عوعوسگ

عوعو سگ

عوعو سگ


عوعو سگ

سلام دوستان . هلث کده بازم با یه موضوع جذاب دیگه درخدمت شماست..در مورد پاروس و زوزه یا همون عو عو سگ مطالب جالبی داریم . تاحالا کنجکاو نشدین که چرا سگ ها پارس میکنن یا خرناس می کشن؟ با ما همراه باشید…

 

عوعوسگ چیست؟

سگ ها صداهای مختلف دیگری مانند زوزه، ناله، غرش نیز از خود تولید می‌کنند که در بیشتر مواقع کاملا طبیعی است. سگ‌ها به وسیله پارس کردن ( (Dog Barking) و تولید این گروه از صداها با افراد و هم‌نوعان خود ارتباط برقرار کرده و احساساتشان را بیان می‌کنند. گاهی اوقات ما می‌خواهیم که سگ، تنها به منظورهشدار دادن از خطر، محافظت از ما و یا جلوگیری از ورود افراد غریبه به محدوده زندگی پارس کند. با این علت پارس کردن بی علت و بیش از حد یک مشکل رفتاری محسوب می‌شود. حال راه حل چیست؟

شایع ترین دلایل پارس کردن:

اخطار و اطلاع رسانی
بازی‌گوشی و هیجان
جلب توجه
اضطراب و نگرانی
کسالت و خستگی
پاسخ به پارس کردن سگ‌های دیگر

اخطار و اطلاع رسانی با پارس کردن

این نوع از پارس کردن ها کاملا طبیعی است. زمانی که فرد غریبه‌ای درب منزل را می‌زندو به خانه و یا ماشین شما نزدیک می‌شود این نوع پارس کردن به علت ایجاد احساس تهدید در سگ است. که در این زمان سگ با پارس کردن اعلام می‌کند که حمایت و کنترل این محیط را در اختیار دارد. این پارس کردن همراه با صدایی تیز، بلند و محکم است. آموزش و تربیت این احساس غریزی می‌تواند از سگ یک محافظ عالی برای خانه و خانواده بسازد

 

بازی‌گوشی و هیجان با پارس کردن

این نوع پارس کردن در توله‌ها و به خصوص در سگ‌های جوان رایج می‌باشد. بسیاری از سگ‌ها در زمان بازی با افراد و یا سایر سگ‌ها پارس می‌کنند. صدای این پارس کردن ریتم‌دار و خوش صداست و فقط به علت شادی و هیجان زیاد سگ ایجاد می‌شود. بعضی از سگ‌ها برای بیرون رفتن از منزل، گردش روزانه و یا بازگشت صاحب به منزل بسیار هیجان زده شده و پارس می‌کنند.

جلب توجه با پارس کردن

در اکثر مواقع وقتی شما صدای پارس کردن سگ خود را می‌شنوید به او توجه می‌کنید تا متوجه شوید علت پارس کردن چیست. سگ با این پارس کردن به شما می‌گوید: به من نگاه کن! من اینجا هستم! صدای این نوع پارس کردن همراه با ناله و صدایی پایین است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  راه های تشخیص سگ ها

اضطراب و نگرانی با پارس کردن

 

پارس کردنی که از روی اضطراب انجام شود به نظر می‌رسد باعث تسکین حالت مضطرب سگ می‌شود. صدای این پارس کردن اغلب محکم و پشت سر هم و گاهی همراه با ناله است. در ترس از تنهایی نیز این نوع پارس در سگ‌ها مشاهده می‌شود.

 

کسالت و خستگی با پارس کردن

 

پارس کردن یک سگ بی حوصله، مثل این می‌ماند که پارس می‌کند، که فقط خودش بشنود. اگرچه این کار آزاردهنده است. چون صدای این پارس بسیار غمگین می‌باشد. سگ بی حوصله اغلب پارس می‌کند تا انرژی بیش از حد خود را تخلیه کند و گاهی علت این پارس کردن تنهایی سگ است و می‌خواهد دیگران را از آن آگاه سازد. معمولا این گروه نیاز به فعالیت‌های ورزشی.

