سگ ماده

سگ ماده

سگ ماده


سگ ماده

سلاااااام دوستان. هلث کده امده تا یه مقاله ناب در مورد سگ ماده تقدیم نگاهتون کنه. خوشحالم که مثل همیشه ما رو انتخاب کردین … بزن بریم.

 

ویژگی سگ ماده

رفتاری آرام تر و منفعل تر

سگ های ماده در مقایسه با سگ های نر،کم تر اهل بازی کردن هستند و ترجیح می دهند که بیشتر مشاهده گر باشند تا بازی کننده.سگ های ماده کمتر از سگ های نر اهل دلربایی کردن و نوازش هستند.آن ها سعی می کنند که زمان را خودشان مدیریت و در نتیجه مستقل ترند و برای رشد کمتر به حضور صاحبشان احتیاج دارند.

مطیع تر

سگ های ماده نسبت به سگ های نر حرف گوش کن تر و آرام تر هستند و نگرانی کمتری بابت فرار آن ها وجود دارد.آن ها بیشتر ترجیح می دهند که با صاحبشان در ارتباط باشند و خانه خود را داشته باشند و با توجه به همین ویژگی بر خلاف سگ نر ، سگ ماده برای جفت گیری فرار نمی کند و آموزش به آن ها ساده تر از سگ های نر است.

معایب فحلی سگ ماده

دوران فحلگی و ویژگی های دوران فحلگی سگ های ماده با سگ های نر متفاوت می باشد.بر خلاف سگ نر سگ ماده ، هر 2 متر یک بار نمی ایستد تا قلمروی خود را مشخص کند و هر زمانی هم که بخواهد جفت گیری نمی کند،بلکه سگ ماده 2بار در سال و به مدت 15 روز فحل است و در این مدت رفتارش تغییر می کند و به مراتب پر استرس و خشن تر می شود.امکان دارد شما در دوران فحلگی ماده سگتان لکه هایی از خون او را در خانه ببینید که این مسئله نگران کننده ای نیست و از مقتضیات دوران یک ماده سگ می باشد.علاوه بر این ممکن است زمانی که در دوران فحلگی او را با قلاده بیرون می برید ، او سگ های نر زیادی را دور خود جمع کند که البته بهترین راه حل برای این مسئله عقیم کردن سگ قبل از 2 سالگی می باشد تا اختلالات هورمونی در او به وجود نیاید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ ظالم

 

عقیم

بحث در مورد عقیم کردن یا نکردن سگ‌ها یکی از مبهم‌ترین و مهم‌ترین مسائلی است که هر فردی در طول دوران نگهداری از سگش با آن برخورد می‌کند. بسیاری از اطرافیان در مورد مزایا و حتی لزوم عقیم کردن سگ‌ها صحبت می‌کنند و در مقابل هم برخی از متخصصان مشکلات و نباید‌هایی را مطرح می‌کنند که باعث می‌شود فرد در تصمیم‌گیری در این مورد، با ابهام و تردید رو به رو شود.

با این حال تصمیم‌گیری درست در مورد آینده و شیوه زندگی سگ‌تان به عهده شماست و شما باید بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان، و نه بر اساس حرف‌ها و نظریات اطرافیان، تصمیم بگیرید. مطالعات و تحقیقات نشان داده‌اند که عقیم کردن لزوماً همیشه مثبت و خوب نیست و عوارضی هم ممکن است در پی داشته باشد. بنابراین تنها چیزی که در فرآیند تصمیم‌گیری برای عقیم کردن یک حقیقت مسلم به حساب می‌آید، آن است که تصمیم‌گیری بدون مطالعه و تحقیق امکان‌پذیر نیست. در ادامه به مزایا و معایب عقیم کردن سگ‌های ماده می‌پردازیم. بگذارید ابتدا از ذکر مزایای آن شروع کنیم:

عقیم

عقیم

مزایای عقیم کردن سگ ماده:

  1. جلوگیری از وقوع دوره فحلی
  2. عقیم کردن سگ‌های ماده باعث جلوگیری از وقوع دوره فحلی و مشکلات همراه با آن شود.
  3. دوره فحل برای برخی شرم‌آور و پر دردسر است.
  4. در طول دوره فحل، آلت تناسلی سگ ماده متورم شده و ترشحات خونی از آن خارج خواهد شد. این ترشحات خونی باعث لکه‌دار شدن پوست، پوشش و مو‌های او شده و می‌تواند لوازم خانه و فرش و در و دیوار خانه شما را هم کثیف کند. به علاوه در این دوره او مدت زیادی مشغول لیسیدن ناحیه شرمگاهی را خواهد بود.

