وفاداری سگ

وفاداری سگ

وفاداری سگ


وفاداری سگ

سلام عزیزان همراه.همیشه سگ رو به عنوان یه حیوان وفادار می شناسن. هلث کده امروز میخواد بهتون بگه چرا وفاداری سگ ها مشهور شده است؟

تاریخچه زندگی سگ و انسان از کجا آمده است؟

بیشتر کارشناسان حیوانات نسبت به وفاداری سگ‌ها اطمینان عمیق و دقیقی دارند. محققان بر این باورند که سگ‌ها گونه تکامل یافته گرگ‌ها هستند که به دلیل همنشینی آن‌ها با انسان به سگ تبدیل شده اند و به نژاد‌های کنونی رسیده اند. با همه این‌ها مطالعات بسیاری که جدید تر صورت گرفته است نشان می‌دهد که سگ‌ها تقریبا در ۱۳۵۰۰۰ سال پیش از اجداد گرگ‌های خود جدا شده و زندگی با انسان‌ها را پیش گرفته اند.

معمولا می‌بینیم که هنگام آموزش دادن و یا غذا دادن به سگ، آن‌ها به راحتی از انسان‌ها پیروی کرده و حرف شنوی دارند. در صورتی که انسان نیز رابطه خوبی با سگ داشته باشد انسان پیروز شده و می‌تواند سگ را به راحتی آموزش دهد

این است که می‌توان گفت سگ‌ها بیشتر از آن که خصلت گرگ گونه‌ای داشته باشند خصلت انسان گونه دارند. از همان روزهای نخست رابطه بین سگ و انسان، سگ‌ها از نظر عاطفی رابطه عمیقی با انسان پیدا کردند و توانستند حس و حال انسان را درک کنند. سگ‌ها قادرند متوجه شوند که انسان چه زمان شاد است و چه زمان غمگین است.

وفادارترین نژاد سگ

وقتی صحبت از وفاداری حیوانات می‌شود تنها حیوانی که می‌توان از آن به عنوان وفادارترین حیوان نام برد، سگ است. سگ‌ها زمانی که به عنوان حیوان خانگی انتخاب می‌شوند و زندگی در کنار انسان را پیش می‌گیرند محافظت از عزیزان و صاحبان خود را یکی از مهم ترین وظایف خود می‌دانند که این وظیفه را به صورت ذاتی دارا می‌باشند. در این مقاله نت نوشت به معرفی وفادارترین نژاد سگ می‌پردازد.

همه می‌دانند که خصلت وفاداری سگ یکی از برجسته ترین خصلت‌های این حیوان بر شمرده می‌شود که در میان تمامی حیوانات زبانزد است. خصلت ذاتی وفاداری در تمامی سگ‌ها وجود دارد ولی در برخی از آن‌ها بیشتر و در برخی دیگر کمتر مشاهده می‌شود.

تحقیقات نشان داده است که سطح اکسی توسین در روند وفاداری سگ تاثیر می‌گذارد. در واقع این هورمون بر روی روابط اجتماعی تاثیر زیادی دارد

سگ‌ها برای محافظت از عزیزانشان اعمال قهرمانانه انجام می‌دهند و در برابر سایر حیوانات و انسان‌های غریبه با شجاعت زیاد می‌ایستند. این ویژگی‌ها نشان می‌دهد که یک سگ نسبت به صاحب و خانواده خود به چه میزان وفاداری دارد. حتی اگر سگی احساس کند که حال صاحبش خوب نیست رفتاری را پیش می‌گیرد که شاید از یک دوست به شما نزدیک تر نشان داده شود. در هر صورت برخی از نژاد‌ها ویژگی وفادارای در آن‌ها بسیار پر رنگ تر و عمیق تر می‌باشد به نحوی که می‌توان از آن‌ها به عنوان وفادارترین نژاد سگ نام برد.

