پماد هیدروکورتیزون

پماد هیدروکورتیزون

پماد هیدروکورتیزون برای درمان انواع بیماری های پوستی مانند نیش حشرات، اگزما، درماتیت، آلرژی، بثورات پوستی، خارش اندام تناسی خارجی زنان و خارش مقعد مورد استفاده قرار می گیرد. منابع خارجی بر این امر تاکید می ورزند که این پماد تورم، خارش و قرمی را کاهش می دهد و یک پماد کورتیکواستروئید خفیف است.

پماد هیدروکورتیزون چشمی

این پماد را می توان بدون نسخه پزشک نیز خریداری کرد. اما توصیه می شود قبل از انتخاب این محصول با پزشک و یا دارو ساز مشورت شود.  از این پماد فقط باید بر روی پوست و بر روی موضع آسیب دیده استفاده کنید. این پماد برای استفاده در زیر بغل مناسب نیست، مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد. در برخی از موارد از پماد هیدروموتیزون می توان برای درمان قارچ پوستی پوست سر نیز استفاده کرد. قبل از استفاده از این پماد باید دستور العمل استفاده را که درون بسته محصول آمده است به دقت بخوانید.

وقتی می خواهید این پماد را مورد استفاده قرار دهید باید پوست خشک باشد. ناحیه آسیب دیده را به خوبی تمیز و خشک کنید تا پماد بتواند بر آن اثر بگذارد. توصیه می شود مقدار کمی از این پماد را بر روی پوست بمالید تا یک لایه نازیک بر روی قسمت آسیب دیده ایجاد شود. از این پماد معمولا تا 4 بار در روز می توان استفاده کرد، مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد.

دوز و طول دوره درمان به نوع بیماری بستگی دارد. پس از استفاده از این کرم پوست را نپوشانید. در صورت استفاده از این پماد برای کودک، از پوشک یا شلوار پلاستیکی استفاده نکنید. پس از استفاده از پماد هیدروکورتیزون، دستان خود را بشویید، مگر اینکه دستها نیز باید تحت درمان قرار گیرند.

پماد هیدروکورتیزون برای خارش واژن

شما می‌توانید بعد از نشستن در حمام جوش شیرین و خشک کردن ناحیه، قدری روغن بچه به ناحیه واژن خود بزنید. سپس از پماد هیدروکورتیزون برای خارش واژن استفاده کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  دیفن هیدرامین شربت

زمانی که برای اولین بار از پماد هیدروکورتیزون برای خارش واژن استفاده می‌کنید، ممکن است قدری سوزش احساس کنید که طبیعی است. می‌توانید برای خارش نواحی داخلی واژن نیز یک لایه نازک از آن را استفاده کنید. دقت کنید که نیاز نیست این پماد را ماساژ دهید و از ورود آن به مجاری ادراری و تناسلی اجتناب کنید. برای گرفتن نتیجه، این کار را برای دو تا سه بار در روز انجام دهید.

پماد هیدروکورتیزون برای چیست

استفاده از هیدروکورتیزون برای درمان حیوانات خانگی مورد تایید FDA نیست، اما برخی از دامپزشکان، از این دارو برای از بین بردن مشکلات پوستی در سگها استفاده می کنند. این دارو می تواند به صورت خوراکی یا موضعی برای از بین بردن خارش پوست استفاده شود.

پماد هیدروکورتیزون برای نوزادان

پماد هیدروکورتیزون برای جوش

هیدروکورتیزون موضعی به درمان ضایعات آکنه مانند قرمزی و التهاب کمک می کند و سرعت بهبودی را افزایش می دهد. برای استفاده از این دارو می توانید مقدار کمی از آن را به طور مستقیم به جوش یا کیست های ملتحمه اعمال نمایید. به علاوه در برخی موارد، پزشکان این دارو را به طور مستقیم به جوش تزریق می کنند.

پماد هیدروکورتیزون برای نوزادان

برخی از متخصصان با استفاده از پماد هیدروکورتیزون برای درمان بیماری پوستی نوزادان کاملا مخالفند. در حالیکه به نظر برخی دیگر از کارشناسان پماد هیدروکورتیزون اگر با تجویز پزشک و رعایت دوز توصیه شده مصرف شود مشکلی برای نوزادان ایجاد نخواهد کرد.

