کیست بارتولین

کیست بارتولین

کیست بارتولین

کیست بارتولین در دو طرف ورودی واژن قرار دارد. این غدد به اندازه ی یک نخود فرنگی می باشند. این غدد در حقیقت مایعی را ترشح می کنند که واژن را مرطوب نگاه می دارد. این مایع از طریق مجراهای لوله مانندی به واژن  می رسد. در صورتی که این مجراها مسدود شوند، مایع ترشحی از این غدد محبوس می شوند و تشکیل کیست می دهند. کیست بارتولن در اکثر مواقع دردی نداشته و خوش خیم و غیر سرطانی هستند.

کیست بارتولین چیست

علت انسداد این مجراها مشخص نمی باشد ولی در موارد نادری این انسداد می تواند به دلیل عفونت ناشی از بیماری های مقاربتی مانند سوزاک و بیماری کلامیدیا ایجاد شود. حدوداً دو زن از ده زن به کیست بارتولن دچار شده و در اغلب مواقع در دهه بیستم زندگی به این بیماری دچار می شوند. بسیار بعید است که کیست بارتولن در زنان مسن به وجود آید.

این کیست می تواند هیچ گونه علائمی

نداشته

باشد

مگر اینکه

به اندازه

کافی بزرگ

شده و یا

عفونی

شده باشد.

در صورتی که کیست

عفونت کرده باشد می تواند

درد

بسیاری

را

موجب

شده و

در هنگام نزدیکی،

راه رفتن و …

درد ایجاد کند.

در

صورتی

که

کیست

بزرگ

شده

باشد

می تواند یک طرف لابیای ماژور را نسبت به لابیای دیگر آویزان تر کند.

امکان دارد ک فرد تب و ترشحات غیر طبیعی از واژن را هم تجربه کند.

کیست بارتولین

بسته به عامل ایجاد کیست بارتولن نوع و علائم این آبسه و همچنین درمان آن متفاوت خواهد بود. انواع کیست بارتولن به دو دسته عفونی و غیرعفونی تقسیم می شود:

  1. نوع بدون درد یا غیر عفونی: در این کیست ها متورم شده و در اثر تجمع مایعات و بازگشت مایع به درون غده ایجاد می شود. بدون درد بوده و فاقد عفونت ثانویه می باشد.
  2. نوع عفونی: در این حالت علاوه بر برگشت مایع تولیدی غدد بارتولن عفونت ثانویه که عمدتا باکتریایی می باشد نیز وارد این غده ها می شود. این حالت باعث ایجاد تورم شدید و عموما با درد نیز همراه است .باکتر یهایی که معمولا این حالت را ایجاد می کنند عبارتند از: کلامیدیا که از راه رابطه جنسی وارد بدن می شود و اشرشیا کلی که یک باکتری گوارشی می باشد.

نکته: کیست بارتولن می تواند یک طرفه یا دوطرفه باشد که در هر حال دو دسته عفونی و غیرعفونی تقسیم بندی می شود.

کیست بارتولین خطرناک است

برای اینکه آبسه بارتولن تشخیص و درمان شود معمولا احتیاج به آزمایش خاصی نیست و با معاینه فیزیکی قابل تشخیص است. عمدتا این کیست توسط خود بیمار به علت تغییرات آناتومیکی در اندام جنسی تشخیص داده می شود و بیمار به متخصص جراحی مراجعه می کند. روش های درمان بر اساس درجات بیماری عبارت است از:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  زایلوژل

دوش گرفتن به روش سیتز

این روش زمانی استفاده می شود که کیست بارتولن آنچنان حاد نیست و تورم بدون درد و عفونت می باشد. در این حالت پیشنهاد می شود که بیمار روزانه 3 الی 4 بار به مدت 1 هفته داخل وان یا تشت آب گرم بنشیند تا کیست شل شده و دیواره آن نازک شده و بترکد و تخلیه شود. البته رعایت بهداشت فردی بعد از این حالت بسیار مهم می باشد.

کیست بارتولین در زنان

روش تهاجمی یا جراحی کیست بارتولن

عمل جراحی کیست بارتولن زمانی انجام خواهد شد که کیست بارتولن بسیار بزرگ و عفونی و همراه با درد باشد. در این حالت متخصص جراحی به وسیله بی حسی موضعی یا بیهوشی اقدام به ایجاد برش بر روی کیست و تخلیه محتویات آن خواهد کرد. بسته به اندازه کیست و نوع عفونت آن ممکن است یک لوله یا همان کاتتر در محل برش قرار دهد و زخم را نبندد. این لوله ممکن است تا 6 هفته هم در محل برای تخلیه ترشحات باقی بماند.

بهتر

است

برش

ایجاد

شده

با لیزر پرتوان و توسط

متخصص جراحی و لیزر باتجربه ایجاد شود.

استفاده از آنتی بیوتیک تراپی

اگر متخصص جراحی تشخیص دهد که ایجاد کیست به علت عفونت جنسی است از روش آنتی بیوتیک تراپی استفاده می کند. اگر این درمان باعث رفع و کاهش التهاب نشد با روش جراحی روند درمان را ادامه خواهد داد. بر خلاف آبسه مقعدی که حتما باید توسط جراح سریعا تخلیه و درناژ شود آبسه بارتولن ممکن است با دارو درمانی به نتیجه برسد. معمولا آبسه های عفونی عود کننده اند و منجر به بروز فیستول می شوند.

کیست بارتولین در بارداری

جالب است بدانید که خانم‌های باردار هم ممکن است به این عارضه دچار شوند.

به همین دکتر سمامی می‌گوید:« خانم‌هایی که مستعد

ابتلا به این عارضه هستند ممکن است در دوران بارداری به آن دچار شوند

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواص ذكر استغفار

و همچنین این کیست در خانم‌های

باردار هم زیاد

دیده

می‌شود.

کیست یا آبسه‌ی غدد بارتولن در بعضی موارد می‌توانند مانع زایمان طبیعی شوند چون این توده‌ها بزرگ هستند و راه زایمان را مسدود می‌کنند. بنابر‌این اگر خانم‌های‌باردار در همان برهه‌ی بیماری بخواهد زایمان طبیعی داشته باشد و اندازه‌ی آبسه یا کیست‌شان بزرگ باشد باید آن را تخلیه کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمپول هیدروکورتیزون x بخوانید...