سگ هار

سگ هار

سلام دوستان. مقاله جالبی در مورد سگ هار ، هاری، و علایم این بیماری تدارک دیده ایم . امیدوارم هلث کده رو تا انتها یاری کنین..

 

بیماری هاری

ویروس هاری گلوله‌ای شکل است قطر آن به ۷۰ میلی‌میکرن و طول آن به ۲۱۰ میلی‌میکرن می‌رسد. ویروس هاری از طریق زخمی که با بزاق آلوده تماس داشته باشد وارد جریان سیستم اعصاب محیطی شده و از آنجا به سیستم اعصاب مرکزی می‌رسد. سپس در آنجا تکثیر یافته و سلول‌های مغزی را ازبین می‌برد. این ویروس تاثیر خود را بر سلول‌های مغزی گذاشته و سگ هیجان زیادی از خود نشان می‌دهد. می غرد، پارس می‌کند و بزاق کف‌مانندی از دهانش سرازیر می‌شود. در این مرحله، سگ همه را گاز می‌گیرد. در این مرحله است که به سگ هار می‌گویند. پس از ظهور چنین علایمی حیوان در طول ۳ تا 10 روز می‌میرد.

هنگامی که سگ هار کسی را گاز می‌گیرد، ویروس‌های موجود در بزاق دهان سگ از طریق زخمی که توسط گاز گرفتگی ایجاد شده وارد بدن انسان می‌شود. در ابتدا در شخص گزیده شده اختلالات و سستی فکری مشاهده شده، سپس تب عارض می‌شود. در این مرحله، شخص مصدوم از خود هیجان زیادی نشان می‌دهد. کم می‌خوابد، وحشت‌زده به نظر می‌رسد. عضلات ناحیه حلق دچار سستی می‌شود و شخص در بلعیدن غذا و نوشیدن آب دچار مشکل می‌شود.

از آب می‌ترسد و به این مرحله از بیماری ترس از آب یا “هیدور فوبی” نیز گفته می‌شود، علایم این بیماری به فاصله ۱ تا ۳ ماه در شخصی که توسط سگ هار گزیده شده باشد، ظاهر می‌شود. چنانچه اعضای فوقانی بدن مثل، گردن، دهان و سر مورد گاز گرفتگی قرار گرفته باشد، ظهور علایم در مدت کمتری صورت می‌گیرد.

 

بیماری‌های کشنده در سگ‌ها

در صورت گاز گرفتگی توسط حیوان هار، فوراً ناحیه زخم شده را باید ضدعفونی کرد و در مدت سه روز آمپول ضدهاری باید به شخص تزریق گردد. سگ هار نیز می‌بایست مدت 10 روز در محلی نگهداری و مراقبت شود. چنانچه در مدت 10 روز پس از گاز گرفتن، سگ نمیرد، احتیاج به درمان شخص بر علیه بیماری نیست. زیرا سگ هار پس از گاز گرفتن شخص به فاصله‌ی پنج روز می‌میرد.

در گذشته روش تزریق آمپول ضدهاری بدین طریق بود که به نسبت شدت آلودگی زخم، ۱۴ روز پس از گازگرفتگی به شخص دارو تزریق می‌شد. در اوایل دهه‌ی ۱۹۷۰ واکسن جدیدی آزمایش شد. امروزه در صورت گاز گرفتگی، به نسبت محدوده‌ی گاز گرفتگی و تعداد زخم‌ها، ۱۰ تزریق می‌بایست صورت گیرد. ویروس هاری بر روی روباه، شغال، گربه و موش مؤثر است. اما به ندرت توسط این حیوانات به انسان منتقل می‌شود. زیرا انسان تماس کمتری با این حیوانات دارد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ بولداگ

بیماری هاری (Rabies) یک بیماری ویروسی كشنده است كه مخصوص گوشتخواران اهلی و وحشی بوده و انسان و سایر حیوانات خونگرم پستاندار به طور تصادفی و غالباً از طریق گزش به آن مبتلا می‌شوند.

بیماری هاری به دلایل ذیل دارای اهمیت می‌باشد:

۱ ـ میزان كشندگی بالا (صددرصد) به طوری كه پس از ظهور علایم بیماری چه در انسان و چه در حیوان درمان‌پذیر نبوده و بیمار محكوم به مرگ می‌باشد.