به طور کلی در هنگام استفاده از پماد هیدروکورتیزون قسمت آسیب دیده پوست نباید با لباس یا پانسمان پوشانده شود. اما در هنگام استفاده از پماد هیدروکورتیزون برای درمان بثورات پوشک در نوزادان این احتمال وجود دارد که پوست کودک به دلیل نازک بودن مقدار بیشتری از هیدروکورتیزون را جذب کند. به همین علت در صورت استفاده از پماد هیدروکورتیزون برای درمان بثورات پوشک باید از پوشاندن شلوار یا پوشک های تنگ و پلاستیکی به نوزاد پرهیز کرد. همچنین استفاده بیش از حد از پماد هیدروکورتیزون باعث نازک و ضعیف شدن پوست نوزاد می شود. در نتیجه احتمال ابتلا به عفونت های پوستی در نوزاد را افزایش می دهد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  زاکسیم ۴۰۰

همچنین بهتر است حداکثر مدت استفاده از پماد را از ۷ روز به ۴ یا ۵ روز کاهش دهید.

پماد هیدروکورتیزون برای نیش حشرات

هیدروکورتیزون در کاهش التهابات خفیف تا متوسط پوست در بزرگسالان و کودکان بالای دوسال مانند اگزما،حساسیت پوستی در اثر تماس با ماده ای حساسیت زا،نیش حشرات ،عرق سوز و در اطفال و نوزادان جهت سوختگی ناشی از پوشک تجویز می شود.
این دارو همچنین همراه با برخی آنتی بیوتیکها و یا ضدقارچ های موضعی در محصولاتی بصورت ترکیبی وجود دارد تا با کاهش التهاب، شرايط اثرگذاری بهتر ضدميكروب ها را فراهم نمايد.

خارش بارداری

پماد هیدروکورتیزون در بارداری

خود پزشک نیز تا زمانی که مجبور نباشد این پماد را برای شما تجویز نمی کند. در واقع تجویز این کرم بیشتر به شرایط بارداری و پوستی شما وابسته است. این کرم حاوی ترکیبات کورتیکواستروئید است که نباید بدون احتیاط و خودسرانه بخصوص در بارداری استفاده شود. درست است که این پماد بدون نسخه هم در دسترس می باشد اما نمی توانید بدون تجویز پزشک از آن روی شکم و سینه هایتان استفاده کنید. در دوران بارداری ابتدا پزشک باید شرایط پوستی شما را بررسی کند و بر اساس آن دارو تجویز نماید. ممکن است او بتواند گزینه بهتری برای شما انتخاب کند.

پماد هیدرکورتیزون برای بواسیر

یکی از کاربرد های مهم این دارو درمان هموروئید (بواسیر) است، هموروئید نوعی از عارضه های مقعدی است که در اثر تورم عروق در ناحیه مقعد ایجاد میشود و همراه با علائمی از جمله درد، سوزش، خارش و … می باشد. مصرف داروی هیدروکورتیزون موضعی می تواند به درمان این بیماری کمک کند. پماد هیدروکورتیزون موضعی می تواند به کاهش علائم این بیماری مانند درد جزئی، قرمزی، خارش و تورم هموروئید را بهبود بخشد. برای مصرف این دارو دستور عمل زیر را رعایت نمایید :

  • بواسیر داخلی : برای درمان بواسیر داخلی نازل پماد را درون مقعد فرو ببرید و بدون تماس انگشت پماد را داخل آن قرار دهید. اگر از اپلیکاتور استفاده می کنید، پس از یکبار مصرف آن را دور بیاندازید.
  • بواسیر خارجی : برای درمان انواع بواسیر خارجی، با کمک انگشت پماد را بر روی نواحی آسیب دیده پخش نمایید.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص سفالکسین

تعداد مصرف این دارو برای درمان هموروئید، بین ۲ تا ۴ بار در روز است، و بستگی به نظر پزشک دارد. بهترین زمان مصرف این دارو بعد از اجابت مزاج است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص رینوفکس 180 x بخوانید...