کوتاهی قد کودک نی نی سایت

کوتاهی قد کودک نی نی سایت

کوتاهی قد کودک نی نی سایت


کوتاهی قد کودک

کوتاهی قد کودک یکی از مواردی هست که در بخش سلامت کودک باید مورد توجه قرار بگیرد. و موضوع اصلی این مقاله هلث کده در این مورد است.

تحقیقات در مورد کوتاهی قد

بیشتر آنهایی که کوتاه‌قد هستند بیماری خاصی ندارند، بلکه والدین کوتاهی دارند یا تأخیر رشد دارند و در بزرگ‌سالی به قد مناسب می‌رسند.

دیابتی که در دورهٔ کودکی آغاز شود باعث کوتاه‌قدی می‌شود، اما تشخیص به‌موقع و درمان از شدت کوتاهی قد می‌کاهد.

منبع:ویکی پدیا

پیش زمینه و هدف: اهداف اصلی سلامت کودک برای قرن حاضر به طور خاص بر روی اصلاح میزان کوتاه قدی متمرکز شده است و یکی از اهداف اصلی WHO که در بهداشت برای همه در قرن 21 تعیین شده، کاهش درصد کوتاه قدی در کودکان زیر 5 سال به کم­تر از 20 درصد تا سال 2020 می­باشد. این مطالعه با هدف بررسی کوتاهی قد در کودکان زیر 5 سال در مرکز اسدآبادی تبریز انجام پذیرفت.

 مواد و روش کار: این مطالعه توصیفی  مقطعی بر روی کلیه کودکان زیر 5 سال که جهت مراقبت­های بهداشتی به مرکز بهداشتی درمانی اسدآبادی تبریز مراجعه می‌نمایند، انجام گرفت. برای بررسی معیارهای رشدی از منحنی­های رشد NCHS استفاده شد. از نرم افزار SPSS و آزمون‌های آماری کای ا‌سکویر، رگرسیون خطی و ضریب همبستگی پیرسون برای تجزیه و تحلیل داده­ها استفاده شد. P<0.05 معنی‌دار در نظر گرفته شد.

 یافته‌ها: 1600 کودک با میانگین سنی 21 ماه، شامل 1/50 درصد پسر و 9/49 درصد دختر در مدت 8 ماه بررسی شدند. رابطه معنی‌داری بین قد والدین با قد کودکان وجود داشت و سابقه فامیلی مثبت به عنوان یک ریسک فاکتور در کوتاهی قد مطرح می‌باشد. همچنین رابطه‌ بین قد بر سن بدو تولد بر اساس
معیار Z-Score با سن زایمان معنی‌دار بود (0.000 P= ).

 بحث و نتیجه‌گیری: رابطه معنی‌داری بین قد والدین با قد کودکان وجود داشت و سابقه فامیلی مثبت به عنوان یک ریسک فاکتور در کوتاهی قد مطرح می‌باشد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  من خیلی زشتم نی نی سایت

 

کوتاهی قد کودکان

از نگرانی همیشگی والدین کوتاهی قد فرزندانشان می باشد و یا اینکه از همان دوران خردسالی نگران این هستند که آیا کودکشان قد مناسبی نسبت به سن خود دارد و یا اینکه وی را با دیگر همسالان خود مقایسه می کنند.می توان گفت برای کوتاهی قد دلایل پزشکی زیادی از جمله سندرم ترنر،کم کاری تیروئید، مشکلات گوارشی ,نداشتن تغذیه مناسب و … وجود دارد .کودکان کوتاه قد زیادی به کلینیک اطفال مراجعه کرده اند که از لحاظ سلامتی حالتی طبیعی دارند و دلیل کوتاه قدی آنها ریشه ژنتیکی دارد و یا اینکه رشد قدی به دلیل مسائل ارثی مقداری دیرتر و با تاخیر است.بهتر است مروری بر رشد قدی کودک از هنگام تولد داشته باشیم

از سه سالگی به بعد تا هنگام دوران بلوغ قد کودک به طور حدودی سالیانه 5.4تا 7سانتی متر افزایش پیدا می کند شاید زمانی که کودک به نشانه های آغازین بلوغ نزدیک می شود افزایش قد سالانه از این مقدار کمتر باشد اما دوباره در سن بلوغ رشد قدی به حداکثر سرعت می رسد.معمولا این سرعت در رشد در دختران در سنین ده تا دوازده سالگی و در  پسران دوازده تا چهارده سالگی می باشد .بعد از این جهش رشدی میزان رشد قد دوباره کاهش پیدا می کند .در این بین از عوامل موثر رشد قدی می توان به شرایط ژنتیک و قد والدین آنها و همچنین برنامه غذایی اشاره کرد همچنین وجود بیماری های مزمن در کودک افزایش قد وی را مختل می کند.