 

چرا سگ‌ها وفاداری می‌کنند؟

سگ‌ها پس از مدتی زندگی با انسان‌ها رفتاری وابسته گونه نسبت به انسان‌ها پیدا کردند. این حیوانات بسیار اجتماعی هستند و سایر حیوانات دیگر را دوست دارند و در کنار آن‌ها به راحتی زندگی می‌کنند. این رفتار و خصلت یک مکانیسم بقا برای سگ‌ها به شمار می‌رود. بسیاری از مربیان سگ‌ها و متخصصین معتقد هستند که ذهنیت بسته سگ به او این اجازه را نمی‌دهد که نسبت به انسان وفادار نباشند.

معمولا می‌بینیم که هنگام آموزش دادن و یا غذا دادن به سگ، آن‌ها به راحتی از انسان‌ها پیروی کرده و حرف شنوی دارند. در صورتی که انسان نیز رابطه خوبی با سگ داشته باشد انسان پیروز شده و می‌تواند سگ را به راحتی آموزش دهد و او را نسبت به خود وفادار تر بسازد. بیشتر نژاد‌های سگ از این که می‌دانند انسان‌ها نسبت به آن‌ها حس رهبری دارند و آن‌ها را از بسیاری لحاظ  مانند محل زندگی و تغذیه تامین می‌کنند، به انسان وفادار می‌مانند.

همه می‌دانند که خصلت وفاداری سگ یکی از برجسته ترین خصلت‌های این حیوان بر شمرده می‌شود که در میان تمامی حیوانات زبانزد است.

در بدن یک سگ وفادار چه رخ می‌دهد؟

مطالعات بسیار گسترده‌ای انجام شده است تا نشان دهد که یک سگ هنگامی که نسبت به صاحب خود حس وفاداری پیدا می‌کند چه واکنش هایی در بدنش رخ می‌دهد. تحقیقات نشان داده است که سطح اکسیتوسین در روند وفاداری سگ تاثیر می‌گذارد. در واقع این هورمون بر روی روابط اجتماعی تاثیر زیادی دارد. زمانی که شما گریه می‌کنید یا می‌خندید یا حتی زمانی که صحبت می‌کنید میزان قابل توجهی از هورمون اکسیتوسین در بدنتان ترشح می‌شود که تنها با در آغوش کشیدن این میزان انرژی آزاد می‌گردد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ خالدار

سگ‌ها به طرز بسیار قابل توجهی قادر هستند که این میزان هورمون را متوجه شوند مهم ترین نکته این جاست که سگ‌ها قادرند که این میزان اکسیتوسین را به خوبی متوجه شوند و این گونه است که سگ‌ها قادر به درک احساسات صاحبان خود می‌باشند و این امر سبب می‌شود وفاداری آن‌ها ثابت باقی بماند. سگ هایی که گه گاهی به صاحبان خود می‌چسبند و یا این که آن‌ها را در آغوش می‌گیرند به راحتی این واکنش درونی را احساس کرده و به صاحبان خود نزدیک می‌شوند.

مطالب تصادفی برای شما:

وفادارترین نژاد سگ‌ها از این قرار است:

سگ نژاد Akita

نخستین سگ نژاد Akita در سال ۱۹۳۷ میلادی از دولت ژاپن به هلن کلر اهدا شد و این گونه بود که این نژاد وارد کشور امریکا گشت. در لیست وفادارترین نژاد سگ این نژاد در رتبه نخست قرار می‌گیرد. Akita به عنوان وفادارترین سگ بر روی کره زمین شناخته شده است. این نژاد در رده سگ‌های کارگر قرار گرفته است که در ژاپن مورد استفاده انسان قرار می‌گرفت.

از ویژگی‌های اخلاقی Akita می‌توان به شجاعت اشاره کرد. Akita یک سگ کاملا سرگرم کننده است که فداکاری و وفاداری را به اوج خود می‌رساند. آموزش هایی که به سگ Akita داده می‌شود به یک رفتار کاملا محترمانه و شرافتمندانه منجر خواهد شد.