۲ ـ افزایش روند موارد حیوان گزیدگی انسانی كه بناچار سالانه مبالغ زیادی صرف خرید سرم و واكسن ضد‌هاری جهت درمان و پیشگیری می‌گردد.

۳ ـ تلفات و خسارات اقتصادی زیاد

و …

 

عامل بیماری هاری

ویروسی است بی‌هوازی و نروتروپ یعنی تمایل به سیستم عصبی دارد و وقتی به سیستم عصبی مركزی حمله نماید تقریباً همیشه موجب مرگ میزبان می‌گردد.

ویروس هاری در حرارت ۵۰ درجه سانتی‌گراد در مدت ۱۵ دقیقه و در حرارت ۶۰ درجه در مدت ۳۵ ثانیه و در حرارت ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد در مدت چند ثانیه از بین می‌رود.

بنابراین برای ضدعفونی وسایل آلوده كافی است چند دقیقه آنها را بجوشانید و یا از فنل و الكل استفاده نمایید.

عامل بیماری هاری

مخازن بیماری هاری

كلیه حیوانات خونگرم پستاندار چه وحشی و چه اهلی اعم از گوشتخوار ـ علفخوار ـ جوندگان و از پرندگان (خفاش‌ها) به این بیماری حساس می‌باشند.

راه‌های سرایت بیمار ی هاری

۱ ـ اصلی‌ترین راه سرایت بیماری از طریق گازگرفتن به وسیله حیوانات می‌باشد. در مورد گربه و گربه‌سانان از طریق پنجه كشیدن انتقال بیماری صورت می‌گیرد، زیرا گربه دایماً مشغول لیسیدن پنجه‌هایش می‌باشد و پنجه‌ها آلوده به بزاق می‌شوند و در موقع پنجه كشیدن می‌تواند ویروس را از طریق خراش به انسان منتقل نماید.

۲ ـ راه پوست: بیماری هاری از راه پوست سالم قابل سرایت نیست، ولی اگر كوچكترین خراش یا زخمی در پوست وجود داشته باشد قابل سرایت می‌باشد.

۳ ـ راه مخاط‌ها: سگ‌ها و گربه‌های به ظاهر سالم كه در اواخر دوره نهفتگی بیماری هاری هستند می‌توانند ویروس را از طریق لیسیدن مخاط لب ـ چشم و بینی به صاحبان خود منتقل نمایند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ افغانی

۴ ـ انتقال از راه دستگاه گوارش: انتقال بیماری از این طریق بعید به نظر می‌رسد، ولی باید از خوردن گوشت و سایر فرآورده دام‌های مبتلا به هاری خودداری نمود.

علایم بیماری هاری در حیوان

دوره كمون یا نهفتگی در سگ و گربه ۲ تا ۳ هفته و گاهی چند ماه است. مهمترین علایم تغییر در رفتار و عادات حیوان می‌باشد، به گونه‌ای كه حیوان بیش از اندازه به صاحب خود انس می‌گیرد و به گوشه‌ای پناه می‌برد و بالاخره در اثر فلج اندامی و دستگاه تنفسی تلف می‌شود و یا در بیشتر مواقع حیوان مضطرب و كم‌كم به صورت وحشی و درنده درآمده و به هركس و هر حیوان كه سر راه او باشد حمله می‌كند ـ كف از دهانش سرازیر شده و به علت عدم امكان بلع بر اثر گرسنگی ـ تشنگی و سرانجام بر اثر فلج دستگاه تنفسی می‌میرد.

بیماری هاری در انسان 

دوره نهفتگی در انسان معمولاً بین ۲ تا ۸ هفته و گاهی كمتر از ۵ روز و به طور نادر تا یكسال و بیشتر نیز دیده می‌شود.