شایع ترین دلایل پارس کردن:

شایع ترین دلایل پارس کردن:

پاسخ به پارس سگ‌های دیگر

این نوع پارس کردن برای صاحبان سگ یک سناریوی آشناست. سگی در خیابان شروع به پارس کردن می‌کند و از هر خانه‌ای که سگی دارد صدای پارس کردن به گوش می‌رسد.

چگونگی کنترل پارس بیش از حد سگ را بیاموزید

در روند آموزش صبور باشید و فرمان‌ها را با آرامش بیان کنید. به جزئیات آموزش‌ها توجه داشته و بدانید کنترل این ناهنجاری‌ها نیاز به طی زمانی طولانی دارد. سگ شما نیاز به درک این دارد که چه زمانی باید پارس کند و چه زمانی باید ساکت باشد. شما باید برای آموزش این مفهوم به سگ خود تلاش کنید و در اسرع وقت شروع به تربیت او نموده و این مشکل رفتاری را بر‌طرف سازید. هرچه دیرتر برای رفع مشکل پارس کردن سگ خود اقدام کنید، جلوگیری از آن سخت و سخت‌تر می‌شود. آموزش ساکت ماندن می‌توان.

 

 

میزان سختی آموزش:متوسط

زمان مورد نیز برا تمرین: ۱۵-۱۰ دقیقه ۱ یا ۲ بار در روز (ممکن است در سنین بالای ۳ ماهگی چندین هفته زمان ببرد)
کلمات فارسی پیشنهادی برای این فرمان: هیس، ساکت، بسه

روش اول

هر زمان و در هر شرایطی که سگ پارس کرد با دست زدن، سوت و یا هر صدای مشابه، نظر سگ را به سمت خود جلب کرده و در این زمان پارس کردن سگ متوقف می‌شود و بلافاصله فرمان (ساکت) را با صدایی آرام بیان کنید (صدای شما باید قابل شنیدن و بدون تحکم باشد، با مهربانی همراه باشد) و هم‌زمان خوراکی تشویقی در اختیار سگ قرار دهید. این تمرین را هر روز و در هنگام پارس کردن سگ انجام دهید اما جلسات آموزشی باید کوتاه باشد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  اسم سگ

روش دوم

برای سگ های بالغ و بالای یک سال بعد از پارس کردن ابتدا نام سگ را بیان کرده تا حیوان متوجه شما شود، سپس فرمان نه یا ساکت را با تحکم ادا کرده زمانی که بدن سگ در حالت ترس قرار گرفت (قرار گرفتن دم بین پاها و خم کردن کمر) با اسپری آب‌پاش آب را به صورت سگ اسپری می‌کنید.

 

چندین راهکار مناسب برای جلوگیری و توقف پارس کردن بیش از حد

هنگامی که علت پارس کردن سگ مشخص شد شما می‌توانید شروع به کنترل رفتاری سگ کنید.
در ابتدا سعی کنید هرگونه علتی که می‌تواند باعث پارس کردن سگ شود را از بین ببرید
زمانی را در طی روز برای ورزش مشخص کنید و فعالیت بدنی سگ را افزایش دهید. زمانی که انرژی سگ تخلیه شود پارس کردن او نیز کمتر می‌شود.
سگ را زمان طولانی تنها رها نکنید تا در صورت پارس کردن، بتوانید اشتباه بودن رفتارش را به او تذکر بدهید.
اگر علت پارس کردن سگ، خواستن چیزی مانند غذا، بازی، خارج شدن از منزل است، هرگز خواسته او را فراهم نکنید چون در این زمان سگ تصور می‌کند به علت پارس کردن مورد تشویق قرار گرفته است و یا با پارس کردن می‌تواند به خواسته‌هایش برسد.
در زمانی که سگ پارس می‌کند شما برای آرام کردن حیوان داد نزنید (به خصوص با صدای زیر) این عمل باعث می‌شود سگ با شما در حالت محاوره قرار گرفته و بیشتر پارس کند.
هرگز به عنوان تنبیه از قلاده‌های شوک استفاده نکنید. این روش نه تنها دردناک و همراه با نامهربانی است، بلکه بعد از مدتی سگ یاد می‌گیرد تنها در زمان نبود قلاده پارس کند و یا حتی ممکن است به قلاده عادت پیدا کرده و با وجود آن نیز به پارس کردن ادامه خواهد داد.
سعی کنید در زمان پارس کردن سگ با صدایی مانند کف زدن یا سوت، مسیر توجه سگ را از چیزی که باعث پارس کردنش شده است دور سازید. برای اجرای این روش می‌توانید از پرتاب اسباب بازی مورد علاقه سگ یا خوراکی تشویقی نیز استفاده کنید.
هر روز آموزش‌های اطاعت پذیری و تحت کنترل بودن (فرمان‌های مقدماتی) را با سگ تمرین کنید.
اجازه ندهید سگ همیشه در حیاط و یا اطراف منزل رها باشد چون این عمل باعث می‌شود سگ با عوامل پارس کردن بیشتر ارتباط پیدا کرده و به صورت مداوم پارس کند و به آن عادت پیدا کرده و این رفتار می‌تواند سبب شکایت همسایه‌سگها شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ شیانلو

