گل کروتون

گل کروتون

گل کروتون

یکی از گیاهان آپارتمانی که رنگ های بسیار زیبا و جذابی دارد گل کروتون یا کرچک هندی است. برگ های این گیاه به رنگ سبز تیره است که با رنگ هایی مانند قرمز، نارنجی، زرد، سبز کمر رنگ آمیخته شده است. اما این گیاه به اندازه زیباییش، گیاه حساسی نیز محسوب می شود و نگهداری از آن کمی سخت است. بنابراین باید به طور کامل با شرایط و طرز نگهداری از گل کروتون پرتقالی، رشته ای و قطره طلا در آپارتمان، گلخانه ها یا باغچه های آپارتمانی آشنا شویم.

گل کروتون از خانواده افوربیاسه است که در جنگل های مناطق جنوب شرقی آسیا رشد پیدا کرده است. ارتفاع این گیاه در جنگل های این مناطق به 3 متر می رسد در صورتی که در گلدان ارتفاعشان حدود 70 سانتی متر است.

گل کروتون رنگی

به خوبی در خاک­های هوموسی با رطوبت مناسب رشد می کنند. خاک مورد استفاده باید دارای زهکش مناسب باشد. برای اینکه رنگ ­برگ­ها بهتر باشد نیازمند یک نور متعادل است و باید در روز چند ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت کند. در شرایط سایه تعدادی از برگ های خود را از دست می دهد. مهم ترین نکته در آبیاری گیاه کروتون: نیاز به مناطق با رطوبت بالا است. برای حفظ رطوبت محیط اطراف آن بهتر است زیر گلدانی آن به صورت جزیره باشد به این صورت که داخل زیر گلدانی مقداری سنگ ریزه ریخته داخل زیر گلدانی ریخته و مقداری آب داخل ظرف بریزید طوری که به گلدان نرسد با این کار رطوبت اطراف گیاه تأمین می شود. برای آبیاری گیاهان بهتر است خاک همیشه مرطوب بماند اما نباید خاک اشباع شود.

نیاز به خواب زمستانه ندارد و بهتر است در پاییز مقدار آبیاری کم شود. در صورت استفاده از گیاه کروتون در فضای آپارتمان باید در کنار پنجره هایی با نور خوب قرار گیرند در صورت عدم وجود چنین شرایطی می­توان از لامپ رشد گیاه استفاده کرد. لامپ های رشد دارای انواع مختلفی هستند که شامل لامپ های متال هالید، فشار بالای سدیمی، لامپ های فلئورسنت و جدیدترین لامپ های رشد یعنی LED مخصوص رشد گیاه است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  شرایط نگهداری شامادورا

گل کروتون تکثیر

کروتون آب زیاد و غرقاب کردن خاک و آب بسیار کم و خشک شدن خاکش را دوست ندارد. بنابراین باید حد تعادل را در آبیاری رعایت کنید تا باعث بیماری کروتون نشوید. از آنجایی که شرایط و روش نگهداری از گل کروتون رشته ای، پرتقالی، پنجه طلا، پنجه کلاغی، قطره طلا در منزل یکسان است بهتر است اجازه دهید خاک خشک شود و سپس آبیاری را تکرار کنید. علاوه بر این به دلیل حساس بودن این گیاه، سعی کنید آب را یک تا دو روز در کناری بگذارید تا هم موادی مانند کلر و سموم دیگر برطرف شود و هم با دمای آن با دمای محیط یکی شود. چرا که آب بسیار سرد باعث اختلال در رشد گیاه و تغییر رنگ برگ ها می شود.

گل کروتون پترا

به طور کلی باید بدانید هر چه رنگ برگ ها متغیر و رنگارنگ باشد، گیاه به نور بیشتری نیز احتیاج دارد. به همین دلیل نیز شرایط و نحوه مراقبت و نگهداری از گل کروتون پنجه کلاغی، رشته ای، پرتقالی، قطره طلا در آپارتمان نیز کمی متفاوت تر از گل هایی است که برگ های یک رنگ دارند. بنابراین بهترین مکان برای مراقبت از گلدان کروتون در فاصله 40 تا 50 سانتی متری از شیشه های پنجره است. بهترین پنجره نیز، پنجره های شرقی و غربی ساختمان است. اما به این نیز توجه کنید که گلدان را در برابر نور مستقیم خورشید قرار ندهید. چرا که این مساله باعث آسیب جدی به برگ ها می شود.