این طور می‌توان گفت که سگ Akita ممکن است یک روز صاحب خود را بعد از سال‌ها باز یابد. همان طور که هاچیکو سگی از نژاد Akita در انتظار صاحب خود هر روز به ایستگاه قطار می‌رفت و آن جا منتظرش می‌ماند.

 

سگ نژاد Beagle

سگ‌های Beagle در دو اندازه کوچک و بزرگ هستند که هر کدام از آن‌ها را می‌توان به عنوان وفادارترین نژاد سگ انتخاب کرد. این سگ بسیار پر انرژی و فعال است که به عنوان یک سگ کاملا همراه شناخته می‌شود.

در ابتدای کشف Beagle از آن به عنوان شکار استفاده می‌شده است ولی بیشتر می‌توان گفت که این نژاد یک دوست و همراه می‌تواند باشد. سگ‌های Beagle را به هر سمتی که هدایت کنید به خوبی بو می‌کشد و در حافظه خود آن را نگه می‌دارد.

این گونه است که سگ‌های Beagle به شدت به انسان‌ها وابسته می‌شوند و علاقه شدیدی به صاحبان خود پیدا می‌کنند به خصوص این که سگ‌های Beagle کمتر پیش می‌آید که تنها زندگی کنند و معمولا ترجیح می‌دهند سگ خانگی یک انسان باشند. سگ‌های این نژاد یکی از بهترین و وفادارترین نژاد سگ برای کودکان می‌باشند.

سگ‌های Boxer یک نژاد عالی برای خانواده هایی است که کودک دارند چرا که آن‌ها به کودکان بسیار علاقمند هستند و حس خوبی در کنار آن‌ها خواهند داشت.

سگ‌های Beagle را به هر سمتی که هدایت کنید به خوبی بو می‌کشد و در حافظه خود آن را نگه می‌دارد.

سگ نژاد Boxer

سگ نژاد Boxer

بر خلاف عقاید نادرستی که از یک سری سگ‌های نژاد Boxer در باورها وجود دارد، سگ‌های Boxer که رنگ سفید دارند به بیماری آلبینیسم مبتلا نیستند و رنگ بدن آن‌ها یک جهش ژنتیکی به شمار نمی‌آید. این سگ‌ها در رنگ‌های متنوعی دیده می‌شوند که یکی از آن‌ها رنگ سفید است.

به طور کلی یک چهارم سگ‌های Boxer با رنگ سفید متولد می‌شوند. این سگ‌ها نیز از وفادارترین نژاد سگ به شمار می‌آیند که البته بسیار بازیگوش نیز هستند. نگهبانی و محافظت این نژاد بسیار عالی می‌باشد و از ورزش کردن و بازی کردن با انسان بسیار لذت می‌برند.

سگ‌های Boxer یک نژاد عالی برای خانواده هایی است که کودک دارند چرا که آن‌ها به کودکان بسیار علاقمند هستند و حس خوبی در کنار آن‌ها خواهند داشت. سگ‌های این نژاد پس از آموزش دیدن مهارت‌های خوبی را برای خانواده پیدا می‌کنند که برای انسان بسیار مفید خواهند بود.

سگ

سگ نژاد Brittany

سگ‌های نژاد Brittany می‌بایست از دوران تولگی آموزش‌های خاص خود را ببینند تا میانه خوبی با انسان و همچنین گربه‌ها داشته باشند. سگ‌های Brittany یکی دیگر از وفادارترین نژاد سگ هستند که علاقه شدیدی به ورزش و بازی کردن در کنار انسان دارند.

این سگ‌های با وفا بسیار سریع و کنجکاو هستند. از دویدن و شکار و بازی در کنار انسان لذت می‌برند. اگر صاحب یک سگ با نژاد Brittany هستید باید بدانید که آن‌ها به راحتی از صاحبان خود جهت می‌گیرند و فرمانبرداریشان بسیار عالیست. این سگ بسیار باهوش و البته خانواده محور است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  دندان های سگ

سگ‌های نژاد Brittany می‌بایست از دوران تولگی آموزش‌های خاص خود را ببینند تا میانه خوبی با انسان و همچنین گربه‌ها داشته باشند.

