خواب آوری هیدروکسی زین را تشدید می نماید به همین دلیل از مصرف الکل و فرآورده های الکلی در زمان درمان با این دارو خودداری نمایید .
-در صورتی که قصد انجام عمل جراحی، درمان یا آزمایشات بالینی خاصی (مانند تست آلرژی) را دارید،درمانگر خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید زیرا لازم است برای مدتی پیش از انجام این پروسه ها مصرف داروهای ضدحساسیت را قطع نمایید.

هیدروکسی زین اکسیر

مقادیر ذکر شده در زیر مقدار متوسط تجویز دارو است. مقدار دقیق دارو را پزشک برای هر فرد تعیین می  کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سیتیریزین

ضد تهوع، استفراغ:

بزرگسالان: ۲۵ تا۱۰۰میلی گرم ۳یا ۴بار در روز در صورت نیاز.

کودکان ۶ساله و بزرگتر: ۱۲٫۵ تا ۲۵میلی  گرم هر ۶ساعت در صورت نیاز.

کودکان ۶ساله و کوچکتر: ۱۲٫۵میلی  گرم هر ۶ساعت در صورت نیاز.

به عنوان آرامبخش:

بزرگسالان: ۵۰ تا۱۰۰میلی گرم.

کودکان: ۰٫۶میلی  گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن.

ضد اضطراب:

بزرگسالان: ۵۰ تا ۱۰۰میلی گرم.

کودکان: ۰٫۶میلی  گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن.

هیدروکسی زین برای سرفه

-در مدت درمان با این دارو حساسیت بدن شما به نور بیشتر می شود لذا تاجای ممکن در معرض نور مستقیم قرار نگیرید و از کرم های ضدآفتاب و عینک آفتابی استفاده نمایید.
-پیش از شروع هر داروی جدید، پزشک یا داروساز خود را در جریان مصرف هیدروکسی زین قرار دهید تا از تداخلات دارویی و بروز عوارض دارویی جلوگیری نمایید.

هیدروکسی زین در شیردهی

مقدار کمی از این دارو در شیر مادر ترشح می شود لذا مصرف این دارو در دوران شیردهی توصیه نمی شود. همچنین چون این دارو باعث کاهش ترشحات بدن می شود ممکن است مقدار شیر در بعضی از بیماران کاهش یابد.

هیدروکسی زین برای چی خوبه

-احساس سرگیجه و خواب آلودگی و تاری دید
_برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف این دارو از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.
_خشکی دهان نیز از علائم مربوط به مصرف این دارو میباشد که با آدامس یا آبنبات فاقد شکر می توان آن را برطرف نمود .
– مدت درمان با این دارو، ممکن است با مشکل در دفع ادرار مواجه شوید. در این صورت به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورت معده درد و مشکلات گوارشی، با مصرف غذاهای سبک و پرهیز از غذاهای چرب و پرادویه، می توانید این عوارض را کاهش دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص رینوفکس 180 x بخوانید...