کاشت تربچه

کاشت تربچه

کاشت تربچه

کاشت تربچه بطور باورنکردنی سریعاً بالغ و آماده برداشت می شود

(تعدادی از ارقام تربچه فقط 3 هفته از بذر تا بلوغشان طول می کشد) و بسیار مقاوم است.

تربچه بخاطر عطر و طعم تندش، به سوپ ها و سالادها اضافه می شود و فضای بسیار کمی نیز در باغ می گیرد. برای رشد

موفقیت آمیز تربچه ، دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.

کاشت تربچه در گلدان

مکان مناسب برای رشد و پرورش تربچه ها انتخاب کنید. تربچه باید در مکانی با نور کامل یا سایه جزئی کاشته شود ، و
خاک سست و نرم و زهکش خوب نیز نیاز دارد.
قبل از کاشت، هر نوع سنگی را از خاک خارج کنید ،
زیرا ریشه ها در اطراف سنگ ها در مسیر خود شکافته و ترک می خورند.
همچنین قبل از کاشت تربچه ها، مواد آلی مانند کمپوست ،

کود کشاورزی و یا برگ های کپکی را به خاک اضافه کنید.

  • مطمئن شوید که تربچه ها  نور فراوانی دریافت می کند. در غیر این صورت قسمت بالایی گیاه بزرگ و بخش ریشه بسیار کوچک می شود. البته، نور بسیار زیاد نیز می تواند باعث شود که تربچه به بذر رود.
  • خاک باید عاری از هر سنگ و کلوخ بوده و بخوبی زهکش شود و مقدار pH آن بین 5.8 تا 6.8 باشد. از مقدار زیادی مواد آلی (مانند کمپوست) در خاک استفاده کنید.
  • برای حصول بهترین نتیجه ، آزمایش خاک انجام دهید یا نمونه های خاک را به آزمایشگاه بفرستید تا مواد مغذی مناسب خاک بررسی شود. حداقل یک هفته قبل از کاشت تربچه هر گونه اصلاحی را در خاک انجام دهید.

کاشت تربچه نقلی در خانه

برای کاشت تربچه برنامه ریزی کنید. تربچه یک محصول فصل خنک است که بهتر است در فصل بهار و پاییز کاشته شود. رشد تربچه در ماههای گرم تابستان ممکن است باعث بلوغ زودرس یا bolt شود (به رشد سریع و کم برگ گیاه که منجر به گل دهی و تولید تخم زود هنگام شود، بولت شدن ( bolt )  یا بلوغ زودرس گیاه گفته می شود. گاهی اوقات ممکن است برخی گیاهان نیز به سرعت رشد و قد بکشند و به اصطلاح بولت شوند. در این حالت به جای برگ دهی زیاد، بیشتر گل و تخم تولید تا سریعتر تولید مثل کنند). شما می توانید اولین محصول تربچه را 2 هفته قبل از آخرین یخبندان در بهار بکارید ، زیرا تربچه یخبندان را به خوبی تحمل می کند.

  • هنگام آغاز گرمای هوا ، رشد تربچه ها را متوقف کنید. بدان معنی که اگر بطور متوالی روزهایی با دمای 60 درجه فارنهایت (16 درجه سانتیگراد) یا بالاتر پیش رو دارید ، باید کاشت تربچه متوقف کنید تا هوا خنک شود.
  • یک تربچه معمولی بهاره، حدود 5 روز جوانه می زند و طی 3 تا 4 هفته برای برداشت آماده می شود.
  • از آنجا که تربچه ها خیلی سریع رشد می کنند ، می توانید کشت مخلوط (inter-crop) تربچه را بین تعدادی سبزیجات که سرعت رشد آهسته دارند، اعمال کنید تا نشانگر ردیفی نیز درست کنید. شما همچنین می توانید با کاشت یک ردیف جدید تربچه در هر هفته،  توالی کاشت را اجرا کنید تا برای مدت طولانی تری تربچه برداشت کنید.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  قلمه زدن ساکولنت

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگ ابایی x بخوانید...