رفتار سگ در برابر زلزله:

گوش انسان، اصوات با فرکانس ۲۰ تا ۲۰۰۰۰هرتز را می‌شنود (فرکانس ۲۰هرتز، آستانه شنوائی و ۲۰۰۰۰هرتز، آستانه دردناکی گوش انسان است). امواج زلزله در حین عبور از پوستهٔ خارجی زمین و وارد شدن به اتمسفر (محیطی با چگالی متفاوت) بخشی از آن، به امواج صوتی با فرکانس پائین تبدیل می‌شود. تحقیقات نشان داده است که گوش اغلب حیوانات، امواج زیر۲۰هرتز را نیز دریافت می‌کند. شاید حیوانات در لحظهٔ پیش از بروز زمین‌لرزه، ندانند که چه اتفاقی در شرف وقوع است، ولی دریافت امواج مادون صوت، آن‌ها را تهییج و هراسان نموده و بر اساس غریزه، رفتارهائی از قبیل رمیدن و به دندان گرفتن فرزندانشان را شاهد خواهیم بود.

در مورد اینکه آیا رفتار حیوانات می‌تواند به پیش‌بینی زلزله کمک کند، محققان آمریکایی در دههٔ ۱۹۷۰ تحقیقاتی را انجام دادند. اما این تحقیقات هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این حیوانات می‌توانند زلزله را پیش‌بینی کنند به دست ندادند. پژوهشگران چینی و ژاپنی تحقیقات در این زمینه را ادامه دادند، اما تا به امروز هیچ مدرک قانع‌کننده‌ای مبنی بر قابلیت حیوانات در پیش‌بینی زمین‌لرزه پیدا نکرده‌اند. ممکن است که دلیل وجود این تعداد زیاد از گزارش‌ها این باشد که: افراد این گزارش‌ها را پس از وقوع زلزله ذکر می‌کردند. حیوانات به دلائل زیادی می‌توانند رفتارهای مضطربانه از خود نشان دهند و شاید انسان‌ها، تنها زمانی این رفتارهای عجیب حیوانات را به‌خاطر می‌آورند که پس از آن، زلزله‌ای رخ داده باشد. علی‌رغم نبود شواهد قوی، نمی‌توان منکر آن شد که برخی از حیوانات قابلیت‌های حسی خارق العاده دارند. ژوزف کیرسچوینک در مقاله‌ای به این موضوع پرداخته است. استدلال او چنین است: امکان دارد تکامل، به حیوانات قابلیت پیش‌بینی زلزله را داده باشد.

در هر حال، مقولهٔ زمین‌لرزه، علت بروز آن (با توجه به عوامل و پارامترهای متعدد در درون و حتی بیرون از زمین)، پیش‌بینی زلزله، ابزارها و تکنولوژی‌های مرتبط با هشدار و حتی مدیریت بحران پس از وقوع حادثه، همگی در ردهٔ مباحث بسیار مهم و پر انشعاب قرار داشته و باید با توجه به سنین و میزان درک و نیاز مخاطبین، مقالات لازم تهیه و درج گردد.

منبع:ویکی پدیا

بیشتربخوانید بیشتر بدانید

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سگ در خواب x بخوانید...