گل نخل ماداگاسکار

گل نخل ماداگاسکار

گل نخل ماداگاسکار

گل نخل ماداگاسکار یا به عبارت دیگر نخل ماداگاسکار، یک گونه گیاهی است که در جنوب غربی اقیانوس هند در ماداگاسکار رشد می کند. این گیاه از خانواده نخلیان و گونه Dypsis madagascariensis است.

گل نخل ماداگاسکار در ظاهر شبیه به نخل های دیگر است و برگ های طولانی و باریکی دارد که به شکل پرچم در می آیند. این گیاه به دلیل شکل ظاهری خاص خود و قدرت زیاد برای جذب دیدار محبوبیت بسیاری در باغ ها و فضای سبز کسب کرده است.

گل نخل ماداگاسکار برای رشد به نور آفتاب نیاز دارد و در خاک های خاصی که دارای رطوبت کافی هستند رشد می کند. این گیاه به خاطر ظاهر زیبایش و سازگاری با شرایط داخلی، خارجی و آب و هوایی در باغ ها و فضای سبز بسیار محبوب است.

نگهداری گل نخل ماداگاسکار

برای نگهداری گل نخل ماداگاسکار، بهتر است به چند نکته توجه کنید:

۱- نور: گل نخل ماداگاسکار برای رشد به نور آفتاب نیاز دارد، اما باید از نور مستقیم آفتاب در ماه های گرم تابستان محافظت شود. بهترین محل برای قرار دادن این گیاه در نزدیکی پنجره های جنوبی و جنوب شرقی خانه است.

۲- آبیاری: گل نخل ماداگاسکار باید هر دو هفته یکبار گیاه پاپیتالآبیاری شود، اما بهتر است خاک را خشک کنید قبل از آبیاری مجدد. در ماه های زمستان نیاز به آبیاری کمتری دارد.

۳- خاک: برای گل نخل ماداگاسکار، خاکی که غنی از مواد آلی و خاکریزی است مناسب است. همچنین باید خاک همیشه مرطوب نگه داشته شود، اما به دلیل محدودیت زیاد در خاک، از آبیاری بیش از حد خودداری کنید.

۴- دمای محیط: گل نخل ماداگاسکار به دمای گرم ترجیح می دهد و دمای مناسب برای رشد آن بین ۲۰-۳۰ درجه سانتیگراد است. در ماه های زمستان، باید از قرار دادن گل نخل ماداگاسکار در نزدیکی درب ها و پنجره های سرد خودداری کنید.

۵- تغذیه: برای تغذیه گل نخل ماداگاسکار، می توانید از کود خاک استفاده کنید. این گیاه نیاز به کود در ماه های بهار و تابستان دارد.

با رعایت این نکات، می توانید گل نخل ماداگاسکار خود را به خوبی نگهداری کنید و از زیبایی آن در فضای سبز خود لذت ببرید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  کاکتوس اشک تمساح

قیمت گل نخل ماداگاسکار

قیمت گل نخل ماداگاسکار به عوامل مختلفی مانند اندازه، سن، شکل و حالت گل، محل فروش و کشور و … بستگی دارد و به عنوان یک گیاه دکوراتیو معمولا قیمت آن در بازار بالاست. به طور میانگین، قیمت گل نخل ماداگاسکار در بازار ایران در حدود ۲۰۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ تومان است. البته برای خرید این گیاه، بهتر است از فروشگاه‌های معتبر و مجهز به تخصص مربوطه تهیه کنید تا از کیفیت و اصالت گیاه مطمئن شوید.

عکس گل نخل ماداگاسکار

گل کاکتوس نخل ماداگاسکار

متاسفانه، گل کاکتوس نخل ماداگاسکار وجود ندارد. این دو گیاه با یکدیگر متفاوت هستند و در خانواده‌های گیاهی متفاوتی قرار دارند. گل کاکتوس یک گل همیشه سبز از خانواده ی کاکتوس است که بر روی ساقه ی آن می روید و به صورت بنفش، سفید، صورتی و قرمز موجود است. از سوی دیگر، نخل ماداگاسکار یک گیاه همیشه سبز از خانواده ی ارکیده است که برگ های شبیه به نخل دارد و گل های آن به صورت خوشه هایی از رنگ سفید یا زرد روی شاخه های آن رشد می کنند.