 

سوالاتی که والدین باید از جواب های آنها آگاه باشند تا بتوان علل قد کوتاهی را در کودکان بررسی کرد مثل آیا کودک رشد قدی دارد یا خیر و یا اینکه نسبت به سال قبل رشد قدی او چقدر بوده است .مقایسه قد و وزن او در نمودار رشد چگونه است؟

آزمایش  مورد نیاز برای بررسی قد کودکان

برای بررسی علل قد کوتاهی آزمایشی برای اندازه گیری سن استخوان انجام می گیرد که به وسیله رادیوگرافی با اشعه ایکس می باشد .به این صورت که از مچ دست چپ کودک اشعه ایکس گذرانده می شود و بر مبنای آن سن استخوان کودک به ترتیب زمان تعیین می شود.اگر سن استخوان از سن طبیعی او کمتر باشد به این معناست که تا تمام شدن دوره بلوغ همچنان ظرفیت رشد را دارد.معمولا دختران تا سن استخوانی چهارده سالگی و پسران شانزده سالگی رشد می کنند.

 

نقش تغذیه بر رشد قدی کودکان

برای رشد و نمو کودکان علاوه بر انرژی،وجود اسید آمینه و اسید چرب که در برخی از چربی ها مانند ماهی و روغن های گیاهی وجود دارد نیاز می باشد.

استفاده از غذاهایی که پروتئین آنها مطلوب نباشد و نتواند اسیدآمینه کافی را برای بدن کودک فراهم کند منجر به کندی رشد کودک خواهد شد.دریافت ریز مغذی های متفاوت مانند ویتامین ها و املاح برای رشد مناسب کودک ضروری است.از جمله مهمترین ریز مغذی ها می توان به آهن ،کلسیم ،روی اشاره کرد که کمبود آنها باعث تاخیر رشد خواهد شد .

گر بخواهیم قامت کوتاه را تعریف کنیم، باید بگوییم:”پایین بودن قابل توجه قد یک فرد نسبت به متوسط قد افرادی که در یک ردهٔ سنی، جنسی، نژادی و یا خانواده قرار دارند”.

کودکی را کوتاه‌قد در نظر می‌گیریم که نسبت به همسالان و هم جنسان خود به میزان قابل توجهی کوتاه‌تر باشد. پزشک می‌تواند رشد قد کودک را از طریق نمودارهای مخصوص پیگیری نماید.

کودکی کوتاه‌قد است که:

• انحراف از استاندارد (SD) داشته باشد و یا قد او از متوسط قد کودکان هم سال و هم جنس، پایین‌تر باشد.

• در نمودار رشد، زیر صدک 2.3 باشد: بدین معنی که از 1000 پسر (یا دختری) که در همان روز به دنیا آمده‌اند، 977 کودک بلندتر از پسر یا دختر شما باشند.

پزشک طی معاینات منظم چگونگی رشد کودک شما را کنترل خواهد کرد:

• قد و وزن کودک شما را بر روی نمودار رشد ثبت خواهد کرد.

• در طول زمان بر میزان رشد فرزند شما نظارت خواهد داشت. می‌توانید از پزشک خود بپرسد کودک شما در چه صدکی از وزن و قد قرار دارد.

• قد و وزن کودک شما را با کودکان هم جنس و هم سن مقایسه می‌کند.

• اگر در مورد کوتاهی قد فرزند خود نگران باشید، مشاوره‌های لازم را به شما می‌دهد.

اگر قد کودک شما کوتاه باشد، لزوماً به این معنی نیست او بیمار است.

