يائسگي زودرس ني ني سايت

یائسگی زودرس در نی نی سایت

يائسگي زودرس ني ني سايت

یائسگی دوره‌ای از زندگی زنان است که در آن عادت ماهیانه‌شان قطع می‌شود. در علم پزشکی، این دوره به وقتی اطلاق می‌شود که پریود ۱۲ ماه پیاپی اتفاق نیفتاده باشد. علائم یائسگی طبیعی به‌طور میانگین در سن ۵۱ سالگی ظاهر می‌شوند. گاهی اوقات به‌خاطر بیماری، عوامل ژنتیک یا جراحی یائسگی زودتر اتفاق می‌افتد که آن را یائسگی زودرس می‌نامند. زمان یائسگی طبیعی در میان زنان مختلف می‌تواند کاملا متفاوت باشد.

 • وقتی یائسگی قبل از ۴۰ سالگی اتفاق می‌افتد، به آن یائسگی زودرس می‌گویند.
 • یکی از دلایل پزشکی یائسگی زودرس نارسایی زودرس تخمدان است.
 • دلایل دیگر یائسگی زودرس شامل آسیب‌دیدگی تخمدان‌ها به‌خاطر شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی یا برداشتن تخمدان‌ها با جراحی هستند.
 • علائم یائسگی زودرس اختلالات خلق، خشکی واژن، تغییراتی در هوش، گرگرفتگی،‌ کاهش میل جنسی و اختلالات خواب را شامل می‌شوند.
 • آزمایشات تشخیصی وجود دارند که می‌توانند سطح بالای هورمون محرک فولیکول (FSH) و سطح استرادیول پایین را نشان دهند.
 • هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند یائسگی زودرس را متوقف کند یا از آن جلوگیری کند.
 • هورمون درمانی و سایر درمان‌ها می‌توانند علائم یائسگی زودرس را کاهش دهند.
 • یائسگی زودرس می‌تواند باعث مشکلاتی مانند ناباروری و افزایش خطر پوکی استخوان شود.

يائسگي زودرس ني ني سايت

از نشانه‌های یائسگی زودرس می‌توانیم به اختلالات خلق و خو، خشکی واژن، تغییرات در هوش و حافظه، گرگرفتگی، کاهش میل جنسی، اختلالات در خواب و  ورم زیر چشم‌ها اشاره کنیم.

برای تشخیص یائسگی زودرس آزمایش‌هایی وجود دارد که از طریق بالا بودن هورمون فولیکول و پایین بودن سطح استرادیول مشخص می‌شود. هیچ درمان صد‌درصدی وجود ندارد که بتواند از یائسگی زودرس جلوگیری کند یا آن را کاهش دهد.

البته می‌گویند که هورمون درمانی این توانایی را دارد تا نشانه‌های یائسگی زودتر رس را کاهش دهد. از عوارض این مسئله مشکلاتی مثل ناباروری و افزایش عارضه پوکی استخوان خواهد بود، که می‌تواند برای خانم‌ها مشکل‌ساز باشد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  یائسگی زودرس در نی نی سایت

یائسگی زودرس نی نی سایت

یکی از دلایل این نوع یائسگی مشکلی به‌نام نارسایی زودرس تخمدان است. ازنظر علمی نارسایی زودرس تخمدان و یائسگی زودرس یکی نیستند. در نارسایی زودرس تخمدان، تخمدان‌ها قبل از ۴۰ سالگی از کار می‌افتند. زنانی که نارسایی زودرس تخمدان دارند ممکن است پریود داشته باشند، ولی این زنان معمولا نابارور هستند. نارسایی زودرس تخمدان معمولا با نارسایی اولیه‌ی تخمدان همراه می‌شود. نارسایی زودرس تخمدان هم معمولا با علائم یائسگی زودرس همراه می‌شود.

یکی دیگر از دلایل یائسگی زودرس درمان‌های سرطان و سایر بیماری‌هایی است که نیازمند شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی روی لگن هستند. این درمان‌ها می‌توانند به تخمدان‌ها آسیب برسانند و باعث نارسایی آنها شوند.

علائم یائسگی زودرس نی نی سایت

یکی دیگر از دلایل این نوع یائسگی این است که به‌خاطر غده‌های خوش‌خیم یا بدخیم هر دو تخمدان با جراحی برداشته شوند. جراحی برداشتن رحم فقط باعث می‌شود خونریزی ماهیانه‌ی پریود قطع شود که این خود یکی از علائم یائسگی زودرس است. در این مورد تخمدان‌ها همچنان هورمون‌های لازم را ترشح می‌کنند.

سایر دلایل معمول یائسگی زودرس، مواد مخدر، بیماری‌های مزمن، تومورهایی در هیپوفیز و هیپوتالاموس، اختلالات روانی و سایر بیماری‌های نادر و ناشناخته است.