علایم بیماری هاری در انسان 

این بیماری شامل چند مرحله است. در دوره مقدماتی بیماری كه ۲ تا ۳ روز قبل از ظهور علایم اصلی است افسردگی، بی‌قراری، خستگی، بی‌اشتهایی ، تف‌اندازی، سوزش و خارش و گاهی درد در محل گزش دیده می‌شود؛ پس از این دوره انسان نسبت به تمام محرك‌های فیزیكی، شیمیایی، حسی و بویایی واكنش نشان می‌دهد. كوچكترین صدا یا نور او را به شدت متشنج می‌كند و خود را به در و دیوار می‌زند؛ اطراف دهان او را كف می‌پوشاند و بیمار عطش فراوان دارد، ولی به علت انقباض عضلات گلو قادر به نوشیدن آب نمی‌باشد و با دیدن یا شنیدن صدای آب به شدت تحریك می‌شود و همچنین عبور هوا نیز از روی صورت باعث تحریك بیمار می‌شود. پس از آن بیمار بر اثر انقباضات شدید عضله قلب و فلج دستگاه تنفسی فوت می‌نماید.

اقدامات لازم جهت فردی که توسط حیوان هار گزیده شده

۱ ـ خارج ساختن و تمیز نمودن ویروس هاری از محل زخم:

تا حد مقدور در ساعات اولیه پس از گزش باید لابلای زخم را حداقل به مدت ۵ تا ده دقیقه با آب تمیز و صابون عمیقاً مورد شستشو قرار داد. این عمل مهمترین قسمت پیشگیری از‌هاری به حساب می‌آید و می‌توان ادعا كرد كه بیش از ۵۰‌درصد پیشگیری از بیماری مربوط به رعایت این مسأله است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ویژگی سگ ژرمن
۲ ـ خارج كردن صابون از لابلای زخم‌:

با استفاده از شیلنگ و فشار آب باید كف صابونهای باقیمانده را از لابلای زخم خارج نمود، زیرا باقیمانده صابون می‌تواند مواد ضدعفونی‌كننده را بی‌اثر نماید.

۳ ـ ضدعفونی نمودن زخم:

زخم را بعد از شستشو باید با الكل ۶۰ تا ۷۰ درجه یا محلول بتادین یك درصد و یا سایر مواد ضدعفونی نمود (زخم را هیچ وقت نباید پانسمان نمود زیرا میكروب هاری بی‌هوازی است و بر اثر پانسمان رشد آن سریع خواهد شد)

۴ ـ ارجاع فرد به مراكز بهداشتی درمانی:

جهت تلقیح واكسن و سرم و پیگیری جهت تكمیل نوبت‌های واكسن (كه این مسأله باید با پیگیری، آموزش و حساسیت كامل دنبال گردد) ضمناً وضعیت واكسیناسیون توأم یا ثلاث فرد مجروح باید مورد بررسی قرار گیرد. اگر واكسیناسیون كامل باشد فقط یك نوبت واكسن به عنوان یادآور كافی است، در صورتی كه مجروح بر ضد كزاز قبلاً ایمن نشده باشد. اولین نوبت واكسن و همچنین سرم ضدكزاز به مقدار مورد نیاز با نظر پزشك به وی تزریق می‌شود و مطابق دستور عمل نوبت‌های بعدی واكسن را ادامه می‌دهیم.

از مطالب زیر هم دیدن کنید

هاری بیماری ویروسی است که موجب التهاب مغزی حاد می‌شود. ویروسی از خانواده رابدو ویریده این بیماری را ایجاد می‌کند. این ویروس در بسیاری از پستانداران از جمله انسان می‌تواند ایجاد بیماری کند. ویروس از بزاق حیوان مبتلا به هاری و محل گازگرفتگی وارد بدن شده، در ماهیچه‌ها به سمت اعصاب انتهایی می‌رود و شروع به تکثیر می‌نماید.

مرگ در صورت ابتلاء به هاری تقریباً قطعی است و در طول تاریخ تنها ۳ انسان از هاری جان سالم به‌در برده‌اند. نجات یک دختر ۱۵ ساله از هاری در ویسکانسین، ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۴ اولین مورد گزارش شده از غلبه دستگاه ایمنی انسان بر این بیماری بدون استفاده از درمان‌های خاص ضد هاری بود.

رئیس سازمان جهانی بهداشت حیوانات می‌گوید: «تا ۷۰ هزار کودک هستند که هر سال به‌طور دردناکی می‌میرند و رسانه‌ها آن را پوشش نمی‌دهند اما وقتی بیماری مرس ۲۰۰ آدم پیر را می‌کشد به آن توجه می‌شود.»

منبع : ویکی پدیا

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سگ گردانی x بخوانید...