سگ نژاد Chihuahua

به طور عادی سگ‌های Chihuahua  به قدری نسبت به صاحب خود وفادار هستند که آن‌ها را به هر شخص و کار دیگری ترجیح می‌دهند. این سگ‌های کوچک و دوست داشتنی برای این که نظر صاحب خود را جلب کنند تلاش زیادی می‌کنند و برای محافظت از آن‌ها تمام تلاششان را به کار می‌بندند.

Chihuahua ‌ها می‌توانند از هوش و استعداد خود به خوبی استفاده کنند البته این در حالی است که آموزش‌های کافی در این زمینه دیده باشند.

سگ‌های Chihuahua  به قدری نسبت به صاحب خود وفادار هستند که آن‌ها را به هر شخص و کار دیگری ترجیح می‌دهند.

 

سگ نژاد dachshund

اگر یک سگ نژاد dachshund دارید بد نیست بدانید که شما یکی از باهوش ترین نژاد‌های سگ را انتخاب کرده اید. این سگ‌ها نیز از وفادارترین نژاد سگ‌ها به شمار می‌آیند که بسیار پر جنب و جوش و انرزیک می‌باشند.

شخصیت دوست داشتنی dachshund علاقه زیادی به وقت گذرانی با انسان دارد. از آن جایی که هوش و استعداد زیادی در سگ‌های dachshund وجود دارد از این که با انسان بازی کند لذت می‌برد. به چالش کشیدن مغز و ذهن به کمک انسان را دوست دارد و رابطه خوبی با انسان‌ها برقرار می‌کند.

شخصیت دوست داشتنی dachshund علاقه زیادی به وقت گذرانی با انسان دارد.

 

سگ نژاد Doberman pinscher

نژاد Doberman pinscher همان سگی است که با سایر حیوانات خانگی و همچنین کودکان به خوبی بازی می‌کند و کنار می‌آید. این سگ نیز از وفادارترین نژاد سگ‌ها به شمار می‌آید. این سگ مسئولیت پذیر بوده و آموزش دیدن برایش بهترین گزینه است. وفاداری و قدرت در نگهبانی از جمله صفات بارز Doberman pinscher است. سگ‌های این نژاد کاری هستند و از این که با انسان‌ها به فعالیت بپردازند لذت می‌برند.

نژاد Doberman pinscher همان سگی است که با سایر حیوانات خانگی و همچنین کودکان به خوبی بازی می‌کند و کنار می‌آید.

 

سگ نژاد German shepherd

برای نخستین مرتبه سگ‌های German shepherd در جنگ جهانی اول شهرت زیادی پیدا کردند چرا که این سگ‌ها در آن دوران به کمک انسان پرداختند و با انسان همکاری زیادی داشتند. German shepherd را یک سگ عاشق واقعی می‌نامند که البته جای تعجب هم ندارد چرا که معمولا این نژاد به عنوان یک نگهبان کامل و بی نقص و همچنین محافظ صاحب خود به کار برده می‌شود.

این سگ‌ها قدرت بالایی در هوش دارند که زبانزد است. روحیه این سگ بسیار آرام و نجیب است. فعالیت بدنی و ورزش در کنار انسان یکی از بهترین عملکردهایی است که German shepherd انجام می‌دهد. این سگ باوفا معمولا به عنوان ورزشکار، سگ‌های خانوادگی و همچنین کاری در کنار انسان فعالیت می‌کنند.

German shepherd را یک سگ عاشق واقعی می‌نامند که البته جای تعجب هم ندارد چرا که معمولا این نژاد به عنوان یک نگهبان کامل و بی نقص و همچنین محافظ صاحب خود به کار برده می‌شود.