درمان یائسگی زودرس نی نی سایت

یائسگی زودرس زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان‌ها تولید هورمون‌ها را متوقف کنند و دوره‌ها در سن جوان‌تر از حد معمول متوقف شود (میانگین سن یائسگی ۵۲ است). یائسگی زودرس می‌تواند به علل طبیعی یا پزشکی (مانند زمانی که هر دو تخمدان در هیسترکتومی برداشته می‌شود) رخ دهد.

یائسگی زودرس و یائسگی پیش‌رس علل مشابهی دارند. تنها تفاوت، سن وقوع آنها است. یائسگی که پیش از ۴۵ سالگی اتفاق می‌افتد، یائسگی زودرس نامیده می‌شود. یائسگی که پیش از سن ۴۰ سالگی رخ می‌دهد، یائسگی پیش‌رس است. زناني که در معرض ابتلا به يائسگی زودرس هستند، نمی‌توانند باردار شوند.

عوارض یائسگی زودرس نی نی سایت

در اوایل یائسگی ممکن است دوره‌های نامنظم یا دوره‌هایی به طور قابل توجه، طولانی‌تر یا کوتاه‌تر از حد معمول داشته باشید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواص پاپایا

سایر علائم یائسگی زودرس عبارت‌اند از:

 • خونریزی شدید
 • لکه‌بینی
 • دوره‌های طولانی‌تر از یک هفته
 • پس از یک سال یک دوره بدون خونریزی

در این موارد، به پزشک خود مراجعه کنید تا مسائل دیگر بررسی شوند.

 • تغییر خلق‌وخو
 • تغییر در احساسات یا میل جنسی
 • خشکی واژن
 • مشکل خواب
 • گر گرفتگی
 • عرق شبانه
 • از دست دادن کنترل مثانه

یائسگی زودرس در نی نی سایت

چند دلیل شناخته‌شده برای یائسگی زودرس وجود دارد، هر چند گاهی اوقات علت یائسگی زودرس مشخص نمی‌شود.

 • ژنتیک. اگر دلیل مشخصی برای علائم یائسگی وجود نداشته باشد؛ علت آن احتمالاً ژنتیکی است. سن شما در شروع یائسگی به احتمال زیاد به ژنتیک وابسته است. دانستن اینکه یائسگی مادر شما در چه سنی شروع شده، می‌تواند سر نخ‌هایی را درباره زمانی که یائسگی شما شروع می‌شود ارائه دهد. اگر مادر شما یائسگی زودرس داشته است، احتمال بیشتری برای آن دارید. با این حال، ژن‌ها تنها نیمی از داستان هستند.
 • شیوه زندگی. برخی از عوامل سبک زندگی ممکن است در شروع یائسگی تأثیر داشته باشند. سیگار کشیدن اثرات آنتی‌ استروژن دارد که می‌تواند علت یائسگی زودرس باشد. مطالعات متعدد نشان داده که افراد سیگاری یائسگی زودرس دارند. زنان سیگاری نسبت به زنان که سیگار نمی‌کشند، ممکن است یک یا دو سال زودتر یائسگی را شروع کنند.

شاخص توده بدنی (BMI) می‌تواند علت یائسگی زودرس باشد. استروژن در بافت چربی ذخیره می‌شود. زنان بسیار لاغر دارای ذخایر استروژن کمتری هستند که زودتر از بین می‌روند. برخی تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که یک رژیم گیاهخواری، عدم تمرین و عدم وجود آفتاب در طول زندگی، می‌تواند باعث ایجاد یائسگی زودرس شود.

یائسگی زودرس و حاملگی نی نی سایت

مراحل اولیه یائسگی به طور کلی نیاز به درمان ندارد. با این حال، گزینه‌های درمان برای کمک به مدیریت علائم یائسگی یا شرایط مرتبط با آن وجود دارد که می‌توانند به راحتی به تغییرات در بدن یا شیوه زندگی کمک کنند. برخی از درمان‌های معمول عبارت‌اند از:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تخم اسفرزه

درمان جایگزینی هورمون (HRT): درمان هورمون‌های سیستمیک می‌تواند علائم یائسگی معمولی را از بین ببرد. این داروها معمولاً در دوزهای پایین، برای کمک به علائم یائسگی مصرف می‌شود.

هورمون درمانی یائسگی (MHT): مکمل‌های استروژن و پروژسترون می‌توانند به کاهش علائم یائسگی کمک کنند. این درمان‌ها می‌تواند شانس داشتن بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، یا سرطان سینه را افزایش دهد. قبل از انجام HRT یا MHT با پزشک خود درباره این خطرات صحبت کنید. دوزهای پایین هورمون ممکن است خطر شما را کاهش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گریه بچه نی نی سایت x بخوانید...