پماد کالامین

پماد کالامین

پماد کالامین

پماد کالامین داروی بدون نسخه‌ای است که برای درمان خارش‌های خفیف استفاده می‌شود که به آن پروریتوس یا خارش بیمارگونه هم می‌گویند. همچنین می‌تواند به خشک‌کردن تحریکات ترشحی پوست کمک کند.

جزء فعال در پماد کالامین ترکیب روی (زینک) اکسید و آهن (فریک) اکسید ۰٫۵ درصد است. آهن اکسید رنگ صورتی خاصی در این پماد ایجاد می‌کند.

همچنین پماد کالامین معمولا دارای ترکیبات غیرفعال مانند موارد زیر است:

  • آب خالص؛
  • گلیسرین؛
  • کلسیم هیدروکسید؛
  • ماگمای بنتونیت (مادۀ حجم‌دهنده و روکش در مواد دارویی).

پماد کالامین مانند دیگر داروهای عمومی، بدون نسخه در داروخانه‌ها موجود است و در فهرست سازمان بهداشت جهانی (WHO) در دستهٔ داروهای ضدالتهابی و ضدخارش همراه با موارد زیر قرار می‌گیرد:

پماد کالامین برای چیست

اگزما بیماری پوستی است که اغلب آن را در نوزادان مشاهده می کنیم. اما این بیماری می تواند به دلایل مختلفی در بزرگسالی نیز روی هر ناحیه از بدن پیدا شود.

زمانی که ناحیه ای از پوست دچار اگزما شود علائم اولیه خود را با خارش و التهابات قرمز رنگ نشان می دهد و گاهی با خشک شدن ناحیه ای از پوست بدون هیچ خارشی روی پوست ظاهر می شود.

اگر این بیماری در مرحله پیشرفته خود قرار نگرفته باشد با تجویز پزشک می توان برای کاهش التهابات و کم کردن خارش بر روی قسمت هایی که دچار اگزما شده است از پماد کالامین استفاده کرد.

نکته: زمانی که اگزما پیشرفت می کند پوست دچار زخم های نسبتا عمیق می شود که در این زمان از این پماد نباید استفاده کرد.

کالامین

پماد کالامین ۸ درصد

آبله مرغان بیماری است که اغلب افراد در سنین کودکی تا نوجوانی به آن مبتلا می شوند. این بیماری بر روی پوست التهابات تاولی شکل را ایجاد می کند. این را به خاطر داشته باشید اگر این التهابات ترکانده شوند جای آن بر روی پوست مانند حفره ای کوچک می ماند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  طریقه مصرف روغن کتان برای لاغری

اما مشکلی که باعث می شود اغلب کودکان طاقت نیاورند و این التهابات تاولی را بترکانند احساس شدید خارش و سوزش پوستی می باشد که بسیار آزار دهنده است.

پماد کالامین دی

اغلب پزشکان برای آن که افراد دچار آبله مرغان دوران این بیماری را راحت تر بگذرانند برای آن ها پماد کالامین را تجویز می کنند. همچنین این نکته را به یاد داشته باشید برای جلوگیری از ترکیدن این التهابات بهتر است پماد را با یک گوش پاک کن بر روی آن پخش کرد.

این پماد باعث احساس خنکی در ناحیه التهابات تاولی می شد و همچنین ترکیبات پماد کالامین باعث می شود التهابات اطراف پوست نیز کاهش پیدا کنند.

از طرفی دیگر کالامین موجب کاهش درد و خارش پوست می شود. علاوه بر آن این پماد از ترشحات احتمالی مایع داخل دانه های آبله مرغان جلوگیری می کند.

پماد کالامین برای نوزاد

پماد کالامین (Calamine) از داروهایی است که به منظور درمان التهابات پوستی مثل تماس با گیاهان سمی، خشکی و قرمزی پای کودکان ناشی از ادرار، عرق سوز شدن و آفتاب آبله مرغان، بهار و تابستان گزش حشرات هم یکی از عواملی است که می‌تواند آثاری از قرمزی، تورم و خارش پوست بر جای بگذارد. اگر بخواهید از شر التهاب و ناراحتی‌های پوستی خلاص شوید علاوه بر استفاده از داروهای لازم در این زمینه باید عامل ایجاد این التهاب پوستی را برطرف کنید. به طور مثال اگر پوست شما روشن بوده و با قرار گرفتن زیر نور خورشید دچار قرمزی و سوزش می‌شود بهتر است تا حد امکان در ساعات اوج گرما زیر آفتاب قرار نگیرید و یا در صورت لزوم به قرارگیری از تجهیزات لازم مثل کرم‌های ضد آفتاب و پوشش مناسب استفاده کنید. در واقع پیشگیری به همراه درمان هر دو با هم به روند بهبودی شما سرعت می‌بخشد.

پماد کالامین برای جوش

این لوسیون به درمان جوش های سایر نواحی بدن نیز کمک می کند. لوسیون این دارو یک روش موثر برای درمان , جوش های زیر بغل است که این جوش ها باعث سوزش، التهاب و ناراحتی هایی در طول روز می شوند. همچنین لوسیون کالامین به روند درمان نیز سرعت بیشتری می بخشد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  کیست پیلونیدال

پماد کالامین برای واژن

دارو فقط برای استفاده موضعی است و از مصرف آن در اطرف چشم‌ها و سایر بافت‌های مخاطی مثل دهان، بینی و نواحی تناسلی خودداری شود.

پماد کالامین برای سوختگی

آفتاب سوختگی و عرق سوز شدن آسیب های سطحی پوست هستند. اما همین آسیب های سطحی همراه با سوزش بسیار هستند. به گونه ای که گاهی عادت های روزانه ی شما را می تواند با اختلال روبرو می کند. در این زمان دارویی لازم است که پوست را بی حس کرده و التهابات احتمالی را کاهش می دهد.

بهترین و بدون عوارض ترین دارو برای درمان این نوع آسیب های پوستی پماد کالامین است؛ چرا که در ابتدا درد های سطحی پوست را از بین می برد و دیگر با خوردن لباس به پوست سوزش ها چند برابر نمی شود و از طرف دیگر التهابات ناشی از سوختگی را به مرور می خواباند.

پماد کالامین برای آبله مرغان

بر اساس توصیهٔ مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در آمریکا، پماد کالامین می‌تواند به تسکین علائم آبله‌مرغان و جلوگیری از عفونت های پوستی کمک کند.

به پیشنهاد CDC، برای کمک به رفع خارش آبله‌مرغان حمام آب سرد با جوش شیرین یا جوی دوسر کلوئیدی بگیرید. سپس پماد کالامین را روی محل مورد نظر بزنید.

پماد کالامین در بارداری

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند. در صورت نیاز جدی به این دارو و با تجویز پزشک می‌توانید در دوران بارداری از این دارو استفاده نمایید.

  • طبقه بندی مصرف در حاملگی گروه A
  • جهت رفع خارش کرم کالامین استفاده کنید بسیار کمک کننده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص رینوفکس 180 x بخوانید...