علل کوتاهی قد در کودکان


علل کوتاهی قد را می‌توان در سه دسته عمده تقسیم بندی نمود:

بیماری‌های مزمن (برای مثال، سوء تغذیه)، عوامل ژنتیکی و خانوادگی و یا ایجاد اختلال در فرایند رشد کودکان (مثلاً بلوغ زودرس یا دیررس). در سراسر جهان، سوء تغذیه شایع‌ترین علت نارسایی رشد است و معمولاً به فقر و یا عدم توسعه یافتگی جوامع باز می‌گردد. سوء تغذیه در کشورهای توسعه یافته، اغلب ناشی از رژیم‌های نامناسب غذایی است. در این موارد وزن گیری ناکافی کودک بیشتر قابل توجه است تا کوتاهی قد.

کودکانی که از لحاظ ژنتیکی کوتاه هستند، معمولاً پدر و مادری کوتاه‌قد دارند. این کودکان سرعت رشدشان طبیعی (میزان رشد نسبت به زمان) است و رشد استخوان آن‌ها نیز مراحل طبیعی (که توسط مقایسه سن استخوانی و سن تقویمی مشخص می‌شود.) خود را طی می‌کند. آن‌ها در زمان مناسب وارد مرحله بلوغ خود می‌شوند و به طور معمول طول قدشان با قد پدر و مادرشان ساز گاری دارد.

“تأخیر سرشتی رشد” اصطلاحی است که برای توصیف فرزندانی که کوچک‌تر از سن طبیعی خود هستند، اما نرخ رشدشان طبیعی است، بکار می‌رود. نشانه‌های “تأخیر سرشتی رشد” عبارت‌اند از: تأخیر در سن استخوان‌ها، سرعت رشد طبیعی، رشد قد بر اساس الگوی رشد خانواده. “بلوغ تأخیری” اصطلاحی است که اکثراً برای کودکان مبتلا به “تأخیر سرشتی رشد”، بکار برده می‌شود. معمولاً این افراد دارای بستگان نزدیکی هستند که او نیز به این عارضه مبتلا می‌باشد. به عنوان مثال ممکن است در خانواده آن‌ها دختری باشد که پس از 15 سالگی، اولین قاعدگی او رخ می‌دهد. یا پسری که بعد از 18 سالگی به سن بلوغ برسد.

هرچند که نادر است، اما اختلالات غدد درون ریز، مانند کم کاری تیروئید (کمبود هورمون‌های تیروئید) و یا کمبود هورمون‌های رشد نیز می‌تواند در رشد کودک مؤثر باشند.

معمولاً قد و قامت کوتاه می‌تواند با بیماری های ژنتیکی نیز مرتبط باشد، مانند جهش ژن SHOX، سندرم داون، یا سندرم ترنر.

از مطالب زیر هم دیدن کنید

علائم کوتاهی قد در کودکان


معمولا پدر و مادر کوتاه، کودکان کوتاه‌قدی دارند. کودکانی که به لحاظ فامیلی قد کوتاهی دارند، دچار علائم خاصی که مربوط به رشد کودکان باشد، نیستند. آن‌ها در زمان مناسب وارد مرحله بلوغ می‌شوند و دوره بلوغ خود را به صورت طبیعی طی می‌کنند. آن‌ها به طور معمول قدی مشابه والدین خود خواهند داشت.

کودکانی که به “تاخیرسرشتی رشد” مبتلا هستند، هیچ بیماری خاصی نخواهند داشت. این کودکان دیر تر از همسالان خود وارد دوره بلوغ می‌شوند. از آنجا که دوره رشد آن‌ها طولانی تر است، نسبت به همسالان خود از قد کوتاه‌تری برخوردار هستند. الگوی رشد آن‌ها شبیه به والدینشان خواهد بود.

