پلومریا

پلومریا

پلومریا

پلومریا Plumeria به خانواده Apocynaceae تعلق دارد و درختچه ای همیشه سبز و یا خزانپذیر به ارتفاع ۱۰-۵ متر و بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است . دلیل محبوبیت این گیاه گلهای زیبا و معطری است که در برخی از گونه‌های آن در سراسر سال زینت بخش شاخسار این درختچه می باشد

نام این گیاه از گیاهشناس فرانسوی در قرن هفدهم به نام چارلز پلومیر که گونه‌های مختلف این گیاه را شرح داده‌است، اقتباس شده‌است. این درخت بومی آمریکای مرکزی، مکزیک، کارائیب و آمریکای جنوبی و جنوب برزیل است همچنین امروزه پلومریا در جنوب آسیا بسیار یافت می‌شود. به علت اینکه در کنار معابد زیاد کاشته می‌شود به نام درخت معبد (به انگلیسی: Temple Tree) نیز خوانده می‌شود. یکی از آسان‌ترین گیاهان گرمسیری برای رشد و پرورش است.

پلومریا سفید

گل‌های پلومریا در شب بیشترین رایحه را از خود بروز می‌دهند تا پروانه‌های اسفنکس را به گرده‌افشانی خودشان تطمیع کنند. گل‌ها هیچ شهدی ندارند، اما باز هم گرده‌افشان‌های خود را فریب می‌دهند. پروانه‌ها سهواً در جستجوی بی‌ثمرشان برای شهد، گرده‌ها را از یک گل به دیگری منتقل می‌کنند.گرده‌افشانی از سوی انسان یا حشره‌ها می‌تواند باعث ایجاد واریته‌های جدیدی از پلومریا شود. احتمال دارد درخت‌های پلومریایی که از طریق بذرهای گرده‌افشانی متقابل ایجاد می‌شوند، ویژگی‌های درخت مادر را نشان دهند و البته احتمالش هم هست که گل‌ها دارای ظاهر کاملاً جدیدی باشند.

پلومریا قرمز

درختچه پلومریا خاک خیس را تحمل نمی کند و ریشه های آن خواهد پوسید. بنابراین انتخاب خاک با زهکش مناسب و همچنین دقت در آبیاری بسیار مهم است.  یعنی اگر سطح خاک مرطوب باشد باید از آبیاری گیاه صرفه نظر کرد اما اگر تا حدودی خشک شده است بهتر است نسبت به آبیاری گیاه اقدام کرد.

آبیاری قلمه های تازه کاشت شده باید در زمان کاشت به خوبی انجام شود و زمانی که قلمه ۴ الی ۵ برگ جدید ظاهر نشده از آبیاری خودداری کرد. در این زمان فقط با استفاده از اسپری آب محیط را به خوبی مرطوب نگه می دارند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قلمه زدن پپرومیا

بعد از ظهور ۵-۴ برگ ، هفته ای یک مرتبه

به مدت یک ماه گیاه را ابیاری می کنند و بعد از طی این مدت زمان است

که برای ابیاری مجدد گیاه به وضعیت سطح خاک توجه می کنند.

پلومریا چیست

پلومریا به نور مستقیم آفتاب حداقل ۶ ساعت در روز نیاز دارند. یکی از دلایل ریزش گلها و یا عدم شکل گیری غنچه های گل و همچنین شیوع برخی بیماری های قارچی نور کم است که برای رشد و نمو مکانهای سایه و مرطوب را دوست دارند.

از طرف دیگر نور شدید بخصوص در صورت کم بودن رطوبت محیط و خشک بودن هوا و همینطور گرمای بالای ۳۵ درجه باعث  سوختگی نوک و حاشیه برگها و سوختگی نواحی جوان گیاه و خشک شدن غنچه های گل شود.

بنابراین بهتر است اگر در اواسط تابستان چنین شرایطی

در محیط وجود دارد گیاهان گلدانی را به مکانی منتقل کرد

که گیاه از صبح الی ظهر از نور و در بعد از ظهر از سایه برخوردار باشد

در مورد گیاهان کاشته شده در فضای سبز نیز باید مکان گیاه را به گونه ای انتخاب کرد

که همین شرایط (نور مستقیم تا حدود ظهر و وجود سایه در بعد از ظهر ) برای آن وجود داشته باشد.

پلومریا گل

حداقل دمای قابل تحمل برای گل پلومریا حدود ۱۰ درجه سانتیگراد است. البته گیاهان کاملا بالغ و استقرار یافته گاهی دماهای پایین تر و نزدیک به صفر درجه را نیز تحمل می کنند. در مورد دماهای بالا و گرم نیز تا زمانی که مکان نگهداری از تهویه خوبی برخوردار باشد تحمل نسبتا خوبی در برابر دمای گرم تا حدود ۴۰-۳۵ درجه سانتیگراد دارند .

دمای بهینه برای نگهداری پلومریا روزانه دمای ۳۲-۲۷ درجه و شبانه ۲۱-۱۵ درجه است.

گیاه پلومریا به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارد مثلا می توان از یک قسمت شن

یک قسمت پرلایت و یک قسمت خاک برگ و یا پیت استفاده کرد

بیشتر بخوان بیشتر بدان  گل پیونی

و یا اینکه می توان از یک قسمت شن و یک قسمت خاک با کیفیت خوب و تازه استفاده کرد.

از کودهایی با میزان فسفر و پتاسیم بالا می توان برای این گیاه استفاده کرد

تا علاوه بر شاخه زایی مناسب، گلدهی نیز به خوبی تحریک شود.

استفاده از کود فسفر بالا به صورت یک هفته در میان باعث تحریک شاخه زایی می شود

و در این گیاه شاخه زایی مساوی با دادن گلهای زیاد است

زیرا گلها در نوک ساقه ها تشکیل می شود.

پلومریا رنگی

۱.  گلدانی را با خاک گلدانی سبک مخلوط با پرلیت پر کنید و با انگشت خود سوراخ کوچکی برای کاشت بذر در وسط گلدان ایجاد کنید.

۲. پذر پلومریا را از طرفی که بال کاغذی آن رو به بالا و بیرون باشد داخل سوراخ و در عمق نیم سانتیمتری بکارید و به آرامی خاک اطراف بذر را با دست فشار دهید.

۳. دقت کنید تا بال کاغذی بذر از خاک بیرون باشد. سپس گلدان را به طور کامل آبیاری کنید و آن را در محلی با تابش نور خورشید، گرم و مرطوب با دمای بیشتر از ۱۵ درجه سانتیگراد قرار دهید.

۴. در طول مدت جوانه‌زنی بذر لازم است بستر کاشت همواره مرطوب و نه خیس باشد. برای آبیاری گیاه میتوانید از اسپری آب استفاده کنید تا سطح خاک همواره مرطوب بماند.

۵. بعد از گذشت سه هفته اولین جوانه‌های گیاه ظاهر خواهند شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاکتوس اشک تمساح x بخوانید...