زایمان سگ

زایمان سگ

زایمان سگ


زایمان سگ

سلام سلام دوستان همراه، هلث کده امروز آمده با یه مقاله جدید و خاص، اگه به مسایل سگ ها علاقمند هسین ، قصد خرید سگ رو دارین میتونین با ما همراه باشین با مقاله ما در خصوص زایمان سگ ها.و عوامل موثر در تعداد توله ها…

زایمان

سگها نخستین علائم زایمان را در این مرحله  زایمان از خود نشان می دهند (زایمان در سگ ها 3 مرحله دارد که در ادامه این مقاله می توانید مطالعه نمایید). معمولاً وقتی تعداد نوزادان زیاد باشد ؛(اینم توجه داشته باشین که تعداد توله ها ممکنه زیاد باشه! )در این حیوان در حالت نشسته خرناس می‌کشد. ضعف و بی حالی به همراه کاهش اشتها در هفته سوم تا پنجم بارداری امری عادی است. حیوان باید حداقل یکبار در طول بارداری مورد معاینه دامپزشکان قرار بگیرد.

ممکن است بزرگ شدن پستان‌ها در سگ‌هایی که برای بار اول زایش می‌کنند از سه هفته پیش از زایش آغاز شود. گاهی دو هفته قبل از زایمان می‌توان ترشح شیر غلیظ را از پستان‌ها مشاهده کرد. در هفته آخر بارداری ناحیه فرج متورم می‌شود و امکان دارد اندکی ترشح داشته باشد.

در چند روز آخر بارداری رباط‌های لگن شل می‌شوند و می‌توان انقباضات آرامی را در عضلات شکم مشاهده کرد. بارزترین نشانه نزدیکی زایمان افت حرارت بدن به میزان یک درجه است که درست از ۲۴ ساعت قبل از زایش قابل مشاهده است

کاهش قدرت بارداری

تا کنون روی بیش از 48000مورد از سگ های پا کوتاه آزمایش در مورد کاهش قدرت بارداری انجام شده است.جالبه با افزایش میزان بارداری میزان دستشویی شون کاهش پیدا میکنه.و جالبتر اینکه درصد توله سگ های متولد شده بیشتر میشه.در غیر این صورت ممکنه باوروی شون کم بشه.

 

کاهش قدرت بارداری

کاهش قدرت بارداری

منبع:ویکی پدیا

بیشتربخوانید بیشتر بدانید

بیشتر بخوان بیشتر بدان  افلاتوکسین

خوردن توله

به ندرت برخی از سگ های ماده، که در اولین زایمان و یا سگ های عصبی یک توله و یا حتی چند عدد از توله های خود را می خورند. البته احتمال دارد که این حالت به دلیل بی تجربگی در زایمان و یا ضعیف غریزه ی مادری باشد. برخی معتقد هستند که مادر با از بین بردن توله های ضعیف و مریض می خواهد شانس بیشتری برای زنده ماندن توله های دیگر محیا کند. در برخی از مواقع سگ های مادر که بی تجربه هستند به صورت غیر عمد در هنگام جدا کردن بند ناف و خوردن جفت بخشی از بدن توله را می بلعند. حتی توله ای که به این شکل و به صورت غیر عمد کشته شود توسط مادر خورده خواهد شد.پس از زایمان درجه حرارت بدن سگ مادر به ۳۸ الی ۳۹.۵ درجه افزایش پیدا می کند. اگر دمای بدن به بالاتر از دمای ذکر شده باشد امکان وجود عفونت در بدن حیوان وجود دارد که در این صورت باید فورا به دامپزشک مراجعه نمایید.

عوامل موثر در تعداد توله های سگ

عوامل موثری زیادی وجود دارند که در میزان زایمان سگ‌ها نقش دارند. این عوامل بر حسب تجربیات و تحقیقاتی است که محققان انجام داده‌اند؛ و با قرار دادن آن‌ها در کنار هم یک سری فاکتورهای مهم و اساسی را تاثیرگذار دانسته‌اند..

  • نژاد

نژاد سگ یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر روی میزان توله‌ها در هر زایمان است. به عبارت ساده‌تر، نژاد‌ سگ های بزرگ‌تر تعداد بیشتری توله متولد می‌کنند. به همین دلیل است که نژادهای شیتزو، پامرانین و چی‌واوا معمولا یک تا چهار توله متولد می‌کنند. در حالی که کین کورسو و دیگر نژادهای بزرگ‌جثه اغلب هشت توله یا بیشتر به دنیا می‌آورند.

  • سن

یکی دیگر از عوامل موثر در تعیین تعداد توله های سگ در هر زایمان، سن است. معمولاً سگ‌ها در سال‌های ابتدایی زندگی خود (2 الی 5 سال)، تعداد کمتری توله متولد می‌کنند. این در حالی است که با افزایش سن می‌توانند تعداد بیشتری توله متولد کنند.

  • سلامتی و تغذیه

سگ‌ها زمانی که از سلامتی بالایی برخوردار باشند، و همچنین به خوبی تغذیه شوند، توله‌های بیشتری را متولد خواهند کرد. در حقیقت زمانی که سگ‌ها باردار هستند، باید به خوبی از آن‌ها مراقبت کرد تا بیشترین توله را برای صاحبانشان زایمان کنند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ قطبی

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین نکات تقویت سگ x بخوانید...