ممکن است برخی از علائم کوتاهی قد، نشان دهنده‌ی شرایط خاص پزشکی باشد. اگر علائم زیر را مشاهده کردید، باید توسط پزشک بررسی‌های بیشتری صورت بپذیرد:

• توقف رشد کودک یا رشد کمتر از حد مورد انتظار (کمتر از 4 سانتی متر و یا 2 اینچ در هر سال، قبل از بلوغ و ورود به مدرسه ابتدایی)

• کاهش یا افزایش وزن (بیش از 2.5 کیلو در یک ماه)

• ضعف تغذیه / از دست دادن اشتها

• بلوغ جنسی دیررس (عدم رشد سینه در سن 14 سالگی یا عدم قاعدگی تا سن 15 سالگی برای دختران. بزرگ نشدن بیضه‌ها تا سن 14 سالگی برای پسران)؛ توجه داشته باشید که وجود یا عدم وجود موهای ناحیه تناسلی نشانه قابل اعتمادی برای بلوغ محسوب نمی‌شود.

 

علائم کوتاهی قد در کودکان

علائم کوتاهی قد در کودکان

چه زمانی به پزشک مراجعه نماییم؟

اگر کودک شما به طور قابل توجهی کوتاه‌تر از کودکان هم سن خود است، اگر شما متوجه کاهش نرخ رشد و یا توقف رشد او شدید، باید به پزشک مراجعه نمایید.

 

معاینه و آزمایشات


پزشک سابقه و شرح حال دقیقی از کودک دریافت می‌کند سپس معاینات فیزیکی را انجام می‌دهد از جمله: اندازه گیری قد، وزن، اندازه اندام‌ها و تنه کودک.

ممکن است پزشک برای بررسی اختلالات هورمونی و ژنتیکی، آزمایش خون درخواست دهد.

آزمایش‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

• برای ارزیابی کمبود هورمون هورمون‌های رشد: آزمایش بررسی سطح انسولین مثل فاکتور رشد 1 (IGF-1) و پروتئین IGF -3 (IGFBP-3)

• برای ارزیابی بیماری‌های خونی: آزمایش شمارش کامل سلول‌های خونی

• برای ارزیابی کم کاری تیروئید: آزمایش سطح تیروکسین (T4) خون و هورمون محرک تیروئید (TSH)

• برای ارزیابی سندرم ترنر (یکی از علت‌های شایع کوتاهی قد در دختران): آزمایش کاریوتایپ برای تشخیص ناهنجاری‌های کروموزومی

• برای ارزیابی جهش‌های ژنتیکی:، آزمایش خون برای آنالیز DNA

ممکن است پزشک به منظور تعیین سن استخوانی کودک، با کمک اشعه ایکس از مچ و دست چپ تصویر برداری نمایید. اگر پزشک به وجود تومور شک کند و آن را عامل کوتاهی قد بداند، ممکن است اسکن‌ها و ازمایشات خاص دیگری را نیز برای شما درخواست دهد.

درمان‌های پزشکی


درمان‌ها به عوامل به وجود آورنده کوتاهی قد بستگی دارند.

برای کودکانی که به طور طبیعی قدشان کوتاه است، به طور کلی ضرورتی برای درمان و بلند شدن قد وجود ندارد. والدین باید درک نمایند که استفاده از هورمون‌های رشد در کودکانی که به صورت ذاتی کوتاه‌قد هستند، مؤثر نمی‌باشد (بدان معنی که آن‌ها بیماری خاصی ندارند).

داروها

درمان با دارو به علت کوتاهی قد بستگی دارد. استفاده از هورمون‌های تیروئید بسیار آسان و برای کودکان مبتلا به کم کاری تیروئید بسیار مؤثر است. درمان با هورمون‌های نوترکیب رشد انسانی (سوماتوتروپین مشتق شده از rDNA) بسیار مؤثر و ایمن است. و برای کسانی که به علت کمبود هورمون‌های رشد قدشان دچار اختلال شده است مفید می‌باشد. FDA آن را تأیید کرده و برای برخی از بیماری‌های دیگر مرتبط با کوتاهی قد نیز مفید است. با این حال، هورمون رشد برای کودکانی که به طور ذاتی کوتاه‌قد می‌باشند، مؤثر نیست (کودکانی که به صورت خانوادگی کوتاه‌قد هستند). هورمون‌های رشد باید تحت مراقبت متخصص غدد کودکان استفاده گردد.

عمل جراحی

درمان جراحی بستگی به علت زمینه ای کوتاهی قد دارد. اگر یک تومور مغزی باعث کمبود هورمون رشد شده باشد، ممکن است به عمل جراحی نیاز باشد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت لاغری شکم و پهلو x بخوانید...