تکثیر گل نخل ماداگاسکار

تکثیر گل نخل ماداگاسکار می‌تواند به سه روش زیر انجام شود:

۱. تقسیم گل‌ نخل: در این روش، گیاه باید از گلدان خارج شده و با مراعات کردن شرایط زیر، تکه‌های کوچکی از ریشه و ساقه‌ آن جدا شوند و سپس به گلدان جدیدی منتقل شوند:

 • گلدان جدید باید شامل مخلوطی از خاک کمی خشک و خاک شنی باشد.
 • باید مطمئن باشید که تکه‌هایی که جدا شده‌اند، دارای ریشه باشند.
 • باید گیاه را به محلی نزدیک به نور و خنک نگه دارید.

۲. بریدن شاخه: در این روش، می‌توانید با بریدن شاخه گل نخل ماداگاسکار به طول ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر و نگه داشتن آن در آب تا زمانی که ریشه بزند، تکثیر انجام دهید.

۳. استفاده از بذر: در این روش، باید بذرهای گل نخل ماداگاسکار را در خاک خیس کرده و آنها را در محل نورانی و گرم نگه داشت تا بتوانند رشد کنند. این روش به دلیل طولانی بودن زمان رشد، روش‌های دیگر را جایگزین می‌کند.

آبیاری گل نخل ماداگاسکار

گل نخل ماداگاسکار به عنوان یک گیاه همیشه سبز نیاز به آبیاری دارد، اما نباید زیاده روی در آبیاری کرد. برای آبیاری گل نخل ماداگاسکار بهتر است این نکات را مراعات کنید:

 1. فاصله‌ی زمانی بین هر بار آبیاری باید به گونه‌ای تعیین شود که خاک گلدان خشک شود، سپس به آن آب داده شود.
 2. اگر خاک گلدان شما خیلی خشک شده است، بهتر است آن را در ظرف حاوی آبی در همین حالت به مدت نیم تا یک ساعت قرار دهید تا به طور کامل با آب شسته شود.
 3. به طور کلی، گل نخل ماداگاسکار باید بین دو بار آبیاری فرصت داشته باشد که خاک به طور کامل خشک شود.
 4. در فصول گرم سال، گل نخل ماداگاسکار به آب بیشتری نیاز دارد، در صورتی که در فصول سرد سال آبیاری را کاهش دهید.
 5. هنگام آبیاری، باید آب را بصورت کامل روی خاک بریزید و اجازه دهید آب به طور کامل درون خاک جذب شود و سپس زمین را خشک کنید.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  نوبهار است در آن کوش که خوشدل باشی

توجه داشته باشید که گل نخل ماداگاسکار به خاطر داشتن ریشه‌های حساس و قابلیت گرفتن خاکریزی، نباید بیش از حد آبیاری شود و بهتر است بین هر بار آبیاری، خاک گلدان به طور کامل خشک شود.

انواع گل نخل ماداگاسکار

گل نخل ماداگاسکار، با نام علمی Pachypodium lamerei، یکی از گونه‌های نخلی است که اصلی‌ترین و تنوع بیشتری در ماداگاسکار دیده می‌شود. این گیاه گرمسیری، زیبا و با برگ‌های همیشه سبز، به دلیل شکل شگفت‌انگیز ساقه‌اش معروف است.