 

سگ نژاد Golden Retrievers

از همان لحظه نخست که یک Golden Retrievers را ملاقات کنید بی شک عاشق و شیفته آن خواهید شد. این سگ‌ها شخصیتی شاد و مفرح دارند. عاشق ماجرا جویی هستند و این حس را به صاحبان خود نیز القا می‌کنند به همین دلیل است که رابطه عمیق و زیبایی بین این سگ‌ها و صاحبانشان بر قرار شده و وفاداری Golden Retrievers جلوه می‌کند. معمولا سگ‌های Golden Retrievers را در مراکز خدمات درمانی به کار می‌گیرند و به کمک آن‌ها استرس کودکان را کاهش می‌دهند. بیشتر انسان‌ها با سلایق مختلف نسبت به نژاد سگ Golden Retrievers جذب می‌شوند.

از همان لحظه نخست که یک Golden Retrievers را ملاقات کنید بی شک عاشق و شیفته آن خواهید شد

سگ نژاد Great Pyrenees

از دیگر نژاد‌های سگ که به وفاداری شهرت دارند نژاد Great Pyrenees است. این سگ بزرگ جثه را در سال ۱۸۲۴ به ایالت متحده امریکا آوردند. این سگ کوهستانی و قوی هیکل بسیار آرام و صبور است و در اراده و هوش شهرت دارد. Great Pyrenees یکی از وفادارترین نژاد‌های سگ است و همیشه به صاحب خود عشق بی قید و شرط می‌ورزد. این سگ‌ها اندام بسیار بزرگی دارند و معمولا سنگین وزن هستند. سگ‌هایی شجاع و فداکار هستند و از خانواده و صاحب خود به خوبی محافظت می‌کنند.

از دیگر نژاد‌های سگ که به وفاداری شهرت دارند نژاد Great Pyrenees است.

سگ نژاد Irish wolfhound

سگ‌های نژاد Irish wolfhound را نیز به عنوان سگ‌های وفادار می‌شناسند. این سگ‌ها در واقع گرگ‌های ایرلندی بوده اند که به این نژاد سگ تبدیل شده اند. این سگ‌ها برای بازی بسیار مناسب هستند و در بازی کردن با صاحبان خود عشق می‌ورزند. این نژاد از سگ طبعیتا مهربان و مطیع است. ورزش کردن را با انسان دوست دارد و با انسان به خوبی انس می‌گیرد. به طور کلی سگ‌های Irish wolfhound همراهان بسیار خوبی برای خانواده به شمار می‌روند چرا که به خوبی با انسان‌ها ارتباط برقرار کرده و پیوند عاطفی پیدا می‌کنند. این سگ‌های صبور نیاز به آموزش و یادگیری مداوم داشته و می‌بایست تحت آموزش قرار گیرند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ ارزان

سگ نژاد Kuvasz

نژاد Kuvasz نیز از وفادارترین نژاد‌های سگ می‌باشد. این سگ‌ها معمولا سنگین و بزرگ جثه هستند. وفاداری و محافظه کاری از خصلت‌های آنان است. زندگی خانواده در کنار یک سگ Kuvasz بسیار شیرین و بی درد سر خواهد بود. این نژاد یکی از بهترین محافظان خانواده‌ها هستند وفاداری این نژاد معروف است و به همین دلیل یکی از بهترین سگ‌های نگهبان خانواده به شمار می‌رود.

زندگی خانواده در کنار یک سگ Kuvasz بسیار شیرین و بی درد سر خواهد بود.

سگ نژاد Rough collie

سگ نژاد Rough collie را کمتر کسی می‌شناسد. این نژاد بسیار مهربان می‌باشد و یکی از خصلت‌های بارز او وفاداری است. این سگ محافظ بسیار خوبی است که در کنار خانواده بسیار عالی زندگی می‌کند. این سگ در صورتی که درست تربیت شود می‌تواند از حس وفاداری خود به درستی استفاده کند به نحوی که توانایی قدردانی پیدا کرده و در کنار خانواده به خصوص کودکان به خوبی زندگی می‌کند. نژاد Rough collie برای نجات مسافران گم شده در آلپ استفاده می‌شد.

سگ نژاد Rough collie را کمتر کسی می‌شناسد. این نژاد بسیار مهربان می‌باشد و یکی از خصلت‌های بارز او وفاداری است.

