کاشت هسته انبه در گلدان

کاشت هسته انبه در گلدان

کاشت هسته انبه در گلدان

روش کاشت هسته انبه در گلدان از طریق هسته آن بسیار ساده بوده و هر کس می تواند این کار را در منزل انجام دهد. برای آشنایی با نحوه کاشت انبه این مراحل را دنبال کنید:

یک انبه  تازه از بازار تهیه کنید. هر میوه انبه درون خودش یک هسته دارد که به وسیله پوشش سخت بیرونی احاطه می شود. حتما باید میوه رسیده تهیه کنید وگرنه ممکن است دانه درونی به اندازه کافی بالغ نشده و برای کاشت آماده نباشد.

میوه خوشمزه را نوش جان کنید و هسته آن را بیرون آوردید و کنار بگذارید.

کاشت هسته انبه در گلدان

به آرامی میوه های چسبیده به هسته را جدا کنید تا هسته سریع تر خشک شود و باز کردن آن آسان تر باشد. بعد از این که هسته را از تکه های میوه پاک کردید آن را با یک دستمال خشک کرده و آن را 1 تا 2 روز کنار بگذارید تا بیشتر خشک شود.

در این مرحله به کمک یک قیچی تیز هسته را باز کرده و دانه انبه را بیرون بیاورید. این کار را به آرامی انجام دهید تا دانه درون هسته آسیب نبیند. با باز شدن هسته می توانید دانه درون آن را ببینید.

دانه را به آرامی از هسته خارج کنید و هر لایه اضافی روی آن را جدا نمایید. بعضی از انبه ها چندین دانه و بعضی فقط یک دانه تولید می کنند. هسته نشان داده شده در شکل فقط یک دانه دارد. اگر دانه چروکیده یا پوسیده به نظر می رسد بهتر است برای اطمینان یک انبه دیگر را امتحان کنید.

طریقه کاشت هسته انبه در گلدان

یک دستمال پارچه ای را نمدار کنید و دانه را درون آن بپیچید. در این مرحله کاشت هسته انبه در آب هم امکان پذیر است. می توانید دانه را به مدت یک روز در آب گرم خیس کنید و بعد در دستمال مرطوب قرار دهید. سپس پارچه را به همراه دانه درون یک پلاستیک شفاف قرار دهید تا رطوبت آن بالا برود. کیسه پلاستیکی را در مکانی تاریک(مثلا داخل کابینت) قرار دهید. مکان دانه ها بهتر است گرم باشد اما حواستان باشد که پارچه مرطوب بماند. بعد از این مرحله هر سه روز یک بار به دانه سر بزنید و تغییرات آن را پیگیری کنید. در صورت لزوم هر بار پارچه را مرطوب نمایید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  پرورش نخل مرداب

بعد از چند هفته می توانید شاهد جوانه زدن دانه باشید. هر وقت اندازه گیاه به حدود 8 سانتی متر رسید می توانید آن را به گلدان منتقل کنید.

طریقه کاشتن هسته انبه در گلدان

بعد از حدودا 5 هفته می توانید ریشه های جوانه قابل دیدن می شوند. بعد از مشاهده ریشه ها می توانید جوانه را به گلدان منتقل کرده و در خاک بکارید.

گلدانی که حداقل چند سانتی متر بزرگتر از دانه باشد انتخاب کنید. از باز بودن سوراخ های زهکش گلدان مطمئن شوید. گلدان را با خاک مخصوص کاشت پر کنید به طوری که 5 سانتی متر از روی گلدان خالی باشد. دانه را روی خاک بگذارید و روی آن حدود 2 سانتی متر خاک بریزید.

در این مرحله باید مراقبت های لازم را نجام دهید تا گیاهتان رشد کند. انبه درخت بومی مناطق استوایی است و از آب و هوای گرم و مرطوب لذت می برد. گیاه را در برابر نور کامل خورشید قرار دهید آبیاری را مرتبا انجام دهید تا خاک همیشه مقداری رطوبت داشته باشد.

روش کاشتن هسته انبه در گلدان

ممکن است گیاه مدتی پس از رشد حالت افتاده به خود بگیرد و برگ هایش آویزان شوند. در این حالت نباید نگران باشید. افتادگی برگ ها اگر علامت آبیاری کم یا زیاد نباشد احتمالا طبیعی است و با رشد بیشتر گیاه برطرف می شود. اگر از متناسب بودن میزان آبیاریتان مطمئن هستید لزومی ندارد آن را تغییر دهید.

عکسی که در زیر مشاهده می کنید 9 هفته بعد از قرار دادن دانه در دستمال مرطوب است. گیاه به خوبی رشد می کند و برگ های جدید می دهد. این نهال کوچک را می توانید در منزل نگهداری کنید و وقتی بزرگتر شد به باغچه منتقل کنید. دقت کنید که زمانی بین 5 تا 8 سال لازم است تا درخت انبه به میوه دهی برسد. بنابراین اگر می خواهید گیاهتان سریع تر میوه بدهد یک نهال چندساله انبه تهیه کرده و آن را بکارید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  کاکتوس اشک تمساح

روش کاشت بذر انبه در گلدان

درخت انبه برای رشد و باردهی به نور کامل نیاز دارد، اما نباید گیاه را در نور مستقیم قرار داد. بعد از رشد نهال انبه آن را به فضای بیرون منتقل کنید تا مشکلی از نظر دریافت نور نداشته باشد.

بعد از کاشت انبه در گلدان، گیاه را به صورت منظم آبیاری کنید و هر وقت رویه خاک کمی خشک شد، آن را آبیاری کنید.

انبه به دما‌های پایین حساسیت دارد و دمای ۲۱ تا ۲۵ درجه سانتیگراد بهترین دما برای نگهداری نهال انبه است.

مخلوط خاک معمولی و خاک برگ به نسبت‌های مساوی بهترین خاک برای نگهداری درخت انبه در گلدان است. برای انبه از ترکیب کوکوپیت، پرلیت و پیت ماس استفاده کنید.

در طول سال ماهی یک بار برای تقویت گیاه به آن کود بدهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گل نخل ماداگاسکار x بخوانید...