همچنین در زیر ذکر می‌شود که نام فارسی برخی از گونه‌های گل نخل ماداگاسکار چیست:

 1. گل نخل ماداگاسکار آفریقایی یا گل نخل لمری (Pachypodium lamerei)
 2. گل نخل ماداگاسکار سوندانه (Pachypodium geayi)
 3. گل نخل ماداگاسکار رومر (Pachypodium rosulatum)
 4. گل نخل ماداگاسکار برینکلی (Pachypodium brinkmannianum)

این گونه‌های گل نخل ماداگاسکار در حالت طبیعی، در شرایط مختلفی از جمله مناطق گرم و خشک، جنگل و صحرا زندگی می‌کنند.

پرورش گل نخل ماداگاسکار

پرورش گل نخل ماداگاسکار بسیار ساده و نیاز به مراقبت ویژه ای ندارد. در ادامه به برخی از نکات مهم پرورش این گیاه پرداخته می‌شود:

 1. نور: گل نخل ماداگاسکار نیاز به نور فراوان دارد و باید در مکانی با نور آفتاب مستقیم قرار داده شود. با این حال، در تابستان هوا خیلی گرم شده و گیاه با دیدن نور آفتاب مستقیم ممکن است آسیب ببیند. در این صورت، بهتر است گیاه را در نور کمتر قرار دهید.
 2. آبیاری: گل نخل ماداگاسکار نسبت به سایر گیاهان کم آب‌مصرف است و توصیه می‌شود زمانی آبیاری کنید که خاک کاملا خشک شده باشد. از آب دهی بیش از حد بپرهیزید زیرا این می‌تواند باعث خسارت به ساقه گل‌ها شود.
 3. خاک: گل نخل ماداگاسکار به خاک مرطوب نیاز ندارد. بهترین خاک برای پرورش این گیاه خاک رسی است که دارای زهکشی خوبی باشد. برای بهبود زهکشی خاک و جلوگیری از ریشه‌ریزی بیش از حد، می‌توانید پیازهای کوچکی از نوارهای پلاستیکی در کنار گیاه بگذارید.
 4. دما و رطوبت: گل نخل ماداگاسکار به دمای معتدل و خشک عادت دارد و در دماهای بالاتر گیاه رشد بیشتری ندارد. همچنین، گیاه برای رشد و توسعه به هوای خشک نیاز دارد، بنابراین حتی در فصل تابستان نیز باید رطوبت هوا را کم نگه داشت.
 5. تغذیه: گل نخل ماداگاسکار نسبتاً کم تغذیه است و نیاز به تغذیه

  زیادی ندارد. بهترین زمان برای تغذیه این گیاه، در فصل بهار و تابستان است و می‌توانید از کود آلی یا کود مخصوص گل‌ها استفاده کنید.

  1. برگ‌های خشک: در صورتی که برگ‌های گیاه خشک شده باشند، باید آن‌ها را از گیاه جدا کنید. اگر برگ‌های خشک بر روی گیاه باقی بمانند، ممکن است باعث عفونت گیاه شوند.
  2. بیماری‌ها و آفات: گل نخل ماداگاسکار در مقابل بیماری‌ها و آفات مقاوم است اما همچنان ممکن است به بعضی از آفات مانند مگس، کنه و پشه آسیب ببیند. برای جلوگیری از آسیب دیدگی گیاه، می‌توانید از کودهای آفت‌کش گیاهی استفاده کنید.
  3. تغییر گلدان: بهترین زمان برای تغییر گلدان گل نخل ماداگاسکار، در بهار است. در هنگام تغییر گلدان، باید دقت کنید که گیاه به همراه ریشه‌های خود به طور کامل از گلدان قبلی جدا شده و در گلدان جدید قرار داده شود.

  در کل، گل نخل ماداگاسکار یک گیاه زیبا و مقاوم است که برای پرورش نیاز به مراقبت ویژه ندارد. به دلیل شکل ظریف و زیبایش، این گیاه می‌تواند به عنوان یک جلوه زیبایی در دکوراسیون منزل شما عمل کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قلمه زدن شمعدانی در آب + همراه با فیلم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گیاه پاپیتال x بخوانید...