سگ‌های ماده به طور ذاتی در دوره فحل حجب و حیای خود را به طور کامل کنار می‌گذارند و از هر موقعیتی برای خود نمایی و عشوه‌گری در برابر سگ‌های نر (و حتی ماده) استفاده می‌کنند. آن‌ها با نمایش ران‌ها و پشت خود، دیگر سگ‌ها را تشویق و تحریک به جفت‌گیری و سوار شدن بر روی خود می‌کنند. گاهی نیز دیده می‌شود که سگ‌های ماده هم خود بر روی سگ‌های دیگر سوار شده یا همین رفتار را بر روی بالش و اسباب‌بازی‌های نرم و پفی انجام می‌دهند. در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که دوران فحل برای صاحب سگ، به هیچ‌وجه دوره جذاب و جالبی نیست.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  غذای سگ

 

      عقیم کردن باعث جلوگیری از بارداری کاذب می‌شود

گاهی پس از گذشت چند هفته پس از اتمام دوره فحل، صاحب سگ متوجه رفتار‌های غیرمعمولی در سگش می‌شود که در ظاهر نشان از بارداری و به دنیا آوردن توله سگ در آینده می‌باشد. شکم آن‌ها متورم شده، پستان آن‌ها شیر ترشح تولید می‌کند و سگ ماده ممکن است علاقه زیادی به چسبیدن به وسایل و اسباب‌بازی‌های نرم پیدا کند. تمام این علائم کاملاً بدون خطر و حتی شاید جالب به نظر برسد ولی باید توجه داشته باشید که تغییرات هورمونی همراه با بارداری کاذب می‌تواند متابولیسم بدن سگ را دچار اختلال کرده و موجب عفونت و بروز بیماری‌های جدی در غدد پستانی او شو

ن مقاله در رابطه با عقیم سازی حیوانات است. در رابطه با عقیم سازی انسانها عقیم‌سازی را ببینید.
عقیم‌سازی حیوانات (به انگلیسی: Neutering) به روش‌های مختلفی گفته می‌شود که باعث می‌شوند یک حیوان به‌طور دائم قدرت تولید مثل خود را از دست بدهد.
عقیم سازی حیوانات از نظر مدافعان حقوق حیوانات اخلاقی نیست.

منبع : ویکی پدیا

      دوران فحلی نیازمند مراقبت دائم و لحظه به لحظه از سگ دارد:

زمانی که سگ شما در دوره فحلی قرار می‌گیرد، دیگر نمی‌توانید او را حتی برای یک لحظه هم تنها بگذارید. سگ‌های ماده فحل شده مواد شیمیایی بو داری از خود ساطع می‌کنند که از فواصل بسیار هم برای دیگر سگ‌ها قابل استشمام است که فقط حاوی یک پیام است، من آماده جفت‌گیری هستم! بنابر این در این دوره بهتر است کمتر او را از خانه بیرون ببرید و اگر از خانه بیرون می‌روید، حواستان را به طور کامل جمع کنید.

      دوره فحل برنامه‌های شما را به‌هم می‌ریزد:

تا زمانی که سگ‌تان در دوره فحل قرار دارد، هر برنامه سفر یا هر چیز دیگری را باید لغو کنید چرا که بیرون بردن و سفر کردن با یک سگ فحل شده، مساوی گم شدن و یا تحمل درد سر‌های بسیار خواهد بود. به علاوه ممکن است متوجه شوید که در این دوره دوستان و آشنایان شما هم علاقه زیادی به رفت و آمد به خانه شما ندارند. کاملاً طبیعی است که هیچ کسی علاقه به قدم گذاشتن در خانه‌ای که تمام وسایلش آغشته به ترشحات آلت تناسلی یک سگ است، نداشته باشد! همچنین توجه داشته باشید در این دوره نمی‌توانید سگ خود را به کسی بسپارید و به برنامه‌های خودتان برسید. چون که مراقبت از یک سگ با رفتار‌های عجیب و غیرقابل پیش‌بینی، کاری بسیار دشوار و نیازمند مراقبت و هشیاری تمام مدت است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  آشنایی با سگ مالتیز

       پیشگیری از عفونت و بیماری رحم:

تقریباً 1 سگ از هر 4 سگ ماده دچار عفونت رحم می‌گردد، که به آن پیومتر (Pyometra) گفته می‌شود. این بیماری باعث تورم رحم و پر شدن آن از چرک‌های سمی می‌شود و تنها راه درمان آن هم عقیم کردن سریع و بلافاصله سگ می‌باشد. حتی اگر سگ شما از قبل مریض شده و رحمش عفونت کرده باشد و یا در میان سالی و پیری هم قرار گرفته باشد، باز هم راه درمان این بیماری کشنده عقیم کردن است. بسیاری از افراد بر این عقیده‌اند که عقیم کردن سگ‌های ماده می‌تواند به طور کلی احتمال ابتلا به پیومتر را ازبین ببرد و سلامت او را در بزرگسالی تضمین کند.

 

 

از مطالب زیر هم دیدن کنید

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سگ صدف بیوتی x بخوانید...