سگ اصحاب کهف

سگ اصحاب کهف

سگ اصحاب کهف


سگ اصحاب کهف

سلام دوستان.شاید تا کنون سوالات زیادی در مورد سگ اصحاب کهف به ذهنتون رسیده باشه. ما اینجا هستیم تا به اون سوالات پاسخ بدیم. مثل همیشه با هلث کده همراه بشین .بزن بریم…

داستان سگ اصحاب کهف:

سگ اصحابِ کهف بر پایهٔ آیات قرآن سگی بوده که به همراه اصحاب کهف به خواب سیصد و نه ساله رفته و با آنان بیدار شده است.

گفته شده که او سگ گله، سگ نگهبان و بسیار وفادار بوده و هنگامی که چوپانش به اصحاب کهف پیوست او نیز به آن ها می‌پیوندد. هنگامی که از ترس صدای او و آگاه کردن دشمنان، سعی در دور کردن او دارند، او چون انسان به سخن آمده و می‌گوید:«من او را می‌طلبم که شما می‌طلبید…» پس دست او را می گیرند و او را با خود به غار می‌برند.

از جعفر صادق نقل است که سگ اصحاب کهف یکی از سه حیوانی است که به بهشت برده می‌شود.

در ادبیات فارسی شاعرانی چون سعدی، مولوی، خاقانی و عطار بدو اشاره کرده‌اند. برای نمونه از سعدی:

سگ اصحاب کهف روزی چند پی نیکان گرفت و مردم شد

و

چون سگ اصحاب کهفم بر در مردان مقیم گرد هر در می‌نگردم استخوانی گو مباش

 

منبع: ویکی پدیا

مردان انجلس

یاران غار شماری خداپرست بودند که اندکی پس از میلاد مسیح و پیش از (گسترش) مسیحیت در زمان فرمانروایی یکی از پادشاهان روم باستان با نام دقیانوس در سرزمین افسس در ترکیهٔ فعلی زندگی می‌کردند و همگی جز یکی از آنان که چوپان بود از بلندپایگان (اشراف) و درباریان بودند و ایمان خود را پنهان نگاه می‌داشتند. نام اینان به کاملترین شرح این‌گونه است: مکسلمینا – تملیخا – مرطوس – نیرویس – کسطومس – دنیموس – ریطوفس – قالوس – محسلمینا، به همراه سگ اصحاب کهف که همان قطمیر نام داشت، «یاران غار» (اصحاب کهف) مشهورند. دسیوس آنها را فراخواند و از آئینشان پرسید. پاسخ دادند دادند ما مسیحی هستیم. دسیوس آنها را به زندان انداخت و یک شب زمان داد تا در باور خویش بازنگری کنند و از مسیحیت دست بکشند..

فیلم سینمایی مردان آنجلس به زبان فارسی و از نوع تاریخی ، قرآنی و مذهبی است که به داستان اصحاب کهف اشاره دارد. همان داستان مشهور اصحاب کهف که برای نجات جان خویش و به خاطر عبادت خداوند به غاری پناه بردند و خوابیدند. بعد از بیدار شدن و طی داستان زیبا متوجه شدند که 300 سال خوابیدند. یکی از خوبی های این فیلم واقعی بودن و موثق بودن آن است که به داستانی از قرآن کریم در سوره کهف استناد شد.

در تفسیر نمونه نام یکی از آنها را که وزیر شاه بود تملیخاء گفته اند و محمدبن جریر طبری نام آن کس که غذا می خرید را یمنیح می داند؛ در داستان لاتین آن شخصی که داوطلب رفتن و خبر آوردن می شود یملیخاه ذکر شدو طبری در تاریخ خود نظر ابن اسحاق را در مورد نام این شخص یملیخا ذکر می کند و در ادامه از قول ابن اسحاق نام این افراد را چنین نقل می کند: بزرگترینشان که با پادشاه سخن گفت مکسملینا و دیگری محسملینا و یملیخا و مرطوس و کسوطولش و بیرونس و سمونس و بطونس و قالوس بود.
به این اسماء ذُنواس و دیونس سادبیونس را هم اضافه کنید که شاید هم یکی از علل اختلاف در نام آنها این باشد که از ترجمه یک زبان به زبان دیگر تلفظ کلمات محفوظ نمانده باشد.
در مورد نام سگ آنها هم به طبع قول محکم و قابل اعتنایی وجود ندارد عده ای نام سگ آنها را قطیر (قطمیر) و بعضی رقیم می دانند.
و اما در مورد سن آنها خداوند در قرآن کریم سوره کهف آیه 13 می فرماید: «انهم فتیةٌ امنو بربهم» که بیانگر این مطلب است که آنها جوان بودند، علامه طباطبایی در تفسیر کلمه فِتیَةٌ گفته است: این کلمه جمع سماعی فتی است و به معنی جوانان است که این کلمه خالی از شائبه مدح نیست و تقریباً منظور از آن جوان خوب می باشد.
در دیگر منابع هم آنها را جوانانی از شاهزادگان و بزرگان دیار خود دانسته اند.

مطالب تصادفی برای شما:

 

مردان انجلس

مردان انجلس

 

داستان اصحاب کهف از منظر قران

همان طور که می دانید داستان اصحاب کهف در سوره مبارکه کهف بیان شده است. قرآن در ذکر این داستان گاه تعبیراتى مى کند که از آن مسائل دیگرى نیز روشن مى شود، از جمله بیان حالت سگ اصحاب کهف در آیه 18 سوره کهف، که در اینجا نشان مى دهد که آنها سگى نیز به همراه داشتند که پابپاى آنها راه مى رفت، و گویى مراقب و نگاهبانشان بود. علاوه بر مسأله نگهبانی و مراقبت، از رازها و رمز ها و حکمتهای حضور سگ در کنار اصحاب کهف مطالب چندی گفته شده یا می توان گفت. اما آنچه به شکل کلی می توان ذکر کرد این است که: سگ اصحاب کهف بر طبق برخی روایات بر دیگر سگها رجحان دارد و جزو سه حیوانی‌است که به بهشت برده می‌شود، از آن رو که پیروی و دنباله روی اهل حقّ را کرده است و خداوند متعال او را از نیکان شمرده است. به قول سعدی علیه الرحمه: سگ اصحاب کهف چند روزی / پی نیکان گرفت و مردم شد پسر نوح با بدان بنشست/ و خاندان نبوتش گم شد لازم به ذکر است که دقیقا معلوم نیست این سگ از کجا با آنها همراهى کرد، آیا سگ صید آنها بود، و یا سگ چوپانى بود که در وسط راه به او برخوردند، و هنگامى که چوپان آنها را شناخت حیوانات را رو به سوى آبادى روانه کرد و خود که جویاى حقیقت و طالب دیدار یار بود با این پاکبازان همراه شد، سگ نیز دست از دامنشان برنداشت و براه خود ادامه داد. آیا مفهوم این سخن آن نیست که در راه رسیدن به حق همه عاشقان این راه مى توانند گام بگذارند، و درهاى کوى دوست به روى کسى بسته نیست، از وزیران توبه کار شاه جبار گرفته، تا مرد چوپان، و حتى سگش؟! مگر نه این است که قرآن مى گوید تمام ذرات موجودات در زمین و آسمان و همه درختان و جنبندگان ذکر خدا مى گویند، عشق او را در سر و مهر او را به دل دارند (آیه 44 سوره اسراء).

بیشتر بخوان بیشتر بدان  دندان های سگ

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین نکات تقویت سگ x بخوانید...