سگ نژاد St. Bernard

سگ‌های St. Bernard واقعا از رده وفادار ترین نژاد سگ هستند. این سگ‌های محبوب و دوست داشتنی بسیار مهربان و دوستانه و صبور رفتار می‌کنند به خصوص اگر در کنار انسان آموزش‌های لازم را ببینند. این سگ‌ها خصلت اطاعت پذیری و ورزش روزانه را دارند. سگ‌های St. Bernard را می‌توانید با یک دوره آموزش به راحتی در خانه نگهداری کنید.

سگ‌های St. Bernard واقعا از رده وفادار ترین نژاد سگ هستند.

سگ نژاد Skye terrier

سگ‌های Skye terrier از قدیم به عنوان یک سگ وفادار مشهور بوده اند. این سگ‌ها نیز در میان وفادار ترین نژاد سگ‌ها به شمار می‌آیند. این نژاد یکی از نژاد‌های بسیار نادر و کمیاب است. بسیار خوش برخورد و با اعتماد به نفس است. هر چند که در خصلت این نژاد سر سختی دیده می‌شود ولی Skye terrier در کنار انسان بسیار آرام و مهربان رفتار می‌کند. سگ‌های Skye terrier بزرگسالان را به کودکان ترجیح می‌دهند و در کنار انسان‌های بزرگسال وفاداری خود را نشان می‌دهند.

Skye terrier در کنار انسان بسیار آرام و مهربان رفتار می‌کند

سگ نژاد Yorkshire terrier

سگ‌های نژاد Yorkshire terrier نیز یک نژاد انگلیسی و وفادار هستند. در ابتدا این سگ‌ها مسئول گرفتن موش‌ها در کارخانه‌های بزرگ پوشاک بودند. سر انجام در دوره ویکتوریا ارزش بالایی پیدا کردند و در سراسر اروپا به عنوان سگ خانگی به کار برده شدند. این نژاد کوچک و ریز اندام بسیار شجاع و مصمم است و در کنار انسان در محل‌های بسیار کوچک مانند آپارتمان نیز به راحتی زندگی می‌کند. این نژاد همواره در جستجوی ماجراجویی و سرگرمی‌های جذاب است و ترجیح می‌دهد درکنار دیگران از جمله انسان سرگرم باشد. تنها ماندن را اصلا دوست ندارد و بی وفایی را نیز تحمل نخواهد کرد.

سگ‌های نژاد Yorkshire terrier نیز یک نژاد انگلیسی و وفادار هستند.

پژدر
سنگسری
قدرجونی
از یهترین ها هستند
در کنار این سگها ، خانواده احساس آرامش و امنیت میکنه

هاچیکو (به ژاپنی: ハチ公) (زادهٔ ۱۰ نوامبر ۱۹۲۳ – درگذشتهٔ ۸ مارس ۱۹۳۵) سگ نر سفید رنگی از نژاد آکیتا بود که در نزدیکی اوداته، آکیتا در کشور ژاپن به دنیا آمد.[۱] زندگی این سگ و سپس ارتباط صمیمانه او با پروفسور شابرو اوئنو و وفاداری بی‌حدش به او باعث شد تا به عنوان اسطوره وفاداری در ژاپن شناخته شود و پس از مرگش به یک سمبل تبدیل شد. از زندگی او کتابی نوشته و فیلمی تهیه شد و در توکیو و در ایستگاه قطاری که هر روز (به مدت ۹ سال) به انتظار ورود صاحب درگذشته اش شابرو اوئنو می‌ایستاد نیز مجسمه یادبودی بنا گردید.[۲]

در سال ۲۰۰۹ فیلم هاچی: داستان یک سگ (Hachi: A Dogs Tale) به کارگردانی لاسه هاستروم و بازی ریچارد گی‌یر، بر اساس زندگی هاچیکو ساخته شد.

منبع:ویکی پدیا

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سگ در خواب x بخوانید...