گل کروتون پنجه کلاغی

کروتون پنجه کلاغی گیاهی مقاوم که بخاطر رنگ‌های جذاب برگ‌هایش معروف است. برگ های این گیاه کشیده و نوک تیز با فرورفتگی‌های عمیقی است که حالت پنجه مانند به آن داده است. طیف رنگی برگ‌هایش از زرد تا سبز، نارنجی، صورتی، قرمز و کرم می‌باشد.

گل کروتون سبز

کروتون پنجه کلاغی

 

بیشتر بخوان بیشتر بدان  گیاه اسپاتی فیلوم
ویژگی‌های ظاهری

کروتون پنجه کلاغی گیاهی مقاوم که بخاطر رنگ‌های جذاب برگ‌هایش معروف است. برگ های این گیاه کشیده و نوک تیز با فرورفتگی‌های عمیقی است که حالت پنجه مانند به آن داده است. طیف رنگی برگ‌هایش از زرد تا سبز، نارنجی، صورتی، قرمز و کرم می‌باشد.

 

 

نگهداری از کروتون پنجه کلاغی

نور:

با توجه به اینکه گیاهی با برگ های رنگی خاص هست، بنابراین کیفیت نور روی رنگ برگ های آنها خیلی اثر گذار است.

کروتون به نور زیاد احتیاج دارد تا برگ‌ها خوش رنگتر شوند اما نه نور مستقیم خورشید بلکه نوری که از پشت پنجره بتابد (حداکثر فاصله گلدان از پنجره یک متر).

نکته:

طبق بررسی های تیم علمی دکتر گیاه مشخص شد که در روزهای سرد کروتون را نمیتوان در فضای بیرون نگهداری کرد چون دمای کمتر از 10 درجه سانتی‌گراد را تحمل نمی‌کند.

گیاهی حساس نسبت به جابجا شدن است که با جابجایی گلدان، کروتون ریزش برگ پیدا می‌کند.

گل کروتون ریزش برگ

علت این موضوع آن است که کروتون در حال سازگاری با شرایط جدید خانه می باشد که البته این اتفاق جای هیچگونه نگرانی نخواهد داشت و گیاه به زودی به فرم ایده آل خود باز خواهد گشت.

با این حال اگر گیاه را مدتی طولانی است که خریداری کرده اید و هم اکنون شاهد ریزش برگ های کروتون هستید باید عرض کنم شرایط نگهداری گیاه در خانه مناسب نیست و عواملی نظیر تغییرات دما، نور و رطوبت، علت ریزش برگ کروتون شما هستند که گیاه را تحت فشار قرار داده و به آن آسیب می رسانند.

گل کروتون نی نی سایت

به عنوان مثال خدمت شما عزیزان درارتباط با تغییرات دما عرض کنم که قرار دادن گیاه در معرض منافذ خانه و یا قرار دادن گیاه در معرض سیستم های سرمایشی و گرمایشی در فصول گرم و سرد سال، سبب نواسانات دمایی شده و گیاه را دچار استرس می کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  گل آگلونما

گیاه کروتون علاوه بر شرایط نامناسب محیطی محل نگهداری، نسبت به شیوه ی پرورش شما نیز حساسیت بالایی دارد به طوری که در طبیعت زیستگاه گیاه مناطق گرم، آفتابی و مرطوب بوده و از گیاهان آپارتمانی مقاوم به گرما محسوب می شود و در صورتی که شما الزامات ایده آل را برای گیاه خود در خانه فراهم نکنید، کروتون از شما خشمگین شده و با ریزش برگ هایش خشم خود را به شما نشان می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تراریوم کاکتوس x بخوانید...